EN RU
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Pradžia EkspozicijaMemorialinė ekspozicija

Memorialinė ekspozicija

Vasarvietės statybos pradžia 1867 m.

1867 m. inžinierius, generolas, geležinkelių tiesimo specialistas Aleksiejus Melnikovas, atvykęs į Vilnių tiesti geležinkelio Peterburgas – Vilnius, nusipirko Markučių dvarą ir pradėjo vasarvietės statybą. Ji baigta 1868 m. Dukrai Varvarai ištekant už Vasilijaus Moškovo, A.Melnikovas padovanojo Markučių dvarą jai kaip kraitį. Po skyrybų su V.Moškovu ir santuokos su Grigorijumi Puškinu (1883 m.) į Markučius Varvara grįžo tik 1899 m. Markučių dvare ji su vyru Grigorijumi gyveno iki mirties. Gyvenamasis namas – muziejaus pastatas, išskyrus mūrinį priestatą ir kai kuriuos apdailos elementus, išliko nepakitęs iki šių dienų.

Dar gyvendami Michailovskoje, Grigorijus ir Varvara Puškinai užsakė Vilniaus meistrams pagaminti baldus jų sodybai Markučiuose. Dauguma jų pagaminta iš Vilniaus apylinkių ąžuolų. Puošti Puškinų giminės herbu ir Varvaros Puškinos inicialais. Jie išlikę ir eksponuojami muziejaus memorialinėje ekspozicijoje, kurioje išsaugota autentiška XIX a. pab. – XX a. pr. Vilniaus dvarininkų buitis.


 
 
 
 
Baldai, papuošti Puškinų giminės herbu ir V.Puškinos monograma.
 
 
GRIGORIJAUS KABINETAS
 

Virš rašomojo stalo - Fomos Railiano tapytas A.Puškino portretas. Jį pakabino pats namų šeimininkas Grigorijus. Ant stalo – laikrodis. Jis įdomus tuo, kad prisukamas kartą per metus. Dabar jis rodo poeto mirties laiką. Po stiklu – Markučių planas, pieštas ranka 1815 m . Ant sienų – Grigorijaus ir Varvaros Puškinų portretai, lenkų dailininko Jano Stykos pieštas L.Tolstojaus portretas. Dėmesį patraukia fotografijos, kuriose įamžinti A.Puškino 100-ųjų gimimo metinių minėjimo Vilniuje jubiliejinio komiteto nariai, tarp kurių - ir Varvara Puškina, Markučių dvaras buvusių šeimininkų laikais.

Iš kažkada buvusios didelės ir vertingos Grigorijaus Puškino ginklų ir medžioklės trofėjų kolekcijos, dabar tegalima pamatyti kelis išlikusius medžioklinius ragus. Kolekcija karo ir pokario metais išgrobstyta.

 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
BIBLIOTEKA
 

Grigorijaus ir Varvaros Puškinų bibliotekoje yra išlikę daugiau nei 600 knygų. Tai leidiniai gamtos, medžioklės, žemdirbystės, teisės temomis, literatūros klasikų kūriniai anglų, prancūzų, lenkų, rusų kalbomis. Dėmesį patraukia kambaryje esanti krosnis, kurioje įrengta spinta-seifas, bei originalus rašomasis stalas.

 
 
 
 
 
Du krėslai ir kortų stalelis priklausė poetui A. Puškinui.
 
 
 
 
 
A. PUŠKINO KAMPELIS
 

Šią patalpą Varvara Puškina pavadino A.Puškino kampeliu. Kambaryje saugomi memorialiniai poeto Aleksandro Puškino baldai ir daiktai, kuriuos Grigorijus ir Varvara atsivežė, persikeldami į Markučius. Išlikę tik poetui priklausę kortų stalelis ir du žaliu aksomu aptraukti krėslai. Kiti poeto memorialiniai daiktai dingo 1939 m .

Lankytojų dėmesį traukia žavingas marmurinis staliukas su dramblio straubliuko formos kojomis, molbertas su V.Puškinos pieštu paveikslu. Sienas puošia šeimyninės Varvaros ir Grigorijaus Puškinų nuotraukos, paveikslas “Puščinas svečiuose pas Puškiną “ bei V.Puškinos anglimi pieštos poeto A.Puškino pomirtinės kaukės.

Raudonmedžio spintoje saugoma 21 A .Puškino kūrybos knyga, išleista esant poetui gyvam. Tai tikras lobis, nes poetui būnant gyvam iš viso išleistos tik 34 knygos.

A.Puškino kampelio sienų apmušalai padengti drobe, išsiuvinėta Michailovskoje merginų baudžiauninkių rankomis – tai pagal išlikusius pavyzdžius Vilniaus tekstilės meistrų sukurta kopija.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
SVETAINĖ
 

Svetainėje - “Becker” firmos 1876 m . pagamintas rojalis. Tai vienas iš 24 jubiliejinių instrumentų.

Ant sienų – V.Puškinos siuvinėtos aplikacijos, jos tapytas Alpių kalnų peizažas ( 1875 m . V.Puškina keliavo po Vakarų Europą) ir V.Puškinos tėvo brolio- tuometinio Rusijos susisiekimo ministro Pavlo Melnikovo portretas.

Kampe - žalių koklių olandiško stiliaus krosnis, forma primenanti vazą, priešais – židinys, tiksli kopija buvusio Michailovskoje sodyboje.

 
 
BILIARDINĖ
 

Pagal tuometines dvaro gyvenamųjų namų planavimo tradicijas, kambarys tarp svetainės ir valgomojo turėjo būti šokių sale. Tačiau Grigorijui ir Varvarai persikėlus pastoviai gyventi į šiuos namus, nuspręsta įrengti biliardinę.

Biliardo stalas pagamintas iš marmuro plokščių Sankt Peterburge 1870 m . Virš stalo - svarstyklių formos šviestuvas. Jis sukasi aplink savo ašį ir gerai apšviečia stalą. Žaidimo rezultatai būdavo užrašomi kreida ant sienos kabančioje lentelėje. Yra išlikę biliardo kamuoliai, pagaminti iš dramblio kaulo. Biliardinės kampuose stovi puošnūs dideli veneciško stiklo veidrodžiai.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VALGOMASIS
 

Bufetas pagamintas XVIa., puoštas raižytais augaliniais ornamentais bei horeljefinėmis galvutėmis.

Stalas ir šeši krėslai pagaminti Varšuvos meistrų pagal senuosius italų meistrų pavyzdžius XIX amžiuje. Krėslų atkaltėse išraižyti trijų Italijos miestų herbai .

Indų spintelėje išlikę Varvaros Puškinos indai: puodelis su caro Petro I atvaizdu, krištoliniai kauliukai stalo įrankiams padėti, taurės.

Šiame kambaryje išlikęs autentiškas mozaikinis parketas. Ant sienų – Varvaros Puškinos tapyti paveikslai.

 
 
 
 
 
 
 
 
SVEČIŲ KAMBARYS
 

Eksponuojami autentiški V. ir G. Puškinų laikų baldai: lova, spinta baltiniams, staliukas. Kambario sienas puošia V.Puškinos anglimi piešti peizažai.

 
   
  
© Rimgaudas Ryliškis, tekstas, 2004
Nuotraukos iš Literatūrinio A. Puškino muziejaus rinkinių.
     
« Atgal | Į viršų
Adresas: Subačiaus g. 124, LT-11345
Telefonas / faksas: 2600080
Muziejus lankymui atidarytas
Treciadieniais – sekmadieniais
nuo 10 iki 17 val.
info.puskino@vilniausmuziejai.lt
www.vilniausmuziejai.lt