RĖMĖJAS:    RENGĖJAS:       

PARTNERIAI:

INFORMACINIAI PARTNERIAI:

 

Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos Venclovų namų-muziejaus

TARPTAUTINIS PROJEKTAS

„Riboženkliai. Naujosios Rytų Europos dialogai“

 

  

 

Venclovų namai-muziejus, puoselėjantis namų tradiciją - atvirus literatūrinius kontaktus ir tarptautinio bendradarbiavimo idėjas, viena iš savo misijų laiko žinios apie mums artimų, tačiau tuo pačiu dar mažai pažįstamų kraštų literatūros sklaidą Lietuvoje. Projektą įkvėpė Tomo Venclovos bičiulystė su Nobelio premijos laureatu Česlovu Milošu, bei dabartiniai, besitęsiantys ryšiai su Lenkijos ir Lietuvos santykių puoselėtojais. Pastaruosius metus siekiame plėsti veiklos lauką ir pamažu tapti muziejumi-susitikimų vieta ir platforma ne tik Lenkijos, bet ir kitiems Vidurio ir Rytų Europos regiono literatūros atstovams Lietuvoje.
„Riboženkliai. Naujosios Rytų Europos dialogai“ - tai tęstinis susitikimų su žinomais Rytų Europos rašytojais ir literatūros tyrinėtojais ciklas, projektas dalinai finansuojamas Lietuvos Kultūros Tarybos. Projekto vadovė - Justina Juozėnaitė, Venclovų namų-muziejaus vyriausioji fondų saugotoja.

Projekto renginiai buvo nemokami, vyko 2015 m. vasario 10, 11,12 dienomis:

Du vakarai-susitikimai su Serhijumi Žadanu. Vasario 10 d. 18:00 val. Venclovų namuose-muziejuje įvyko pirmasis susitikimas su vienu žymiausių šiuolaikinės Ukrainos rašytojų, Serhijumi Žadanu. Susitikimo moderatorius – sociolingvistas, dr. Giedrius Tamaševičius.
40-metį pernai atšventęs S. Žadanas priklauso tai kartai, kuri augo sovietmečiu, o subrendo jau iširus Sovietų sąjungai. Vaikystę jis praleido nedideliame Starobelsko miestelyje (Lugansko sritis), kur nuo seno lydėsi įvairios kalbos ir kultūros. 1996 m. baigęs Charkovo pedagoginį universitetą, dirbo dėstytoju, bet 2004 m. metė darbą universitete ir atsidėjo literatūrinei veiklai. Nuo to laiko ėmė angažuotis ir politiškai kaip koncertų, performansų ir pilietinio nepaklusnumo akcijų organizatorius. 2014 m. kovo 1 d. buvo sumuštas Charkovo administracijos pastate, kurį šturmavo prieš Maidaną nukreipto mitingo dalyviai.
Šiandien S. Žadanas dažnai vadinamas vienu ryškiausiu rašytoju visoje posovietinėje erdvėje. 12 poezijos rinkinių ir 7 prozos knygų autorius. 2008 m. jo romanas „Anarchy in the UKR“ nominuotas Rusijos nacionalinio bestselerio premijai, 2010 m. romanas „Vorošilovgradas“ paskelbtas BBC metų knyga, jo vertimas į vokiečių kalbą 2014 m. gavo „Brücke Berlin“ premiją, o vertimas į prancūzų Šveicarijoje apdovanotas prestižine Jano Michalskio premija. Lietuviškai išverstos dvi S. Žadano knygos: „Depeche Mode“ (2008) ir „Anarchy in the UKR“ (2010). 2014 m. Kauno nacionaliniame dramos teatre pastatytas spektaklis „Kartu“, sukurtas pagal S. Žadano romaną „Depeche mode“.

www.tekstai-tv.lt: 2015.02.10 vakaro vaizdo įrašas http://www.tekstai-tv.lt/gyvai/235-tiesiogine-transliacija-s-zadanas-venclovu-namuose-muziejuje

Vasario 11 d. Venclovų namai-muziejus, leidykla „Kitos knygos“ ir Laisvasis universitetas (LUNI) pakvietė į antrąjį susitikimą su Ukrainos rašytoju Serhijumi Žadanu.  Renginys vyko 17:00 val. Šiuolaikinio meno centro (ŠMC) skaitykloje I aukšte, Vokiečių g. 2, Vilniuje. Renginį vedė Darius Pocevičius.
Pokalbio temai pasirinkta citata iš Serhijaus Žadano romano „Vorošilovgradas“ (2010): „Visi mes troškome tapti pilotais. Daugelis mūsų tapo lūzeriais.“
Susitikime su S. Žadanu buvo kalbama apie skirtingas kartas, sovietmetį ir šiandieną, tų laikotarpių siekius, vertybių kaitą, pergales ir nusivylimus. Apie literatūros ir kultūros įtakas, multikultūralizmą ir nacionalizmą Vidurio Europoje. Kalbėta apie pastarųjų metų įvykius baisiai sprogusiame tautų ir mentalitetų katile, kurio vardas – Donbasas.

www.tekstai-tv.lt, vaizdo įrašas iš antrojo vakaro ŠMC 2015.02.11 su Serhijumi Žadanu: http://www.tekstai-tv.lt/…/248-susitikimas-su-ukrainieciu-r…

Vasario 12 d. 18:00 val. Venclovų namuose-muziejuje  buvo surengtas vakaras su dr. Jakovu Klotsu, knygos „J. Brodskis ir Lietuva“ autoriumi,  literatūros tyrinėtoju, buvusiu prof. T. Venclovos doktorantu Jeilio universitete.  Pranešimo tema : „Šuchovas amžiams! Neįtikėtini Ivano Denisovičiaus ir jo autoriaus nutikimai“. Tai pokalbis apie ,,Solženicyno mitą“ ir jo įsikūnijimą rusų kultūroje per paskutiniuosius 50 metų (priminsime, kad Ivanas Denisovičius Šuchovas – Aleksandro Solženycino knygos „Viena Ivano Denisovičiaus diena“ veikėjas). Vakarą moderavo "Radijo Svoboda" žurnalistė Jelena Fanailova.
Jakovas Klotsas (Yakov Klots) – g. 1980 m. Permėje. Slavistas, vertėjas. 2011 m. Jeilio (Yale, JAV) universitete apsigynė daktaro laipsnį. Šiuo metu dėsto Georgia Tech universitete, Atlantoje.

 

FOTOGRAFIJOS


Vakaras muziejuje 2015.02.10

Projekto vadovė Justina Juozėnaitė . Jelenos Konickajos fotografija

Vytautas Dekšnys, Serhijus Žadanas, Giedrius Tamaševičius

Jelena FanailovaElė Katilienė ir Olegas Jefremovas

Darius Pocevičius


S. Žadano kūrinius lietuviškai skaito jo vertėjas į lietuvių kalbą Vytautas Dekšnys

Sehijus Žadanas

Svečiai ir projekto rengėjai muziejuje:
iš kairės - Vytautas Dekšnys, Jakovas Klotsas, Birutė Vagrienė, Serhijus Žadanas, Jurgita Galeckaitė, Rasa Biveinytė, priekyje - Justina Juozėnaitė

Jakovas Klotsas ir Jelena Fanailova muziejuje 2015.02.12

Su ukrainiečių bendruomene ŠMC 2015.02.11 . B. Vagrienės fotografija

Fotografijų (išskyrus antrą ir paskutinę) autorius - Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos praktikantas Šarūnas Rinkevičius (VU)

 

 

ATGARSIAI

15 min.lt apie 2015.02.10 renginį: Ukrainos rašytojas Serhijus Žadanas Vilniuje: „Neįsivaizduoju, kas mus priverstų sustoti“

lzinios.lt apie 2015.02.10 renginį: Per karą Ukrainoje – kūrybos vakarai aidint pabūklams

literaturairmenas lt: Foto ir video reportažas - Serhijus Žadanas Venclovų namuose-muziejuje. Daugiau nuotraukų - Literatūros ir meno Facebook puslapyje.

www.tekstai-tv.lt interviu: Serhijus Žadanas apie anarchiją, ukrainiečių futuristus ir skandalus

www.tekstai-tv.lt interviu: Pokalbis su rusų poete Jelena Fanailova

 

 


Pamėnkalnio g. 34, LT-01114 Vilnius
Tel. (8 5) 262 85 25
el. paštas: info.venclovos@vilniausmuziejai.lt

 

© Vilniaus memorialinių muziejų direkcija, 2015
į portalo titulinį..
Venclovų namų-muziejaus renginiai..