ES PROJEKTAI
 
Įvykdytas 2019-23 m. Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos ES projektas MEDINĖS ARCHITEKTŪROS PAVELDO MUZIEJAUS VILNIUJE, POLOCKO G. 52 SUKŪRIMAS. PROJEKTO PREZENTACIJA.

Vilniaus memorialinių muziejų direkcija
ir Literatūrinis A. Puškino muziejus partnerių teisėmis dalyvavo Lietuvos muziejų asociacijos neformaliojo švietimo edukaciniame projekte „Muziejus – mokykla – moksleivis. Muziejų ir bendrojo lavinimo mokyklų nacionalinis partnerystės tinklas“.
Projektas buvo gyvendinamas pagal 2007–2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos 2 prioriteto „Mokymasis visą gyvenimą“ VP1-2.2-ŠMM-10-V priemonę „Neformaliojo švietimo paslaugų plėtra“. Projekto veiklos vyko 2012 - 2015 m. PROJEKTO PREZENTACIJA

  

Daugiau apie Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos edukacinę programą MOKOMĖS MUZIEJUOSE

  





2013 m. sausio mėnesį Vilniaus savivaldybės muziejai pradėjo dirbti su Lietuvos integralia muziejų informacine sistema (e LIMIS). Šios sistemos paskirtis – užtikrinti Lietuvos muziejuose saugomų eksponatų automatizuotą apskaitą, skaitmeninės informacijos apie juos kūrimą, kaupimą, saugojimą, sklaidą bei integravimą į virtualią kultūros paveldo erdvę.
Metų pradžioje LIMIS duomenų bazėje  buvo pateikti duomenys apie  255 Literatūrinio A. Puškino muziejaus eksponatus. Ruošiamasi įkelti ir kitų Vilniaus muziejų eksponatus. Į LIMIS perkelti duomenys šiuo metu yra tikslinami, papildomi ir  palaipsniui viešinami.
Susipažinti su viešai prieinamais Lietuvos muziejų  duomenimis apie jų saugomus eksponatus, galima LIMIS sistemos portale
www.limis.lt.

 



 

Jūs galite tapti mūsų rėmėjais
skambinkite
8.5 2628525, 8 6.7017742

 
Interneto svetainės lankytojų skaitliukas įdėtas 2007.01.10

Skelbiant šiame interneto portale esančią informaciją, prašome nurodyti portalo adresą: www.vilniausmuziejai.lt

©Vilniaus memorialinių muziejų direkcija

SVETAINĖS MEDIS                                                                                                                  sugrižti į titulinį


MARKUČIŲ DVARO MUZIEJUS

MARIJOS IR JURGIO ŠLAPELIŲ
NAMAS-MUZIEJUS


Untitled Document

 

Gerbiamieji Vilniaus miesto savivaldybės klientai!
Šį mėnesį atliekame apklausą dėl Klientų aptarnavimo skyriaus, Civilinės metrikacijos skyriaus, seniūnijų ir Savivaldybės jaunimo, sporto bei kultūros įstaigų veiklos skaidrumo.
Siekiame, kad būtumėte patenkinti teikiamomis paslaugomis ir nuolat geriname jų kokybę. Jūsų nuomonė, ką galėtume daryti geriau, skaidriau, paprasčiau, mums labai svarbi. Maloniai prašome skirti kelias minutes ir atsakyti į kelis klausimus:
 Apklausos nuorodos:  https://forms.office.com/e/0K070c6b7c

 


VERTA APLANKYTI






.Memorialinis kultūros ir informacijos centras








Lietuvos mokslininkų laikraštis

MOKSLO LIETUVA

 



 

Gerbiamieji svetainės lankytojai, Vilniaus memorialinių muziejų direkcija dėkoja visiems, paskyrusiems mums 1,2 proc. savo pajamų mokesčio. Ankstesniais metais pervestas mums lėšas panaudojome šios interneto svetainės serverio nuomai ir vardo palaikymui apmokėti, muziejų veikloms. Maloniai kviečiame kviečiame paremti mus ir šiemet.
ĮSTAIGOS DUOMENYS..


 

2012 m. pavasarį Lietuvos dailės muziejus pasirašė tarptautinio koncorciumo dalyvių sutartį su pagrindiniu projekto „Europena Photography“ (Europos Komisijos iš dalies finansuojamas tarptautinis senų fotografijų, sukurtų 1839–1939 metais skaitmeninimo ir sklaidos projektas)  vykdytoju Alinari 24 ORE Spa (kurio pareigas dabar yra perėmęs Promoter) dėl Lietuvos dailės muziejaus dalyvavimo projekte. Projektą įgyvendina 19 partnerių iš 13 pasaulio šalių. Lietuvos dailės muziejus – vienas iš jų. Jis organizuoja ir koordinuoja projekto įgyvendinimą Lietuvoje.Lietuvos muziejai – šio projekto dalyviai.  


 
Idėjų mugė, 2009 m.spalio 30 d.
     
     
  2017 metai
  2015 metai
  2014 metai
  2013 metai
  2012 metai
  2011 metai
 
2010 metai
 
2009 metai
 
2008 metai
 
2007 metai
 
2005-2006 metai
 
NAUJIENŲ ARCHYVAS 2016 m.
 
Taisijos Oral debiutinės eilėraščių knygos sutiktuvių vakaras Venclovų namuose-muziejuje gruodžio 28 d. 18 val. Dalyvauja poetė ir vertėja Taisija Oral ir leidėjas Georgij Eremin (Kaliningrado leidykla ,,Phoca Books").
Įėjimas nemokamas.
 

2016 m. gruodžio 28 d., trečiadienį, 18 val. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje (Tauro g. 10-1, Vilnius) įvyks pirmasis renginių ciklo „Išeivijos šviesuoliai“ vakaras, skirtas publicistikos meistro Juozo Kojelio 100-osioms gimimo metinėms paminėti. Politikos ir kultūros apžvalgininkas Vidmantas Valiušaitis pristatys pranešimą „Gyvųjų skola Juozui Kojeliui“. Savo prisiminimais apie iškilią išeivijos asmenybę dalinsis vakaro svečiai – Vilija Aleknaitė-Abramikienė ir Valdas Vasiliauskas. Šiame renginyje gros vienas žymiausių Lietuvos bliuzmenų – Virgilijus Jutas. Vakaro programą užbaigs Svetlanos Gužauskienės režisuotas dokumentinis filmas „Aukoti ir aukotis“, pristatysiantis Juozo Kojelio asmenybės portretą. Ateik, pamatyk, sužinok! Renginys nemokamas.

 

Venclovų namai-muziejus kviečia į Jurgos Ivanauskaitės (1961-2007) fotografijų parodos ,,TIBETAS – KITA REALYBĖ" atidarymą, kuri veiks iki 2017 m. vasario 14 d. Parodą pristatys etnologė, religijotyrininkė, Jurgos Ivanauskaitės sesuo Radvilė Racėnaitė. Savo atsiminimais apie bendrą veiklą ir bičiulystę su J. Ivanauskaite pasidalins VU orientalistikos centro lektorius Vytis Vydūnas.
Parodoje eksponuojamos rašytojos, dailininkės ir keliautojos Jurgos Ivanauskaitės fotografijos iš Tibeto, darytos 1998 m. birželio – liepos mėn., tarsi vainikuoja daugybę kitų jos nuotraukų iš Šiaurės Indijos miestų ir miestelių, Himalajų priekalnių, Nepalo (1993-1998). Ne kartą buvojusi šiuose kraštuose, J. Ivanauskaitė pirmiausiai domėjosi pabėgėlių iš okupuoto Tibeto kolonijomis, kurių daugybė glaudžiasi jos aplankytose vietovėse. Rašytojos tikslas buvo pažinti senąją tibetiečių kultūrą ir dabartinę jų būtį, persmelktą budistinės religijos ir gyvenimo filosofijos, kad galėtų apie tai papasakoti Lietuvos skaitytojams. Daug laiko ji praleido Dharamsaloje, kur įsikūrusi Dalai Lamos vyriausybė tremtyje. Sėmėsi žinių ten pat esančioje turtingoje tibetologijos bibliotekoje. Visa tai ji vaizdžiai aprašė trijose kelionių knygose – ,,Ištremtas Tibetas" (1996), ,,Kelionė į Šambalą" (1997), ,,Prarasta pažadėtoji žemė" (1999), kurios vėliau buvo sudėtos į vieną tomą, ,,Tibeto mandala" (2004). Už šias knygas, atvirumą pasauliui ir jo kultūrinei įvairovei bei kintančių vertybių pojūti romanuose J. Ivanauskaitė buvo apdovanota Nacionaline kultūros ir meno premija (2005).
Svarbi buvo ir visuomeninė J. Ivanauskaitės veikla, remiant tibetiečių laisvės ir nepriklausomybės siekius. Šis Tibeto nuotraukų ciklas buvo rodytas Trečiojoje tarptautinėje Baltijos knygų mugėje Vilniuje, Maironio lietuvių literatūros muziejuje Kaune, Šilutės ir Biržų viešosiose bibliotekose. ,,Nesu profesionali fotografė, todėl dažniausiai pamirštu apie nuotraukos kompoziciją ar meniškumą, o tiesiog stengiuosi užfiksuoti tai, kas man asmeniškai simbolizuoja ribą tarp dviejų tikrovių - kasdienės ir magiškosios. Šventyklų durys, ilgi haliucinogeniškai ryškių spalvų koridoriai, šviesos salos tamsiuose griūvančių vienuolynų labirintuose, nuožmių dievybių koplyčios, atsiskyrėlių būstai, akmenų altoriais pažymėtos Jėgos vietos mėnuliškame gamtovaizdyje man visada atrodo kaip ta slaptoji erdvės ir laiko sankirta, kurioje staiga gali pradidėti pasaulius perkeičiantis vyksmas. Tokio virsmo vieta gali būti žmogus: maldininkas, piligrimas, vienuolis, jogas. Taip pat mėgstu fotografuoti tantros apeigas, magijos ritualų atributus, kaukes ir kitų tikrovės lygmenų - pragariškojo ar dangiškojo - peizažus, nutapytus ant šventyklų sienų. Parodoje visus šiuos motyvus pateikiu tam tikrais ciklais, kuriuose kiekviena fotografija yra tarsi mantros skiemuo, kuris paveikus tampa tiktai ryšyje su kitais skiemenimis. Tibeto neįsivaizduoju juodai-baltose fotografijose, nes visos ezoterinio budizmo doktrinos yra grįstos daugialypėmis penkių pagrindinių spalvų reikšmėmis. Vaivorykštinės erdvės, kadais aplankytos vizionierių ir regėtojų, vėliau materialiais pavidalais įsikūnijo šventovių architektūroje, freskose ar vienuoliškųjų apeigų simboliniuose daiktuose. Tik dabar daug kur spalvas nutrynė ne laikas, bet prievarta.
Tibetas šiandien yra okupuota, iškankinta, išniekinta šalis, bet visada apie jį galvoju dar ir kaip apie mistinę Kitą realybę”. (J.Ivanauskaitė)

 
 
 

IN MEMORIAM
2016 m. gruodžio 4 d. mirė ilgametis Literatūrinio A. Puškino muziejaus darbuotojas, ICOM narys Rimgaudas Ryliškis .

Velionis bus pašarvotas gruodžio 6 d. 16 val. šarvojimo salėje „Tadora“, Molėtuose, S. Dariaus ir S. Girėno g. 6.
Karstas išnešamas gruodžio 7 d. 12 val.
Šv. Mišios Inturkės bažnyčioje gruodžio 7 d.  12.30 val.
Bus laidojamas Inturkės  kapinėse.

 
KONFERENCIJOS PROGRAMA
 

2016 m. lapkričio 28 d. 17. 30 val. kviečiame į Lietuvos ir Ukrainos Helsinkio grupių 40-mečių paminėjimo vakarą Venclovų namuose-muziejuje (Pamėnkalnio g. 34). Dalyvauja Lietuvos Helsinkio grupės nariai-steigėjai Tomas Venclova (skaipu iš New Haveno) ir Eitanas Finkelšteinas (skaipu iš Miuncheno), Ukrainos Helsinkio grupės narys- steigėjas Miroslav Marynovič (skaipu iš Kijevo),  Rytų Europos studijų centro direktorius Linas Kojala, LR žurnalistas Jurij Pankiv, Lietuvos žmogaus teisių asociacijos pirmininkas Vytautas Budnikas, VMMD direktorė Birutė Vagrienė. Vakaro rengėjai Vilniaus memorialinių muziejų direkcija ir Ukrainos Respublikos ambasada Lietuvoje.

 

Marcelio Woźniako knygos ,,Leopoldo Tyrmanto biografija. Mano mirtis bus tokia, kaip ir mano gyvenimas" pristatymo vakaras. Leopoldas Tyrmandas – lenkų rašytojas, kurio gyvenimo keliai persipynė su Tomo Venclovos. Abu jie gyveno tame pačiame Pamėnkalnio gatvės 34-me name, nors skirtingu metu. Tyrmandas yra populiariausio 50-ųjų metų bestselerio „Zły“ (Blogasis), taip pat „Dienoraštis 1954“ – knygos, kurią įkvėpė G. Orwello „1984“ – autorius. Pastaroji knyga pateikia mums nepaprastą stalininės Lenkijos gyvenimo kasdienybės aprašymą. Autorius buvo vadinamas „spalvingu paukščiu pilkame LLR fone“, kiti jį vadino džiazo guru. Jis buvo pokario žymiausias džiazo muzikos propaguotojas, garsaus festivalio „Jazz Jamboree“ įkūrėjas ir įkvėpėjas, festivalio kuris sėkmingai vyksta iki mūsų dienų. Kai 60-aisiais emigravo į JAV, gan greitai tapo „New Yorker“ autoriumi. Tuo pačiu buvo sistemingai „išskutamas“ iš Lenkijos kultūrinio kraštovaizdžio. Laimei, abi minėtos knygos užkariavo skaitytojų simpatijas ir pelnė autoriaus nemirtingumą. Ir tai nepaisant to, kad autorius iki pat komunizmo sistemos žlugimo liaudies Lenkijoje buvo atkakliai cenzūruojamas. XXI amžiuje Leopoldas Tyrmandas sugrįžo, po mirties tarsi įgavęs antrąjį gyvenimą. Taip pat ir Marcelio Woźniako parašytos biografijos dėka. 
Dar neseniai daug nežinomųjų slypėjo Tyrmando biografijoje – ar jo knygose aprašomi įvykiai buvo tikri? Ar išties NKVD areštavo jį Pamėnkalnio gatvės name ir išvežė į Lukiškes? Ar tikrai jis dirbo padavėju Vokietijoje apsimetęs prancūzu su Ašmenoje suklastotais dokumentais? Ar karo metais plaukiojo laivais Baltijos jūroje? Ar jais it Kolumbas pasiekė Ameriką? Ir kodėl astrologas išpranašavo, kad jo mirtis bus tokia, kaip jo gyvenimas? Ar jis buvo žydas, ar Kuršo baronas? Kada iš tikrųjų gyveno Vilniuje? Dabar tai atskleista, atidengtas mitologiškasis šydas, taip pat ir dėka draugystės su Venclovų muziejumi. Nepaprastas, ypatingas Leopoldo Tyrmando gyvenimas – kaip ir jo kūryba... 

Kviečiame į pokalbį su Leopoldo Tyrmando biografijos "Mano mirtis bus tokia, kaip mano gyvenimas" (leidykla Wydawnictwo MG, Lenkija) autoriumi Marcel Woźniak.

Renginys vyks lenkų kalba, su vertimu į lietuvių k.

Daugiau info:
- Knyga -> https://www.facebook.com/ biografiatyrmanda/
- Marcelio Wozniako FB puslapis-> https://www.facebook.com/ wozniakmarcel/
- Leidyklos FB puslapis-> https://www.facebook.com/ WydawnictwoMG

 

Kviečiame Jus lapkričio 24 d., 18 val., į literatūros ir muzikos vakarą „Man užteko ilgesio“, skirtą Mariaus Katiliškio kūrybai (pagal M. Katiliškio, Liūnės Sutemos, Henriko Nagio kūrybą bei amžininkų prisiminimus).

Įžanginį žodį tars dr. Žydronė Kolevinskienė – Lietuvos edukologijos universiteto Lituanistikos fakulteto dekanė.

Programą atliks: aktorė Dalia Jankauskaitė; kompozitorius ir atlikėjas Andrius Kulikauskas ir birbynininkas Kastytis Mikiška.

 Prieš mėnesį muziejus pradėjo tęstinį išeivijos literatūriniam palikimui skirtą vakaronių ciklą „Išėjusiems – sugrįžti“. Lapkričio 24-ąją kviečiame į antrąjį renginį.

Vakaras vyks Marijos ir Jurgio Šlapelių muziejuje (Pilies g. 40, Vilnius).

 
 
Kviečiame Jus lapkričio 23 d., 18 val. į Gražinos Mareckaitės knygos „Neišmaniųjų metas“ pristatymą, kuris vyks Marijos ir Jurgio Šlapelių muziejaus galerijoje (Pilies g. 40, Vilnius).
Knygos ištraukas skaitys aktorė Eglė Tulevičiūtė ir Kristijonas Siparis.
 

Renginys skirtas Lietuvos kariuomenės dienai ir Saulės mūšio 780-osioms metinėms paminėti Milžinų dvasia. 2016 m. lapkričio 23 d., trečiadienį, 18 val. kviečiame jus į įspūdingą pažintinę kelionę erdvėlaiviu „Milžinų dvasia“. Vienam vakarui nusikelsime į XIII a. Lietuvą. Kelionė skirta Lietuvos kariuomenės dienai ir Saulės mūšio 780-osioms metinėms paminėti. Jus lydės patyrę kapitonai – Tomas Baranauskas ir Gintaras Songaila. Istorikas Tomas Baranauskas pristatys keleiviams savo naujausių tyrinėjimų rezultatus, moderniausiomis priemonėmis nustatant Šiaulių (Saulės) mūšio vietą. Kelionės metu bus parodytas Sauliaus Bartkaus režisuotas pirmasis lietuviškos istorinės dokumentikos filmas „Saulės mūšis“. Šią kino juostą pristatys filmo scenarijaus autorius Gintaras Songaila. Erdvėlaivį puoš fotomenininko Vytauto Daraškevičiaus fotografijų ciklas „Saulės ratu“. Šią kelionę jums dovanoja Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialinis butas-muziejus. Visų keleivių laukiame Tauro gatvės 10-ajame name!

 
Lapkričio apkričio 22 - 27 dienomis kviečiame aplankyti gimnazisto Luko Kodžio fotografijų parodoą „Lietuvos paukščiai iš arčiau“ Marijos ir Jurgio Šlapelių muziejaus galerijoje (Pilies g. 40, Vilnius).
 

Stasės Dzenuškaitės knygos "Niekada niekada ne viena" pristatymas lapkričio 14 d.12 val. Marijos ir Jurgio Šlapelių name-muziejuje

Skaitovai: Rimantas Vaitkevičius, Anelė Tamulaitienė, Ritonė Šalkauskienė, Vitalija Šimkūnienė, Laura Ivanova, Karolis Svirskas, Simona Čuividaitė.
Muzikinė programa: Andrius Pleškūnas

 
 

Spalio 20 d., 18 val. kviečiame į Vitos Balinskienės parodos „Iš akies“ atidarymą, kuris vyks Marijos ir Jurgio Šlapelių muziejaus galerijoje (Pilies g. 40). Parodoje bus eksponuojamos fotografijos ir instaliacija.
Paroda vyks iki lapkričio 13 d.

 
 

Kviečiame spalio 18 d., 18 val., į poezijos ir muzikos improvizacijų spektaklį pagal Henriko Radausko eiles „Gėlė pasakė vėjui…“. Improvizuos aktorė Dalia Rasa Jankauskaitė ir džiazo muzikantas Vytautas Labutis (saksofonas). Vakaras vyks Marijos ir Jurgio Šlapelių muziejuje (Pilies g. 40).Tai pirmasis renginys, kuriuo muziejuje pradedamas tęstinis išeivijos literatūriniam palikimui skirtas vakaronių ciklas „Išėjusiems – sugrįžti“.

 
2016 m. spalio 4 d. Vilniaus memorialinių muziejų direkciją aplankė Ukrainos ambasadorius Lietuvoje Volodymyr Yatsenkivskyi su žmona. VMMD direktorė Birutė Vagrienė papasakojo svečiams apie Venclovų namus-muziejų. Sutarėme surengti bendrą renginį Lietuvos ir Ukrainos Helsinkio grupių 40-mečių proga.
 
2016 m. rugsėjo 23 d. Vilniaus memorialinių muziejų direkcija ir Krokuvos Jogailaičių universiteto Polonistikos fakulteto Lietuvos kultūros centras pasirašė bendradarbiavimo sutartį. Abi įstaigos įsipareigojo bendradarbiauti, įgyvendinant bendras ilgalaikes ir trumpalaikes kultūrines programas ir projektus. Nuotraukoje: Centro vadovė dr. Beata Kalęba ir direkcijos direktorė Birutė Vagrienė
 

Kviečiame rugsėjo 29 d., 18 val. į  kinų menininko Dedong Zheng tapybos darbų parodos „Susivokti. Dar kartą / Double awareness“ atidarymą, kuris vyks Marijos ir Jurgio Šlapelių name-muziejuje (Pilies g. 40, Vilnius). 

Architektas, skulptorius, keramikas ir tapytojas Dedong Zhengas pristatys akrilinės tapybos darbus, 2016 m. nutapytus Vilniuje. Daugiau..

Paroda vyks iki spalio 26 d. 

 
 

Kviečiame kartu švęsti Tarptautinę raštingumo dieną ir paminėti Vytauto Didžiojo karūnavimo ir Padėkos už Lietuvos nepriklausomybės ir laisvės apgynimą dieną.Rugsėjo 8-ąją (ketvirtadienį), 18 val. Marijos ir Jurgio Šlapelių muziejuje vyks vakaronė, kurioje skambės Lietuvos kariuomenės tarpukario ir partizanų dainos.
Koncertuos trio – Saulius Sipaitis, Vytautas Taukinaitis ir Pranas Zaremba.
Vakaronėje dalyvaus Lietuvos Respublikos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius, politikos mokslų daktaras Žygimantas Pavilionis.

 

2016 m. rugsėjo 7 d. B. Grincevičiūtės memorialiniame bute-muziejuje „Beatričės namai” duris atveria tradicine tapusi, ir jau 4-ioji šių metų cikle, LSKD „Guboja“ neįgaliųjų kūrėjų paroda, šiemet pavadinta labai paprastai –  „Aš“. Joje savo darbais džiugina neįgalūs kūrėjai iš Alytaus, Joniškio, Elektrėnų, Druskinininkų ir kt.

 
Kviečiame Jus rugsėjo 5 d. (pirmadienį), 18 val. į Gedemino Antano Spūdžio grafikos darbų parodos atidarymą, kuris vyks Marijos ir Jurgio Šlapelių muziejaus galerijoje (Pilies g. 40, Vilnius). Parodoje bus eksponuojami pastaraisiais metais sukurti medžio raižiniai. Paroda vyks iki rugsėjo 25 d.
 

 

Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija ir Ugdymo plėtotės centras tęsia metodinių dienų ciklą ir 2016 m. rugpjūčio 30 d. (antradienį) kartu su Literatūriniu Aleksandro Puškino muziejumi organizuoja metodinę dieną „Skaitymo ir rašymo užduočių atlikimas: mokymasis tyrinėjant“, skirtą rusų gimtosios kalbos mokytojams, dirbantiems mokyklose tautinės mažumos kalba. Metodinės dienos tikslas – aptarti mokinių skaitymo ir rašymo gebėjimų svarbą, mokymosi tyrinėjant įgyvendinimo būdus ugdymo procese. 
Išankstinė registracija vyksta informacinėje sistemoje „Ugdymo sodas“. Renginio vieta – Literatūrinis Aleksandro Puškino muziejus, Subačiaus g. 124, Vilnius. Metodinės dienos pradžia – 8.45 val., pabaiga – 15.00 val. Registracija prieš renginį pradedama 8.30 val. 
Dalyviams bus išduodamos pažymos, patvirtinančios dalyvavimą. Renginys nemokamas.
Bendras kvietimas..
Metodinės dienos programa..

 
 
 

Sofijos Romer (Sophie Romer) paroda „Fazė“ Marijos ir Jurgio Šlapelių muziejaus galerijoje liepos 1–22 d.

FAZĖ / PHASE
fãzė/ daiktavardis

  1. Tam tikra reiškinio ar medžiagos kitimo stadija, pavyzdžiui, kietas, skystas, dujinis arba plazminis būvis.
  2. Tam tikras kitimo momentas arba ko nors formavimosi stadija.

„Fazė“ gali reikšti proceso momentą, kai kuri nors cheminė medžiaga keičia būvį ir virsta kieta, skysta arba dujine.

„Faze“ taip pat galima pavadinti menininko debiutą, o ši paroda yra Sofijos pirmoji personalinė. Šiemet yra baigiamieji Sofijos dailiųjų menų ir chemijos studijų metai Lankasterio universitete Jungtinėje Karalystėje. Nuo mažens domėdamasi menais, profesionaliai dailės mokytis ji pradėjo Rod Ailendo dizaino mokykloje JAV, kur studijavo iliustraciją. Universitete Sofija iš piešimo ir koliažo srities perėjo prie skulptūros. Jos kūryba konceptuali, vizualiai intriguojanti ir provokuojanti asociacijas.

Sofija Romer gimė Londone 1995 metais, yra JAV ir Lietuvos pilietė. Lietuvos karaliaus Gedimino (1275-1341) 19-tos eilės proanūkė, Sofija domisi savo giminės istorija bei paveldu. 2015 metais, kelionės po Lietuvą ir Lenkiją metu, aplankė savo protėvių gimtąsias žemes.

Lietuvos kultūra ir simbolika ne tik sužavėjo Sofiją, bet ir padarė poveikį jos kūrybai, pavyzdžiui, gintariniai sakai „Šventovėse“. Gintarą galima sieti su išlikimu, ilgaamžiškumu ir vertingumu; visa tai ir atsispindi parodoje „Fazė“.

„Fazės“ metafora tinka ir Romerių giminės istorijai apibūdinti. Daugelis Romerių išgyveno radikalius pokyčius, tarsi fazinius virsmus „iš kieto į tekantį“ – Alfredo Romerio (1832–1897) bei daugelio jo artimųjų, įskaitant ir autorės prosenelę Sofiją Dembovskytę Romerienę, gyvenimuose, o vėliau „iš takaus į dujinį“ per jos proanūkės Sofijos kūrybą. Nors atrodytų natūralu, bet kažin ar prasminga lyginti dviejų Sofijų (prosenelės ir proanūkės) darbus, nes labai skirtingi jų meninės kūrybos laikotarpiai: priešmoderniojo ir šiuolaikinio meno.

 

PROGRAMA

Daugiau apie forumą, fotografijos:

 
KULTŪROS NAKTIS

Kviečiame birželio 17 d. vakarą būtinai aplankyti Marijos ir Jurgio Šlapelių muziejų!!!
Šiemet „Kultūros naktį“ mes pasitinkame su „Lėlių opera“. Tai trys atskiros programos.
Pirmoji iš jų – viešnių iš Romos specialiai „Kultūros nakčiai“ parengti muzikiniai istorinių lėlių spektakliai „Alegro com brio“, kurie bus rodomi muziejaus galerijoje. Pertraukų tarp lėlių spektaklių metu bus demonstruojamas filmas „La Casa Dei Buratinni“, pristatantis įžymią italų teatro dailininkę, lėlininkę ir kolekcininkę Marią Signorelli (1908–1992). Spektaklius pristatys Marijos Signorelli dukterys Giuseppina ir Maria Letizia Volpicelli.
Antroji programa vyks muziejaus gotikiniame rūsyje. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos operos studijų artistai mūsų projektui „Lėlių opera“ parengė V. A. Mozarto operos „Don Giovanni“ fragmentus.
Trečiasis renginys – mados dizainerių Tomo Baranausko ir Ingos Jurkevičiūtės meninė instaliacija „Juoda/balta“, kuris visą „Kultūros naktį“ vyks muziejaus kiemelyje.
Lauksime jūsų visų nuo 20 iki 24 val.!

 

KULTŪROS NAKTIS 2016

 

Birželio 2 d., 18 val. kviečiame į Kristijono Sipario šviečiančių objektų parodos „Šviesuliai švietėjams“ atidarymą, kuris vyks Marijos ir Jurgio Šlapelių muziejaus rūsyje (Pilies g. 40).
„Šviesuliai švietėjams“ – šviečiančių objektų ekspozicija gotikiniame Vilniaus senamiesčio rūsyje, kuris pirmą kartą atvertas lankytojams. Ši paroda – tai simbolinis reveransas iškilių vilniečių (Jono Basanavičiaus, Marijos Šlapelienės, Jurgio Šlapelio) atminimui. Vilniaus palėpėse, po storu dulkių sluoksniu, tarytum tykiame kape, dunkso galybė butelių, buteliukų ir kitokių įdomybių, menančių carų laikus, vokiečių, lenkų, sovietų okupacijas... Nors daiktai tėra nebylūs istorijos liudytojai, materiali praeities ir dabarties sąsaja, tačiau savyje sukaupę saugo nepaprastą energetiką, didžiulį atminties potencialą, neleidžiantį numoti į juos ranka. Tad kilo mintis „prikelti“ šiuos daiktus naujam gyvenimui, paverčiant juos šviestuvais – „šviesuliais švietėjams“. Objektams kurti panaudoti autentiški praėjusios epochos artefaktai – įvairūs rakandai, senos dėžės, buteliai, rašalinės, raktai ir kitos įdomios, tačiau laiko į nebūtį nugramzdintos istorijos šukės. Kviečiame Jus atrasti pamirštas erdves ir „pabudintus“ praėjusio laiko liudytojus...
Parodos autorius Kristijonas Siparis gimė 1984 m. Vilniuje. 2008 m. Vilniaus dailės akademijoje įgijo dizaino specialybės bakalauro laipsnį, 2010 m. – scenografijos specialybės dailės magistro laipsnį. 2007 – 2014 m. dirbo dailininku asistentu Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre. Nuo 2014 m. dirba Marijos ir Jurgio Šlapelių name-muziejuje, taip pat yra kultūrinių projektų studijos VšĮ „Meno ekspansija“ vadovas. Sukūrė scenografijas spektakliams Vilniuje ir Panevėžyje: T. Jones ir H. Schmidt miuziklas „Fantazuotojai“, M. Meterlinko drama „Nekviestoji viešnia“, N. Simons komedija „Basomis parke“, S. Mickio kamerinė opera vaikams „Zuikis Puikis“, G. F. Händel opera „Xerxes“, parafrazė balsui ir fortepijonui „Nepažįstamosios laiškas“, muzikinis spektaklis „Sudeginti negalima pasigailėti. Joanos Arkietės manifestas“, spektaklis „Post Scriptum“ (pagal M. Delibes pjesę „Penkios valandos su Mariju“, arbatvakariai „Lig Tave sulauksim...“, „Senojo Vilniaus Ikonos“, „Gyvo žalio“ ir kt.

 

Gegužės 31 d., 18 val. kviečiame į Gaivos Paprastosios tapybos darbų parodos „Apie ateitį. Dienoraščiai“ atidarymą, kuris vyks Marijos ir Jurgio Šlapelių muziejaus galerijoje (Pilies g. 40). Bus eksponuojami menininkės naujausi darbai, sukurti kiaušinine tempera ant medžio.
Taip pat bus paminėta dr. Vykinto Vaitkevičiaus 2007 m. ekspedicija Nerimi, apie kurią papasakos autorius, prisimindamas aštuonerius metus trukusį ekspedicijos dienoraščių virtimą knygomis.
Paroda vyks iki birželio 15 d. Daugiau informacijos..

 
MUZIEJŲ NAKTIES 2016 RENGINIAI
VILNIAUS MEMORIALINIŲ MUZIEJŲ DIREKCIJOJE 2016.05.21
 

V. Mykolaičio-Putino memorialinis butas-muziejus
(Tauro g. 10-3, Tel. 2624480)
Planuojamas renginio laikas  – 18.00 – 20.00 val. , muziejus lankytojams bus atviras iki 24.00 val.
Vakaras SCENOGRAFIJOS GURU LIUDAS TRUIKYS
Apie Liudą Truikį kalbės muzikologas Edmundas Gedgaudas, bus rodomi archyviniai vaizdo įrašai.
Po renginio lankytojai galės apžiūrėti muziejuje vykstančią geriausiu meno mugės Art Vilnius/15 jaunuoju menininku pripažinto tapytojo Petro Lincevičiaus parodą.Įėjimas nemokamas.

 
V. Krėvės-Mickevičiaus memorialinis butas-muziejus
(Tauro g. 10-1, Tel. 2620148)
Planuojamas renginio laikas  – 18.00 – 23.00 val.

Vakaras VIZIJOS IR KŪRYBINĖS KELIONĖS.
Muziejus atviras lankytojams: nuo 18 val. Lankymas nemokamas.
1. Veiks fotomenininko Algimanto Žižiūno fotografijų paroda  ,,Mano vizijų moterys".
2. Vaizdinė kelionė Vinco Krėvės-Mickevičiaus kūrybos keliais.
20.00 val. ir 21.30 val. bus rodomi: dokumentinis filmas "Azerstano šalis" (35 min.) ir vaidybinis filmas "Daivų keliais" (30 min), pagal apysakos "Pratjekabudha" ištrauką. Įėjimas nemokamas.

 
B. Grincevičiūtės memorialinis butas -muziejus "Beatričės namai"
(A. Vienuolio g. 12-1, Tel. 2617422)
Planuojamas renginio laikas – 19.30 – 23.30 val.

Vakaras MOTERIS FLAMENKO
Artistė, choreografė, profesionali šokėja Marina de Flamenco kartu su savo trupe žodžiais ir judesiais kalbės apie moterį flamenko šokyje. Senas tradicijas perduodantis šokis, saugojantis Andalūzijos dainų ir šokių lobyną, prabils apie iš kartos į kartą perduodamas moteriškumo tradicija ir paslaptis. Įėjimas nemokamas.

 
Venclovų namai-muziejus (Pamėnkalnio g. 34, Tel. 2628525)
Planuojamas renginio laikas  – 18.00 – 24.00 val.

Vakaras VĖJŲ ROŽĖ: TOMO VENCLOVOS VAIKYSTĖS NAMAI
Programa:
18.00 val. Andriaus Venclovos fotografijų parodos „Portretas interjere“ atidarymas
19.00 val. džiazo trimitininko Dominyko Vyšniausko improvizacinis koncertas.
19:30 – 24.00 val. Parodos „Tomo Venclovos vaikystės namai“ atidarymas, lankymas, ekskursijos. Įėjimas nemokamas.

Andriaus puslapis internete: http://venclova.net/

 

Kviečiame Muziejų naktį, gegužės 21 d., nuo 18 val. iki vidurnakčio būtinai apsilankyti Marijos ir Jurgio Šlapelių muziejuje, Pilies g. 40. Nusileidę į pačias Vilniaus senamiesčio gelmes, pateksite į niekam iki šiol nematytą požeminę autentiško gotikinio rūsio erdvę, menančią dar Gedimino laikų Vilnių. Šioje pirmą kartą atveriamoje erdvėje vyks paroda-performansas „ŠVIESULIAI ŠVIETĖJAMS“.
Vilniečius ir sostinė svečius kvies specialiai „Muziejų nakčiai“ sukurta paslaptinga šviečiančių objektų ekspozicija, „pražydėsianti kaip rožė tamsoj“ ir tapsianti simboliniu reveransu Vilniaus šviesuoliams (Jurgiui Šlapeliui, Marijai Šlapelienei, Jonui Basanavičiui ir kitiems).
Objektams kurti panaudoti autentiški epochos artefaktai – Marijos ir Jurgio Šlapelių namo-muziejaus palėpėje rasti senoviniai buteliai ir buteliukai, senos dėžės, fotografijos, dokumentai ir t.t.
Žiūrovams taip pat bus atvira muziejaus pirmame aukšte esanti galerija, kurioje šiuo metu vyksta trijų Zen vienuolių iš Pietų Korėjos fotografijų paroda „Šventykla“.

 

AD MEMORIAM
Tarptautinę muziejų dieną staiga mirė socialinių mokslų daktarė, Tarptautinės muziejų tarybos ICOM narė Nastazija Keršytė (g.1948). Liūdi Lietuvos muziejininkų bendruomenė ir reiškia užuojautą velionės artimiesiems.
Daugiau bernardinai.lt

 
 
 
 
 
 
 

Gegužės 5 dieną 18.30 val. Venclovų namuose-muziejuje vyks grupės „Mold -1+1“ koncertas, kuriame gros žinomi jaunosios kartos Lietuvos džiazo atlikėjai kartu su svečiu iš Niujorko. Tai bus antrasis grupės koncertas muziejaus erdvėje. Įvykusio koncerto fotoalbumą galite pasižiūrėti čia
Grupė Mold -1+1:
Dovydas Stalmokas (saksofonas)
Aaron Keane (Niujorkas, bosinė gitara)
Gailė Griciūtė (klavišiniai)
Dominykas Vyšniauskas (trimitas)
Įėjimas laisvas, tačiau prašome ateiti kiek anksčiau, nes sėdimų vietų skaičius mūsų muziejuje labai ribotas.

 
Kviečiame gegužės 2 d. (pirmadienį), 18 val. į Eglės Velaniškytės tapybos parodos „Aš ateinu“ atidarymą, kuris vyks Marijos ir Jurgio Šlapelių muziejaus galerijoje (Pilies g. 40). Paroda vyks iki gegužės 15 d.
 
Balandžio 22 d. (penktadienį) 18 val. Vilniuje, Vinco Mykolaičio-Putino memorialiniame bute-muziejuje (Tauro g. 10-3), atidaroma dailininko Petro Lincevičiaus paroda „Žemė“. Viename memorialinio buto-muziejaus kambarių bus pristatomi specialiai šiai parodai sukurti kūriniai, kuriuos menininkas nutapė Vinco Mykolaičio-Putino gimtojoje sodyboje-muziejuje (Pilotiškių k., Prienų raj.).
Autorius apie parodą: „Kiekvieną kartą lankydamasis kieno nors namuose, virtusiuose muziejumi, ir apžiūrinėdamas ekspoziciją, pirmiausiai dėmesį atkreipiu į ten esančius paveikslus. Taip pat buvo ir pirmą kartą apsilankius Vinco Mykolaičio-Putino memorialiniame bute. Po apsilankymo šiame muziejuje pasigedau paveikslų, kuriuose būtų nutapyta jo gimtinė. Iš V. Mykolaičio-Putino kūrybos žinant, kokia svarbi jam buvo gimtinė ir jos aplinka, nusprendžiau bent kuriam laikui šį tarpą (tai tik mano asmeninė nuomonė) užpildyti. Kad tapomi paveikslai būtų arčiau tiesos, laikinai apsigyvenau Vinco Mykolaičio-Putino gimtojoje sodyboje. Tapiau taip, kad paveikslai įsilietų į V. Mykolaičio-Putino memorialiniame bute esančią paveikslų visumą. Sodyboje ieškojau to, kas yra išlikę iš laikotarpio, kai čia gyveno pats rašytojas, bei kaip laikui bėgant ši sodyba kito. Vinco Mykolaičio-Putino gimtąją sodybą-muziejų ir memorialinį butą-muziejų būtų galima traktuoti kaip susijusius ir tuo pačiu atskirus, daugialypius tekstus. Memorialiniame bute-muziejuje eksponuojami tapybos darbai, piešiniai ir užrašai – vieno iš tekstų atskirų sakinių parafrazės, kurios sumažina abiejų tekstų atskirtį.“
Paroda veiks iki rugsėjo 30 d.
 
 
2016 m. balandžio 20 d.
Lietuvos viešoje erdvėje Plutarchas (AD 46 - AD 127) žinomas kaip "Plutarchas berniukams", autorius, reprezentuojantis antikinės kultūros ir paties viešo gyvenimo standartą, priešintiną "mezgimo vadovėlių" privatybei. Tačiau jis nusipelnė ir pastarąjai tekstais apie santuokinius kasdienybės rūpesčius ir džiaugsmus, tokiais kaip "Patarimai sutuoktiniams" (Conjugalia Praecepta) arba "Paguoda žmonai" (Consolatio ad uxorem). Pirmasis skirtas konkretiems asmenims, Polianui ir Euridikei, jų vestuvių proga: abu adresatai raštingi, į abu kreipiamasi, abu skaitys. Abu matys tą patį tekstą, abu - iš tos pačios abstraktaus agendered skaitytojo-suvokėjo (dekartiško ego) pozicijos, tačiau (sėkmės atveju) Euridikė suspenduos šitą subjektą-savyje ir identifikuosis su "vyro veidrodžiu".
Kviečiame į diskusiją-seminarą apie įtikinėjimo prielaidas ir funkciją "visuomenės ląstelės" gamyboje. O taip pat - apie "šeimos vertybes" iki krikščionybės.
"Coniugalia Praecepta" galima aptikti čia.. 
 
 
Monospektaklis ,,Melodija akordeonui“ kovo mėnesį buvo parodytas Panevėžio Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje. Štai ką po spektaklio rašė Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos darbuotoja Virginija Januševičienė: ,,Monospektaklis Melodija akordeonui stebina plačiu keliamų problemų spektru ir jausmo gelme. Čia aštriai kalbama apie šiandienos aktualijas, prisimenamos istorijos pamokos, į viską žvelgiama filosofiškai, remiamasi iškiliausių eruditų mintimis, literatūros klasika“. Renginys nemokamas.
 
Kviečiame balandžio 1 d., 18 val. į Daivos Kairevičiūtės fotografijų parodos „Jie nesirūpina, kaip atrodys“ atidarymą, kuris vyks Marijos ir Jurgio Šlapelių muziejaus galerijoje (Pilies g. 40, Vilnius). Tai antroji šios menininkės paroda Marijos ir Jurgio Šlapelių muziejuje. Prieš metus dailininkė eksponavo mišria technika sukurtų grafikos darbų ciklą. Šį kartą bus rodomos monochromiškos nuotraukos. Fotografuoti Daiva Kairevičiūtė pradėjo prieš kelerius metus. Nuo to laiko su fotoaparatu ji beveik nesiskiria. Paroda vyks iki balandžio 17 d.
 
Kovo 30 dieną, 19 valandą  Vinco Mykolaičio - Putino memorialiniame bute – muziejuje kviečiame ateiti pasiklausyti dueto ,,RIVA". Tai šeimyninis Igno Rubiko ir Akvilės Rubikienės (ex Vervečkaitės) duetas, kartu muzikuojantis jau treti metai. Atlikėjams šis vakaras bus tikrai ypatingas, nes pirmą kartą bus atliekamos tik autorinės dainos, taip pat šiam koncertui bus paruoštos ir kelios staigmenos - išgirsite visai naujai suskambusias senas dainas, bei gal net ir pačių naujai sukurtas ir dar niekur kitur neskambėjusias dainas. Vakaras prasidės ir pasibaigs su arbata ir su draugų keptais sausainiais, tad kviečiame kartu pasidainuot ir pasibūti! 
 

BAKU MIESTE DIENOS ŠVIESĄ IŠVYDO VINCO KRĖVĖS KNYGA
2015 m. gruodį Baku leidykla „Parlaq imzalar“ azerbaidžaniečių kalba išleido pirmojo Lietuvos konsulo Azerbaidžane ir literatūros klasiko Vinco Krėvės-Mickevičiaus (1882–1954) knygą „Azerstano šalis“ (knygų serija „ATV-Kitab“; ISBN 978-9952-8289-2-4). Leidinį sudaro rašytojo sukurtos „Rytų pasakos“: „Azerstano šalis“, „Moteris“, „Indas, kuriame karalius laikė geriausią savo vyną“ ir „Priešingos jėgos“. Grožinę rašytojo kūrybą papildo Vinco Krėvės politinė apybraiža „Bolševikai“.
Knygoje taip pat publikuojami Vinco Krėvės bičiulio ir bendradarbio iš Baku realinės mokyklos laikų, rašytojo Abdula Šaigo (1881–1959) prisiminimai. Azerbaidžaniečių literatūros klasiko tekstas „Mano kolega lietuvis“ apžvelgia vienuolika Vinco Krėvės gyvenimo ir veiklos metų (1909–1920 m.), praleistų Baku mieste, per kuriuos rašytojas sukūrė brandžiausius savo gyvenimo kūrinius.
Knygos pradžioje skelbiamas išsamus Mahiro Gamzajevo (Mahir Həmzəyev) įvadinis straipsnis antrašte „Nuoširdus ir didelis Azerbaidžano bičiulis“. Mahiras Gamzajevas yra Vinco Krėvės tekstų į azerbaidžaniečių kalbą vertėjas ir šio leidinio bei knygos paaiškinimų sudarytojas, taip pat Lietuvos azerbaidžaniečių bendrijos pirmininkas, Lietuvos literatūros vertėjų sąjungos ir Azerbaidžano rašytojų sąjungos narys.
Pirmą kartą šiuos Vinco Krėvės kūrinius azerbaidžaniečių kalba buvo išleidusi Azerbaidžano Rašytojų sąjungos vertimų centro leidykla „Muterdžim“ 2010 m. Baku mieste (knygų serija „Iš pasaulio literatūros – Books“). Vinco Krėvės vardas iškilo greta Milorado Pavičiaus, Josifo Brodskio, Milano Kunderos, Česlovo Milošo, Polio Eliuaro, Orhano Pamuko, Julio Cortazaro ir kitų pasaulinio garso rašytojų.
Naujausiame knygos leidime Vinco Krėvės tekstų vertimai yra atnaujinti ir išleisti su nedideliais pakeitimais.
Vinco Krėvės-Mickevičiaus muziejaus informacija

 
 

Literatūrinis A.Puškino muziejus kviečia Lietuvos moksleivius dalyvauti XVI moksleivių meninės saviraiškos konkurse "Mano Aleksandras Puškinas". Konkurse ketinančių dalyvauti moksleivių sąrašus mokyklos turi pateikti konkurso rengėjams iki 2016 m. gegužės 10 d. elektroniniu paštu: konkursas.apuskinas@gmail.com 

REGISTRACIJOS ANKETA

     
 

Renginio metu bus diskutuojama, kokią erdvę menininkas turėjo autonomiškai kūrybai, kiek jį ribojo organizacinė aplinka, kokį vaidmenį sovietmečiu vaidino kūrybinės sąjungos (Rašytojų sąjunga, Dailininkų sąjunga, Fotografijos meno draugija ir kt.), kokie buvo vyraujantys prioritetai kūrybinėje plotmėje ir kaip jie keitėsi, kiek šios tendencijos aktualios posovietmečiu.
Dalyvauja neseniai monografiją "Įrėminta tapatybė: Lietuvos rašytojai 'Tautų draugystės imperijoje" išleidęs istorikas Vilius Ivanauskas, Dailininkų sąjungą tyrinėjusi menotyrininkė Skaidra Trilupaitytė bei medijų kritikas Vytautas Michelkevičius, 2011 m. išleidęs monografiją "LTSR fotografijos meno draugija – vaizdų gamybos tinklas" .

Straipsnis apie renginį "Iš sovietmečio mašinerijos"- lzinios.lt

 
 

Arbatvakariai „Senojo Vilniaus ikonos“

Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną pažymėti kviečiame į šventinius arbatvakarius „Senojo Vilniaus ikonos“. Spektakliai vyks kovo 10 d. 18:00 val., 11 d. 16:00 val. ir 12 d. 16:00 val. Arbatvakaris paremtas Gražinos Mareckaitės knyga „Šiapus ir anapus Vilniaus vartų“ bei pjesės „Salve“ motyvais. Ateikite ir sužinosite, kodėl vilniečiai, kad ir kur gyventų, išsiskiria savitu dvasingumu, kodėl Vilnių lenkai vadina romantizmo lopšiu, kodėl žydai litvakai tokie talentingi? Ar dažnai apie tai susimąstome? Ar stengiamės atpažinti savo šaknis, pasitikėdami savimi ir nebijodami būti nemadingi? Švęskime kartu ir pajuskime paslaptingą bei magišką senojo Vilniaus dvasią!
Bilieto kaina – 11 eurų. Vietų skaičius labai ribotas. Bilietus galite įsigyti iš anksto Marijos ir Jurgio Šlapelių name-muziejuje. Tel. 261 07 71, 8 689 83689, 8 686 34622, slapeliumuziejus@gmail.com

 
2016 m. kovo 9 d., trečiadienį, 17.30 val. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje (Tauro g. 10-1, Vilnius) įvyks renginys „Tvarkom ar darkom? Kalbos aktualijos“. Šiuo renginiu muziejus įsilies į Lietuvių kalbos dienoms skirtų renginių programą, parengtą gimtosios kalbos sklaidai ir autoritetui didinti.
Kalbininkai iš Lietuvių kalbos instituto ir Vilniaus universiteto supažindino vilniečius ir miesto svečius su šiandieninėmis bendrinės kalbos vartojimo tendencijomis ir aktualijomis. Dr. Jolita Urbanavičienė pristatė vilniečių kalbėjimo ypatumus, dėmesį sutelkdama į sostinės gyventojų kirčiavimą, o dr. Kazimieras Garšva aptarė asmenvardžių ir vietovardžių rašybos klausimus. Prof. Vitas Labutis pasidalino savo moksline patirtimi bei įžvalgomis pateikdamas ir kitų mokslininkų, kaip antai prof. Vinco Urbučio, argumentus sprendžiant įvairius su kalbos vartosena susijusius klausimus. Savo požiūrį galėjo išreikšti ir renginio lankytojai.
Renginyje skambėjo lietuviškos dainos, kurias atliko Lietuvos muzikos ir teatro akademijos doc. Zitos Grigienės dainavimo klasės studentės – Gabrielė Bilevičiūtė, Lorijana Laurinskaitė, Vida Markevičiūtė, Kotryna Starkutė ir Greta Jocytė. Akomponavo pianistė Agnė Kavaliauskienė.
RENGINIO FOTOGRAFIJOS
 
 

Jums tenka aptarnauti įvairaus amžiaus klientus, kasdien bendrauti su kolegomis ir darbdaviais, dalyvauti naujų produktų pristatymuose, vesti seminarus, ekskursijas, viešai kalbėti, bet ar: klientas išgirsta jam siunčiamą žinutę , įdomu jūsų  klausytis, kalbate natūraliai, valdote savo intonaciją, nesijaudinate, kalbate įtaigiai? Kaip   atrasti savo unikalų kalbėjimo stilių, saviraiškos džiaugsmą,  aiškiai, įdomiai, įtaigiai reikšti savo mintis, tinkamai paruošti savo kūną ir balsą, struktūriškai  ir kokybiškai parengti viešą  kalbą, galimybę  panaudoti savo gabumus,  pasitikėti  savimi,  pažadinti miegančią  auditoriją maloniai sutiko pasidalinti " Kalbos meno studijos " įkūrėjai ir lektoriai, aktoriai Jūratė Vilūnaitė ir Rimantas Bagdzevičius. Maloniai kviečiame dalyvauti. Įėjimas nemokamas.

 
Kviečiame Jus kovo 2 d. (trečiadienį), 18 val. į keramikės Jūratės Strelkauskytės-Neimantienės parodos „Veidrodis“ atidarymą, kuris vyks Marijos ir Jurgio Šlapelių muziejaus galerijoje (Pilies g. 40). Paroda vyks iki kovo 18 d.
 

Minint poeto Osipo Mandelštamo (1891 – 1938) 125-ąją gimimo sukaktį Venclovų namuose-muziejuje (Pamėnkalnio g. 34) 2016 m. kovo 1 - 3 d. rengiamos OSIPO MANDELŠTAMO DIENOS. Programa:
Skaityti platesnį aprašymą..

2016 m. kovo 1 d. (antradienis) 18 val.
Dokumentinio filmo „Išsaugok mano kalbą amžiams“ / „Сохрани мою речь нaвсегда“ peržiūra ( 2015, 84 min., Rusija, dokumentinis filmas apie poetą Osipą Mandelštamą, rusų k., liet. subt.). Dalyvauja filmo režisierius Roman Liberov (Maskva).

Kovo 2 d. (trečiadienis) 18 val.
Literatūros vertėjo Lino Rybelio paskaita: „Violetiškai tamsus poezijos šaltinis“. Nors tikra, gili poezija yra skaidri ir tyra, tačiau jos gelmė neįžiūrima niekam iš mirtingųjų - net pačiam poetui-kūrėjui. Epitetas violetiškai tamsus yra nuoroda į Hesiodo Teogoniją, kurioje jis sakosi regėjęs Mūzas šokančias aplink violetiškai tamsų įkvėpimo šaltinį.

Kovo 3 d. (ketvirtadienis) 18 val.
Prof. Tomo Venclovos paskaita apie Osipo Mandelštamo kūrybą.
Rengėjas Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos Venclovų namai-muziejus.

 

piešinių iš ciklo MANDALOS paroda     
vasario 17 d. - balandžio 29 d.             

 

Literatūrinis A. Puškino muziejus partnerio teisėmis dalyvauja Lietuvos dailės muziejaus filialo Lietuvos muziejų informacijos, skaitmeninimo ir LIMIS centro projekte „Skaitmeninis turinys apie Lietuvos valstybės kūrimosi laikotarpį liudijantį dokumentinį paveldą – nacionaliniuose ir tarptautiniuose portaluose“.
2018 m. švęsime savo valstybės atkūrimo šimtmetį. Tai puiki proga iš naujo peržiūrėti ir į dienos šviesą iškelti asmeniniuose ir instituciniuose fonduose saugomas nuotraukas, rankraščius, laiškus ir kitus dokumentus, liudijančius nepriklausomos Lietuvos kūrimą, jos valstybingumo įtvirtinimą, Atgimimą, tuo metu šalies miestuose ir miesteliuose vykusius pokyčius...Plačiau...

 
 
Vlado Braziūno fotografija

Vasario 17 d. (trečiadienį), 18 val. Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos Venclovų namai-muziejus (Pamėnkalnio g. 34) kviečia į Jurgos Ivanauskaitės (1961 - 2007) atminimo vakarą ir praėjusių metų lapkričio mėnesį išleisto rašytojos poezijos dvitomio lietuvių ir rusų kalbomis pristatymą. Vakaro metu bus atidaryta Jurgos Ivanauskaitės piešinių iš ciklo „Mandalos“ paroda, kuri veiks iki balandžio 29 d. Renginyje savo įžvalgomis apie rašytojos kūrybą ir prisiminimais dalinsis filosofijos profesorė Jūratė Baranova, dramaturgė Goda Grigolytė, Jurgos mama dailėtyrininkė Ingrida Korsakaitė, sesuo Radvilė Racėnaitė, bei kiti rašytojos bičiuliai ir gerbėjai. Eiles skaitys aktorė Brigita Arsobaitė.
Pirmoje pristatomos knygos dalyje pakartotinai skelbiami eilėraščiai iš knygos “Šokis dykumoje” (2004). Greta jų pateikiami literatūrologės Taisijos Oral vertimai į rusų kalbą. Antroje poezijos rinkinio dalyje pakartotinai skelbiami eilėraščiai iš knygos “Odė džiaugsmui” (2007). Greta pateikiami Georgijaus Eremino vertimai į rusų kalbą.
I. Šokis dykumoje. Eilėraščiai / Танец в пустыне. Стихотворения. Vertė Taisija Oral.
II. Odė džiaugsmui. Eilėraščiai / Ода к радости. Стихотворения. Vertė Georgy Eremin. Vilnius: phocaBooks, 2015.

Gedimino Kajėno interviu bernardinuose.lt: ,,Ingrida Korsakaitė. Išsaugota Jurgos dvasia"

 

2016 m. vasario 16 d., antradienį, 16 val. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje (Tauro g. 10-1, Vilnius) įvyks renginys „Vincas Krėvė – Amerikos bičiulis“, skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo dienai paminėti. Renginio svečiai išgirs autentiškus Vinco Krėvės balso įrašus, paimtus iš JAV radijo stoties „Amerikos balsas“ archyvo. Muziejaus vadovas Vladas Turčinavičius ir skaitovas Virgilijus Kubilius pateiks naujų faktų apie Vinco Krėvės gyvenimą ir veiklą išeivijoje (1947–1954). Lietuvių rašytojas Amerikoje buvo įvertintas kaip pasaulinio lygio kūrėjas, o Pensilvanijos universitetas pasiūlė skirti Vincui Krėvei Nobelio premiją. Renginyje skambės populiarios bliuzo (angl. blues) ir kantri (angl. country) stiliaus muzikos improvizacijos, kurias atliks dviejų skirtingų kartų muzikantų duetas – Virgilijus Jutas (gitara ir balsas) ir Antanas Bukartas (lūpinės armonikėlės ir gitara). Šventinės popietės lankytojai taip pat galės apžiūrėti muziejuje veikiančią fotografo Sigito Baltramaičio parodą „Niujorko kaleidoskopas“. Renginys nemokamas. Laukiame atvykstant!

 

Diskusija ,,Regresyvioji tolerancija arba ar aktualus Herbertas Marcėse šiandien?“ vyks Venclovų namuose-muziejuje vasario 15 d. 17 val. Rengėja filosofijos daktarė Nida Vasiliauskaitė. 
Vienas iš “naujosios kairės” idėjinių architektų, Frankfurto mokyklos atstovas filosofas Herbertas Marcuse’s sukūrė “represyvios tolerancijos” kaip politinio tikslo savaime koncepciją (1965), kurią netruko apipinti dešinioji konspirologija. Koks tai politinis tikslas, kokią utopiją jis numato, kokiomis prielaidomis apie žmones ir visuomenes, valdymą ir laisvės sąlygas jis remiasi, o taip pat – ar išties šiuolaikinė “pripažinimo politika” (Politics of Recognition, “toleruokite mus” tipo aktyvizmas) ja remiasi? Galiausiai - ar verta, ar reikia ją remti? Su originaliu tekstu galima susipažinti čia.

 
 

VšĮ „Meno ekspansija“ bei Marijos ir Jurgio Šlapelių namas-muziejus vėl kviečia į jau tradiciniais tapusius lietuviškus arbatvakarius. „GYVO ŽALIO“ – tai trečioji arbatvakarių ciklo premjera, kviečianti susiburti draugėn ir paklaidžioti senojo Vilniaus gatvėmis, susitikti iškilias sostinės asmenybes, išgyventi prasmingas akimirkas ir nors trumpam sustabdyti nenumaldomai skubantį laiką. Programoje – XX a. pradžios Vilnius ir vilniečiai, dainos, arbata, gardėsiai bei kiti „cūdni“ nutikimai…  Spektaklių datos:
Vasario 11 d. (ketvirtadienį) 18:00 val.
Vasario 15 d. (pirmadienį) 18:00 val.
Vasario 16 d. (antradienį) 16:00 val.
Vasario 17 d. (trečiadienį) 18:00 val.
Bilietai parduodami Marijos ir Jurgio Šlapelių name-muziejuje (Pilies g. 40).
Telefonai pasiteirauti: 85 261 07 71; 8 689 83689; 8 686 34622.
Daugiau informacijos..
Trumpas arbatvakario vaizdo pristatymas čia..

 
Vasario 5 d., kultūrinis judėjimas DADA švenčia 100 metų jubiliejų. Ta proga kviečiame Jus vasario 5 d., 15 val. atvykti į šio jubiliejaus minėjimą ir Kazio Kęstučio Šiaulyčio parodos „Dadaratai“ atidarymą Marijos ir Jurgio Šlapelių namo-muziejaus memorialinėje erdvėje, 2-ajame aukšte. Paroda (ir DADA edukacija) vyks iki balandžio 15 d.
 
 
 
 


Diskusija vyks Venclovų namuose-muziejuje vasario 3 d. 18 val.
Rengėja filosofijos daktarė Nida Vasiliauskaitė.
Politinė kultūra, pasak tam tikro – gana oficialaus, politiškai institucionalizuoto – feminizmo turi esminį trūkumą: ji grįsta “vyriškomis vertybėmis” ir neatstovauja pusės piliečių. ES biurokratai norėtų “[lyčių, t.y. gender] balanso”, NVO “Vilniaus moterų namai/Krizių centras” direktorė dr. Lilija Vasiliauskienė pasigenda “sinergijos” tarp “vyrų ir moterų bendruomenių”, dr. Margarita Jankauskaitė teigia, jog Lietuvoje “nėra jokios demokratijos”, kadangi “moterys nebalsuoja už moteris”, o "Socdemių akademijoje" vyriausioji Europos lyčių lygybės instituto tyrėja dr. Jolanta Reingardė kalba apie „vyriškosios galios“ perteklių, kuris esą kenkia „demokratijos kokybei“. 
Kieno atstovavimą, kokią demokratijos kokybę, kokią demokratiją ir kokią, galiausiai, politikos sampratą numato šis mąstymas, siūlantis pakeisti politinį interesą lyties (gender prasme) interesu? Ką (ir ar apskritai) jis turi bendra su lyčių lygybe kaip feministine agenda? Kviečiame į antrąjį „Totalitarinio feminizmo“ seminarą-diskusiją. 
Svarstymo gairės – PhD Anne Marie Holli straipsnis apie Suomijos moterų reprezentavimo „gerąją praktiką“. 

 
Diskusija vyks Venclovų namuose-muziejuje sausio 26 d. 18 val.
Rengėja filosofijos daktarė Nida Vasiliauskaitė.
Ką atstovauja Lietuvos feministinis ir LGBT aktyvizmas - pačios Lietuvos reikmes ir raidą, grassroots, akademinį feminizmą ar tarptautinius įsipareigojimus euroatlantinėms struktūroms, jų fiksuotą darbotvarkę, propagandos instruktažus ir socialinės inžinerijos mokslinius prietarus? Realų lyčių lygybės siekį ar, veikiau, pastangas progresyvumu pridengti konservatyvią agendą? Jei progresyvi agitacija tikrai turi šį dvigubą dugną – kas tiksliai yra toje mums nežinomoje darbotvarkėje? Koks yra lyčių lygybės globalių inžinierių mąstymo stilius?
Kviečiame į pirmąjį atvirą "Totalitarinio feminizmo" seminarą-diskusiją. Svarstymo gairės: Jamime Repo straipsnis "Lyčių lygybė kaip valdysena neoliberaliojoje ES". Politikos mokslų ir Lyčių studijų specialistė Dr. Jemima Repo yra Newcastle universiteto lektorė, knygos "The Biopolitics of Gender" autorė.
 
Sausio 20 d. 18 val. kviečiame į dviejų Japonijos menininkų – Yoshiko Maruyama ir Tokio Maruyama – tapybos ir instaliacijų parodos „Virsmas“ atidarymą, kuris vyks Marijos ir Jurgio Šlapelių muziejaus galerijoje (Pilies g. 40, Vilnius). Paroda vyks iki vasario 7 d.
 
2016 m. sausio 5 d. 18 val. kviečiame į Algimanto Žižiūno fotografijų parodos „Mano vizijų moterys“ atidarymą, kuris vyks Marijos ir Jurgio Šlapelių muziejaus galerijoje (Pilies g. 40, Vilnius).
 

Šventų Kalėdų proga Marijos ir Jurgio Šlapelių namas-muziejus pakvietė į jau tradiciniais tapusius lietuviškus arbatvakarius. „GYVO ŽALIO“ – tai trečioji arbatvakarių ciklo premjera, kviečianti susiburti draugėn ir paklaidžioti senojo Vilniaus gatvėmis. Daugiau informacijos..
Trumpas arbatvakario vaizdo pristatymas čia..

 
 

Nuo 2015 metų lapkričio 20-tos dienos iki 2016 metų kovo 1-os dienos Vinco Mykolaičio-Putino memorialiniame bute-muziejuje, Tauro g. 10-3, Vilniuje veikia personalinė Vaido Maco keramikos paroda. Parodoje galima pamatyti įspūdingų dydžių vazų kolekciją įkvėptą senovės Afrikos, Indijos, bei baroko ir rokoko laikotarpių.

 
 
     
  2015 metai
  2014 metai
  2013 metai
  2012 metai
 
2011 metai
 
2010 metai
 
2009 metai
 
2008 metai
 
2007 metai
 
2005-2006 metai