Kultūros naktis 2016

Šventieji lietuviai ir partizanai lietuviai

 

Jubiliejinis, jau dešimtasis, vienos nakties kultūros ir meno festivalis „Kultūros naktis“ Vilniuje startavo 2016 m. birželio 17-ąją, penktadienio vakarą. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje miesto gyventojai ir svečiai galėjo lankytis iki vidurnakčio. Tai buvo puiki proga pasisvečiuoti buvusiame profesorių name, įsikūrusiame Tauro kalno papėdėje (Tauro g. 10-1, Vilnius).
Vinco Krėvės muziejuje vyko speciali „Kultūros nakties“ programa, pavadinta „Šventieji lietuviai ir partizanai lietuviai“. „Kultūros nakties“ renginį pradėjo kanklininkė Vilmantė Lapeikienė. Paskui aktorė Dalia Michelevičiūtė ir skaitovas Virgilijus Kubilius supažindino klausytojus su pirmaisiais krikščionių šventaisiais lietuviais, minimais jau XIII amžiuje: kunigaikštyte Charitina Lietuvaite ir kunigaikščiu Daumantu Timotiejumi. Susipažinę su šventuoju kunigaikščiu Daumantu, prisiminėme ir partizanų vadą Daumantą, XX amžiuje kovojusį už Lietuvos laisvę. Šių skirtingais šimtmečiais gyvenusių vyrų gyvenimo kelrodis buvo idėja. Renginio metu buvo diskutuojama, kodėl partizanų vadas Juozas Lukša pasirinko Daumanto slapyvardį.
Po diskusijų muziejuje buvo parodytas filmas „Nematomas frontas“ (2014 m., rež. Jonas Ohman, Vincas Sruoginis), pasakojantis Lietuvos pokario partizanų istoriją. Okupacinė Sovietų valdžia nematomu frontu vadino drąsių vyrų, susibūrusių 1944–1953 m. į pasipriešinimo prieš komunistinį sąjūdį, judėjimą. Atviri liudininkų ir amžininkų pasakojimai, ištraukos iš dienoraščių, archyviniai kadrai, partizanų lyderio Juozo Lukšos-Daumanto ir Nijolės Bražėnaitės meilės istorija. „Nematomą frontą“ žiūrovams pristatė vienas iš filmo kūrėjų – Virgilijus Kubilius.
Iki kitų susitikimų Vinco Krėvės-Mickevičiaus muziejuje!

Muziejaus nuotraukos (Nr. 1–2, 4–6, 8–12). Nuotraukos iš interneto svetainių: angelorum.lt (Nr. 3), alkas.lt (Nr. 7) ir knygos.lt (Nr. 13). „Kultūros nakties“ festivalio logotipas (Nr. 14).1. Kvietimas į renginį

2. Skambėkite, kanklelės!
Vilmantė Lapeikienė

3. Šventoji Charitina Lietuvaitė
(† 1281)

4. Aktorė Dalia Michelevičiūtė

5. Įdomiausi tekstai iš Algimanto
Bučio knygos

6. Dėkingumo žiedai nuo
muziejaus vadovo
Vlado Turčinavičiaus

7. Šventasis Daumantas
Timotiejus († 1299).
Dail. Artūras Slapšys

8. Skaitovas Virgilijus Kubilius

9. Operatorius Vincas Kubilius

10. „Kultūros nakties“ svečiai
ir lankytojai

11. Vienas iš filmo „Nematomas frontas“ kūrėjų

12. Apie filmo genezę

13. „Nematomas frontas“ pagal
Juozo Lukšos-Daumanto
knygą „Partizanai“

14. Šviesa spindi tamsoje...

 

© Vilniaus memorialinių muziejų direkcija, 2016

V. Krėvės-Mickevičiaus memorialinio buto-muziejaus renginiai

http://www.vilniausmuziejai.lt