Vakaras "Lietuviai Vilenicoje" Venclovų namuose-muziejuje

 

2010 m. vasario 11 d. Venclovų namuose-muziejuje (Pamėnkalnio g. 34) vyko vakaras "Lietuviai Vilenicoje". Prisiminimais apie Tarptautinį Vilenicos literatūrinį festivalį dalinosi Vladas Braziūnas, Birutė Jonuškaitė, Eugenijus Ališanka. Diskutavome, žiūrėjome fotografijas. Poezijos vertimus į slovėnų kalbą susirinkusiems perskaitė dr. Jelena Konickaja.
Tai projekto TOLERANCIJOS SALA renginys, kurį dalinai. finansavo Lietuvos Respublikos kultūros rėmimo fondas. Afiša..

Tarptautinį Vilenicos literatūros festivalį (Vilenica International Literary Festival), kasmetinį Europos poetų, prozininkų ir eseistų susitikimą, rengia Slovėnijos rašytojų sąjunga ir Vilenicos kultūros asociacija. Festivalis vyksta nuo 1986 m. Nuo pat pirmųjų festivalio metų yra teikiamas Vilenicos tarptautinis literatūrinis prizas. Jį teikia Slovėnijos rašytojų sąjunga Europos autoriui už pasiekimus literatūroje ir esė. Laimėtoją išrenka Vilenicos žiuri. Prizas teikiamas unikaliame Vilenicos urve netoli Lokevo kaimo (Slovėnijos vakaruose). Didįjį Vilenicos prizą 1990 m. yra laimėjęs poetas ir publicistas Tomas Venclova. Iki šiol jis yra vienintelis lietuvis, pelnęs šį aukščiausią festivalio apdovanojimą. Taip pat festivalyje yra teikiamas „Vilenicos krištolas “, kurio laureatas yra renkamas iš tais metais savo kūrybą skaičiusiųjų ir Vilenicos almanache publikuotų autorių. Tai antras pagal svarbumą apdovanojimas. 2005 m. „Vilenicos krištolu“ buvo paskelbtas poetas Vladas Braziūnas.
Festivalio metu vyksta daug reikšmingų kultūros įvykių – apvalaus stalo diskusijos, literatūriniai skaitymai, knygų mugė, Naujausių publikacijų pristatymai ir aptarimai. Festivalis paprastai vyksta antrąją rugsėjo savaitę.
Kasmet yra leidžiamas Vilenicos almanachas. Vilenicos almanache spausdinama tų metų festivalio dalyvių kūryba originalo ir slovėnų kalbomis bei vertimu į anglų, prancūzų, vokiečių ar italų kalbas.
Per 30 lietuvių autorių yra dalyvavę Vilenicos festivalyje.

Projekto vadovė Birutė Vagrienė
Ievos Jakimavičiūtės ir Neringos Mockutės fotografijos


© Vilniaus memorialinių muziejų direkcija, 2010

Daugiau apie projekto "Tolerancijos sala" renginius ...