Į portalo titulinį
LT
 
RENGINIAI/KULTŪROS ĮVYKIAI
 

 

  RENGINIŲ ANONSAS
  MUZIEJUJE ĮVYKĘ RENGINIAI
 
KULTŪROS ĮVYKIAI
   
 

2017 metų rugsėjo 11 dieną Tomui Venclovai, vienam žymiausių šiuolaikinių lietuvių poetų, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatui, pasaulyje žinomam intelektualui, Jeilio universiteto profesoriui, sukako 80 metų. Šią sukatį Vilniuje paminėjome turinigais mokslo ir kultūros renginiais:

Iškilmingas Tomo Venclovos 80-mečio renginys Vilniaus rotušėje 2017.09.13. Renginio programoje dalyvavo:

 1. Prof. Tomas Venclova,
 2. LR Seimo pirmininkas Viktoras Pranskietis,
 3. Kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonson,
 4. Užsienio reikalų ministerijos Politikos direktorė Asta Skaisgirytė,
 5. Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius,
 6. Rašytojų sąjungos pirmininkas Antanas A. Jonynas, 
 7. “Zescyty Lieratskie” žurnalo vyr. redaktoriaus pavaduotojas, Marek Zaganczyk,
 8. Prof. Ellen Hinsey, amerikiečių rašytoja, poetė, knygos „Nelyginant šiaurė magnetą“, kuri buvo pristatyta vakaro metu, autorė,
 9. Adamas Michnikas, lenkų disidentas, istorikas, vienas iš judėjimo „Solidarumas“ įkūrėjų, eseistas, politinis publicistas, Lenkijos laikraščio „Gazeta Wyborcza“ vyriausiasis redaktorius.
 10. Prof . Virgilijus Noreika,
 11. Scenaristas Pranas Morkus,
 12. Anna Gerasimova  (kūrybinis slapyvardis Umka), literatūros tyrinėtoja, poetė, Tomo Venclovos poezijos vertėja, žymi rusų roko atlikėja,
 13. Dr. Beata Kalęba,Krokuvos Jogailaičių universiteto Polonistikos fakulteto dėstytoja, literatūros istorikė, Tomo Venclovos poezijos vertėja, 
 14. Jerome Berney, kanadiečių kilmės kompozitorius ir perkusininkas  iš Šveicarijos, dviejų muzikinių kompozicijų pagal T. Venclovos eilėraščio “Ugnyje” prancūzišką ir anglišką vertimus autorius. Kūrinius atliko choras „Jauna Muzika“,  perkusija grojo Jerome Berney, dirigentas Vaclovas Augustinas. Kūriniai buvo atlikti Lietuvoje pirmą kartą.

Vakarą vedė Rytis Zemkauskas. Sceninis pastatymas Daliaus Abario. Renginio metu buvo pristatyta Apostrofos leidyklos  knyga “Nelyginant Šiaurė Magnetą”

Renginio rugsėjo 13 d. Vilniaus Rotušėje fotografijų albumas 15min.lt
Apie tą patį vakarą vilnius.lt

LRT vaizdo įrašas ,,Tomas Venclova: taip artėja žodis"

Tomo Venclovos kalba , pasakyta Rotušėje spalio 13d. renginio metu paskelbta
http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2017-09-16-t-venclova-nesakyti-ne-zodzio-kuris-skatintu-tamsos-amziaus-artejima/163816#.Wbzk-Xd9mmE.facebook

Tomo Venclovos fotografijų ir poezijos leidinių paroda „Tomas Venclova: taip artėja žodis“ vyko Vilniaus Rotušėje 2017.09.11 – 09.30, Parodoje buvo eksponuojamos Algimanto Aleksandravičiaus, Arūno Baltėno, Audronio Žygavičiaus, Gedimino Zemlicko, Džojos Gundos Barysaitės, Jono Jakimavičiaus, Juozo Budraičio, Mariaus Baranausko, Ramūno Danisevičiaus, Ramūno Katiliaus, Vlado Braziūno fotografijos ir Tomo Venclovos poezijos leidiniai lietuvių ir užsienio kalbomis iš Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos rinkinių.

Ta pati paroda buvo eksponuota Vilniaus centrinėje bibliotekoje (Žirmūnų g. 7) 2017.10.04 – 11.10 ir Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės Bitės viešojoje bibliotekoje 2017.11.13 – 12.11.

Renginių ir parodos rengėjas Vilniaus memorialinių muziejų direkcija, partneriai: Apostrofos leidykla , Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka , Lietuvos literatūros ir tautosakos institutas , Šiuolaikinio meno centras, Gėtės institutas, renginius parėmė Vilnaius miesto savivaldybė ir LR Kultūros ministerija.

Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, paremtas LR Kultūros ministerijos surengė Tarptautinę mokslinę konferenciją „Tomo Venclovos kūrybos ženklai“ , skirtą Tomo Venclovos 80-mečiui.

   
  **********************
   
 

2017 m. g egužės 14-ąją prasidėsiantis 53-iasis Tarptautinis poezijos festivalis „Poezijos pavasaris“ jau turi naują laureatą. Kauno miesto savivaldybės skiriama Maironio premija festivalio metu bus įteikta poetui, publicistui, vertėjui, Jeilio universiteto profesoriui Tomui Venclovai už eilėraščių knygą „Eumenidžių giraitė“, išleistą leidykloje „Versus aureus“. Daugiau www.bernardinai.lt

   
  **********************
   
 

Lietuvos edukologijos universitetas surengė profesoriaus TOMO VENCLOVOS paskaitų ciklą "Kaip skaityti eilėraštį (Jurijaus Lotmano poetika)" LEU Lituanistikos fakultete

PASKAITŲ TVARKARAŠTIS:
1. Rugsėjo 17 d. (trečiadienis). Įvadas. PASKAITOS VIDEOĮRAŠAS
2. Rugsėjo 18 d. (ketvirtadienis).PASKAITOS VIDEOĮRAŠAS
3. Rugsėjo 22 d. (pirmadienis). PASKAITOS VIDEOĮRAŠAS
4. Rugsėjo 24 d. (trečiadienis).PASKAITOS VIDEOĮRAŠAS
5. Rugsėjo 29 d. (pirmadienis).PASKAITOS VIDEOĮRAŠAS
6. Spalio 1 d. (trečiadienis).PASKAITOS VIDEOĮRAŠAS
7. Spalio 3 d. (penktadienis).PASKAITOS VIDEOĮRAŠAS
8 Spalio 6 d. (pirmadienis).PASKAITOS VIDEOĮRAŠAS
9. Spalio 8 d. (trečiadienis). PASKAITOS VIDEOĮRAŠAS
10. Spalio 9 d. (ketvirtadienis). Apibendrinimas. PASKAITOS VIDEOĮRAŠAS


   
  **********************
   
 

2014 m. spalio 6 d. netekome draugo ir bendraminčio, Vilniaus Memorialinių muziejų direkcijos tarybos nario prof. Ramūno Katiliaus. Ramūnas Katilius palaidotas Vilniaus Jeruzalės kapinėse.
Kviečiame dar kartą prisiminti mums labai brangias akimirkas, kuriose velionis buvo nepamainomu Venclovų namų-muziejaus renginių rengėju ir dalyviu.
Nekrologas ir fotografijos „In memoriam Ramūnui Katiliui...“

Requiescat in pace, Ramūnas Katilius, 1935-2014 .
Cynthia Haven, Stanford University
http://bookhaven.stanford.edu/2014/10/requiescat-in-pace-ramunas-katilius-
1935-2014/

6 października w Wilnie odszedł Ramunas Katilius
(Krzysztof Czyżewski, „Archipelag Pogranicza“)
http://pogranicze.sejny.pl/news,723,6_pazdziernika_w_wilnie_odszedl_
ramunas_katilius.html

Pisarze i intelektualiści litewscy żegnają Ramūnasa Katiliusia
http://pogranicze.sejny.pl/news,726,pisarze_i_intelektualisci_litewscy_
zegnaja_ram__nasa_katiliusia.html

   
  **********************
   
 
2014 m. rugsėjo 22 d. 18 val. Vilniaus šv. Jonų bažnyčioje profesoriui Tomui Venclovai buvo įteiktas  medalis „Už nuopelnus Vilniui ir Tautai“. Medalį įsteigė ir kasmet skiria visuomeninė komisija „Už nuopelnus Vilniui ir Tautai“ , kuri aktyviai veikia jau penkerius metus. Jos steigėjai yra Marijos ir Jurgio Šlapelių namas-muziejus, Krašto apsaugos bičiulių klubas, Vilniaus rotušė ir Vilniaus ainių klubas.

Visi 2014 m. nominantai: istorikas E. Gudavičius; sociologas, mokslininkas, žurnalistas R. Grigas; dirigentas, berniukų choro "Ąžuoliukas" vadovas V. Miškinis;dirigentas S. Sondeckis; fotomenininkas A. Sutkus; lietuvių liaudies folkloro dainininkė V. Povilionienė; grafikas, medalių kūrėjas, monumentalistas P. Repšys; žurnalistas V. Klovas; Vilniaus Šolomo Aleichemo vidurinės mokyklos direktorius M. Jakobas; filantropė A. Adamkienė; režisierius dokumentalistas A. Matelis; rašytojas, publicistas T. Venclova;saksofonininkas P. Vyšniauskas; Lietuvos ambasadorė Didžiojoje Britanijoje A. Skaisgirytė-Liauškienė.

   
  **********************
   
 

Vilniaus Rotušėje 2013 m. birželio 13 d. poetui Tomui Venclovai buvo suteiktas Vilniaus miesto garbės piliečio vardas. Kaip sveikinimo kalboje pasakė Vilniaus meras Artūras Zuokas, miesto taryba vienbalsiai priėmė šį sprendimą 2013 m balandžio 3 d. posėdyje. Į iškilmes poetas atvyko su žmona Tatjana Venclova. Poeto pasveikinti į Rotušę susirinko jo draugai. Specialiai tai progai iš užsienio atvažiavo žymūs disidentai Adamas Michnikas ir Liudmila Aleksejeva, Amerikos rašytoja  Ellen Hensey ir jos  vyras Marc Carlson,  vertėja Claudia Sinnig. T. Venclovą nudžiugino atvykę mokyklos bičiuliai daininkas Virgilijus Noreika,  fizikas Ramūnas Katilius su žmona Ele, architektas Audronis Katilius, bičiuliai Audronė ir Romas Misiūnai, dainininkė Violeta Štromienė, perkusininkas Vladimiras Tarasovas. Taip pat iškilmėse dalyvavao kunigas Julius Sanauskas, LLTI direktorius Mindaugas Kvietkauskas, europarlamentaras Justas Vincas Paleckis, leidėjas Raimondas Paknys ir dar daug kitų svečių. IŠKILMIŲ FOTOGRAFIJOS

2013 m. sukanka 35-eri metai, kai Paryžiaus leidinyje "Kultūra” buvo išspausdintas vienas pačių žinomiausių T. Venclovos kūrinių – kartu su Č. Milošu 1978 metais parašytas dialogas Vilniaus tema “Vilnius kaip dvasinio gyvenimo forma”, iš kurio nemažai pasaulio žmonių pirmą kartą sužinojo apie Lietuvos ir Vilniaus problemas. Vilniaus vaizdai iškyla T. Venclovos poezijoje, Vilniaus gyventojai, architektūra ir įžymybės talentingai aprašyti jo knygose ,,Vilnius. Vadovas po miestą“ (2001), „Vilniaus vardai“ (2006),  „Vilnius. Asmeninė istorija“(2011).
Vilniuje T. Venclova 1976 m. tapo vienu iš penkių „Helsinkio susitarimų vykdymui remti Lietuvos visuomeninės grupės“ nariu steigėju. 1977 m. emigravęs į JAV, buvo šios grupės atstovu vakaruose ir garbingai šią misiją vykdė: 1977 m. vasario 24 d. jis buvo pakviestas dalyvauti JAV Kongreso CSCE komisijoje ir liudijo apie Helsinkio susitarimų laužymą sovietų okupuotoje Lietuvoje, vėliau apie tai dar daugybę kartų liudijo viešuose pranešimuose įvairiose pasaulio šalyse. 1981 m. JAV buvo išleista T. Venclovos knyga „Lietuva pasaulyje. Publicistika“.
Kuomet Vilniuje 1991 m. sovietų tankai traiškė beginklius žmones, sausio 15 dieną New York Times paskelbė  trijų poetų T. Venclovos, J. Brodskio ir Č. Milošo protestą  „Poetai už Lietuvą“, kuriame buvo rašoma:„Mes esame trys poetai, draugai, atstovaujantys tris kalbas: lietuvių, rusų ir lenkų. Mes raginame pasaulio bendruomenę – mūsų kolegas rašytojus ir visus sąžiningus žmones – pakelti protesto balsą prieš nežmonišką Sovietų išpuolį prieš Lietuvos žmones.

 

Pastarųjų dienų įvykiai prilygsta bjauriausiems Sovietų sistemos ekscesams“.
T. Venclova yra žinomas pasaulyje mokslininkas slavistas, kelių pasaulio universitetų garbės daktaras, visuomenės veikėjas, pelnęs ne vieną apdovanojimą už toleranciją, kultūrinę ir visuomeninę veiklą, kuri jungia tautas, nevengia nepatogių klausimų ir siekia juos spręsti. T. Venclova yra žymus poetas, kurio kūryba įtraukta į Lietuvos mokyklų programas.
Vilnius turi pelnytą teisę ir pagrindą didžiuotis, kad jame subrendo tokia iškili asmenybė, o suteikus Vilnius  miesto garbės piliečio vardą T. Venclovai, bus įtvirtinti poeto ir jo mylimo miesto ryšiai visiems laikams.
Taip pat skaitykite www.vilnius.lt, bernardinai.lt

   
  **********************
   
 

 

Pirmosiomis sausio dienomis pasirodė Nacionalinės bibliotekos Lituanikos skyriaus parengtas poeto, vertėjo, literatūrologo, Lietuvos nacionalinės premijos laureato Tomo Venclovos bibliografijos sąvadas Tomas Venclova : bibliografijos rodyklė (1956-2011). Jame surinktas ir suregistruotas nepaprastai gausus ir įvairialypis autoriaus darbų grožinės kūrybos, publicistikos, eseistikos, literatūros kritikos baruose įrodymas. Kaupiant bibliotekoje prof. T. Venclovos literaturinį ir publicistinį palikimą daug prisidėjo šviesios atminties buvusi Nacionalinės bibliotekos Lituanikos skyriaus vedėja Silvija Vėlavičienė.
Knygos sudarytojos – Jolanta Budriūnienė ir Jolanta Garlaitė, daugiau..

 
  **********************
   
 

2012 m. gruodžio 10 d. Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno premijų komisija paskelbė 2012 m. Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno premijų laureatus. Daugiau ..

Vilniaus memorialinių muziejų direkcija sveikina direkcijos Muziejų tarybos narį profesorių Kęstutį Nastopką tapusį 2012 m. premijos laureatu už pasaulinį pripažinimą pelniusios lietuviškos semiotikos plėtojimą ir literatūros kūrinių suvokimo meną.

Kęstutis Nastopka Venclovų namuose-muziejuje renginio metu,
Jono Jakimavičiaus fotografija

 
  **********************
   
 

Klaipėdos universitete garbės daktarų vardai suteikti iškiliems intelektualams – Lenkijos visuomenės veikėjui, žurnalistui, eseistui ir politikos publicistui Adamui Michnikui bei poetui, publicistui, eseistui, vertėjui, profesoriui dr. Tomui Venclovai.

Garbės daktarų inauguracija vyko 2012 m. lapkričio 13 d. Klaipėdos universitete.

Daugiau Delfyje.lt..

 
 
  **********************
   
 

Savivaldybių muziejų bendrija 2012 m. rugsėjo 4 - spalio 2 dienomis pakvietė į pirmą kartą Lietuvoje rengiamą PARODŲ MUGĘ ,,Parodų tiltai: informacija ir komunikacija"

Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos Venclovų namai-muziejus dalyvavo mugėje ir pristatė parodą KASDIENYBĖS ESKIZAI. Parodos atidarymas vyko rugsėjo 5 d. Paroda buvo eksponuojama Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejuje Laisvės al. 106, Kaune. Eksponuotos Venclovų namuose-muziejuje sugomos Ramūno ir Elės Katilių privačios Brodskio piešinių kolekcijos reprodukcijos, kurios – tarsi raktas į Josifo Brodskio asmenybės turtingumą ir begalinį pastabumą jį supančiai aplinkai. Brodskis buvo gabus kasdienybės fiksuotojas, lengvomis, neoklasikinėmis linijomis ir formomis piešiantis kasdienybės vyksmą ir ypač įžvalgiai pastebintis kertinius tuo momentu jį supančių žmonių bruožus. Įdomu tai, jog dauguma buvusių artimų jo draugų ne tik Lietuvoje, bet ir Amerikoje, Italijoje, Rusijoje, turi išsaugoję Brodskio piešinių, paliktų jo apsilankymų metu. Tokiu būdu šis poetas sekė rusų poeto Aleksandro Puškino, palikusio šimtus piešinių ir eskizų, tradicija. Puškinas piešdavo autoportretus, o štai Brodskis pasitelkdavo ir įvairias netikėtas metaforas – ypač mėgo piešti kates, kurias kažkada įvardino savojo alter ego portretais. Brodskio vizualiuose dokumentuose, eskizuose gausu veidų, komikso tipo motyvų, šaržavimo, sarkazmo elementų, literatūrinių nuorodų, sąmojingų, šmaikščių komentarų. Parodos kuratorė – Laima Žukauskaitė, Venclovų namų-muziejaus vyr. fondų saugotoja.

   
  **********************
 

2012 m. rugsėjo 11-ąją poetui, vertėjui, publicistui, literatūros tyrinėtojui profesoriui Tomui Venclovai sukako 75-eri.

Gimtadienio rytą ministras Arūnas Gelūnas įteikė T. Venclovai Kultūros ministerijos apdovanojimą – garbės ženklą „Nešk savo šviesą ir tikėk“.

Rugsėjo 11 d. vakare gausus būrys prof. Tomo Venclovos bičiulių ir bendraminčių susirinko į Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos Venclovų namus-muziejų, į gimtadienio vakarą.
   
 
 

Vakaras muziejuje. Jurgitos Galeckaitės fotografijos
   
 
Jubiliatą sveikino Jo Ekselencija LR Prezidentas Valdas Adamkus, Vilniaus meras Artūras Zuokas, Lietuvos užsienio reikalų viceministras Egidijus Meilūnas, Lietuvos rašytojų sąjungos vardu – pirmininkas poetas Antanas. A. Jonynas ir pavaduotoja rašytoja Birutė Jonuškaitė, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto vardu – direktorius Mindaugas Kvietkauskas, viešnia iš Lenkijos Barbara Torunčik, žurnalo ,,Zeszyty literackie” redaktorė, Raimundas Paknys (,,Paknio leidykla”),  Vilniaus slavistų, Rusų kultūros centro, Jurgio Baltrušaičio fondo vardu – dr. Jelena Konickaja, dr. Pavel Lavrinec, režisierius Georgijus Jefremovas,  žurnalistė Nina Mackievič.  Vakarui talkino istorikas prof. Alfredas Bumblauskas, pakalbinęs jubiliatą istoriografijos temomis (diskusijos vaizdo įrašas, filmavo Benediktas Januševičius), instrumentalistai Dainius Pulauskas (klavišiniai) ir Valerijus Ramoška (pučiamieji). Poeziją skaitė aktorius Romuldas  Ramanauskas. Moderavo VMMD direktorė Birutė Vagrienė.
   
 

Vilniuje ir Kaune buvo surengti kultūros vakarai ir susitikimai su prof. T. Venclova:

Rugsėjo 12 d., trečiadienį, Kaune VDU S. ir S. Lozoraičių muziejaus salėje (K. Donelaičio g. 58, I a.)vyko T. Venclovos paskaita-diskusija „Koks universiteto misijos ir ateities vaizdas matosi nuo Jeilio kalvų?“, kurią moderavo prof. Egidijaus Aleksandravičiaus, vėliau Istorinėje Prezidentūroje (Vilniaus g. 33)vyko T. Venclovos kūrybos vakaras.
Rugsėjo 13 d., ketvirtadienį, Vilniuje,
Rašytojų sąjungoje (Sirvydo g. 6) buvo surengtas T. Venclovos poezijos vakaras . Dalyvavo prof. K. Nastopka ir dr. D. Mitaitė.
Rugsėjo 14 d. rytą Užsienio reikalų ministerijoje vyko T. Venclovos susitikimas su Užsienio reikalų ministru. Buvo surengta paskaita-diskusija su Lietuvos diplomatais „Lietuva pasaulyje - žvilgsnis iš šalies". Lietuvos užsienio reikalų ministras Audrius Ažubalis įteikė T. Venclovai aukšto politinio įvertinimo ženklą - Lietuvos diplomatijos žvaigždę.

   
 

Užsienio reikalų ministerijoje. Birutės Vagrienės fotografijos
   
 

Rugsėjo 14 d., penktadienį, Vilniuje vyko knygos "Czeslawo Miloszo Vilnius: tekstai ir fotografijos" (sudarė Margarita Matulytė, leidykla "Apostrofa", 2012) pristatymas Lietuvos dailės muziejaus Chodkevičių rūmuose (Didžioji g. 4/Bokšto g. 5). Knygoje publikuojamas Č. Milošo ir T. Venclovos "Dialogas apie Vilnių".

Dar skaitykite:

Šalies vadovai 75-ojo jubiliejaus proga sveikina poetą, eseistą, literatūros tyrinėtoją, publicistą, vertėją T. Venclovą (DELFI)

Poetui T.Venclovai garbės apdovanojimą įteikęs A. Gelūnas pasiūlė su juo išgerti žalio vyno (DELFI)

Vilniaus Vytauto Didžiojo gimnazijos informacija (renginių sąrašas)

Tekstai.lt, diskusijos vaizdo įrašas, filmavo Benediktas Januševičius

Bernardinai.lt, Antano Šimkaus str. "Poeto Tomo Venclovos 75-mečiui – kultūros vakaras jo namuose Pamėnkalnio gatvėje"

VDU: Prof. Tomas Venclova – apie universitetų ateitį

 
  **********************
   
 
Prof. T. Venclova skaito pranešimą konferencijoje. Lisos Conathan fotografija

Beinecke retų knygų ir rankraščių bibliotekos, kurioje taip pat saugomi
ir Josifo Brodskio bei Tomo Venclovos archyvai, išorė ir vidus
 
Lapkričio 4-5 dienomis Jeilio (Yale) universiteto (JAV) Beinecke retų knygų ir rankraščių bibliotekoje, kur yra saugomas Česlovo Milošo archyvas, vyko Česlovo Milošo 100-mečiui paminėti surengti renginiai: paroda Tremtis kaip likimas: Česlovas Milošas ir Amerika bei Česlovo Milošo konferencija „Milošas ir Amerika“. Konferencijoje dalyvavo pranešėjai iš įvairių Amerikos universitetų bei Lenkijos. Jeilio universiteto profesoriaus T. Venclovos pranešimo tema „Česlovas Milošas: didysis tarpininkas“.
Daugiau apie renginius
Konferencijos programa
 
  **********************
   
 

A. Žygavičiaus fotografija

In memoriam Viktorui Petkui

Gegužės 1 d. eidamas 84-uosius metus mirė kovotojas už žmogaus teises, Lietuvos Helsinkio grupės narys-steigėjas, kovotojas dėl Lietuvos laisvės Viktoras Petkus.
Jis buvo vienas iš Lietuvos Helsinkio grupės steigėjų, 1976 m. gruodžio 1 d. paskelbęs apie tai spaudos konferencijoje Maskvoje. 1977 m. rugpjūčio 20 d. kartu su bendraminčiais įkūrė Estijos, Latvijos ir Lietuvos tautinių judėjimų komitetą, kurio tikslas buvo taikus Baltijos valstybių nepriklausomybės atgavimas.

Lietuvos žmogaus teisių asociacijos nekrologas "Praradimas ne tik Lietuvai"

Daugiau apie Viktorą Petkų spaudoje

Trumpai apie Lietuvos Helsinkio grupę

 
  **********************
   
 
Žymi disidentė, žmogaus teisių gynėja, istorikė Liudmila Aleksejeva Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos Venclovų namams-muziejui padovanojo dvi savo knygas: monografiją "История инакомыслия в СССР. Новейший период" 2006 m. išleistą Maskvos Helsinkio grupės ir knygą "Поколение оттепели. Воспоминания", kurią, talkinant žurnalistui Polui Goldbergui, pirmiausia parašė angliškai ir išleido JAV (Liudmila Aleksejeva and Paul Goldberg "The thaw generation. Comming the age in the Post-Stalin era", 1990) . Į rusų kalbą ją išvertė Z. E. Samoilova ir 2006 m. išleido Zacharovo leidykla Maskvoje. Tai autobiografinė knyga, kurioje atsiskleidžia L. Aleksejevos pažiūrų evoliucija, skaudūs aplinkinių likimai, jos ryšiai su A. Sacharovu, N. Ščiaranskiu, A. Solženycinu ir kitomis sistemai išdrįsusiomis pasipriešinti asmenybėmis. L. Aleksejeva 1977 m. padėjo įsteigti Lietuvos Helsinkio grupę, nuo tada bendaradrbiauja su prof. T. Venclova.
Liudmila Aleksejeva lankėsi Venclovų namuose-muziejuje 2007 m., jos sūnus Michailas Aleksejevas, Indianos (JAV) universiteto profesorius, - 2011 m. vasarą.
Knygas bus galima skaityti muziejuje.

 
«Ночью 21 августа 1968 года советские войска вошли в Чехословакию — подавляя реформы в братской стране, власти спасали коммунистическую идеологию у себя дома. Вторжение ознаменовало конец «оттепели». Теперь каждый из нас должен был сделать выбор: следовать линии партии и делать профессиональную карьеру, забыть о карьереи тихо ждать следующей «оттепели»или продолжать жить как при «оттепели»со всеми вытекающими отсюда последствиями сломанной карьерой и участью отверженных.Немногие выбрали третий путь, и я горжусь тем, что была среди них. Отвергнутые и властями и обществом, мы жили в своем маленьком замкнутом кругу. Мы не сразу заметили, что наша борьба за свободу личности от государства стала борьбой за права человека — не только для нас самихи наших друзей, но и для всех сограждан». Людмила Алексеева
 
  **********************
 
 
Poezijos festivalyje Xining, Qinghai provincija, Kinijos Liaudies Respublikoje buvo apdovanotas poetas Tomas Venclova. 2011 m. rugpjūčio 8 d. daugiau nei du šimtai poetų iš viso pasaulio susirinko prie didžiausio Kinijoje Quinghai ežero, esančiame pietvakarių Kinijos Xining mieste, kur vyko trečiasis tarptautinis poezijos festivalis. Šis kasmetinis renginys, finansuotas Quinhai provincijos savivaldybės, Kinijos poezijos instituto, ir Kinijos mažumų rašytojų instituto, tęsėsi keturias dienas, kurio pabaigoje “Auksine Tibeto Antilope” buvo apdovanotas poetas, profesorius Tomas Venclova. Festivalio komitetas pranešimą apie nominaciją buvo pateikęs šių metų vasario mėnesį. T.Venclova – jau antrasis laureatas festivalio istorijoje, prieš tai, 2009 m., juo buvo tapęs argentiniečių poetas Juan Gelman (Chuanas Gelmanas). Pirmą kartą festivalis surengtas 2007 m. (parengta pagal www.cntv.cn).
Tomo Venclovos kalbos tekstą paskelbė bernardinai.lt
   
  **********************
   
 
              

Birželio 8 d. buvusioje Žygimanto Augusto gimnazijoje (K. Kalinausko g.7) Vilniaus miesto meras Artūras Zuokas ir Krokuvos miesto mero pavaduotoja Elžbieta Lęcznarowicz iškilmingai atidengė lentą Nobelio premijos laureatui, Vilniaus miesto garbės piliečiui Česlovui Milošui atminti. Renginyje dalyvavo Krokuvos miesto delegacija, atvykusi į Vilniaus savivaldybę Krokuvos ir Vilniaus bendradarbiavimo 20-čio paminėti bei vilniečiai.


Ramūno R. Katiliaus fotografijos
 

Daugiau informacijos Vilniaus savivaldybės interneto svetainėje                             Daugiau Ramūno R. Katiliaus fotografijų iš renginio

 
  **********************
   
 

Estijos prezidentas Toomas Hendrikas Ilvesas suteikė valstybinį apdovanojimą Lietuvos disidentui Viktorui Petkui už jo indėlį siekiant Baltijos šalių nepriklausomybės.
Pagal 2011 m. vasario 2 d. paskelbtą dekretą, V. Petkus apdovanotas Marijos žemės kryžiaus 3-ojo laipsnio ordinu. Disidentas pagerbtas už Estijos, Latvijos ir Lietuvos tautinio judėjimo komiteto įkūrimą 1977 metais. Daugiau..

 
  **********************
   
 
G. Zemlicko fotografija

2010 m rugsėjo 22 d. Vilniaus memorialinių muziejų direkcijoje vyko diskusija "Vilniaus memorialinių muziejų vadyba ir muziejų prisitaikymas prie kintančios aplinkos". Diskusijos vedėja – Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos direktorė Birutė Vagrienė, dalyviai: filosofas Krescencijus Stoškus, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto direktorius Mindaugas Kvietkauskas, Vilniaus universiteto docentas Rimvydas Laužikas, Kultūros ministerijos vyriausiasis specialistas Romanas Senapėdis, Muziejų asociacijos pirmininkas Raimundas Balza, Kultūros, Turizmo ir sporto departamento direktorė Kristina Ulevičiūtė, Vilniausmiesto savivaldybės Kultūros, švietimo, sporto ir jaunimo reikalų komiteto pirmininkas Arvydas Šaltenis, muziejinkystės specialistė Nastasija Keršytė, Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos tarybos nariai Ramūnas Katilius, Jelena Konickaja, Donata Mitaitė, Andrius Konickis, Skaidra Trilupaitytė, svečias iš Austrijos, rašytojas, žurnalistas, vertėjas Cornelius Hell ir kiti kultūrininkai.

Siūlome interneto dienraštyje bernardinai.lt išspausdintą A. Šimkaus parengtą straipsnį Vilniaus „mažieji“ muziejai šiandien: būti ar?..

 
  **********************
 
 

"Gerbiamo metro Tomo Venclovos dėka turime naują diskusijų žanrą - viešus uždusimus"
(E. Vareikis)

 2010 m. liepos mėnesio "The Economist" žurnale pasirodęs Tomo Venclovos straipsnis "Aš dūstu" įžiebė intelektualinę diskusiją. Pasirodė daugybė atsakomųjų tekstų, todėl visiems besidomintiems pateikiame šių straipsnių nuorodas:

T.Venclova "Aš dūstu";
A.Patackas "Aš irgi dūstu. Atsakymas Tomui Venclovai";
A. Bielskis "Aš dūstu nuo kapitalizmo"
;
A. Guoga "Apie T.Venclovos "Aš dūstu";
N.Vasiliauskaitė "Kodėl "mums" nieko neatsitiko";
E.Vareikis "Dūstantys ir dūsaujantys";
R.Gudaitis "Kai legenda dūsta (atsakymas T.Venclovai)";
A.Medalinskas "Kai dėl gražių idėjų aukojama valstybė (atsakymas T.Venclovai)";
V.Laučius "Kodėl R.Gudaičiui užkliuvo T.Venclovos mintys?"
;
D.Petrošius "Nedūstu, nes nekvėpuoju";
A.Lašas "Kodėl aš nedūstu";
A.Brazauskas "Tomas Venclova debesyse (I)";
A.Švarplys "Ar Grainio liepa yra Lietuvos sprendimas globaliame pasaulyje? (atsakymas R. Gudaičiui)"
;
L.Vaičaitytė "Mąstytojo ir žemdirbio dilema lietuviškajame kontekste".


 
  **********************
 
 

2010 m. birželio 1 d. VDU Didžiojoje auloje iškilmingo Vytauto Didžiojo universiteto Senato posėdžio metu prof. Tomui Venclovai buvo įteiktos Garbės daktaro regalijos už nuopelnus mokslui, kultūrai ir Vytauto Didžiojo universitetui. Šis sprendimas buvo priimtas vasario 24 d. vykusio universiteto Senato posėdžio metu, kurio metu taip pat buvo nuspręsta VDU garbės daktaro vardus suteikti prof. Birutei Galdikas, prof. Andreas F. Kelletat, o VDU garbės profesoriaus vardą – prof. Bronislavui Genzeliui.
Iškilmėse VDU birželio 1 d. dalyvavo Vilniuje vykusios Tarptautinės mokslinės konferencijos skirtos Nobelio premijos laureato poeto JOSIFO BRODSKIO (1940-1996) 70-sioms gimimo metinėms paminėti dalyviai. FOTOGRAFIJOS
http://www.vdu.lt/naujienos/prof-tomui-venclovai-bus-iteiktos-garbes-daktaro-regalijos.html

 
  **********************
 
 

Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto leidykla išleido Antano Venclovos poezijos rinktinę Erškėtis.. Tėvo eilėraščių rinkinį „Erškėtis“ sudarė jo sūnus Tomas Venclova. Rinkinyje 51 eilėraštis – jaunesnysis poetas atrinko tuos kūrinius, kurie jam pasirodė besą gyvybingi ir dabar, istorinei epochai pasikeitus, o literatūrinei tradicijai aktualizavus kitus vardus.

Leidinį galite įsigyti Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto knygynėlyje Antakalnio g. 6, Vilniuje ir kituose knygynuose


 
  **********************
 
 

Vilniuje vykusios Tarptautinės mokslinės konferencijos, skirtos Nobelio premijos laureato poeto JOSIFO BRODSKIO (1940-1996) 70-sioms gimimo metinėms paminėti, metu buvo pristatytos dvi knygos, išleistos Sankt Peterburge (leidėjai Faddej ir Lina Perlovai). Abi knygos buvo padovanotos Venclovų namams-muziejui ir yra muziejaus rinkinyje.

Yakov Klots "Josifas Broskis Lietuvoje", rusų k. , PERLOV DESIGN CENTER leidykla, Sankt Peterburgas, 2010 m.

Yakov Klots yra profesoriaus Tomo Venclovos doktorantas Jeilio universitete (JAV), ne kartą lankėsi Lietuvoje, surinko gausią medžiagą apie J. Brodskio apsilankymus iš čia gyvenančių Brodskio draugų, ypač Katilių šeimos, taip pat Tomo Venclovos, kurie ne kartą knygoje cituojami. Lankėsi Venclovų namuose-muziejuje, kur anksčiau buvo surengti rekonstrukcijų vakarai šia tema ir jų pagrindu parašytas žurnalisto Gedimino Zemlicko straipsnių ciklas mokslininkų laikraštyje "Mokslo Lietuva" (9006 m rugsėjo - 9007 m. vasario mėn.). Išmaniai sujungęs Brodskio lankytų vietų architekūros ir istorijos duomenis su Brodskio amžininkų citatomis, papildęs knygą Tomo Venclovos ir Viktoro Vorošilskio straipsniais, Brodskio eilėraščiais, puikios kokybės fotografijomis, Yakov Klots sukūrė labai gražų, estetišką leidinį, kuris bus puikiu vadovu Lietuvos svečiui ir maloniu skaitiniu literatūros mylėtojui.

Michailas Milčikas "Josifo Broskio Venecija ", rusų k. , PERLOV DESIGN CENTER leidykla, . Sankt Peterburgas, 2010 m.

Menotyros mokslų daktaras Michailas Milčikas artimai draugvo su Josifu Brodskiu, daug nuveikė, kuriant J. Brodskio muziejų bute, kuriame poetas gyveno su tėvais Pestelio gatvėje tuometiniame Leningrade, yra Josifo Brodskio muziejaus sukūrimo fondo (Įkurto 1999 m.) valdybos pirmininkas. Pažinęs Josifą iš arčiau, autorius turėjo galimybę giliau suprasti jo meilės Venecijai priežastis, atskleisti jo santykį su architektūros įžymybėmis, jaukiais Venecijos kampeliais, kuriuos, būdamas menotyrininku, labai išsamiai ir vaizdžiai aprašė. Knyga ypač estetiška ir bus puikia pagalbininke Brodskio gerbėjui, klaidžiojančiam saulėtomis Venecijos gatvelėmis.

 
  **********************
 
 

2010 m. kovo 20 dieną Gdansko universitete iškilmingoje ceremonijoje profesoriui Tomui Venclovai buvo suteiktas šio universitete garbės daktaro vardas.
Sprendimas T. Venclovai suteikti garbingą vardą Gdansko universitete buvo priimtas 2009 m. lapkričio 26 d.
T. Venclovai taip pat yra suteikti Liublino Marios Sklodowskos–Curie, Krokuvos Jogailaičių ir Torūnės Mikalojaus Koperniko vardo universitetų garbės daktaro vardai.
Ceremonijos kovo 20 dieną metu Gdanske buvo perskaitytas Lietuvos užsienio reikalų ministro Audronio Ažubalio sveikinimo laiškas. Ministras laiške kreipdamasis į T.Venclovą pasidžiaugė, kad jis „atvėre Lietuvai Anną Achmatovą, Josifą Brodskį, Česlovą Milošą, Stanislawą Baranczaką, Osipą Mandelštamą ir daugelį kitų pasaulio kūrėjų, taip pat, kad moka ir moko ramiai, atsakingai, be išankstinių nuostatų pažvelgti į savo tautiečius ir kaimynus, į praeitį ir į ateitį“. Ministras savo laiške taip pat pažymėjo, kad labai simboliška, kad šiemet savo 40 metų jubiliejų minintis Gdansko universitetas suteikė profesoriui šį garbingą titulą „už išskirtinius laimėjimus Vidurio ir Rytų Europos kultūros tyrimuose, nuostabią literatūrinę kūrybą ir išmintingą darbą suartinant tautas“.

Ramūno R. Katiliaus fotografija
 
  **********************
 
 
2010 m. sausio 31 d. „Sugiharos fondas - Diplomatai už gyvybę“ paskelbė 2009 metų Tolerancijos žmogų. Juo pripažintas poetas, eseistas ir vertėjas Tomas Venclova. Tolerancijos nominacija suteikiama už aktyviai reiškiamą vertybinę ir pilietinę poziciją prieš ksenofobijos bei antisemitizmo, smurto, prievartos ir radikalizmo apraiškas visuomeniniame Lietuvos gyvenime.
Fondo valdybos vicepirmininko Lino Venclausko teigimu, nominacija Tomui Venclovai suteikta už viso gyvenimo kūrybą. Taip pat už kritinius pasisakymus dėl kultūros spaudoje praėjusiais metais pasirodžiusių antisemitinių, nesantaiką ir prieštaravimus kurstančių publikacijų. Metų Tolerancijos žmogus skelbiamas devintą kartą. Ši nominacija buvo suteikta Tomui Šernui, teatrologei Irenai Veisaitei, žurnalistui Algimantui Čekuoliui, režisieriui Sauliui Beržiniui, pranciškonų vienuoliui, kunigui Arūnui Peškaičiui, psichologui Robertui Poviliačiui, dainininkei Jurgai Šeduikytei bei žurnalistui Mykolui Drungai
Veretos Rupeikaitės fotografija
 
  **********************
 
 

2009 m. pavasarį Jungtinėje Karalystėje besilankantis profesorius Tomas Venclova ne kartą susitiko su britų visuomene ir  savo tautiečiais emigrantais.
Balandžio 24 d. Lietuvos ambasadoje Londone vyko profesoriaus Tomo Venclovos prisiminimų vakaras „Lietuvos Helsinkio grupė: žmogaus teisių gynyba sovietinės okupacijos metais“. Buvusio politinio kalinio Viktoro Petkaus iniciatyva fizikos mokslų daktaras Eitanas Finkelšteinas, kunigas Karolis Garuckas, poetė, pedagogė, buvusi politinė kalinė Ona Lukauskaitė-Poškienė ir poetas, vertėjas Tomas Venclova 1976 m. rudenį Lietuvoje įsteigė „Helsinkio susitarimų vykdymui remti Lietuvos visuomeninę grupę“ ir 1976 m. gruodžio 1 d. Maskvoje, disidento J. Orlovo bute, užsienio žurnalistams paskelbė grupės “Manifestą” bei kitus dokumentus. Tomas Venclova, būdamas vienu iš penkių narių steigėjų, dalyvavęs minėtoje spaudos konferencijoje Maskvoje, vėliau atstovavęs Lietuvos Helsinkio grupę vakaruose, yra labai svarbių mūsų išsilaisvinimo istorijos faktų liudininkas. Pastaruoju metu Jungtinėje Karalystėje įvyko dar keli literatūriniai vakarai su Tomu Venclova. Lietuvos ambasada

 
JK Londono knygų mugėje balandžio 20 d. surengė susitikimą su Tomu Venclova bei Laimonu Briedžiu, kurio metu buvo pristatytos jų naujos knygos apie Vilnių. Taip pat Tomas Venclova pratęsė poezijos skaitymų turą, susijusį su viena solidžiausių lietuvių poezijos publikacijų Jungtinėje Karalystėje – 2008 metų pabaigoje Bloodaxe Books išleista rinktine „The Junction: Selected Poems“ (Sankirta). Balandžio 21 d. jis skaitė savo eiles poezijos vakarų serijoje “Poetry in Grasmere”, Cumbria. Skaitymai vyko Šv. Osvaldo bažnyčioje.  Balandžio 22 d. Tomas Venclova susitiko su skaitytojais Niukaslio universitete.
Siūlome "Lietuvos ryto" korespondento Romoje ir Vatikane Pauliaus Jurkevičiaus  interviu su profesoriumi Tomu Venclova, publikuotą 2009-04-27 “Lietuvos ryto” interneto svetainėje.
 
  **********************
   
 

Lietuvos Respublikos ambasada Londone informavo, kad 2009 m. kovo 23 d. Londono Britų bibliotekoje vyko visuomenės susitikimas su profesoriumi Tomu Venclova. Poetas ir jo vertėja Ellen Hinsey skaitė eiles iš naujausio Tomo Venclovos rinkinio "The Junction: Selected Poems" (2008), poetą kalbino The Poetry Review žurnalo redaktorė Fiona Sampson. Kovo 24 d. Tomas Venclova dalyvavo Britanijos-Lietuvos draugijos rengiamame pokalbyje "Lietuva ir Europa: 20 metų po Berlyno sienos griuvimo", kuris vyko Londono UCL SSEES (School of Slavonic and Eastern European Studies). Britanijos-Lietuvos draugijos (British-Lithuanian Society) sekretorius Aleksas Vilčinskas papasakojo, kad į renginį susirinko per 60 asmenų: universiteto dėstytojų, studentų, Britanijos-Lietuvos draugijos narių, LR ambasados darbuotojų. Pokalbį, kuris užsitęsė ilgiau nei buvo numatyta, moderavo SSEES direktorius Dr. Robin Aizlewood. Dovaną profesoriui Venclovai įteikė Britanijos-Lietuvos draugijos pirmininkas, buvęs Britų ambasadorius Vilniuje, Michael Peart.

Renginius pristatė LR Kultūros atašatas JK, Lietuviškos knygos, Bloodaxe Books ir Britanijos- Lietuvos draugija.


Iš renginio University College London School of Slavonic and East European Studies (UCL SSEES). Stovi prof. Tomas Venclova, sėdi SSEES direktorius Dr Robin Aizlewood.
Michael Peart fotografija
.

 
  **********************
   
 

2008 m. spalio 20 d. iškilmėse Sankt Peterburgo Ermitažo teatre poetui, eseistui, literatūros tyrinėtojui profesoriui Tomui Venclovai buvo įteiktas aukštas tarptautinis apdovanojimas – premija „Baltijos žvaigždė“. Šios premijos steigėjai yra Rusijos Federacijos kultūros ministerija, Sankt Peterburgo kultūros reikalų komitetas, Pasaulinis peterburgiečių klubas ir fondas „Tarptautinis Baltijos festivalių centras“. Premija skiriama asmenims už humanitarinių ryšių Baltijos regiono šalyse plėtojimą ir stiprinimą. Šios, penktosios, premijos laureatais be Tomo Venclovos taip pat tapo kompozitorius Raimondas Paulsas (Latvija), rašytojas Danijilas Graninas (Rusijos Federacija). „Atminties“ nominacijos laureatu buvo paskelbtas po mirties kino režisierius ir scenaristas Ingmanas Bergmanas (Švedija).
Gaudamas "Baltijos žvaigždę", T. Venclova sakė esąs laimingas, kad gali priimti šią premiją Sankt Peterburge, kur jaunystėje praleido ketverius metus. Čia likimas jam dovanojo susitikimą su Ana Achmatova, draugystę su Josifu Brodskiu, kurių eiles jis vėliau vertė į lietuvių kalbą.
2004 m. "Baltijos žvaigždės" premija buvo apdovanotas aktorius Donatas Banionis.


Audronio Žygavičiaus fotografija
 
  **********************
   
 

Venclovų namams-muziejui pasiūlius, Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas 2008 metais išleido Merkelio Račkausko knygą Užrašai. Dvidešimt metų (1885-1905) Žemaitijos užkampy.
"Knyga, išgulėjusi rankraščio pavidalu penkiasdešimt metų ir liudijanti šimto metų senumo įvykius, iškart įgyja kultūros paminklo statusą", - rašo profesorius Tomas Venclova, parengęs Užrašų tekstą spaudai.
"Račkausko Užrašai yra vienas įspūdingiausių šio žanro pavyzdžių lietuvių kultūros ir literatūros istorijoje", - leidinio įžangoje teigia dr. Egidijus Aleksandravičius. Tekstą papildo kelios dešimtys senų fotografijų iš Andriaus Cvirkos asmeninio archyvo. Knygą galima įsigyti Lietuvių literatūros ir tautosakos institute.

 
  **********************
   
 

Venclovų namų-muziejaus rinkinį papildė 2008 metais Didžiojoje Britanijoje ( Bell & Bain Limited, Glasgow, Scotland) išleista nauja Tomo Venclovos poezijos knyga anglų kalba The Junction. Selected Poems. Knygos leidėja - Ellen Hinsey, eilėraščius į anglų kalbą išvertė Ellen Hinsey, Konstantine Rusanov, Diana Senechal.

Knygoje sudėti septyniasdešimt du eilėraščiai iš dviejų Tomo Venclovos poezijos rinkinių "Sankirta" ir "Pašnekesys žiemą".

.

 
  **********************
   
 
                                    
T. Venclovos knygos pristatymas J. Baltrušaičio namuose Maskvoje  

2008 m. rugsėjo 23 d. Venclovų namuose-muziejuje Lietuvos Respublikos ambasados Rusijos Federacijoje kultūros atašė Juozas Budraitis pristatė 2008 m. Maskvoje LR ambasados iniciatyva išleistą Tomo Venclovos knygą "Negatyvų baltumas". Tai jau ketvirta dvikalbė lietuvių poezijos knyga, mūsų ambasados rūpesčiu išleista Maskvoje (taip pat išėjo M. Martinaičio, A. Marčėno ir J.Marcinkevičiaus kūryba). Liepos mėnesį Maskvoje įvyko du naujosios Tomo Venclovos knygos pristatymai - O.G.I. klube (28 d.) ir Jurgio Baltrušaičio namuose (29 d.) sutraukę daug Tomo Venclovos gerbėjų.
   
  **********************
   
 
Tradiciniame tarptautiniame Vilenicos literatūros festivalyje, vykusiame 2008 m. rugsėjo 3-9 dienomis Slovėnijoje, šiuolaikinei lietuvių literatūrai buvo skirtas ypatingas dėmesys. Šiemet festivalio dalyviai ir svečiai turėjo galimybę susipažinti su lietuvių literatūra. Festivalio programoje skambėjo Eugenijaus Ališankos, Birutės Jonuškaitės, Aušrinės Jonikaitės, Sigito Parulskio, Kornelijaus Platelio ir Tomo Venclovos kūryba.
Daugiau: "Lietuvos rytas"
 
  **********************
   
 
2008 m. Venclovų namų-muziejaus rinkinį papildė knyga Sankirtos. Studies in Russian and Eastern European Literature, Society and Culture. In Honor of Tomas Venclova. Edited by Robert Bird, Lazar Fleishman, and Fedor Poliakov. - Peter Lang GmbH Internationaler Verlag der Wissenshaften, Frankfurt am Main, 2008. Ši knyga išleista serijoje РУССАЯ КУЛЬТУРА В ЕВРОПЕ  ir skirta Tomo Venclovos 70-mečiui (2007.09.11) paminėti. Knygos viršelyje Tomas Venclova pristatomas kaip lietuvių poetas, literatūros tyrinėtojas, eseistas, rašantis apie šiuolaikinės Rytų Europos kultūrą ir politiką, Jeilio (Yale) universiteto rusų literatūros profesorius ir teigiama, kad jis  „ yra viena iš žymių šiuolaikinio intelektualinio ir kultūrinio gyvenimo figūrų. Būdamas aistringas žmogaus teisių gynėjas ir disidentinio judėjimo Tarybų Sąjungoje dalyvis, jis padarė reikšmingos įtakos ir Rytų Europos išsilaisvinimo procesui“. Knygoje spausdinami straipsniai (jų rinkinyje - 30) atspindi Tomo Venclovos mokslinius interesus: rusų ir Rytų Europos literatūros, visuomenės gyvenimas ir kultūra. Straipsnių autoriai - Tomo Venclovos kolegos, gyvenantys įvairiose šalyse, tarp jų Michel Aucouturier (Paryžius), Nikolaj Bogomolov (Maskva), Stefano Garzonio (Piza), Viach. Vs. Ivanov (Los Angeles-Maskva), Lev Loseff (Dartmouth), Adam Michnik (Varšuva), Boris Ravdin (Ryga), Stephanie Sandler (Harvard), Aleksander Shenker (Yale), Roman Timenchik (Jeruzalė), Michael Wachtel (Princeton) ir daugelis kitų. Trys straipsniai skirti pačiam jubiliatui: Leonido Donskio „Pasisakymas prieš šiuolaikinę demonologiją: Tomo Venclovos lietuviškojo antisemitizmo kritikos kontūrai“, Donatos Mitaitės  „Vilnius kultūrinėje
 
Tomo Venclovos sąmonėje“ ir maskvietės Olgos Revzinos  „Asmenybė moksle: Tomo Venclovos atvejis“. Nikolajus Bogomolovas savo straipsnyje kalba apie Jurgį Baltrušaitį, apie kurį būdamas Jurijaus Lotmano aspirantas Tartu universitete Tomas Venclova buvo pradėjęs rašyti disertaciją.
Knyga buvo pristatyta Venclovų namuose-muziejuje 2008 m. liepos 23 d. Dalyvavo Jakov Klotc (Yale universitetas, JAV), profesoriaus Tomo Venclovos mokinys, Josifo Brodskio kūrybos tyrinėtojas, vieno iš straipsnių minėtoje knygoje autorius, taip pat straipsnio autorė dr. Donata Mitaitė, prof. Ramūnas Katilius, Audronis Katilius, Andrius Konickis, dr. Pavel Lavrinec. Veikė paroda "Josifas Brodskis. Piešiniai ir fotografijos iš Ramūno ir Elės Katilių archyvo". Fotografijos..
   
  **********************
   
 

2008 m. gegužės 10 d. vienoje iš Yale universiteto (New Haven, Konektikuto valstija, JAV) salių gausus būrys lietuvių susirinko į Pirmąjį Naujosios Anglijos "Poezijos pavasarį". Šventės sumanytoja ir rengėja - žurnalistė ir pedagogė Sigita Šimkuvienė-Rosen. Yale universiteto profesorius Tomas Venclova aktyviai bendradarbiavo, rengiant šventę, padėjo gauti salę, kurioje vėliau, klausytojų šiltai sutiktas, skaitė savo eiles. Naujojoje Anglijoje vykusiame „Poezijos pavasaryje“ savo poeziją skaitė šie poetai:
Algio Navakausko fotografija
Marija Stankus-Saulaitis, Tomas Vencova, Austėja Pečiūraitė, Estera Sunelaitytė-Sužiedelienė, Jonas Zdanys.
Daugiau, fotografijos...


   
  **********************
   
 

Olgos Posašukovos fotografijos
2008 m. gegužės 16 d., Seime, Konstitucijos salėje, 80-mečio jubiliejaus proga buvo pagerbtas Helsinkio grupės įkūrėjas Viktoras PetkusTaip pat buvo pristatyta knyga – dokumentų, straipsnių ir korespondencijų rinkinys – „Lietuva ir žmogaus teisės Lietuvoje“. Šiuo leidiniu apibendrinta Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacijos ir Lietuvos žmogaus teisių asociacijos veikla. Leidinio sudarytojai – Vytautas Budnikas, Viktoras Petkus, Arimantas Dumčius.
Po minėjimo
Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos Venclovų namuose muziejuje apsilankė gausus V. Petkaus bendražygių ir bendraminčių būrys, tarp jų ir svečiai iš Estijos. Buvo dalinamasi prisiminimais, dar kartą sveikinamas jubilijatas. Fotografijos..

   
  **********************
   
 


2007 m. rugsėjo 11 d. profesoriui Tomui Venclovai sukako 70 metų (foto A. Žygavičiaus)

Fotoparoda "Profesoriui Tomui Venclovai - 70 veikia Venclovų namų-muziejaus svetainėje, ją galima aplankyti darbo dienomis nuo 10 iki 17 val., taip pat kviečiame aplankyti virtualią parodą „Profesoriui Tomui Venclovai -70“

2007 m .rugsėjo 23 d. Venclovų namuose-muziejuje vyko vakaras "Profesoriui Tomui Venclovai - 70" A. Žygavičiaus fotografijos iš muziejuje vykusio vakaro Vilniaus savivaldybės interneto svetainėje.
A. Žygavičiaus fotografijų paroda " Profesoriaus Tomo Venclovos 70-metis Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos Venclovų namuose-muziejuje"

Rugsėjo 24 d. Nacionalinėjė Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko spaudos konferencija, dalyvaujant Tomui Venclovai, ir poeto susitikimas su visuomene. Buvo pristatyta Tomo Venclovos knygų paroda, kurią Nacionalinei bibliotekai surengti padėjo Venclovų namai muziejus.
Video iš spaudos konferencijos.. Daugiau apie rengini bibliotekoje..


   
  **********************
   
 
2007 m. kovo 11-osios, Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo šventės išvakarėse, Ukrainos ambasadoje Vilniuje žinomam rezistentui, politiniam kaliniui, vienam iš Lietuvos Helsinkio grupės organizatorių Viktorui Petkui įteiktas aukštas Ukrainos valstybinis apdovanojimas – I-ojo laipsnio ordinas „Už narsumą“ („За мужнiсть“). Plačiau..
Gedimino Zemlicko fotografija
   
  **********************
 

2007 m. sausio 8 d. poetui, eseistui, Lietuvos Helsinkio grupės nariui steigėjui, Jeilio universiteto profesoriui Tomui Venclovai Vengrijos Respublikos ambasadoje Vilniuje buvo įteiktas 1956 metų Vengrijos revoliucijos 50-mečio atminimo medalis. Šis apdovanojimas – bronzinis medalis - tai oficiali Vengrijos Respublikos padėka visiems, kurie aktyviai parėmė anuomet Vengriją jos kovoje prieš tironiją, taip pat tiems, kurių gyvenimai buvo reikšmingai įtakoti šio istorinio įvykio. T. Venclovai atminimo ženklą įteikė Vengrijos ambasadorius Lietuvoje Sandoras Juhaszas. Kartu su apdovanojimu įteiktas Vengrijos prezidento Laszlo Solyomo, ministro pirmininko Ferenco Gyurcsany bei Nacionalinio atminimo komiteto vadovo Domokos Kosary pasirašytas padėkos raštas.

   
  **********************
   
 
Gedimino Zemlicko fotografija
2006 m. balandžio 4 d. Vilniaus rotušės Didžiojoje salėje įvyko naujausios Tomo Venclovos knygos „Vilniaus vardai“ pristatymas. Tai savotiškas autoriaus anksčiau išleistos knygos „Vilnius. Vadovas po miestą“ tęsinys. Devyniuose knygos skyriuose pateiktos 564 vilniečių ar su Vilniumi susijusių žmonių biografijos, iliustruotos portretais, Vilniaus vaizdais, paminklų, memorialinių vietų, atminimo lentų nuotraukomis, leidinių, dailės kūrinių reprodukcijomis ir kt. Chronologinės leidinio ribos - nuo Lietuvos karaliaus Mindaugo iki vos prieš keletą metų išėjusio Anapus Nobelio premijos laureato poeto Česlavo Milošo. Apie daugelį aprašomų asmenų autorius surado retesnės informacijos, gyvų detalių. Dalį aprašomų asmenų T. Venclova pats pažinojo. Knygą išleido R. Paknio leidykla. Renginyje dalyvavusiam knygos autoriui sostinės meras Artūras Zuokas padėkojo už Vilniaus miesto garsinimą pasaulyje, įteikė angelo skulptūrėlę. .
   
  **********************
   
 

XVI tarptautinio literatūros festivalio "Poetinis Druskininkų ruduo 2005" Jotvingių premija skirta Tomui Venclovai.
Jotvingių premija - pagrindinis Poetinio Druskininkų rudens apdovanojimas. Ją 1985 metais įsteigė Sigitas Geda. Šią premiją už geriausią metų knygą ar publikaciją skiria komitetas, kurį sudaro visi ankstesni Lietuvoje gyvenantys šios premijos laureatai, o teikia Druskininkų savivaldybė ir, nuo 1998 metų, Lietuvos Kultūros ministerija.
Sovietiniais laikais 10 rublių dydžio S.Gedos premija oficialių apdovanojimų fone buvo malonus pripažinimo ženklas tiems, kurie negalėjo nė sapnuoti anos valstybės malonių. 1990 metais S.Geda sutiko susieti Jotvingių premiją su Poetiniu Druskininkų rudeniu.

   
  **********************
   
 
Audronio Žygavičiaus fotografijos
2003 m. pavasarį poetui, vertėjui, publicistui, Jeilio (JAV) universiteto profesoriui Tomui Venclovai įteiktas Vilniaus miesto apdovanojimas - šv. Kristoforo statulėlė. Apdovanojimą Vilniaus rotušės Mero menėje įteikė miesto tarybos narys Artūras Zuokas.
Šis apdovanojimas skiriamas per metus labiausiai Vilniui nusipelniusiems žmonėms. Prof. T. Venclova šv. Kristoforo statulėle apdovanotas 2002 metų gruodžio mėnesį už didelio pasisekimo susilaukusią jo knygą “Vilnius” (vadovas po miestą). Tuo metu Vilniaus meras buvo A. Zuokas.
Poetas negalėjo atvykti į Lietuvą pernai gruodžio 21 dieną, kai Vilniaus rotušėje jau penktą kartą iškilmingai buvo įteikiamos šv. Kristoforo statulėlės. Šiomis dienomis T. Venclova vieši Vilniuje, taigi miesto savivaldybė ir išnaudojo iškilmėms šią progą.
Šv. Kristoforo statulėlės įteikimo iškilmėse prof. T. Venclovos laukė ir staigmena: jam buvo įteiktas tik ką išleistas jo knygos “Vilnius” (vadovas po miestą) vertimas į japonų kalbą. Ši knyga jau yra išversta į daugelį kalbų ir yra graibstoma mūsų sostinės svečių iš užsienio. (ELTA)

   
   
Dizainas Justina