Į portalo titulinį
 
RENGINIAI/KULTŪROS ĮVYKIAI
 

 

 
 
  Tarptautinis projektas ,,Riboženkliai. Naujosios Rytų Europos dialogai" 2016 m. RYTŲ EUROPOS POEZIJOS FORUMO ANTOLOGIJA
 
 
 
 
 
 
  Tarptautinis projektas
„Veiklos, kurios yra būtinos pasiruošti tarptautiniam kultūrinio bendradarbiavimo projektui „XX amžius: biografiniai pasakojimai, kuriantys istoriją“
 
 
 
  APIE RENGINIUS
   
   
 

 

Gruodžio 27 d. 17 val. Venclovų namai-muziejus (Pamėnkalnio g. 34) kviečia į diskusiją „Anapus geležinės uždangos:  Jerzy Giedroyc ir Barbara Toruńczyk. Žurnalai „Kultura paryska“ ir „Zeszyty literackie““. Įžvalgomis,  prisiminimais ir patirtimi dalinsis profesoriai Tomas Venclova ir Alvydas Nikžentaitis, moderuoja Tomas Petrulis  Renginys skirtas šiuo metu muziejuje vykstančiai tarptautinę parodai „Testing the Boundaries and Paving the Way to Democratization: East European Literary Magazines 1945–2004“ („Rytų Europos literatūriniai žurnalai 1945-2004 m.: bandant ribas ir tiesiant kelią demokratijai“). Paroda pasakoja apie literatūrinę ir kultūrinę spaudą, gyvavusią autoritarinių ir totalitarinių režimų sąlygomis.
Diskusijos objektai pasirinkti neatsitintinai. Venclovų namuose saugoma „Zeszyty Literackie“ kolekcija, padovanota žurnalo įkūrėjos ir vyriausiosios redaktorės, „Solidarumo“ judėjimo emigrantų grupės narės, muziejaus bičiulės Barbaros Toruńczyk, atspindi žurnalo bendradarbiavimą su Tomu Venclova. “Kultura paryska“ leidėjas Jerzy Giedroyc žymus savo politine koncepcija, kuri yra neatsiejama nuo jo pažiūrų į bendrą istorinę Lenkijos, Ukrainos, Lietuvos, Baltarusijos praeitį ir kuri turėjo įtakos Lietuvos ir Lenkijos tarpusavio santykių raidai po 1990 m.
Renginyje bus filmuojama ir fotografuojama.

Renginio vaizdo įrašas..

   
 
**********************
 
 

Venclovų namai-muziejus drauge su septyniomis institucijomis-partnerėmis iš Slovėnijos, Lenkijos, Vengrijos, Austrijos ir Italijos 2022-2023 m. dalyvauja projekte „Testing the Boundaries and Paving the Way to Democratization: East European Literary Magazines 1945-2004“ („Rytų Europos literatūriniai žurnalai 1945-2004 m.: bandant ribas ir tiesiant kelią demokratizacijai“) . Šio projekto tikslas – tirti literatūrinę ir kultūrinę spaudą, gyvavusią autoritarinių ir totalitarinių režimų sąlygomis, o ypač pristatyti, kaip tokie leidiniai prisidėjo prie demokratizacijos proceso bei jį atliepė.
Slovėnijos sostinėje Liublianoje, Nacionaliniame šiuolaikinės istorijos muziejuje, įvyko projekto parodos atidarymas. Parodoje galima pamatyti kiekvieno partnerio parengtą tekstinę ir vizualinę medžiagą apie XX a. antroje pusėje-XXI a. pradžioje partnerio šalyje leistus literatūrinius-kultūrinius žurnalus. Paroda keliaujanti, šiuo metu ji eksponuojama Venclovų namuose-muziejuje.

Parodos atidaryme 2023-09-27 dalyvavo ir prisiminimais dalijosi svečiai, susiję su parodoje pristatomų lietuviškų žurnalų „Pergalės“/„Metų“ ir „Sietyno“ leidyba: literatūrologas ir vienas iš „Sietyno“ įkūrėjų bei rengėjų Virginijus Gasiliūnas ir prozininkas, „Pergalės“/„Metų“ bendradarbis ir buvęs ilgametis redaktorius Danielius Mušinskas. Pokalbį moderavo literatūrologas, lietuviškosios parodos dalies medžiagos ir tekstų rengėjas dr. Saulius Vasiliauskas.

 
   
 
**********************
   
 
 
MUZIEJŲ NAKTIS 2023
Venclovų namų-muziejaus (Pamėnkalnio g. 34) renginių programa
2023 m. gegužės 13 d. nuo 21 val. iki 24 val

21 val. PATYS NEJAUKIAUSI POEZIJOS SKATYMAI (skaito poetai Simonas Bernotas, Lina Buividavičiūtė, Patricija Gudeikaitė ir Tomas Petrulis).

22.20 val. dokumentinio filmo DEKADENTAS Nr. 2419 peržiūra. 2023 m filmas buvo nominuotas "Auksinės gervės" apdovanojimui. Režisierius – Saimir Bajo, scenarijaus autoriai – Lina Žukauskaitė, Saimir Bajo, operatoriai – Andrius Seliuta, Audrius Zelenius, montažo režisierius – Eimantas Belickas, prodiuserė – Treza Rožanovska. Tai poeto, eseisto, vertėjo, disidento ir Jeilio universiteto literatūros profesoriaus Tomo Venclovos portretas, kuris jungia pasakojimus apie kūrėją, politinių prieštarų laiką, nelaisvės sąlygomis vykusį kultūrinį gyvenimą, išskirtinių asmenybių galeriją, istorinės tiesos paieškas ir poezijos kalbą, tapusią tikraisiais namais keturis dešimtmečius trukusioje pagrindinio veikėjo kelionėje iš egzilio į Lietuvą. Filmo trukmė 1 val. 40 min. Filmo premjera įvyko 2022 m.

 
 
   
 
**********************
 
 

VILNIUI
VILNIAUS MEMORIALINIŲ MUZIEJŲ DIREKCIJOS renginių ciklo
ATMINTIES ALĖJA,
dedikuoto Vilniaus 700-mečio jubiliejui, renginiai

 
 
 
 
 
  **********************
   
 

Pokalbyje dalyvavo monografijos „Mažasis o. Seksualumo kultūra sovietų Lietuvoje“ autoriai, sovietmečio tyrėjai, istorikai dr. Valdemaras Klumbys ir dr. Tomas Vaiseta. Moderavo Tomas Petrulis
Renginio metu buvo galima įsigyti knygą „Mažasis o. Seksualumo kultūra sovietų Lietuvoje“

Ciklo „Sovietmečio svarstymai“ pokalbio „Mažojo o“ temas plėtojant: skirtingi kūniškumai sovietmečiu“, vykusio 2023 m. kovo 31 d., vaizdo įrašas

**********************

Anot psichologų, gėda yra vienas ryškiausių jausmų, susiformuojančių totalitarinį režimą patiriančiose visuomenėse, kuris perduodamas iš kartos į kartą virsta kolektyvinės traumos sudedamąja dalimi. Priversti atitikti siaurą, griežtai kontroliuojamą asmeninio ir socialinio gyvenimo modelį žmonės netenka galimybės laisvai išreikšti savo autentiškumo, už jo proveržius yra nuolat pasyviai arba aktyviai baudžiami. Net ir pasibaigus totalitarizmo laikotarpiui arba persikėlus gyventi į žmogaus laisvę ir unikalumą gerbiančią aplinką susiformavęs mąstymo ir elgsenos modelis toliau gilina savivertės krizę, nepasitikėjimą savimi ir kitais, baimę, nepakankamumo jausmą. Užsiėmimą vedė šokio-judesio ir kūno terapeutė Rasa Birietė.

**********************

Spalio 27 d. jaunosios kartos dramaturgo Augusto Sireikio pjesės „Leviatanas“ skaitymai Venclovų namuose- muziejuje. Tai šeimos istorija, kurioje intymiai ir atvirai keliami amžinieji klausimai apie blogio prigimtį.

**********************

Kviečiame žiūrėti diskusijos „Kaip šiandienos karas keičia praeitį?“ įrašą. Diskutavo prof. dr. Natalija Arlauskaitė, prof. dr. Dalia Satkauskytė, dokt. Antanas Terleckas, dr. Valdemaras Klumbys, pokalbį moderuos dr. Tomas Vaiseta.

**********************

Ekskursiją veda Vilniaus tyrinėtojas Darius Pocevičius

**********************

Diskusija „Ką daryti su Venclovų namais-muziejumi?". Diskusijoje dalyvauja literatūrologas prof. dr. Paulius Subačius, istorikas Antanas Terleckas, literatūrologas doc. dr. Mindaugas Kvietkauskas, istorikas dr. Valdemaras Klumbys, poetė ir filosofė dr. Aušra Kaziliūnaitė, menotyrininkė dr. Skaidra Trilupaitytė, poetė ir redaktorė Giedrė Kazlauskaitė, literatūrologė ir vertėja habil. dr. Beata Kalęba.
VAIZDO ĮRAŠAS

 
  **********************
   
 
 
Vilniaus memorialinių muziejų direkcija 699-ąjį Vilniaus gimtadienį kviečia švęsti muziejuose bei dovanoja įspūdžių ir pažinimo kupiną savaitę. 2022m. sausio 25 - 29 dienomis direkcijos muziejuose vyks miesto gyventojams ir svečiams skirti nemokami renginiai, edukaciniai užsiėmimai ir ekskursijos.
Sostinės gimtadieniui dedikuota daugiau nei 40 virtualių ir gyvų renginių, kviečiančių pažinti Vilniuje gyvenusias ir kūrusias asmenybes, aplankyti autentiškus vilniečių namus bei atrasti juose slypinčias unikalias istorijas.

 
VENCLOVŲ NAMAI-MUZIEJUS sausio 24 ir 25 dienomis kviečia patirti vieną dieną Czeslawo Miłoszo Vilniuje virtualioje ekskursijoje! Nobelio literatūros premijos laureatas, vienas iškiliausių XX a. Europos ir Amerikos modernizmo autorių, paskutinis Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės pilietis... Koks gi buvo tas dingęs Miłoszo Vilnius? Kaip jo pamėgtos ir lankytos vietos atrodo šiandien? Kokie pastatai, žmonės jį supo? Kaip atrodė eilinė mokinio, vėliau studento Miłoszo diena tarpukario Vilniuje? Kviečiame pamatyti ir patirtį šį miestą poeto akimis.
Sausio 24 d. 11:00–12:00 val. ekskursijoje kviečiame dalyvauti moksleivius.
Sausio 25 d. 18:00 – 19:30 val. Vilniaus gimtadienio dieną kviečiame susitikti virtualioje ekskursijoje visus, kuriems įdomus Miłoszo Vilnius!
Ekskursijos įrašas : https://www.youtube.com/watch?v=LXosue_8NWY. Veda Silvija Stankevičiūtė.
Sausio 26 d. Venclovų namai kviečia į virtualaus spektaklio apie Paulių Širvį „Ir buvo kitas vyras“ premjerą. Paulius? Ar Povilas? Ne tik eilėraščiais, bet ir iš lūpų į lūpas sklindančiais pasakojimais, prisiminimais bei nuotykiais apipinta Širvio legenda atgyja. Aktoriaus Gedimino Rimeikos balsu bei kūnu vilniečiams puikiai žinomas poetas pasirodys dar nematytu, itin moderniu veidu: jo romantika tragiška, meilė – spygliuota, atmintis – apgaulinga, o asmenybė – suskilusi.
Premjerą galite stebėti čia: https://fb.me/e/1dwXBIShm
Kartu su Širviu muziejus prisimena ir kitas Vilniaus legendas – nuo paslaptingo Bazilisko iki nepakartojamo kunigaikščio Vildaugo, nuo „Pergalės“ saldainių iki šokoladu smaguriaujančių Gedimino prospekto meškučių. Visus, kuriems sostinė – tai ne tik gatvės ir namai, bet ir įvairiausius mitus slepianti erdvė, Venclovų namai kviečia kurti savo legendas ir dalyvauti iki vasario 11 d. vykstančiame konkurse „Vilniaus legendos“.
   
  **********************
   
 
 

RENGINYS "MUZIEJŲ BANGOS". Banguojantys mažieji muziejai kviečia į vasaros sezono atidarymą po atviru dangumi 2021 m. gegužės 28 d. Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos Venclovų namuose muziejuje, Pamėnkalnio g. 34
Ar prisimenate, kada paskutinį kartą lankėtės gyvuose poezijos skaitymuose, gyvame koncerte, kine po atviru dangumi ir tikrame name-muziejuje? Atgaivinti šias patirtis kviečia Vinco Mykolaičio Putino butas ir Venclovų namai, pristatantys renginį „Muziejų bangos“. Atvykusiųjų lauks poeto, vertėjo prof. Tomo Venclovos poezijos skaitymai ir grupės „WhaleSounds” gyvo garso koncertas. Vakarą vainikuos geras klasikinis čekiškas filmas.

Programa:
20:00 Tomo Venclovos poezijos skaitymai (eiles skaito prof. T. Venclova)
21:00 grupės „WhaleSounds” koncertas
22:00 Karelio Zemano filmas „Mirtinas išradimas”
Viso renginio metu veiks dalyvių bendrai kuriama paroda „Nekarantino kronikos” bei jūros spalvomis mirguliuojanti šviesos instaliacija.

   
  **********************
   
 
 
   
  **********************
   
 
 
„Vilniaus vardai“ – tai tęstinis renginių ir paskaitų ciklas Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos Venclovų namuose muziejuje, skirtas XXa. Vilniaus miestui svarbių, išskirtinių ir pasižymėjusių asmenybių pristatymui ir jų kultūrinės, visuomeninės veiklos atminties puoselėjimui.

Pristatome tris prof. Tomo Venclovos paskaitas:

Vilniaus vardai: Josifas Brodskis

Vilniaus vardai: Pranas Ancevičius

Vilniaus vardai: Natalija Gorbanevskaja

   
  **********************
   
 
2020 m. TARPTAUTINĖ MUZIEJŲ DIENA pažymima kitaip – negalėdami Jūsų dėl karantino pakviesti į viešus renginius, Lietuvos muziejai gegužės 18-osios proga parengė staigmeną – virtualų nacionalinį projektą „Lietuvos muziejų fenomenai“, kuris kviečia „atrasti“ ir pažinti Lietuvos istoriją, kultūros ir technikos paveldą, gamtą ir meną per išskirtinius eksponatus pristatnčius vaizdo siužetus.
 
Venclovų namų-muziejaus vaizdo siužetas: Pristatomas eksponatas - poeto, publicisto, vertėjo, literatūros tyrinėtojo, profesoriaus Tomo Venclovos portretas, nutapytas dailininko Olego Prokofjevo - kompozitoriaus Sergejaus Prokofjevo sūnaus. Prof. Tomas Venclova video epizode pasakoja su paveikslo atsiradimo laikotarpiu susijusią istoriją, nutikusią Maskvoje (Rusija) 1961 m. balandžio 12 - pirmojo žmogaus, Jurijaus Gagarino, skrydžio į kosmosą, dieną. Dabar Venclovų namuose - muziejuje saugomas paveikslas simboliškai vadinamas „Gagarinu“.  
   
  **********************
   
 
   
  **********************
   
 
 
2020 m. sausio 20 d. 18 val. Venclovų namuose-muziejuje diskutuosime ir žiūrėsime: Wong Kar-Wai „Meilės laukimas" ("In the mood for love", 2000 m.)
Šį kartą „Kaleidoskopo" vakare – neabejotinas šedevras.
Prieš keletą metų BBC apklausė 177 pasaulio kino kritikus, su prašymu atrinkti geriausių XXI amžiaus filmų šimtuką. Honkongo autoriaus Wong Kar-Wai „Meilės laukimas" užėmė garbingą antrąją vietą sąraše. ("In the mood for love", 2000 m.)
Susipažinsime giliau su šiuolaikinio kino genijaus kūrybos stilistika ir temomis, kartu atrasime nuostabią muziką ir panagrinėsime, kiek daug režisierių sąmoningai ar ne kopijuoja jo autorinį braižą.
Kalba: Įgarsinta rusiškai
Subtitrai: Anglų k.
Filmus pristato ir diskusijas veda kino žinovė Eleonora Ankudavičiūtė.
   
  **********************
   
 

 

Gruodžio 2 d. 18 val. Venclovų namuose-muziejuje diskutuosime ir žiūrėsime: jaunos Tailando režisierės Anucha Boonyawatana filmą „Malila, atsisveikinimo gėlė“ (2017 m.)
Kaleidoskopo kino vakare susipažinsime su Tailando kinu. Jau daugiau kaip dešimtmetį svarbiuose kino festivaliuose keletas šios šalies menininkų susilaukia pelnyto dėmesio. Tai neskubrus, lyriškas filmas apie gyvenimo poeziją ir prozą, budistinę pasaulėjautą ir erotiškumą. Drąsesniam ir ieškančiam žiūrovui.
Kalba: Įgarsinta rusiškai.
Filmus pristato ir diskusijas veda kino žinovė Eleonora Ankudavičiūtė.
Projektą dalinai finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė.

   
  **********************
 

 

Menininkų- režisierių Beatričės Bukantytės ir Rastko Novaković KŪRYBINĖS PERFORMANSO DIRBTUVĖS "KAPRIZAS" vyks VENCLOVŲ NAMUOSE-MUZIEJUJE, lapkričio 29 d. 18. 30 val.

Ronaldas Firbankas (1886-1926) – spalvingas anglų rašytojas: gėjus, modernistas, eksperimentuotojas, sukūręs savitą, glaustą ir ironišką stilių. Būdamas kosmopolitiškas bohemietis, Firbankas kritiškai vertino savo gimtąją Angliją ir Britanijos imperiją bei su precizišku tikslumu skrodė visuomenės ydas. Firbankas yra svarbus, kaip vienas pirmųjų homoseksualų autorių balsų ir kaip subtilios bei keistos komedijos meistras.

   
  **********************
   
 

 

Lapkričio 18 d. 18 val. Venclovų namuose-muziejuje diskutuosime ir žiūrėsime: I. Enyedi „Apie kūną ir sielą“
Kaleidoskopo kino vakare - vengrų kinas ir tarytum įprastas žiūrovui žanras – komiška drama.
Berlyno festivalį laimėjęs Ildiko Enyedi filmas „Apie kūną ir sielą“ ("Teströl és lélekröl", 2017 m.)
Bus proga pasimėgauti minimalistiniu, paradoksaliu humoro jausmu,
padiskutuoti apie žmonių ir gyvūnų panašumus ir skirtumus, sužinoti daugiau apie puikią režisierę. Ir, galiausiai, jei pasiseks, patirsime savo vidinį elnią.:)
Kalba: Įgarsinta rusiškai. Subtitrai: Anglų k.
Filmus pristato ir diskusijas veda kino žinovė Eleonora Ankudavičiūtė.
Projektą dalinai finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė.

   
  **********************
   
 

 

2019 m. rugsėjo 19 d. 18 val. Venclovų namai-muziejus kviečia į renginį:

Šešeri Lietuvių ir lenkų literatūrų seimelio Krasnagrūdoje metai:

lietuvių poezijos knygos Lenkijoje
Vladas Braziūnas. Stalo kalnas = Stół góra ołtarna
(Sejny: Fundacja Pogranicze i Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów", 2018). Vertimą rėmė Lietuvos kultūros institutas

Dalyvauja:

autorius Vladas Braziūnas

vertėja Agnieszka Rembiałkowska,
pokalbį moderuoja rašytoja ir vertėja, Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininkė
Birutė Jonuškaitė 

   
  **********************
   
 

 
Rugsėjo 12 d. 19 val. Venclovų namuose-muziejuje vyks koncertas iš ciklo MUZIKA TYLOJE - INDIJOS KLASIKINĖ RAGA

"Dhrupad" žanro pasirodymas :
Adomas Šimkūnas - Bansuri
Bernardas Janauskas - Tabla
Olga Lingienė - Tanpura

"Gayaki-ang" žanro pasirodymas :
Anatolijus Lomonosovas - Sitaras
Tomas Drunga - Tabla
Jūratė Adlytė - Tanpura
   
  **********************
   
 

 

Rugsėjo 9 d. 18 val. Venclovų namuose-muziejuje diskutuosime ir žiūrėsime: Peter Greenaway „Priegalvio užrašai".
Peter Greenaway - britų režisierius avangardistas, kurio kūryba pasižymi video meno, tapybos ir fotografijos sinteze.
Japoniškų motyvų kupini „Priegalvio užrašai“ ("The pillow book", 1996 m., Lietuvos kino teatruose filmas rodytas kaip „Intymus dienoraštis") užburs savo vizualine estetika ir supažindins su rytų šalies literatūros klasika.
Kalba: Įgarsinta rusiškai. Subtitrai: Anglų k.
Filmus pristato ir diskusijas veda kino žinovė Eleonora Ankudavičiūtė.
Projektą dalinai finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė.

   
  **********************
   
 


ARTŪRO JONAUSKO FOTOGRAFIJŲ PARODA

 
Venclovų namai-muziejus ir Lietuvos Respublikos generalinis konsulatas Sankt Peterburge kviečia į Artūro Jonausko fotografijų parodą ,,Maironio pėdsakai Sankt Peterburge".
Parodos atidarymas vyks rugpjūčio 13 dieną 18 val. Venclovų namuose-muziejuje (Pamėnkalnio g. 34) Dalyvauja parodos autorius Artūras Jonauskas, rašytoja ir poetė Aldona Ruseckaitė. Sveikinimo žodį tars Lietuvos Respublikos generalinio konsulato Sankt Peterburge generalinis konsulas Dainius Numgaudis (vaizdo įrašas).
Jonas Mačiulis-Maironis gyveno Sankt Peterburge su nedidele pertrauka 19 metų: nuo 1888 iki 1909-ųjų. Ar tai daug, ar mažai? Pakankamai, kad laikyti save peterburgiečiu, ar bent apgyvendinti šį miestą savo širdyje visam laikui.
Kaip rasti tas gatves, tas vietas, tą miestą, kurį su savimi į Lietuvą išsivežė seminaristas, profesorius, poetas, kuris tiek daug padarė dėl jos ir jos piliečių, būdamas Rusijos imperijos sostinėje? Nuo to laiko daug kas pasikeitė. Išskyrus vietos dvasios jausmą, kuris mistiniu būdu persmelkia kiekvieną kartu su lietumis ir vėjais, kurių apstu šiuose kraštuose.
Ieškant nepagaunamų būsenų per vietas, susijusias su Maironiu, per asmeninę patirtį stebint miestą, kaip neskubų pašnekovą, kuris visą laiką pasakoja savo istorijas ir atskleidžia naujas paslaptis, gimė darbų serija, atspausdintų fototipijos metodu, kuris yra aprašomų įvykių bendraamžius ir leidžia viską papasakoti ir parodyti geriausiu būdu, nepametant gijos.
Artūras Jonauskas – fotografas, menininkas, eksperimentatorius. Nuo 2002 metų savo kūryboje naudoja įvairius fotografijos spausdinimo metodus kaip savo pasaulėžiūros ir asmeninės patirties raiškos instrumentą. Atgaivina senus ir kuria naujus alternatyvius fotografinio atvaizdo gavimo būdus, atrasdamas sąlyčio taškus su spausdintinės grafikos menu. Ypatinga misija šiai dienai – atgaivinti fototipijos spausdinimo būdą (collotype), kaip autoriaus saviraiškos priemonę, kur vaizdai spausdinami aliejiniais dažais ant paruošto paviršiaus su jo pernešimu ant švaraus popieriaus lapo, kas paverčia paruoštą darbą estampu. Kūrinys turi ir fotografijos ir spausdintinės grafikos savybes, griauna supratimo skirtumą tarp naujo ir tradicinio meno, išplečia vidinių dialogų ribas.

Paroda Venclovų namuose veiks iki rugsėjo 20 d.

   
  **********************
   
 

 

Kino vakarai KALEIDOSKOPAS sugrįžta į Venclovų namus-muziejų! Kiekvieną mėnesį kartu žiūrėsime filmus ir apie juos diskutuosime ,,Kaleidoskopo" kino vakaruose. Mirguliuojantis ir įvairiaspalvis ciklas skirtas įvairių laikotarpių ir šalių filmams pristatyti ir aptarti.
Pirmasis mūsų susitikimas bus skirtas „Naujai keistajai graikų bangai“.
Rugpjūčio 12 d. 18 val. muziejuje žiūrėsime ryškiausio ir žinomiausio graikų režisieriaus darbą „Omaras“ ("The Lobster", 2015 m.).
Yorgos Lanthimos kūryba Jus sudomins, jei mėgstate išties juodą humorą, paradoksus, pastebite kasdienybės absurdą, nebijote būti šokiruoti. Po filmo turėsime galimybę paklausti savęs - kas išties yra žmogiškieji santykiai, kiek juose nuoširdumo, ir kiek visuomenės spaudimo, tapusio antrąja prigimtimi.
   
  **********************
   
 
 

autorius Tomas Valentinaitis

 
MUZIEJŲ NAKTIS 2019: Čekijos absurdo literatūros ir kino naktis Venclovų namuose-muziejuje, Pamėnkalnio g. 34,  gegužės 18 d., 19 val.
Muziejų naktį neskubėkite patirti visos kultūros, geriau išbandykite Čair – Čekijos kėdę Venclovų namuose-muziejuje. Č raidė-imigrantė į Lietuvą atkeliavo iš Čekijos. Pažvelgę į ją stovėdami ant galvos pamatytume, kad tai – puiki kėdė. Patogiai įsitaisykite joje, arba savo krėsluose namuose, ir mėgaukitės kultūringa tiesiogine kėdės transliacija.
Čair – tai atvira Čekijos kėdė (open-chair).
Čair – tai Čekijos kultūra ir literatūra gyvai (on air).
Čair – tiesioginė kėdės transliacija iš Venclovų namų.
Čekijos kėdėje prakalbinami žymiausi Čekijos rašytojai, kompozitoriai, kino kūrėjai. Visi „Muziejų naktyje“ apsilankę žmonės, atsisėdę į Čair, tampa kalbintojais. Kartu su žymiausiais Čekijos kūrėjais Čair krėsle galite įsitaisyti ir Jūs. Skaitykite Karelą Čapeką, bohemietį Franzą Kafką, Bohumilą Hrabalą, Milaną Kunderą ir kitų čekų rašytojų kūrybą, klausykite Jaroslavo Ježeko, Ondřejaus Havelkos avangardinės muzikos. Jano Švankmajerio animaciją rasite muziejaus spintose vietoje porcelianinių servizų, Václavo Vorlíčeko filmus – po atviru dangumi. Nusprendę likti namuose stebėkite, ką Čair krėsle veikia atsitiktiniai kalbintojai.
Programa:
19.00 Susitikimas su Tomu Venclova
20.00 Čair transliacija per „Facebook“ Venclovų namų-muziejaus paskyrą.
21.30 Václavo Vorlíčeko filmų peržiūra po atviru dangumi (originalo kalba, subtitrai anglų k.)
21.00–0.30 šviesos instaliacija Venclovų namų prieigose.
Renginys rengiamas bendradarbiaujant su Čekijos Respublikos ambasada Vilniuje ir vykdant Vilniaus savivaldybės finansuojamą projektą „Vilniaus vardai“
RENGINYS NEMOKAMAS  
Daugiau informacijos:
https://www.facebook.com/events/2149733365143592/  
   
  **********************
   
 
   
  **********************
   
 
   
  **********************
   
 
   
  **********************
   
 
   
  **********************
   
 

LIEPOS 25 D. VENCLOVŲ NAMUOSE-MUZIEJUJE G. MAŽEIKIO PASKAITA IR KINO VAKARAS

 
Gintautas Mažeikis
 
Venclovų namai-muziejus šio trečiadienio vakarą kviečia praleisti apgaubtiems Czesław Miłosz misticizmo. Vakarą pradėsime 19 val. prof. dr. Gintauto Mažeikio paskaita ir po to sekančia diskusija ,,Czesław Miłosz ir Ulro žemės misticizmas".
Kodėl Cz. Miłoszui tiek svarbi buvo Ulro žemės metafora, kurią jis pasiskolina iš W. Blake‘o kūrybos. Racionalumo dievas Urizelis sukuria pasmerktųjų pasaulį. Kodėl taip atsitinka ir koks yra poetinės vaizduotės ir poeto vaidmuo, vaduojantis iš šios kančių žemės? Kalbėsime apie Miłoszo lygiagretes A. Mickevičiaus, E. Swedenborgo, W. Blake‘o ir Oskaro Milašiaus kūrybai. Kodėl jis šiuos laisvamanius mistikus mąsto kartu su F. Dostojevskio radikalaus ir dramatinio apsisprendimo pavyzdžiais? Paskaitos metu bus prisimenami Abiejų Tautų Respublikos likimai ir kalbama apie Varšuvos sukilimų tragedijas II Pasaulinio karo metu. Taip pat bus prisimenami ir kiti Miłoszo kūriniai: „Teologinis traktatas“ ir „Pavergtasis protas“.
Paskaita bus transliuojama tiesiogiai mūsų Facebook'o puslapyje. G. Mažeikio paskaita yra Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos projekto „Vilniaus vardai" dalis.
21 val. saulei pradedant leistis muziejaus kiemelyje vyks kino vakaras po atviru dangumi
(projektas „Literatūrinio kino vakarai ir edukacija Venclovų namuose-muziejuje“). Rodysime Romano Polanskio filmą ,,Nóż w wodzie" ("Knife in the water", psichologinė drama, Lenkija, 1962, lenkų k., angl. sub. trukmė 1.34). Šis filmas tapęs Lenkijos kino klasika yra laikomas vienu geriausių R. Polanskio darbų.
Projektus dalinai finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė
   
   
  **********************
   
 

RYTŲ EUROPOS POEZIJOS FORUMAS – tai Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos Venclovų namų-muziejaus vykdomas tarptautinis projektas „Riboženkliai. Naujosios Rytų Europos dialogai“ – tęstinis susitikimų su žinomais Rytų Europos rašytojais ir literatūros tyrinėtojais ciklas, vykstantis nuo 2015 metų. Projektą įkvėpė Tomo Venclovos bičiulystė su Nobelio premijos laureatu Česlovu Milošu, bei dabartiniai, besitęsiantys ryšiai su Lenkijos ir Lietuvos santykių puoselėtojais. Pastaruosius metus siekiame plėsti veiklos lauką ir pamažu tapti muziejumi-susitikimų vieta ir platforma ne tik Lenkijos, bet ir kitiems Vidurio ir Rytų Europos regiono literatūros atstovams Lietuvoje. 
Šiemet projektas prasidėjo kovo 28 d. Venclovų namuose-muziejuje Tomo Venclovos poezijos vakaru.
Birželio mėnesį vyks šie projekto renginiai:

2018 m. birželio 6 d. 18 val. Venclovų namuose-muziejuje įvyks susitikimas su slovėnų literatūros kritiku, rašytoju Andrejumi Hočevaru.

Slovėnijoje Andrejus Hočevaras (1980, Mariboras, Slovėnija) yra vienas aktyviausių literatūros lauko veikėjų, organizuojantis literatūros kritikos simpoziumus, festivalius, vadovaujantis leidyklai. 

Vakaro metu svečias dalinsis savo patirtimi, skaitys savo poeziją. Vėliau vyks diskusija apie Slovėnijoje vykstančias rašytojų ir literatūros kritikų konferencijas, kultūrinių leidinių rėmimo modelius, skaitmeninę spaudą. Diskusijoje dalyvaus literatūrologė, poetė Virginija Cibarauskė, vertėja Laima Masytė ir kiti.

Andrej Hočevar – rašytojas (išleido 6 poezijos bei vieną prozos knygą), internetinio leidinio www.ludliteratura.si vyriausiasis redaktorius, literatūros ir (daugiausia džiazo) muzikos kritikas, verčia poeziją iš anglų ir vokiečių kalbų, rašo esė. Įkūrė ir vedė literatūros kritikos projektų: vieną pirmųjų Slovėnijoje „Slovėnų literatūra ir užsienio kritikai“, tęstinį tarptautinį simpoziumą „Kritikos menas“ (žr. Literatūros ir meno publikaciją 2016-12-02 Nr. 3592) ir kt.

Susitikimas vyks anglų ir slovėnų kalbomis, su vertimu į lietuvių kalbą.

Birželio 7 d. 18 val. įvyks Polinos Barskovos (Sankt Peterburgas/Amherstas, JAV) poezijos vakaras

Polina Barskova laikoma viena geriausių savo kartos šiuolaikinės Rusijos poetų.

Polina Barskova gimė 1976 m. Leningrade. Pirmoji poetės kūrybos rinktinė pasirodė 1991 m., pati naujausia – 2017 m. Polina baigė Sankt Peterburgo universitetą 1998 m. Tais pačiais metais išvyko gyventi į JAV. Berklio universiteto slavų katedroje gilinosi į 1930 metų Leningrado marginalinę literatūrą ir kultūrą. Palaipsniui susidomėjo vėlesne savo protagonistų kūryba – ėmė studijuoti Leningrado blokados laikų kultūrą (1941-44). Publikavo keletą straipsnių, monografiją „Peterburgo blokada: miesto estetika kaip pakartotinis perskaitymas“ («Петербург в блокаде: эстетика города как перечитывание»). 2015 m. išleista prozos rinktinė „Gyvieji paveikslai“ («Живые картины») laimėjo Andrejaus Belo apdovanojimą. Neoficialios poezijos, sukurtos apsuptame Leningrade antologija „Parašyta tamsoje“ («Написано в темноте») gavo AATSEEL apdovanojimą už geriausius 2017 m. vertimus. Pastaraisiais metais Barskova vertė šiuolaikinę Ukrainos poeziją, publikavo Serhijaus Žadano, Jakimčiuko bei Kijanowskos vertimų. Poetės kūryba išversta į anglų, prancūzų, vokiečių, lietuvių ir kitas kalbas.
Projektas dalinai finansuojamas Lietuvos Kultūros Tarybos.

Informaciją teikia projekto vadovė vyr. fondų saugotoja Justina Juozėnaitė,
tel. 85 2628525, mob. 867883665, el. p. info.venclovos@vilniausmuziejai.lt

   
  **********************
   
 
 

 

Improvizacijos, įkvėptos Tomo Venclovos knygos ,, Golemas, arba dirbtinis žmogus”

Renginio trukmė: 18.00 – 00.30 val.

Venclovų namai-muziejus kviečia gegužės 19 d. vakarą praleisti konstruojant ir dekonstruojant dirbtinį kūną – Golemą. Ši mitinė būtybė, pasak žydų legendos, buvo nulipdyta iš molio, atgaivinta ir kontroliuojama jam į burną įdėtu pergamentu. Vieną vakarą įvyko klaida ir Golemas nusiaubė visą miestą.
Golemas tapo pirmąją legenda apie dirbtinį žmogų-mašiną.
Vakarą pradėsime su Gabrielės Gervickaitės parodos ,,Technokūnai“ atidarymu. Po to lipdysime savuosius kyborgus ir jų atvaizdus koliažų dirbtuvėse, užžiebsime šviesos instaliaciją. Vakarą užbaigsime stebėdami režisieriaus Fritz Lang ateities miesto viziją filme ,,Metropolis“ (1927 m.). Kino vakaras vyks po atviru dangumi grojant elektroninės muzikos atlikėjui MigloJE.
Programa:
18.00  val. Gabrielės Gervickaitės parodos  ,,Technokūnai“ atidarymas.
19.00  val. Naktinės koliažų dirbtuvės (veda Justina Masilionytė, Robotikos akademija).
21.30 val. Kino vakaras po atviru dangumi. Rodomas Fritz Lang klasika tapęs filmas ,,Metropolis“ (1927 m.).  Muzikinį foną sukurs elektroninės muzikos atlikėjas MigloJE.
21–0.30 val. Pamėnkalnio g. 34 kieme veiks šviesos instaliacija ,,Technonamas“

Informaciją teikia vyr. fondų saugotoja Justina Juozėnaitė, tel. 85 2628525, el. p. info.venclovos@vilniausmuziejai.lt

   
  **********************
   
 
   
  **********************
   
 
 
 

JOSIFO BRODSKIO „PUSANTRO KAMBARIO“ FOTOGRAFIJOSE
Paroda skirta Nobelio premijos 30-mečiui paminėti
Parodos atidarymas vyko Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos Venclovų namuose-muziejuje 2018 m. vasario 23 d. Dalyvavo Josifo Brodskio draugai Tomas Venclova, Michailas Milčikas (Josifo Brodskio muziejaus įkūrimo Sankt-Peterburge fondo įkūrėjas ir vadovas), Audronis Katilius, Elė Katilienė, Andrius Katilius, Ramūnas Katilius, filmo "Romas, Tomas ir Josifas" režisierė Lilija Vjugina, Sonata Zalneraviciute, Jelena Konickaja, Justina Juozėnaitė ir kt. T. Venclovą ir M. Milčiką kalbino Birute Vagriene. Ši unikali paroda, parengta Josifo Brodskio muziejaus įkūrimo Sankt-Peterburge fondo. Tai fotografijos iš J. Brodskio gimtųjų namų Pestelio gatvėje tuometiniame Leningrade, iš kurių jis emigravo 1972 metais. M. Milčikas ir T. Venclova pasidalino asmeniniais prisiminimais, susietais su šiuo butu. Iš čia išlydėję Josifą į emigraciją, jo draugai neapleido Brodskių namų. Kasmet gegužės 24 d. per poeto gimtadienį aplankydavo jo tėvus. M. Milčikas, anksti supratęs šių namų svarbą Rusijos kultūros istorijai, užfiksavo fotografijose interjero detales, gal numatydamas, kad kada nors bus galima šiuose namuose įkurti muziejų. Tiesa, tikro muziejaus Pestelio gatvėje vis dar nėra, bet Josifo Brodskio muziejaus įkūrimo Sankt-Peterburge fondo pastangomis šie komunalinio buto „pusantro kambario“ buvo išpirkti ir pradėti rengti kultūros vakarai, parodos. Visuomenei šie namai atvėrė duris minit poeto 75-metį 2015 m. gegužę. Paroda Venclovų namuose-muziejuje (Pamėnkalnio g. 34) veiks iki kovo pabaigos, ją galima nemokamai aplankyti pirmadieniais - penktadieniais nuo 10 iki 17 val. Birutės Vagrienės, Justinos Juozėnaitės, Ramūno Katiliaus, Andriaus Katiliaus fotografijos. Žiūrėti fotoalbumą ..

   
  **********************
   
 
Venclovų namuose-muziejuje 2018 m. sausio 11 dieną buvo surengtas netradicinės, psichodeliškos ir linkusios į eksperimentus akustinės muzikos koncertas, kuriame pasirodys muzikanto iš Anglijos Richardo Thompsono projektas Lost Harbours ir lietuvis Algis Fediajevas. Plačiau ..
   
  **********************
   
 
   
 
**********************
   
 
 

2017 metų rugsėjo 11 dieną Tomui Venclovai, vienam žymiausių šiuolaikinių lietuvių poetų, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatui, pasaulyje žinomam intelektualui, Jeilio universiteto profesoriui, sukako 80 metų. Šią sukatį Vilniuje paminėjome turinigais mokslo ir kultūros renginiais:

Iškilmingas Tomo Venclovos 80-mečio renginys Vilniaus rotušėje 2017.09.13. Renginio programoje dalyvavo:

  1. Prof. Tomas Venclova,
  2. LR Seimo pirmininkas Viktoras Pranskietis,
  3. Kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonson,
  4. Užsienio reikalų ministerijos Politikos direktorė Asta Skaisgirytė,
  5. Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius,
  6. Rašytojų sąjungos pirmininkas Antanas A. Jonynas, 
  7. “Zescyty Lieratskie” žurnalo vyr. redaktoriaus pavaduotojas, Marek Zaganczyk,
  8. Prof. Ellen Hinsey, amerikiečių rašytoja, poetė, knygos „Nelyginant šiaurė magnetą“, kuri buvo pristatyta vakaro metu, autorė,
  9. Adamas Michnikas, lenkų disidentas, istorikas, vienas iš judėjimo „Solidarumas“ įkūrėjų, eseistas, politinis publicistas, Lenkijos laikraščio „Gazeta Wyborcza“ vyriausiasis redaktorius.
  10. Prof . Virgilijus Noreika,
  11. Scenaristas Pranas Morkus,
  12. Anna Gerasimova  (kūrybinis slapyvardis Umka), literatūros tyrinėtoja, poetė, Tomo Venclovos poezijos vertėja, žymi rusų roko atlikėja,
  13. Dr. Beata Kalęba,Krokuvos Jogailaičių universiteto Polonistikos fakulteto dėstytoja, literatūros istorikė, Tomo Venclovos poezijos vertėja, 
  14. Jerome Berney, kanadiečių kilmės kompozitorius ir perkusininkas  iš Šveicarijos, dviejų muzikinių kompozicijų pagal T. Venclovos eilėraščio “Ugnyje” prancūzišką ir anglišką vertimus autorius. Kūrinius atliko choras „Jauna Muzika“,  perkusija grojo Jerome Berney, dirigentas Vaclovas Augustinas. Kūriniai buvo atlikti Lietuvoje pirmą kartą.

Vakarą vedė Rytis Zemkauskas. Sceninis pastatymas Daliaus Abario. Renginio metu buvo pristatyta Apostrofos leidyklos  knyga “Nelyginant Šiaurė Magnetą”

Renginio rugsėjo 13 d. Vilniaus Rotušėje fotografijų albumas 15min.lt
Apie tą patį vakarą vilnius.lt
LRT vaizdo įrašas ,,Tomas Venclova: taip artėja žodis"

Tomo Venclovos kalba , pasakyta Rotušėje spalio 13d. renginio metu paskelbta
http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2017-09-16-t-venclova-nesakyti-ne-zodzio-kuris-skatintu-tamsos-amziaus-artejima/163816#.Wbzk-Xd9mmE.facebook

Tomo Venclovos fotografijų ir poezijos leidinių paroda „Tomas Venclova: taip artėja žodis“ vyko Vilniaus Rotušėje 2017.09.11 – 09.30, Parodoje buvo eksponuojamos Algimanto Aleksandravičiaus, Arūno Baltėno, Audronio Žygavičiaus, Gedimino Zemlicko, Džojos Gundos Barysaitės, Jono Jakimavičiaus, Juozo Budraičio, Mariaus Baranausko, Ramūno Danisevičiaus, Ramūno Katiliaus, Vlado Braziūno fotografijos ir Tomo Venclovos poezijos leidiniai lietuvių ir užsienio kalbomis iš Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos rinkinių.

Ta pati paroda buvo eksponuota Vilniaus centrinėje bibliotekoje (Žirmūnų g. 7) 2017.10.04 – 11.10 ir Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės Bitės viešojoje bibliotekoje 2017.11.13 – 12.11.

Renginių ir parodos rengėjas Vilniaus memorialinių muziejų direkcija, partneriai: Apostrofos leidykla , Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka , Lietuvos literatūros ir tautosakos institutas , Šiuolaikinio meno centras, Gėtės institutas, renginius parėmė Vilnaius miesto savivaldybė ir LR Kultūros ministerija.

Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, paremtas LR Kultūros ministerijos surengė Tarptautinę mokslinę konferenciją „Tomo Venclovos kūrybos ženklai“ , skirtą Tomo Venclovos 80-mečiui.

   
 
**********************
   
 

MUZIEJŲ NAKTIS 2017 gegužės 20 d. įėjimas nemokamas

Venclovų namuose-muziejuje (Pamėnkalnio g. 34) 
Renginio trukmė: 20.00 – 01.00 val.
Muziejų nakties renginys PAMĖNKALNIO G. 34 .
Kviesime susipažinti su prieškarine namo gyventojų istorija, Tomo Venclovos vaikystės namų aplinka ir kasdienybe, fotografijomis, saugomomis archyve.

Vakaro metu visiems lankytojams muziejininkė Rūta Lukoševičiūtė ves ekskursiją „Namo statytojai ir gyventojai“.
Nuo 20.00 iki 23.00 val. vyks paskaita ir praktinis užsiėmimas apie analoginę fotografiją, remiantis muziejuje esančia foto medžiaga, kuriuos ves medijų meninininkas, fotografas Vytautas Juozėnas aka 6p3s :http://www.6p3s.eu/ . Į paskaitą ir praktinį užsiėmimą kviečiame registruotis iš anksto tel. (85)2628525
Muziejaus kieme veiks šviesos instaliacija

Informaciją teikia vyr. fondų saugotoja Justina Juozėnaitė, tel. 85 2628525, 
el. p. info.venclovos@vilniausmuziejai.lt

   
 
**********************
   
 
   
 
**********************
   
 
  Taisijos Oral debiutinės eilėraščių knygos sutiktuvių vakaras Venclovų namuose-muziejuje gruodžio 28 d. 18 val. Dalyvauja poetė ir vertėja Taisija Oral ir leidėjas Georgij Eremin (Kaliningrado leidykla ,,Phoca Books").
   
 
**********************
   
 
  Venclovų namai-muziejus kviečia į Jurgos Ivanauskaitės (1961-2007) fotografijų parodos ,,TIBETAS – KITA REALYBĖ" atidarymą, kuri veiks iki 2017 m. vasario 14 d. Parodą pristatys etnologė, religijotyrininkė, Jurgos Ivanauskaitės sesuo Radvilė Racėnaitė. Savo atsiminimais apie bendrą veiklą ir bičiulystę su J. Ivanauskaite pasidalins VU orientalistikos centro lektorius Vytis Vydūnas.
Parodoje eksponuojamos rašytojos, dailininkės ir keliautojos Jurgos Ivanauskaitės fotografijos iš Tibeto, darytos 1998 m. birželio – liepos mėn., tarsi vainikuoja daugybę kitų jos nuotraukų iš Šiaurės Indijos miestų ir miestelių, Himalajų priekalnių, Nepalo (1993-1998). Ne kartą buvojusi šiuose kraštuose, J. Ivanauskaitė pirmiausiai domėjosi pabėgėlių iš okupuoto Tibeto kolonijomis, kurių daugybė glaudžiasi jos aplankytose vietovėse. Rašytojos tikslas buvo pažinti senąją tibetiečių kultūrą ir dabartinę jų būtį, persmelktą budistinės religijos ir gyvenimo filosofijos, kad galėtų apie tai papasakoti Lietuvos skaitytojams. Daug laiko ji praleido Dharamsaloje, kur įsikūrusi Dalai Lamos vyriausybė tremtyje. Sėmėsi žinių ten pat esančioje turtingoje tibetologijos bibliotekoje. Visa tai ji vaizdžiai aprašė trijose kelionių knygose – ,,Ištremtas Tibetas" (1996), ,,Kelionė į Šambalą" (1997), ,,Prarasta pažadėtoji žemė" (1999), kurios vėliau buvo sudėtos į vieną tomą, ,,Tibeto mandala" (2004). Už šias knygas, atvirumą pasauliui ir jo kultūrinei įvairovei bei kintančių vertybių pojūti romanuose J. Ivanauskaitė buvo apdovanota Nacionaline kultūros ir meno premija (2005).
Svarbi buvo ir visuomeninė J. Ivanauskaitės veikla, remiant tibetiečių laisvės ir nepriklausomybės siekius. Šis Tibeto nuotraukų ciklas buvo rodytas Trečiojoje tarptautinėje Baltijos knygų mugėje Vilniuje, Maironio lietuvių literatūros muziejuje Kaune, Šilutės ir Biržų viešosiose bibliotekose. ,,Nesu profesionali fotografė, todėl dažniausiai pamirštu apie nuotraukos kompoziciją ar meniškumą, o tiesiog stengiuosi užfiksuoti tai, kas man asmeniškai simbolizuoja ribą tarp dviejų tikrovių - kasdienės ir magiškosios. Šventyklų durys, ilgi haliucinogeniškai ryškių spalvų koridoriai, šviesos salos tamsiuose griūvančių vienuolynų labirintuose, nuožmių dievybių koplyčios, atsiskyrėlių būstai, akmenų altoriais pažymėtos Jėgos vietos mėnuliškame gamtovaizdyje man visada atrodo kaip ta slaptoji erdvės ir laiko sankirta, kurioje staiga gali pradidėti pasaulius perkeičiantis vyksmas. Tokio virsmo vieta gali būti žmogus: maldininkas, piligrimas, vienuolis, jogas. Taip pat mėgstu fotografuoti tantros apeigas, magijos ritualų atributus, kaukes ir kitų tikrovės lygmenų - pragariškojo ar dangiškojo - peizažus, nutapytus ant šventyklų sienų. Parodoje visus šiuos motyvus pateikiu tam tikrais ciklais, kuriuose kiekviena fotografija yra tarsi mantros skiemuo, kuris paveikus tampa tiktai ryšyje su kitais skiemenimis. Tibeto neįsivaizduoju juodai-baltose fotografijose, nes visos ezoterinio budizmo doktrinos yra grįstos daugialypėmis penkių pagrindinių spalvų reikšmėmis. Vaivorykštinės erdvės, kadais aplankytos vizionierių ir regėtojų, vėliau materialiais pavidalais įsikūnijo šventovių architektūroje, freskose ar vienuoliškųjų apeigų simboliniuose daiktuose. Tik dabar daug kur spalvas nutrynė ne laikas, bet prievarta.
Tibetas šiandien yra okupuota, iškankinta, išniekinta šalis, bet visada apie jį galvoju dar ir kaip apie mistinę Kitą realybę”. (J.Ivanauskaitė)
  FOTOGRAFIJOS IŠ PARODOS ATIDARYMO
   
 
**********************
   
 
   
 
**********************
   
 
  2016 m. lapkričio 28 d. 17. 30 val. kviečiame į Lietuvos ir Ukrainos Helsinkio grupių 40-mečių paminėjimo vakarą Venclovų namuose-muziejuje (Pamėnkalnio g. 34). Dalyvauja Lietuvos Helsinkio grupės nariai-steigėjai Tomas Venclova (skaipu iš New Haveno) ir Eitanas Finkelšteinas (skaipu iš Miuncheno), Ukrainos Helsinkio grupės narys- steigėjas Miroslav Marynovič (skaipu iš Kijevo),  Rytų Europos studijų centro direktorius Linas Kojala, LR žurnalistas Jurij Pankiv, Lietuvos žmogaus teisių asociacijos pirmininkas Vytautas Budnikas, VMMD direktorė Birutė Vagrienė. Vakaro rengėjai Vilniaus memorialinių muziejų direkcija ir Ukrainos Respublikos ambasada Lietuvoje.
   
 
**********************
   
 
  Marcelio Woźniako knygos ,,Leopoldo Tyrmanto biografija. Mano mirtis bus tokia, kaip ir mano gyvenimas" pristatymo vakaras. Leopoldas Tyrmandas – lenkų rašytojas, kurio gyvenimo keliai persipynė su Tomo Venclovos. Abu jie gyveno tame pačiame Pamėnkalnio gatvės 34-me name, nors skirtingu metu. Tyrmandas yra populiariausio 50-ųjų metų bestselerio „Zły“ (Blogasis), taip pat „Dienoraštis 1954“ – knygos, kurią įkvėpė G. Orwello „1984“ – autorius. Pastaroji knyga pateikia mums nepaprastą stalininės Lenkijos gyvenimo kasdienybės aprašymą. Autorius buvo vadinamas „spalvingu paukščiu pilkame LLR fone“, kiti jį vadino džiazo guru. Jis buvo pokario žymiausias džiazo muzikos propaguotojas, garsaus festivalio „Jazz Jamboree“ įkūrėjas ir įkvėpėjas, festivalio kuris sėkmingai vyksta iki mūsų dienų. Kai 60-aisiais emigravo į JAV, gan greitai tapo „New Yorker“ autoriumi. Tuo pačiu buvo sistemingai „išskutamas“ iš Lenkijos kultūrinio kraštovaizdžio. Laimei, abi minėtos knygos užkariavo skaitytojų simpatijas ir pelnė autoriaus nemirtingumą. Ir tai nepaisant to, kad autorius iki pat komunizmo sistemos žlugimo liaudies Lenkijoje buvo atkakliai cenzūruojamas. XXI amžiuje Leopoldas Tyrmandas sugrįžo, po mirties tarsi įgavęs antrąjį gyvenimą. Taip pat ir Marcelio Woźniako parašytos biografijos dėka. 
Dar neseniai daug nežinomųjų slypėjo Tyrmando biografijoje – ar jo knygose aprašomi įvykiai buvo tikri? Ar išties NKVD areštavo jį Pamėnkalnio gatvės name ir išvežė į Lukiškes? Ar tikrai jis dirbo padavėju Vokietijoje apsimetęs prancūzu su Ašmenoje suklastotais dokumentais? Ar karo metais plaukiojo laivais Baltijos jūroje? Ar jais it Kolumbas pasiekė Ameriką? Ir kodėl astrologas išpranašavo, kad jo mirtis bus tokia, kaip jo gyvenimas? Ar jis buvo žydas, ar Kuršo baronas? Kada iš tikrųjų gyveno Vilniuje? Dabar tai atskleista, atidengtas mitologiškasis šydas, taip pat ir dėka draugystės su Venclovų muziejumi. Nepaprastas, ypatingas Leopoldo Tyrmando gyvenimas – kaip ir jo kūryba... 

Kviečiame į pokalbį su Leopoldo Tyrmando biografijos "Mano mirtis bus tokia, kaip mano gyvenimas" (leidykla Wydawnictwo MG, Lenkija) autoriumi Marcel Woźniak.

Renginys vyks lenkų kalba, su vertimu į lietuvių k.

Daugiau info:
- Knyga -> https://www.facebook.com/ biografiatyrmanda/
- Marcelio Wozniako FB puslapis-> https://www.facebook.com/ wozniakmarcel/
- Leidyklos FB puslapis-> https://www.facebook.com/ WydawnictwoMG
   
 
**********************
   
   
 
   
 
**********************
   
 
 

PROGRAMA

Daugiau apie forumą, fotografijos:

  http://www.bernardinai.lt
  http://www.delfi.lt
  http://www.15min.lt
   
 
   
 
**********************
   
 
   
 
**********************
   
  Skaityti platesnį aprašymą..
   
 
  DAUGIAU FOTOGARFIJŲ
   
 
**********************
   
  Vlado Braziūno fotografija
  Vasario 17 d. (trečiadienį), 18 val. Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos Venclovų namai-muziejus (Pamėnkalnio g. 34) kviečia į Jurgos Ivanauskaitės (1961-2007) atminimo vakarą ir praėjusių metų lapkričio mėnesį išleisto rašytojos poezijos dvitomio lietuvių ir rusų kalbomis pristatymą. Vakaro metu bus atidaryta Jurgos Ivanauskaitės piešinių iš ciklo „Mandalos“ paroda, kuri veiks iki balandžio 29 d. Renginyje savo įžvalgomis apie rašytojos kūrybą ir prisiminimais dalinsis filosofijos profesorė Jūratė Baranova, dramaturgė Goda Grigolytė, Jurgos mama dailėtyrininkė Ingrida Korsakaitė, sesuo Radvilė Racėnaitė, bei kiti rašytojos bičiuliai ir gerbėjai. Eiles skaitys aktorė Brigita Arsobaitė.
Pirmoje pristatomos knygos dalyje pakartotinai skelbiami eilėraščiai iš knygos “Šokis dykumoje” (2004). Greta jų pateikiami literatūrologės Taisijos Oral vertimai į rusų kalbą. Antroje poezijos rinkinio dalyje pakartotinai skelbiami eilėraščiai iš knygos “Odė džiaugsmui” (2007). Greta pateikiami Georgijaus Eremino vertimai į rusų kalbą.
I. Šokis dykumoje. Eilėraščiai / Танец в пустыне. Стихотворения. Vertė Taisija Oral.
II. Odė džiaugsmui. Eilėraščiai / Ода к радости. Стихотворения. Vertė Georgy Eremin. Vilnius: phocaBooks, 2015.
   
 
  DAUGIAU FOTOGRAFIIJŲ
   
 
**********************
   
 

Gruodžio 29 d. 18 val. kviečiame į šventinį koncertą, kuriame gros žinomi jaunosios kartos Lietuvos džiazo atlikėjai: Dovydas Stalmokas (saksofonas), Dominykas Vyšniauskas (trimitas), Gailė Griciūtė (klavišiniai), Arnas Mikalkėnas (būgnai), kartu su svečiu iš Niujorko Aaron Keane (bosinė gitara). Koncertas vyks Venclovų namų-muziejaus svetainėje. Įėjimas laisvas. Dėl vietų rezervacijos kreiptis mob. 867 883665.

   
 
**********************
   
 

 


Venclovų namai-muziejus lapkričio 3 d. surengė knygos-prisiminimų rinkinio ,,Josifo Brodskio ryšiai su Lietuva" rusiškojo leidimo pristatymą. Paminėjome knygos sudarytojo prof. Ramūno Katiliaus 80-metį ir pirmąsias mirties metines.
Dalyvavo prof. Michailas Milčikas (Sankt-Peterburgas), prof. Tomas Venclova, dr. Jakov Klots (JAV), prisiminimų autoriai, Ramūno Katiliaus šeimos nariai, draugai.

Justinos Juozėnaitės fotografijos

Nuo lapkričio 3 d. iki gruodžio 31 d. muziejuje veikia paroda "Iš Ramūno ir Elės Katilių asmeninio archyvo ".

   
 
**********************
   
 

MUZIEJŲ NAKTIS 2015

Gegužės 16 d. Venclovų namai-muziejus kviečia į performansų ir dokumentinių filmų peržiūrų vakarą. Nuo 20 val. performansus ,,Kita tyla" ir ,,Laikas" atliks menininkės Židrija Janušaitė ir Vaida Tamoševičiūtė. Muziejaus kieme, kaip ir kasmet, 21 val. bus įžiebta šviesos instaliacija. Nuo 23 val. muziejuje bus rodomi filmai: Karel Reisz dokumentintinė juosta apie šiuolaikinio šokio pradininkę Isadorą Duncan „Isadora“ (1968 m.), o kitas - lieka paslapty iki šeštadienio!

Ž. Janušaitė 2010 m. baigė VDA KDF Tapybos studiją, įgijo meno magistro laipsnį. Dirba tapybos, performanso, žemės meno srityse. Venclovų namuose-muziejuje ji pristatys performansą „Kita tyla“: „Tradicijos, tam tikros gyvenimo taisyklės, reklama įvairiausias perdavimo būdais bando įrėminti, tarsi gražiai „supakuoti“, tuo pačiu lyg ir suteikti saugumo. Skirtingos tylos: viduje, kur esu laisva ir ten,  už supakuoto paviršiaus. Ir ta kita tyla, esanti mano viduje, suteikia jėgos išsilaisvinti nuo „gražiai supakuotos“ būsenos.“

V. Tamoševičiūtė 2008 m. baigė tapybos magistrantūros studijas VDA KF, pastaraisiais metais daugiausia kuria aplinkos meno ir performanso srityse.  Nuo 2011 m. yra viena iš festivalio Kaune „CREATurE Live Art“ kuratorių. Organizuoja ir kitus performanso meno renginius, dėsto performansą VDA Kauno fakultete. Venclovų namuose-muziejuje išvysime Vaidos performansą ,,Laikas". Ar jį galima suskaičiuoti?

   
 
**********************
   
 
 

Konferencija "Migelis de Servantesas ir Ispanijos literatūra"

11.00 Konferencija
12.00 Poezijos "dirbtuvės"
16.00 Skaitymo maratonas
18.00 Filmas

Taip pat atvira dėstytojos Aidos meno darbų paroda ir gyva muzika.

Renginio vieta: Venclovų namai - muziejus, Pamėnkalnio g. 34.
Renginys nemokamas.

  Organizuoja "Picasso centras" - ispanų kalbos mokymo centras.
Partneris - Venclovų namai-muziejus.
Daugiau.
   
 
**********************
   
  SLOVENSKI VIKEND ‘15/ SLOVĖNŲ SAVAITGALIS ‘15
 

BALANDŽIO 17 d. VU Filologijos fakultetas, Universiteto g. 5 (auditorija SA-129):
17:00 - 17:30. Parodos atidarymas „Mano Slovėnija“. Susipažinimas su parodos dalyviais ir jų esė pristatymas.
17:30 - 18:00. „Slovėnų kalba kišenėje“ knygos ir slovėnų-lietuvių kalbų žodynėlio bei „Pasaulinio slovėnų kalbos festivalio“ projekto pristatymai. Pokalbis apie Jubiliejinį slovėnų kalbos dvidešimtąjį gimtadienį ir pasiruošimai jam Vilniaus universitete.
18:00. Jelenos Soblis muzikinis pasirodymas.
18:20 - 19:00. “Odkritje Slovenije” filmo peržiūra. Filmo aptarimas.
BALANDŽIO 18 d. Venclovų namai-muziejus, Pamėnkalnio g. 34:
17:00. Literatūros vakaras „Slovėnų ir lietuvių literatūriniai sąryšiai. Vertimas kaip tiltas tarp kultūrų“ (V. Bartolo knygos vertimo „Alamutas“ pristatymas). Vakaro vedėjas Darius Pocevičius. Dalyviai: slovėnų kalbos literatūros vertėja ir Lietuvos literatūros vertėjų sąjungos narė, mag. Laima Masytė; doc. dr. Jelena Konickaja; Vilniaus universiteto Azijos studijų magistrantė Milda Petkauskaitė.
Rengėjas: VU FF Slavų kalbų katedra.

   
 
**********************
   
 
 

Balandžio 17 d., 18.30 val., Venclovų namai-muziejus kviečia į vakarą, skirtą klasikinės filologijos tyrinėtojui, vertėjui, pedagogui ir eruditui- Merkeliui Račkauskui (1885-1968).

Renginyje dalyvaus Vilniaus universiteto dėstytoja, senovės graikų kalbos tyrinėtoja bei vertėja doc. Audronė Kudulytė- Kairienė, profesoriaus Merkelio Račkausko sekretorė ir padėjėja Irena Bilevičiūtė bei Merkelio Račkausko anūkas, profesorius Tomas Venclova. Kalbėsimės apie M. Račkausko mokslinę veiklą, vertimus, pedagoginę praktiką ir metus, paskirtus klasikinės filologijos dėstymui Lietuvos ir Vilniaus universitetuose, klausysimės bei dalinsimės prisiminimais apie ryškią ir stiprią figūrą Lietuvos kultūros istorijoje.

   
 
**********************
   
 
 

Balandžio 9 d. 20 val. surengėme akustinės muzikos koncertą Venclovų namuose-muziejuje. Koncerte skambėjo Algio Fediajevo ir dueto „Elas ir Sparkis“ kūryba.

Albumą „Vieškeliu į Araratą“ neseniai pristatęs Algis Fediajevas klausytojams pateikia unikalią, Lietuvoje retai girdimą akustinės muzikos pusę. Sekdamas Johno Fahey, Robbie Basho pėdomis, atlikėjas akustinę gitarą atskleidžia kaip subtilų, savitą, solinį, o ne akomponuojantį instrumentą. Visiems jį pažįstantiems žinomas kaip įgudęs ir užkietėjęs keliautojas, Algis toks yra ir grodamas – jo muzika alsuoja laisve, savanorišku išėjimu į kelią ir nežinią, atvirumu nuotykiams.
Dueto „Elas ir Sparkis“ muzika kvepia šviežumu ir kūrybingumu. Tiek vokalistės Ievos Toleikytės balsas ir tekstai, tiek Vidmanto Aškinio grojimas gitara pasižymi veržlumu, ekspresija, savito skambesio ir pasaulio vizijos ieškojimu. Ievos dainose dažnai minima išsilaisvinimo, iškeliavimo tema tarsi materializuojasi kiekvieno gyvo pasirodymo metu – pačios muzikos intensyvumas, nuoširdumas klausytoją įtraukia, išsiveda į kelionę po jos keistas, pasakiškas erdves.

Interviu su Algiu apie jo kūrybą - bernardinai.lt

Įrašai: https://soundcloud.com/vidmantas-a-kinis/nakties-malda
https://soundcloud.com/vidmantas-a-kinis/v-jas
https://soundcloud.com/algis-fediajevas/harmonijos-pirkimas
https://soundcloud.com/algis-fediajevas/visa-tiesa-apie-tai-kas-nutiko

   
 
**********************
   
 
 

2015 m. balandžio 1 d. 18 val. Venclovų namai-muziejus pakvietė į ukrainiečių rašytojo ir žurnalisto, kilusio iš Zaporožės, Olego Šinkarenkos (Oleg Shynkarenko) satyrinio romano „Kaharlyk“ pristatymą.

Knygos sutiktuvės jau įvyko Kijeve, Vinicoje, Černivcuose, Charkove, Dniepropetrovske, Ostroge, Poltavoje, Bratislavoje, Prahoje, Varšuvoje bei Leipcigo knygų mugėje. Olego Šinkarenkos romanas „Kaharlyk“ – tai satyrinė distopija, vaizduojanti gyvenimą Ukrainoje po šimto metų. Renginys vyks rusų ir ukrainiečių kalbomis. Įėjimas laisvas.

Vilniaus memorialinių muziejų direkcija dėkoja Ukrainos Respublikos ambasadai, padėjusiai surengti šį renginį.

   
 
**********************
   
  Jeruzalės gatvė
 

Kovo 26 d. 18.30 val. Venclovų namuose-muziejuje, Pamėnkalnio g. 34, vyks viešas pokalbis „Kultūrinės tapatybės išlaikymas diasporos ir tremties sąlygomis: 19 - 20 a. žydų patirtis“.

Kviečiame pažvelgti į išsibarsčiusios po pasaulį, išblaškytos ir vėl susibūrusios, tačiau savo tapatybę išlaikiusios tautos patirtį. Daugiau nei du tūkstančius metų žydai neturėjo valstybės ir gyveno įvairiuose kraštuose, kalbėdami įvairiomis kalbomis ir perėmę kultūrinius regiono bruožus. Kaip matome iš Rytų Europos žydų gausos šiandieniniame Izraelio viešajame ir intelektualiajame gyvenime, jie išlaikė savo tapatybę ir tapo integralia savo valstybės dalimi. Kaip tai pavyko? Kuo apskritai ypatinga yra Rytų Europos žydų patirtis? Atsakymus rasti mums padės žydiškosios kultūros ekspertė dr. Lara Lempertienė, Rytų Europos žydų tyrinėtojas dr. Felix Ackermann bei lietuvių tautos raidos XX-ajame amžiuje tyrinėtoja dr. Violeta Davoliūtė. Vakaro rengėjas - Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos praktikantas Šarūnas Rinkevičius (VU). Įėjimas laisvas.

   
 
**********************
   
 
   
 
**********************
   
 

2015 m. vasario mėn. įvykdytas Venclovų namų-muziejaus projektas
"Riboženkliai. Naujosios Rytų Europos dialogai".
Projektą dalinai finansavo Lietuvos kultūros taryba. Projekto vadovė Justina Juozėnaitė.

PROGRAMA: Vasario 10 d. 18 val. Venclovų namuose-muziejuje (Pamėnkalnio g. 34) ir vasario 11 d., 17 val. Šiuolaikinio meno centro (ŠMC) skaitykloje I aukšte (Vokiečių g. 2) vyks du vakarai su su vienu žymiausių šiuolaikinės Ukrainos rašytojų, Serhijumi Žadanu. Vasario 12 d.,  ketvirtadienį 18 val. Venclovų namuose-muziejuje  vyks susitikimas su Jakovu Klotsu, J. Brodskio literatūros tyrinėtoju, buvusiu prof. T. Venclovos doktorantu Jeilio universitete.  Daugiau...

  

   
 
**********************
   
 

III-oji Vilniaus Santaros - Šviesos klubo diskusija: "Lietuviškos tapatybės pokyčiai emigracijos akivaizdoje"

Lapkričio 18 d.

VAIZDO ĮRAŠAS

Diskusijoje dalyvavo: 
- prof. dr. Bronislovas Juozas Kuzmickas, filosofas, Kovo 11-osios akto signataras;
- doc. dr. Jolanta Zabarskaitė, Lietuvių kalbos instituto direktorė;
- Jaunius Špakauskas, visuomenininkas, VDU politikos mokslų magistras, ilgametis Kauno studentų Santaros narys;
- Mark Adam Harold (aka Mark Splinter), imigrantas, verslininkas, DJ, prodiuseris, aktyvus visuomenės veikėjas, kandidatas į Vilniaus miesto savivaldybės tarybą.
Diskusiją moderavo: dr. Žilvinas Svigaris

Pasauliui tampant atviresniu, tautiniai tapatumai neišvengiamai peržengia savo istorinę etininę teritoriją. Natūraliai susiderinantys migracijos procesai praturtina kiekvieną šalį, atnešdami naujoves ir stiprindami pozityvaus dialogo pagrindus. Bet, kaip ir visi pusiausvyros sutrikimai, migracijos balanso išsiderinimas gali turėti ir neigiamų pasekmių. Šiandien vis dažniau galime girdėti kalbant apie lietuvių tautos “išsivaikšiojimą". Skaičiuojant, kad už Lietuvos ribų gyvenantys tautiečiai greitai sudarys didesnę dalį lietuvių, sunku šį reiškinį laikyti antriniu ar neesminiu mūsų tautai. Diskusijoje bus siekiama geriau suprasti migracijos fenomeną, bus aptariamos negatyvios ir pozityvios šio reiškinio pusės, svarstomi būdai atstatyti migracijos procesų pusiausvyrą.

   
 
**********************
   
 


FOTOGRAFIJOS

   
 


 
**********************
   
 

Spalio 20 d pakvietėme į susitikimą - diskusiją apie situaciją Ukrainoje.

Dalyvavo:
Kultūros istorikė dr. Violeta Davoliūtė;
Mark Opgenorth (NATO atstovybė Kijeve);
Politologė, dr. Margarita Šešelgytė;
Istorikas, politologas dr. Antanas Kulakauskas.


   
 
**********************
   
 

Spalio 10 d. Venclovų namai-muziejus pakvietė į pašnekesį su Tomu Venclova apie sovietmetį ir jo paveldą aptariant Violetos Davoliūtės-Opgenorth knygą „Sovietų Lietuvos kūrėjai ir griovėjai“ (The Making and Breaking of Soviet Lithuania, Routledge, 2014). 

Naujojoje monografijoje autorė tyrinėja tokių XX a. vidurio trauminių įvykių kaip Holokaustas, tremtys ir kolektyvizacija poveikį sovietinės Lietuvos visuomenei ir kultūrai. Svarbiausias knygos veikėjas − XX a. trečiojo dešimtmečio lietuvių karta, jos perėjimas „iš kaimo į miestą“, emocinės patirtys ir dalyvavimas visuomeniniuose, politiniuose ir kultūriniuose procesuose. Pasak autorės, „gimę ir brendę nepriklausomoje Lietuvoje, jie pirmieji pasinaudojo po karo atsivėrusiomis socialinio mobilumo galimybėmis – baigė sovietines aukštąsias mokyklas, gavo gerus darbus, užpildė po karo miestuose atsivėrusį socialinį vakuumą ir ilgainiui patys tapo naujos ideologijos ir visuomenės kūrėjais“.

Anglų kalba parengta studija užsienio skaitytojams leidžia susipažinti su XX a. antrosios pusės sovietinės Lietuvos visuomeniniais ir kultūros procesais, o dar šiemet numatomas išleisti lietuviškasis knygos variantas neabejotinai susilauks ir Lietuvos skaitytojų dėmėsio.

Renginyje dalyvavo knygos autorė, prof. Tomas Venclova, istorikas Česlovas Laurinavičius, režisierius Jonas Ohmanas.
Fotografijos..

   
 
**********************
   
 

FOTOGRAFIJOS

 


 
**********************
   
 

KULTŪROS NAKTIS 2014

„Kultūros naktį 2014“ Venclovų namuose-muziejuje (Pamėnkalnio g. 34) Jūsų laukia: dailininkės Justinos Puidokaitės tapybos parodos pristatymas, tapybos dirbtuvės (ves dail. J. Puidokaitė), atviras ir laisvas stalo žaidimų, literatūros skaitinių bei skaitymų ir improvizacinės muzikos vakaras. Tradicine tapusią ir birželio 20–21 d. švenčiamą "Kultūros naktį 2014" Venclovų namai-muziejus kviečia drauge praleisti jaukioje namų aplinkoje ir pasijausti kūrybingais šios aplinkos gyventojais: dailininkais, rašytojais, skaitytojais, stalo žaidimų asais, mąstytojais – žodžiu, daugialypiais pasaulio „konstruotojais“. Nuo 19:19 iki 22:22 val.,  lankytojų lauks tapybos dirbtuvės, kurias ves dailininkė Justina Puidokaitė, jos pačios darbų paroda, stalo žaidimai (šachmatai, šaškės, domino, kubikai - rubikai, "Uno", balto, raudono ir juodo "Alias" versijos bei visa kita), klodai įvairiausios literatūros skirtingomis pasaulio kalbomis, meno albumai, žinynai, enciklopedijos, žodynai, kultūros, literatūros bei sovietinio bulvaro žurnalai . Kultūros nemigo naktį Venclovų namuose - muziejuje garsins improvizacinė pačių lankytojų, svečių ir darbuotojų kuriama muzika netikėčiausiais "instrumentukais". Vakaras žada būti tapybiškas, anti-technologinis, natūralus, spalvotas, tirštas, šiltas, jaukus ir demokratiškas.

   
 
**********************
 


 

PROGRAMA, ATLIKĖJAI

FOTOGRAFIJOS iš Venclovų namų-muziejaus

Daugiau fotografijų Facebook'e


 


 
**********************
 


 


FOTOGRAFIJOS

 


 
**********************
 


 

Balandžio 15 d. muziejuje atidaryta Vsevolodo Kovalevskio medijų meno paroda "3600 galimybių suprasti nieką arba nesuprasti visko"

Paroda veiks Venclovų namuose-muziejuje (Pamėnkalnio g. 34) nuo balandžio 15 d. iki gegužės 16 d..
Darbo laikas I-V 10.00-17.00 val. Įėjimas laisvas.

 


 
**********************
 


 

Tarptautinis tarpdisciplininės poezijos festivalis

 

Tarptautinis tarpdisciplininės poezijos festivalis „TARP“ – analogų neturintis renginys tiek Lietuvoje, tiek Europoje kasmet kviečia į poeziją pažiūrėti kitu kampu. Balandžio 1 d. 19 val. festivalio rengėjai kviečia į Venclovų namus-muziejų (Pamėnkalnio g. 34, Vilnius), kur vyks atviras, nemokamas TARPinis festivalio renginys intriguojančiu vardu „Pandoros skrynia ir Madonos bomba“. Čia vienam vakarui tarptautiniams skaitymams ir poetiniams eksperimentams atvyksta poetės, menininkės Natalija Fedorova (Rusija), Ksenija Zimmerman (Rusija) ir Celia Bland (JAV). Įėjimas laisvas. Daugiau..

 


 
**********************
 


 

Daugiau..

 


 
**********************
 


TYRINĖJAME VILNIŲ

Venclovų namuose-muziejuje kovo 17 d. 17 val. Literatūrinio A. Puškino muziejaus vyriausiasis fondų saugotojas Rimgaudas Ryliškis skaitys viešą paskaitą "Išlikęs dvarų paveldas Vilniuje ir jo apylinkėse."

Veiks fotografijų paroda „Markučių istorijos fragmentai. Epochų ženklai“ (sudarytojas Rimgaudas Ryliškis, Literatūrinis A. Puškino muziejus). Įėjimas laisvas.

 


 
**********************
 


TYRINĖJAME VILNIŲ

Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos Venclovų namuose-muziejuje nuo vasario 10 d. veikia fotografijų paroda „Markučių istorijos fragmentai. Epochų ženklai“ (sudarytojas Rimgaudas Ryliškis, Literatūrinis A. Puškino muziejus). Kovo 3 d. plačiau pristatėme parodą lankytojams. Knygos „Markučiai. Vilnios slėnis“ autorius  R. Ryliškis skaitė viešą paskaitą  „Markučiai. Markučių dvaro istorinė raida nuo 16 a.“

 


 
**********************
 


Improvizacinės muzikos vakaras NAKTIES IMPROVIZACIJOS

Vasario 28 d. Venclovų namuose-muziejuje vyko improvizacinės muzikos vakaras NAKTIES IMPROVIZACIJOS. Dalyvavo:
Marialuisa Capurso (Italija) – dainininkė, kompozitorė, kuratorė. Šiuo metu gyvena Berlyne ir dirba Kommando Himmelfahrt teatro kolektyve. "Acid layers" – vokalinė improvizacija su elektroniniais efektais.
 Christopher Williams (JAV) – profesionalus kontrabosininkas, kuratorius.

Jo kompozicijos apima visą spektrą: nuo kamerinės muzikos iki radio art, bendradarbiavimo su kitais improvizacinės muzikos atlikėjais. Kaip Associació Musical l'Embut kuratorius, 2003-2009 metais organizavo daugiau nei 70 šiuolaikinės ir eksperimentinės muzikos koncertų Barselonoje. Šiuo metu gyvena ir dirba Berlyne, kuruoja Certain Sundays muzikinį projektą.
"Water Music" (2013) – solo kontrabosui.
"Groundwave Rondo" (2010) – solo kontrabosui ir AM radijo bangoms.
"Wherefor do you, so oft, so oft" (2011) – solo dainuojančiam kontrabosininkui.
Tautvydas Bajarkevičius (LT) –
menotyrininkas, garso menininkas, kuratorius – improvizacija pianinu. „Improvizacija pianinu šiuo atveju yra kur kas labiau impulsas nei precizika. Situacija ir momentinė struktūra, o ne kompozicija. Kambario akustika, o ne scenos gylis. Supaprastinta forma, klausytojo(-s) artumas, intuityvi pagava, atviras skambesys. Ir poetika, kuriai nebūtina atsitikti. Vasario 29 d. – tai koncepcija dienos, kurios nėra, bet kuri egzistuoja, išvakarėms.”

Daugiau fotografijų Facebook'e..

 


 
**********************
 


Literatūrinis vakaras, skirtas Taraso Ševčenkos 200-osioms gimimo metinėms

Vasario 27 d. Venclovų namuose-muziejuje įvyko literatūrinis vakaras, skirtas ukrainiečių literatūros klasiko, dailininko, tautinio sąjūdžio įkvėpėjo Taraso Ševčenkos 200-osioms gimimo metinėms. Taraso Ševčenkos eilės  buvo skaitomos Maidano stovykloje Kijeve, kėlė ir stiprino ten buvusių žmonių dvasią. Renginyje Ševčenkos eiles, verstas A. Venclovos ir kitų vertėjų, skaitė prof. Tomas Venclova. Vakare dalyvavo ir Ševčenkos eilėraštį perskaitė Ukrainos ambasadorius Lietuvoje Valerijus Žovtenko, susirinkusius pasveikino Vilniaus meras Artūras Zuokas, VMMD direktorė Birutė Vagrienė. Apie Ševčenką pasakojo ir jo eiles skaitė Vilniaus ukrainiečių bendruomenės nariai: rašytojas, literatūros kritikas, filosofas Jaroslavas Melnikas, Vilniaus ukrainiečių draugijos pirmininkė Natalija Šertvytienė,vertėjas, žurnalistas Vasilijus Kapkanas. Vakarą vedė Venclovų namų-muziejaus vyr. fondų saugotoja Justina Juozėnaitė.

RENGINIO FOTORTEPORTAŽAS

Birutės Vagrienės fotografijos

Benedikto Januševičiaus fotografijos

Benedikto Januševičiaus fotografijos Facebook'e..

Straipsnis ir videomedžiaga pogon.lt ..

 


 
**********************
 


DISKUSIJA

2014 m. vasario 13 d.Laisvasis universitetas (LUNI) pakvietė į viešą diskusiją „Miestiečio sapnas – vaizduotės teritorijų planavimas“. Apie Vilniuje ir Kaune vykdytus tyrimus-žaidimus pasakojo diskusijų grupės „Teisė į miestą“ nariai Viktorija Rusinaitė ir Dionizas Bajarūnas. Renginys vyko Venclovų namuose, Pamėnkalnio g. 34, Vilniuje.

Žaliosios erdvės – projektuojamos, teritorijų planai – rengiami. Tačiau beveik neįmanoma kalbėtis apie planuojamą šių erdvių gyventojų atmintį ir vaizduotę. Atrodo, kad po šiuo taku užkasta bomba: pabandyk pajudinti visiems įprastą istoriją, ir ši tuoj pat grasina sprogti. Kai į atmintį kišasi industrijos ir institucijos – ar dar galime apie tai kalbėtis? Ar gali toks pokalbis būti sąmoningas? Kaip būti gyvais leisgyviame mieste? Kaip pažinti miesto tikrovę? Ar tam reikia naujos kalbos, naujo susikalbėjimo? Ar galime patys tokią kalbą sukurti?
Aplinkos žaidimo iniciatyva gimė Lietuvos bendruomenių sostinėje – Šančiuose, Kaune, kaip atsakas į juodąsias teritorijų planavimo technologijas. Kūrėme du tyrimus-žaidimus:
1. http://issuu.com/gerostvarkoskomitetas/docs/sanciu_zaidimas
2. http://issuu.com/gerostvarkoskomitetas/docs/karoliniskiu_zaidimas
Daugiau apie Šančius:
https://www.facebook.com/groups/teiseimiesta/permalink/565272226864695/
Daugiau apie Karoliniškes:
https://www.facebook.com/events/734924849868108

 


 
**********************
 


2014 m. vasario 6 d. Venclovų namuose-muziejuje Laisvasis universitetas (LUNI) pakvietė į viešą diskusiją „Sovietmečio Lietuvos menininkai disidentai“. Pokalbyje dalyvavo literatūros kritikas Laimantas Jonušys, menotyrininkė Skaidra Trilupaitytė. Renginį moderavęs LUNI koordinatorus Darius Pocevičius teigė, kad patyrinėjus konkrečius įvykius bei personalijas paaiškėja, jog menininkų disidentų, kurie tada atvirai priešinosi suvaržymams, Lietuvoje buvo ne itin daug. Šis teiginys sukėlė audringas diskusijas, kuriose dalyvavo Nerija Putinaitė, Violeta Davoliūtė ir kiti vakaro svečiai. Bandyta nubrėžti takoskyrą tarp tylios rezistencijos ir aktyvaus pasipriešinimo.

 


 
**********************
 


Renginys „Architektūros kodai. Sovietiniai Lietuvos miestai.“

2014 m. sausio 23 d. Venclovų namuose – muziejuje vyko renginys-diskusinė apybraiža, skirta XX a. didžiųjų Lietuvos miestų architektūrai. Diskusijoje buvo kalbama apie ryškiausius sovietinio laikotarpio etapus - socrealizmą, ankstyvąjį  ir vėlyvąjį modernizmą.
Kokią įtaką architektūrai daro socialiniai veiksniai, žmonių gyvensena, ekonomika, politinė sistema? Kaip visa tai atsispindi architektūros politikoje ir pačioje architektūroje? Kaip iš šiandienos paveldo pozicijų vertintume sovietinio laikotarpio architektūrą? Architektūros politika: tada ir dabar.
Šiais ir kitais klausimais kreipėmės į vakaro svečius – hum. m. dr. profesorių Joną Glemžą, hum. m. dr. profesorių Algimantą Mačiulį, architektą dr. Liutaurą Nekrošių. Renginį iliustravo Almanto Grikevičiaus dokumentinis filmas „Laikas eina per miestą“ (1966 m.). Vakaro rengėja ir vedėja - muziejininkė Rasa Biveinytė.

 


 
**********************
 


 

TARPTAUTINIS PROJEKTAS ,,(NE)PPRIKLAUSOMI ŽMONĖS"
Projekto vadovė Justina Juozėnaitė ir viešnia Guðný Dóra Gestsdóttir, Islandijos Haldoro Laksneso muziejaus direktorė.
Projektą dalinai finansavo LR Kultūros ministerija.

PROJEKTO FOTOREPORTAŽAS

PROJEKTO PROGRAMA, KITA INFORMACIJA

Haldoro Laksneso muziejus Islandijoje

Apie projektą Facebook'e..

 



Projekte dalyvavo prof. Tomas Venclova, M. K. Čiurlionio menų mokyklos moksleiviai su mokytoja Vita Naumavičiene, Vilniaus universiteto Skandinavistikos centras. Projekto metu buvo pasirašyta bendradarbiavimo sutartis tarp Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos ir Islandijos Haldoro Laksneso muziejaus.


 
**********************

2013 m. vasarą Vilniaus memorialinių muziejų direkcija ir Baltarusijos valstybinis literatūros istorijos muziejus pasirašė muziejų bendradarbiavimo sutartį. Ją vykdant, spalio 31 d. 17 val. Venclovų namuose-muziejuje (Pamėnkalnio g. 34) bus atidaryta literatūrinė-dokumentinė paroda „Maksimas Tankas. Gyvenimo puslapius vartant...”, skirta Baltarusijos poeto Maksimo Tanko 100-čiui, kurią parengė Baltarusijos valstybinis literatūros istorijos muziejus. Renginyje dalyvauja Baltarusijos Respublikos ambasadorius Lietuvos Respublikoje Draženas Vladimiras Nesterovičius, BR ambasadoriaus patarėja kultūros klausimais Irina Zubko,  BR nacionalinės UNESCO komisijos narys, poetas, vertėjas Anton Butevič, Baltarusijos valstybinio literatūros istorijos muziejaus direktorė Lidija Markevič bei muziejaus moksliniai bendradarbiai. Įėjimas laisvas.

Apie Maksimą Tanką..

 


 
**********************
 

Pokalbis su poete Ineza Juzefa Janone

2013 m. spalio 24 d. Venclovų namuose-muziejuje vyko pokalbis su poete Ineza Juzefa Janone vartant naujausią jos eilėraščių knygą Esame, kad nebūtume. Autorę kamantinėjo kolega rašytojas Vytautas Girdzijauskas ir leidėjas filosofas Andrius Konickis.

FOTOGRAFIJOS

 


 
**********************
 

PRADEDAME DAINUOJAMOSIOS POEZIJOS VAKARŲ CIKLĄ

2013 m. spalio 17 g. Venclovų namuose-muziejuje prasidėjo dainuojamosios poezijos vakarų ciklas. Pirmajame renginyje prisiminėme Rusijos dainuojamosios poezijos pradininką Bulatą Okudžavą. Prisiminimais apie atlikėją dalinosi ir jo kūrybą atliko poetas, vertėjas Georgijus Jefremovas.

RENGINIO FOTOREPORTAŽAS

 


 
**********************
 
 

2013 m. spalio 10 d., Laisvasis universitetas (LUNI) pakvietė į susitikimą su Giedriumi Cikanavičiumi, kuris domisi gyvenimo ir mokymosi be mokyklos („unschooling“) filosofija. Susitikimas vyko Venclovų namuose,

 


 
**********************
 
 

2013 m. rugsėjo 19 d. Venclovų namuose-muziejuje vyko poeto, vertėjo Georgijaus Jefremovo eilėraščių ir mažųjų poemų rinkinio „Листья голубя” („Balandžio lapai”) sutiktuvės.

 


 
**********************
 
 
 
 

Laisvasis universitetas (LUNI), dalyvaudamas antrajame Vilniaus knygų festivalyje, rugsėjo 14 d., šeštadienį, 21 val. surengė naktinę kelionę „Naujasis literatūrinis Vilnius“. Gausiai susirinkę nuotykių ieškotojai aplankė buvusį Vilniaus „brodą“, senamiestį bei vietas, netolimoje praeityje susijusias su literatūriniu Vilniaus gyvenimu. Į improvizuotos ekskursijos maršrutą buvo įtrauktas ir Venclovų namai-muziejus.Tų vietų istoriją pasakojo Darius Pocevičius, jose besilankiusių rašytojų kūrybos ištraukas skaitė Aidas Baublys.

 


 
**********************
 
 

Rugpjūčio 14 d.Venclovų namuose svečiavosi džiazo atlikėjų André Vida ir Lietuvos saksofonininko improvizatoriaus Dovydo Stalmoko duetas. André Vida - amerikiečių kompozitorius, saksofonistas, aktyviai koncertavęs kaip solo atlikėjas, taip pat bendradarbiavęs su plačiu grupių bei atlikejų ratu. Daugiau..

 


 
**********************
 


 
VILNIAUS KULTŪROS NAKTIS 2013
 

Šiemet Kultūros naktis Venclovų namuose-muziejuje buvo skirta mėgstantiems kurti filmus. 2013 m. liepos 5 d. 20 val. buvo rodomas Vytauto Juozėno 16 mm spalvotas filmas „Chronos ABC“. Vaizdo reportažą iš renginio galima pažiūrėti per LRT liepos 10 dienos kino naujienų laidoje KINFO.

 


 
**********************
 
 

V. Naujiko fotografija
Birželio 14 d., Gedulo ir vilties dieną, Venclovų namuose-muziejuje vyko vakaras, skirtas prisiminti ilgametį kovotoją už žmogaus teises, politinį kalinį, tremtinį ir LietuvosHelsinkio grupės steigėją Viktorą Petkų (1928 – 2012). Renginyje dalyvavo buvę Viktoro Petkaus bičiuliai, bendražygiai, taip pat sulaukėme garbingų svečių - Tomo Venclovos ir žymaus Lenkijos disidento Adamo Michniko, skambėjo Georgijaus Jefremovo atliekamos dainos. Moderavo muziejininkė Justina Juozėnaitė . FOTOGRAFIJOS

 
 
Gedimino Zemlicko fotografijos
 


 
**********************
 
 


MUZIEJŲ NAKTIS 2013

Šiemet naktinę „Muziejų nakties“ programą NAKTIES ŠIFRAI atliko grupės „Betoniniai triušiai“ nariai, Antanas Dombrovskij (Gana 2) ir Vadimas Korotajevas (t‘), dažnai rengiantys originalius pasirodymus Lietuvoje ir užsienyje. Prie jų prisijungė ir poeziją skaitė Aistė Meidutė.

 Gana2 (Antanas Dombrovskij) atliks kompoziciją radijo bangomis „Transliacija": Antanas Dombrovskij garso meno ir eksperimentinės muzikos scenoje žinomas dėl jo veiklų įvairiuose vaidmenyse gausos, skirtingų muzikinių požiūrių, dažno ir besitęsiančio bendradarbiavimo su įvairiais menininkais. Antanas išplėtojęs įvairius skaitmeninės ir analoginės įrangos naudojimo būdus – nuo vieno vienintelio laptopo iki keleto sulūžusių sintezatorių, jau tapusių jo stilistine žyme. Tai jo pasirodymams teikia ekspresijos ir gyvumo. Skirtinguose muzikiniuose kontekstuose jo garso stilistika varijuoja nuo ambient iki drone, nuo abstrakčių glitch elektronikos koliažų iki pašėlusių elektroakustinės improvizacijos takelių ar kažko, ką galima būtų vadinti tiesiog triukšmu. Paprastai šių žanrų elementai jo kompozicijose persipina ir suformuoja unikalias muzikines tekstūras. Dėl to jo solo projektas Gana2 visada intriguoja ir niekada nėra nuspėjamas iš anksto.  

MA t'   „Titravimas“: MA t' - alcheminė elektroninės muzikos ir poezijos santuoka, manifestacija prieš turinį ir amžinas kreivo atspindžio ieškojimas, kai nujaučiamas žodis keičia nujaučiamą garsą ir atvirkščiai. Projekto kraujotaka rūpinasi MA (Aistė Meidutė - eilės) ir t' (Vadimas Korotajevas - garsas).

Antroje renginio dalyje meninę programą parodė fakyrų trupė "Ugnies ženklai".  

FOTOGRAFIJOS

 


 
**********************
 
 

 Antrus metus, bendradarbiaujant su svetaine rasyk.lt ir jos autoriais, pristatomos naujos pjesės. Sumanymo, kilusio iš pačių rašykų individualios iniciatyvos siekis - skatinanti naujos lietuvių dramatugijos atsiradimą, plėtoti skaitymo tradicijas, galbūt – atrasti aktualius darbus lietuvių teatrų scenoms.
 Nerasite išsamios informacijos apie minėtus autorius rasyk.lt ar globaliuose Facebook puslapiuose – tik savotiškas rašymo iškrovas, pasireiškiančias žanrų (poezija, proza, esė, scenarijai, šiukšlių dėžė ir kt.) temų ir turinio akibrokštais, nepatogiu žodynu ar tobulai įvaldyta forma bei iškalbingus protrūkius dienoraščiuose.  Jau dabar žinoma, kad iš šio, į amžinas vertybes nepretenduojančio aruodo, keletą idėjų pasisėmė dabarties muzikos kūrėjai, teatrai, kultūros leidiniai.
 Naujos dramaturgijos ir provokuojančių diskusijų išsiilgusiems -  vakaras „Gyvi skaitymai“. Įėjimas nemokamas – kviečiame apsilankyti.
 Rengėjai: Iš Arti, rasyk.lt
Partneriai: Stalo teatras, Venclovų namai-muziejus, leidykla „Vaga“

 


 
**********************
 
 

2013 m. gegužės 3 d. Venclovų namuose-muziejuje vyko susitikimas su poetais Gvidu Lataku (Kaunas) ir Danieliumi Milašausku (Klaipėda) bei naujausių jų knygų "Nekalendoriniai šventieji" ir "Rumbai" pristatymas. Pokalbį moderavo "Naujosios Romuvos" redaktorius Andrius Konickis.

 


 
**********************
 
 

 2013 m. balandžio 12 d. Venclovų namuose-muziejuje vyko muzikos ir poezijos programos „Šiaurės vakarų ženklai“ premjera. Šį renginį skyrėme poetui Tomui Venclovai, sveikindami tapus Vilniaus miesto garbės piliečiu. Programą sukūrė ir ją atliko aktorė Eglė Špokaitė ir eksperimentinės muzikos atlikėjas Lukas Devita.

Josijas Brodskis yra pasakęs: „Kiekvienas didis poetas turi savąjį, vidinį, idiosinkratinį landšaftą, kurio fone sąmonėje – arba, ko gero, pasąmonėje – skamba jo balsas. Milošui – tai Lietuvos ežerai ir Varšuvos griuvėsiai. Pasternakui – Maskvos užkiemiai su ieva, W. H. Audenui – industrinė Vidurinioji Anglija (Midland), Mandelštamui – graikų – romėnų – egiptiečių portikų bei piliastrų koliažas, įteigtas Peterburgo architektūros. Turi tokį peizažą ir Venclova. Venclova – šiaurės poetas, gimęs ir užaugęs Baltijos pajūryje, jo peizažas monochrominis, vyrauja pilkos ir niūrios spalvos, taigi tiesiog šviesa iš viršaus, sutirštėjusi iki tamsumos. Atvertęs puslapį, skaitytojas atsidurs šiame peizaže...“. Poeto rinkiniuose kalbantys eilėraščiai jungiasi, skaidosi, moduliuojasi į skirtingus ženklus, sumuojančius kalbą, literatūrą, istoriją ir žmogų. Kokias sumas sudėlios vakaro atlikėjai – sužinosite atėję. Kokias ribas Šiaurės ir Vakarų trajektorijose žymės garsas ir žodis?

Eksperimentine muzika “įgarsinta” T. Venclovos poezija skambėjo pirmą kartą.

 


 
**********************
 
 
2013 m. balandžio 4 d. Venclovų namuose-muziejuje vyko literatūros kritiko, vertėjo, prozininko, istoriko bei humanitarinių mokslų daktaro dr. Algimanto Bučio knygos„История при свете письменности. Культурные конфликты средневековья: три литовских эпизода“ ( „Istorija raštijos šviesoje. Viduramžių kultūriniai konfliktai: trys Lietuvos epizodai“) sutiktuvės. Dalyvavo knygos autorius dr. Algimantas Bučys, knygos vertėjas į rusų kalbą Georgijus Jefremovas.
 
 
**********************
 
 
Venclovų namuose-muziejuje balandžio 3 d. improvizacinės muzikos koncertas ZEN DADA. Dalyvauja: EDGARS RUBENIS ir IVARS ARUTJUJAN (Ryga)
http://www.facebook.com/rubenisedgars
Šį Latvijos free džiazo duetą sudaro vienas talentingiausių jaunųjų Latvijos gitaristų ir būgnininkų - Edgars Rubenis (taip pat žinomas kaip Mona De Bo grupės lyderis. Jų paskutinis įrašas "Pag Pag" pateko į geriausių Latvijos albumų sąrašą) ir Ivars Arutyunyan (įvairių džiazo grupių narys, šiuo metu studijuoja muziką Kopenhagoje)
 
 
**********************
 
 
Venclovų namuose-muziejuje kovo 28 d. Laisvasis universitetas (LUNI) kvietė į istoriko dr. Valdemaro Klumbio paskaitą „Neformalūs socialiniai tinklai sovietmečio Lietuvoje“.
Sovietmečiu žmonės ne tik vykdė planus, „pasiaukojamai kovojo už greitesnį komunizmo pastatymą“, klausė partijos nurodymų bei juos įgyvendino, tačiau ir tiesiog gyveno, bendravo bei draugavo. Labiau tiesiog gyveno nei vykdė, kovojo ir gyvendino.
Tokio gyvenimo sovietinis režimas kontroliuoti negalėjo. (O gal vis tik kontroliavo?) Tas nekontroliuojamas žmonių tarpusavio bendravimas kūrė labai įvairius neformalius socialinius tinklus, kuriuose buvo galima elgtis kitaip nei reikalavo režimas. Tai buvo individo laisvėjimo terpė, bet joje formavosi ir stiprus kolektyiškumo, baimės išsiskirti jausmas. 
Šiais tinklais sklido režimą pašiepiantys anekdotai, oficialiai neskelbiamos žinios apie katastrofas bei avarijas, per juos žmonės įsigydavo „deficitinių“ daiktų ir parduodavo ar išmanydavo tai, ką buvo „sukombinavę“ darbovietėse, jais sklido užsienio grupių įrašai ir Vysockio dainos, kaip ir antisovietiniai pogrindiniai leidiniai. Taip pat jie padėdavo varžantis dėl nomenklatūrinių postų bei kylant karjeros laiptais. Paskaitoje buvo aptarti įvairūs neformalių socialinių tinklų bruožai bei juos tiriant kylantys klausimai.

Renginys socialiniame tinkle facebook

 
 
**********************
 
 
J. Budraitis Venclovų namuose-muziejuje, G. Zemlicko fotografija
 
2013 m. kovo 20 d. įvyko aktoriaus, diplomato Juozo Budraičio fotografijų parodos „Mano kinas. 1970-1990“ atidarymas. Dalyvavo fotografijų autorius J. Budraitis. Paroda veiks iki balandžio 15 d.
 
 
**********************
 
 
Saksofonistės Louisės Dam Eckardt Jensen ir kontrabosininko Tomo Blancarto dueto iš JAV “Home of Easy Credit” koncertas Venclovų namuos-muziejuje kovo 9 d.
Skaitykite daugiau 15min.lt..
 
 
**********************
 
 
 

Pertraukos gimtadienio šventė, vasario 9 d.
Šiemet projektui sukako šešeri. Pertraukos Gimtadienio proga - geriausių metų tekstų skaitymai, muzika, bendravimas, na ir, žinoma, tradicinis Pertraukos tortas :)
FOTOGRAFIJOS

Šventės rengėjas Pertrauka.lt yra literatūrinė svetainė, skirta mokiniams, rašantiems įvairių žanrų kūrinius, norintiems publikuoti savo tekstus, gauti profesionalų įvertinimą. Pertrauka.lt siekia padėti jauniems autoriams rasti savo literatūrinį stilių ir formą, skelbti, kaupti ir saugoti nebanalius, savitus ir įdomius kūrinius. Svetainės vizija - suburti ne tik mokinius, bet ir mokytojus, padėti susirasti draugų ir bendraminčių, skatinti kartų dialogą, ugdyti kūrybiškumą, etišką bendravimą ir atsakingą požiūrį į gimtosios kalbos vartojimą virtualioje erdvėje.

 
 
**********************
 
 
 

2013 m. vasario 8 d. elektroninės muzikos festivalio SPEIGAS edukacija: kūrybinės garso meno dirbtuvės su Wouter Jaspers (Nyderlandai).
Be savo, kaip muzikos atlikėjo amplua Wouter Jaspers taip pat yra Berlyne įsikūrusios atlikėjams ir prodiuseriams skirtos muzikos įrangos parduotuvės „KOMA Elektronik“ įkūrėjas. www.koma-elektronik.com . Keturių su puse valandos trukmės dirbtuvėse W. Jaspers pasakos apie savo profesiją, muzikos instrumentų gamybos specifiką ir tarptautinę šios konkrečios verslo nišos rinką. Po lektoriaus išdėstyto įvado workshop’o dalyviai turės galimybę susilituoti sau nedideli muzikos intrumentą “Komanizerį”. Šios nedidelės mašinos pagrindą sudaro muzikos instrumentas tereminas ir judesių valdiklis.
B. Vagrienės fotografijos, daugiau fotografijų..
 
 
**********************
 
 
2013 m. sausio 17 d. Venclovų namuose-muziejuje LUNI universitetas surengė susitikimą su Lietuvos žaliųjų ir valstiečių sąjungos nariu Andriumi Mulevičiumi, 2012 m. rinkimuose kandidatavusiu į LR Seimą. Andrius - istorijos specialybės bakalauras ir Europos Sąjungos politikos ir administravimo specialybės magistras, tarptautinių šachmatų varžybų dalyvis, lauko teniso 2007 m. mažosios taurės laimėtojas.
 
 
**********************
 
 
Mona meili - džiazus!
 

Čiesos: Sausio 16 d., sereda, 6 adyna po pėitų Vėncluovų numų geruojuo truobuo – ansamblis „Aprašymaa“:
Nivinskių Vytis (kontrabuosus),
Stalmokų Dovyds (saksafuons),
Vyšniauskių Dominyks (kornietka),
Naujokačių Dalius (visokie barabana).

Keturi šauni vaike – muzikonta, daug pasauli apkeliavėn, už pelkių marių gyvenėn i gražias įspūdes aptekėn, jau kėtą seredą (sausi šešiuoliktą) susirinko gimtuoji Vėlniaus Vėncluovų numuse, (katrėi dabarčiuos jau į muziejų pavėrtėn) i dalinosi tuo neklaužada džiazu. Tų vaikių ansamblisunksčiau yr grajinis Vėlniou, tuo čiesa jaunimeli klubi Woo i Vienuo, kor vėskas po vėiną. I dabarčiuos dažna susibieg, nes nepatink anims po vėiną, i grajėn sykiu visuokiausiusi pasirodymusi. Visi džiazokontai, sykiu ir po vėiną, išsiskėr sava muzikiniu gramatnumu, fantazijas platomu ir poikiu garso! Buvo i linksmų, i liūdnų vėitų.

 
 
**********************
 
 
2012 m.gruodžio 18 d. Arkadijaus Gotesmano solo koncertas.Iš vaizdingosios Užkarpatės kilęs perkusininkas, avangardinio džiazo ir šiuolaikinės muzikos atlikėjas Arkadijus Gotesmanas pakvietė į solinį koncertą. Praėjusiais metais pasibaigęs Gotesmano koncertų ciklas „Gotesmanas ir draugai“ Venclovų muziejuje sulaukė didelio susidomėjimo ir atgaivino muziejaus erdvę. Šį mėnesį atlikėjas sugrįžo su nauja solo programa. Gotesmanas performasų metu su savimi neša didelį filosofinį turinį ir energijos užtaisą, žongliruoja ritminėmis struktūromis ir nepalieka abejingų.
 
 
**********************
 
 
 
 
**********************
 
 
Gruodžio 13 d. – Kalėdinis renginys su AIESEC. Jaunimo organizacija AIESEC pakvietė į tarptautinį susitikimą, kurio metu buvo diskutuojama apie Kalėdų šventimo tradicijas įvairiose šalyse.
 
 
**********************
 
 
Gruodžio 6 d. Filosofo ir kultūros istoriko profesoriaus Levo Karsavino 130-osioms gimimo metinėms paminėti skirtas vakaras. Vakaro metu apie Levą Karsaviną pasakojo ir mintimis dalinosi Vilniaus universiteto Kauno humanitarinio fakulteto dėstytojas, filosofijos mokslų dr. Andrius Martinkus, filosofijos dr. ir žurnalo „Naujoji Romuva“ redaktorius Andrius Konickis, skype ryšiu bendravome su Kvebeko Sherbrooke universiteto prof. Andriumi Valevičiumi bei prof. Tomu Venclova, tuo metu rezidavusiu Berlyne. Vakarą moderavo Andrius Konickis ir Justina Juozėnaitė.
 
 
**********************
 
 

Gruodžio 5 d. Slovėnų kinas, literatūra ir muzika.

Lietuvoje viešintis slovėnų rašytojas, vertėjas ir muzikantas Klemen Pisk vedė literatūrinę–muzikinę programą. Vakaro metu buvo rodomas filmas apie slovėnų hip-hopo kultūrą „V letu hip hopa“ (angl. „In the year of hip hop“), kurią pristatė „Pasaulinio slovėnų dokumentinio kino dienos“.

 
 
**********************
 
 
Lapkričio 22 d. Filmo "A Blue Bird" (2012, rež. Sebastian Wesman) pristatymas.
Operatorius ir fotografas: Edina Csüllög (Vengrija) ir Tauno Kund (Estija)
Garso režisūra bažnyčioje: Ann Reimann (Estija)
Viršelio dizainas: Stella Maris Santiago (Argentina)
Vadyba: Anneli Kõressaar (Estija)
Režisūra ir montažas: Sebastian Wesman (Argentina)
www.sebastianwesman.com
Rengėjas Armontas Gečiauskas, Agharta www.arma.lt
 
 
**********************
 
 


Lapkričio 14 d. Karoliui Račkausko-Vairo 130-ajam ir Marijos Cvirkeinės 100-ajam gimimo jubiliejui skirtas vakaras. Dalyvavo prof. Tomas Venclova, prof. dr. Juozas Skirius ir dailėtyrininkė Danutė Jadzinskienė.
FOTOGRAFIJOS

Remiantis vakaro pasakojimais, muziejuje buvo sukurtos dvi virtualios parodos:

Marijai Cvirkienei - 100

Karolis Vairas-Račkauskas – vertėjas ir diplomatas, skirta 130-sioms gimimo metinėms

 
 
**********************
 
 
Koncertas: imrovizacija/avangardas Atlikėjai: gitaristas ir sksofonistas Stefano Ferrian, (Italija), pianistas Simone Quatrana (Italija), Arma, Ramūnas Jaras. Organizatorius Armantas Gečiauskas.
Lapkričio 7 d.
FOTOGRAFIJOS
 
 
**********************
 
A, Kleinas, R. Narkaus foto
 

Rupert pristato: Adamas Kleinmanas ir Raimundas Malašauskas: pokalbis apie pokalbį. Spalio 26 d.

Raimundas Malašauskas ir Adamas Kleinmanas, du buvę dOCUMENTA(13) agentai ir, dar svarbiau, kambariokai, kartu išgyvenę šią “epinę vasarą”, kviečia susitikti pokalbiui apie dOCUMENTA’os ir kitų didelių parodų prigimtį ir veikimo principus, apie 3 valandą ryto vykdavusius virtuvinius pokalbius su svečiais bei gyvenimą mažame introspektiniame pasaulėlyje -Kaselyje - šią vasarą. Po pokalbio, kurio tema – pokalbis, svečiai pristatys ir pakvies pažiūrėti Pierro Huyghe’o filmą „The Host and The Cloud“ (2011), kuris buvo rodytas šių metų dOCUMENTA’oje.

Adamas Kleinmanas: pokalbis “Tau trūksta supratimo galios; ar tu supranti?” Spalio 27 d.

Juokingas dalykas nutiko pakeliui į Fridericianum. Ten, tiesiai priešais pastatą, vyras, visas juodai apsirengęs, įtariu, aktyvistas, sukonstravo mažą narvą, kuriame buvo didžiulis kiškis, toks didelis, kad jo ausys turėjo būti bent 40 cm ilgio. Bandydamas išsiaiškinti situaciją, pastebėjau nedidelį ženklą, jis skelbė: “Kiškis yra gyvas”. Aš, žinoma, supratautai kaip aliuziją į Josepho Beuyso 1965-ųjų metų performansą “Kaip paaiškinti paveikslus negyvam kiškiui”. Daugiau..

Rupert yra projektais įvykstanti, transdisciplininė, paraakademinė, edukacinė programa, vykstanti Vilniuje. Daugiau informacijos www.rupert.lt Renginys remiamas Lietuvos Respublikos Kultūros ministerijos.

 
 
**********************
 
 

KINOFONAS
Sovietmečio laikotarpio meninio kino vakarai-diskusijos trečiadieniais Venclovų namuose-muziejuje

Spalio 24 d. kino koliažas ZODIAKAS (1986 m.). Prieš peržiūrą diskusija su operatoriumi Algimantu Mockumi.

Scenarijaus autorius – Pranas Morkus. Režisierius – Jonas Vaitkus. Operatorius – Algimantas Mockus. Dailininkas Vytautas Kalinauskas. Kompozitorius – Osvaldas Balakauskas. Choreografija –Maja Pliseckaja. Filme panaudoti M.K.Čiurlionio paveikslai, dienoraščių ir muzikos fragmentai. Vaidina: Mūzą – Maja Pliseckaja, Menininką – Grigorijus Gladijus, Merginą –Ingeborga Dapkūnaitė, Draugą – Pranas Piaulokas. Renginys organizuojamas kartu su Lietuvos kinematografininkų sąjunga.

 
 
**********************
 
 
 

-pre-TARP'2012: POETINIŲ KOMIKSŲ DIRBTUVĖS VENCLOVŲ NAMUOSE-MUZIEJUJE

FOTOGRAFIJOS

Kas yra poezija? Kas yra komiksas? Kas yra dirbtuvės? Kas yra kas?
Viskas paaiškėjo ir atsitiko, arba niekas nepaaiškėjo, bet atsitiko spalio 19 – 21 dienomis surengtų poetinių komiksų dirbtuvėse.

Kas tai sugalvojo? Sugalvojo ir organizuoja festivalis „TARP“, kasmet poeziją verčiantis susipažinti su kitomis menų šakomis ir žanrais. Prie dirbtuvių organizacijos sklandumo ir linksmumo prisideda SHALTMIRA. Šiais metais „TARP“pasiūlė poezijai naują eksperimentą - susibičiuliauti ir su komiksais.

Kas ten darėsi?
- Lietuvių poetai pristatė vietoje kuriamas ir anksčiau sukurtas eiles.
- Piešėjai piešė ir pateikė savas komiksistines poezijos interpretacijas.
- Kažkur už kadro grojo muzika, šmėžavo video projekcijos, pirmyn atgal vaikštinėjo žiūrovai.
- Vėliau dirbtuvių metu sukurti darbai buvo eksponuojami Venclovų namuose, „Kablyje“ ir kitose „TARP“ renginių erdvėse.
www.tarpfest.lt

 
 
**********************
 
Karolis Dambrauskas
 

2012 m. spalio 11 d. Laisvasis universitetas (LUNI) pakvietė į susitikimą su Karoliu Dambrausku. Lektorius papasakojo apie beveik mėnesį trukusią kelionę po Ukrainą. Renginys Facebook'e

Kas yra Ukraina? Ir kodėl ji turėtų kažką reikšti mums – lietuviams? Tokie du klausimai turėtų lydėti šią paskaitą. Joje lektorius pasidalino įspūdžiais iš beveik mėnesio trukmės kelionės autostopu ir traukiniais po šią šalį. Kelionės metu Karolis aplankė keturis didžiuosius Ukrainos miestus: Lvovą, Kijevą, Charkovą, Odesą, ir vieną autonominį regioną – Krymą. Daugiau..

 
 
**********************
 
 
KINOFONAS
Sovietmečio laikotarpio meninio kino vakarai- diskusijos trečiadieniais Venclovų namuose-muziejuje
 

Spalio 10 d. žiūrėjome filmą "Sodybų tuštėjimo metas" (1976 m., rež. Almantas Grikevičius). Renginiai organizuojami kartu su Lietuvos kinematografininkų sąjunga.

 
 
**********************
 
 
KINOFONAS
Sovietmečio laikotarpio meninio kino vakarai- diskusijos trečiadieniais Venclovų namuose-muziejuje
 
Spalio 3 d. žiūrėjome režisieriaus Algirdo Aramino filmą „Kai aš mažas buvau“.Filmo siužetas pinamas iš dviejų žmonių istorijos, kurios niūrią baigtį apibrėžia ryškus menininko potėpis. Filmas „apgyvendintas“ septintojo dešimtmečio Vilniuje, pilname senųjų troleibusų, netikėtų miesto posūkių ir gyvybingų pastatų kerčių.
Ekrane matysime įstabią aktorių vaidybą, filme vaidina: Julija Kavaliauskaitė, Linas Kriščiūnas, Gediminas Karka, Bronius Babkauskas, Juozas Miltinis, Kazimieras Valaitis, Vytautas Kernagis, Elena Savukynaitė ir kt. Į peržiūrą, kaip ir kaskart,  pakviesime kelis filmo kūrėjus. Šį kartą tai bus operatorius Donatas Pečiūra ir lietuvių kino dailininkas, aktorius Linas Kriščiūnas. Renginys organizuojamas kartu su Lietuvos kinematografininkų sąjunga.
 
 
**********************
 
 
KINOFONAS
Sovietmečio laikotarpio meninio kino vakarai- diskusijos trečiadieniais Venclovų namuose-muziejuje
 
Rugsėjo 26 d. buvo žiūrimas filmas "Nesėtų rugių žydėjimas" (1978 m.), režisierius Marijonas Giedrys. Daugiau apie filmą.. Vakare dalyvavo aktorė Ingrida Kilšauskaitė - Navickienė ir operatorius Jonas Tomašauskas. Renginys organizuojamas kartu su Lietuvos kinematografininkų sąjunga.
 
 
**********************
 
 

KINOFONAS
Sovietmečio laikotarpio meninio kino vakarai- diskusijos trečiadieniais Venclovų namuose-muziejuje

Rugsėjo 19 d. vyko filmo "Visa teisybė apie Kolumbą" (režisierius ir scenarijaus autorius Vytautas Žalakevičius, 1970 m.) peržiūra ir diskusija, kurioje dalyvavo diplomatas bei aktorius Juozas Budraitis ir buvęs Lietuvos kino studijos operarius Donatas Pečiūra.

Trumpas filmo aprašymas:
Neįvardytoje Lotynų Amerikos šalyje siaučia revoliucija. Du jos dalyviai nusileido nuo kalnų į mažą miestelį, kad susitiktų su judėjimo lyderiu Kolumbu. Bet iš mokytojo jie sužino liūdną tiesą: Kolumbas mirė nuo šiltinės. Šią tiesą reikia slėpti, nes būtent su mirusiojo vardu siejamos didžiausios sukilėlių viltys...

Lietuvių kine - tai retas intelektualinio grotesko žanro pavyzdys. Sąlyginė Lotynų Amerika nufilmuota Vilniuje, prie Aušros Vartų ir vienintelėje kalėjimo dekoracijoje. Šioje pastatymo prasme kuklioje juostoje Vytautas Žalakevičius ėmėsi analizuoti totalitarizmą ir jo poveikį žmonių sąmoningumui.

Indrės Matiuliokaitės straipsnis "KALEIDOSKOPAS - kino vakarai Venclovų namuose-muziejuje"

 
 
**********************
   
 

 

Jurgitos Galeckaitės fotografijos

 

PROF. TOMO VENCLOVOS 75-MEČIO VAKARAS VENCLOVŲ NAMUOSE-MUZIEJUJE

 

Rugsėjo 11-ąją poetui, vertėjui, publicistui, literatūros tyrinėtojui profesoriui Tomui Venclovai sukako 75-eri. Gimtadienio vakarą gausus būrys prof. Tomo Venclovos bičiulių ir bendraminčių susirinko į Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos Venclovų namus-muziejų,.Jubiliatą sveikino Jo Ekselencija LR Prezidentas Valdas Adamkus, Vilniaus meras Artūras Zuokas, Lietuvos užsienio reikalų viceministras Egidijus Meilūnas, Lietuvos rašytojų sąjungos vardu – pirmininkas poetas Antanas. A. Jonynas ir pavaduotoja rašytoja Birutė Jonuškaitė, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto vardu – direktorius Mindaugas Kvietkauskas, viešnia iš Lenkijos Barbara Torunčik, žurnalo ,,Zeszyty literackie” redaktorė, Raimundas Paknys (,,Paknio leidykla”),  Vilniaus slavistų, Rusų kultūros centro, Jurgio Baltrušaičio fondo vardu – dr. Jelena Konickaja, dr. Pavel Lavrinec, režisierius Georgijus Jefremovas,  žurnalistė Nina Mackievič.  Vakarui talkino istorikas prof. Alfredas Bumblauskas, pakalbinęs jubiliatą istoriografijos temomis (diskusijos vaizdo įrašas, filmavo Benediktas Januševičius), instrumentalistai Dainius Pulauskas (klavišiniai) ir Valerijus Ramoška (pučiamieji). Poeziją skaitė aktorius Romuldas  Ramanauskas. Moderavo VMMD direktorė Birutė Vagrienė.

 
 
 
**********************
 
 
KINOFONAS
Sovietmečio laikotarpio meninio kino vakarai- diskusijos trečiadieniais Venclovų namuose-muziejuje
 
Rugsėjo 12 d. žiūrėjome režisieriaus Vytauto Žalakevičiaus filmą „Niekas nenorėjo mirti” . Pieš filmą vyko susitikimas su Lietuvos kino ir teatro meistrais Regimantu Adomaičiu ir Juozu Budraičiu. Aktorius kalbino režisierius Gytis Lukšas.
 
 
**********************
 
 
 


Džono Keidžo (John Cage) 100-mečiui skirtas vakaras vyko Venclovų namuose-muziejuje rugsėjo 5 d. Dalyvavo knygos John Cage. Metai nuo pirmadienio (Vilnius: Pasviręs pasaulis, 2010) vertėjas Robertas Kundrotas, atlikėjai Andrea Pensado (Argentina/JAV), Jelena Glazova (Ryga), ::vtol:: (Maskva), Lukas Devita (Vilnius). Tai vienas iš eksperimentinės elektroninės muzikos ciklo Vilnius noise week koncertų.
Džonas Keidžas (1912 – 1992) yra vienas garsiausių pokario avangardo atstovų ir vienas įtakingiausių XX amžiaus amerikiečių kompozitorių, eseistas, poetas ir filosofas, artimas dzenbudizmui, muzikologas ir mikologas, padaręs milžinišką įtaką XX a. pasaulio kultūrai. Iškilus praėjusio šimtmečio menininkas laikomas aleatorikos pionieriumi, pakeitusiu elektroninės muzikos istoriją, pradėjęs nestandartiškai naudoti muzikos instrumentus. Nesutikęs su tuo, kad muzikoje svarbiausia yra melodija, jis teigė, kad bet kuris girdimas garsas gali būti muzika. Taip 1938 m. kūrėjas išrado fortepijoną, tarp kurio stygų buvo įmontuoti įvairūs daiktai, o skambinimas tokiu instrumentu galėjo prilygti visam mušamųjų orkestrui. Daugiau apie knygą ..
Informacija apie atlikėjus..

Daugiau Katerinos Šatavo fotografijų iš renginio..                                                  Rengėjas  Partneris

 
     
 
Andrea Pensado                   Lukas Devita                Robertas Kundrotas             Jelena Glazova                    ::vtol::     
 
(Argentina/JAV)                         (Vilnius)                                (Vilnius)                               (Ryga)                            (Maskva)     
 
 
**********************
 
 

Kaleidoskopas
Sovietmečio laikotarpio meninio kino vakarai
muziejaus kieme
Rugpjūčio 15 d. 21.30 val. - ketvirtoji peržiūra –,,Andromedos Ūkas" («Туманность Андромеды»), Ivano Jefremovo komunistinės utopijos ir mokslinio-fantastinio romano ekranizacija. Rež. Yevgeni Šerstobitov, 1967.

 
 
**********************
 
 
    
 


POETINIS KONCERTAS
Arkadijus Gotesmanas
(perkusija), Rolandas Rastauskas (tekstai/balsas)

2012 m. rugpjūčio 10 d. Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos Venclovų namuose-muziejuje gausiai susirinkusiai publikai koncertavo Arkadijus Gotesmanas ir Rolandas Rastauskas. Šis duetas, kurį pristatė R. Rastauskas, koncertuoja daug metų ir niekada nerepetuoja kūrinių ir nekuria programų iš anksto. Poezija ir perkusijos garsai - kaskart naujai įvykusi improvizacija. Šį kartą T. Venclovos, J. Brodskio, R. Rastausko eilėraščių improvizacijų klausėsi ne tik lietuviškai kalbanti publika - vakare dalyvavo tarptautinio Vasaros literatūrinio seminaro dalyviai.

 

 
**********************
 
 
 


Rugpjūčio 8 d. Venclovų namuose-muziejuje koncertavo viešnia iš JAV - dainininkė, dainų kūrėja, žurnalistė Audronė Simanonytė.

Venclovų namuose-muziejuje dalininkės klausytis susirinko ne tik vilniečiai, bet ir svetur išvykę tautiečiai, 14-tojo Pasaulio Lietuvių Seimo nariai. Audronę klausytojams pristatė jos bičiulė Sigita Rossen-Šimkuvienė, JAV LB Krašto valdybos vicepirmininkė organizaciniams reikalams. Apie muziejų ir Vilniaus memorialinių muziejų direkciją viešnioms papasakojo direktorė B. Vagrienė, muziejininkės R. Biveinytė ir J. Juozėnaitė. Šio nuotaikingo vakaro metu muziejų aplankė p. Birutė Kairienė, JAV LB vidurio Vakarų Apygardos pirmininkė, p. Giedrė Stankūnienė, XX JAV LB tarybos narė, Pasaulio lietuvių bendruomenės ir  LRS bendros komisijos narė, p. Zita Sidarienė, JAV LB Pietvakarių Floridos apylinkės vicepirmininkė, p. Gelmina Zidelytė, JAV  LB Manheteno bendruomenės apylinkės valdybos narė, p. Jurgita Noreikaitė-Pickel, Vokietijos LB atstovė ir kiti svečiai.
Audronė Simanonytė
gimė Lietuvoje, Kaune, Lietuvos partizano ir politinės kalinės šeimoje. Nuo 2001 m. gyvena JAV, pastaruosius 3 metus – Niujorke. Vilniaus universitete baigusi Lietuvių kalbos ir literatūros studijas, ji šiuo metu dirba laikraštyje ,,Amerikos lietuvis”, bendradarbiauja su portalais ,,Delfi”, ,,Balsas”, ,,Alkas” ir t.t.
Dainininkė pati kuria muziką, rašo tekstus. Apsigyvenusi Niujorke, lankė Juiliard muzikos akademijos dainavimo kursus, mokėsi Niujorko vokalo mokykloje “Singers Forum”.

DAUGIAU VAKARO FOTOGRAFIJŲ

 
 
**********************
 
 
MUZIEJŲ KELIAS 2012
 

Venclovų namuose-muziejuje liepos 4 d. žiūrėjome filmą "Česlovo Milošo amžius"
. Dalyvaujant režisieriui Juozui Javaičiui ir prodiuserei Teresai Zibolienei
vyko filmo aptarimas, diskusija su žiūrovais.
 
 
**********************
 
 
Kaleidoskopas
Sovietmečio laikotarpio meninio kino vakaraį muziejaus kieme
 
Pirmas seansas: birželio 27 d. 22.30 val. ŽMOGUS EINA PASKUI SAULĘ - chruščiovinio atlydžio laikotarpio kino filmas (1961 m., rež. Michailas Kalikas). Režisierius Michailas Kalikas – kino kūrėjas, už „žydų buržuazinį nacionalizmą“ kalintas Sibiro lageriuose, vėliau išteisintas, grįžęs ir sukūręs keletą didelės meninės vertės filmų. 1971 m. emigravo į Izraelį. Daugiau..
 
**********************
 
 
 

KULTŪROS NAKTIS 2012
. Iki vėlyvųjų žvaigždžių VENCLOVŲ NAMUOSE-MUZIEJUJE vyko „Karnavalas be kaukių“, už kurio slėpėsi savitas ir įdomus tarybinis humoras. Anekdotus ir tikras istorijas pasakojo, prisiminimais dalinosi aktorius P. Venclovas, filosofas dr. A. Konickis, režisierius G. Lukšas, muziejaus vadovė L. Žukauskaitė. Antroje renginio dalyje buvo rodomas Gyčio Lukšo režisuotas filmas „Mano vaikystės ruduo“.

Daugiau (FOTOGRAFIJOS)..

Daugiau (VIDEO)..
 
 
**********************
 
 

2012 m. birželio 4 d. Venclovų namuose-muziejuje vykO muzikos ir poezijos vakaras „Balta“. Taip pavadinta Maskvos poetės, kino režisierės ir fotografės Tatjanos Danilianc poezijos rinktinė, kuri ir buvo pristatoma renginio metu.  Dalyvavo rinktinės autorė Tatjana Danilianc ir poetas bei vertėjas Georgijus Jefremovas.

 
**********************
 
 
 
 
**********************
 
 
 
 
**********************
 
 
 
 
**********************
 
 

Kovo 31 d. interneto svetainė Rašyk.lt surengė savo 10-ojo gimtadienio renginį "Paraštės Metai 2012" Venclovų namuose-muziejuje.
Namuose nėra perdėto iškilmingumo, ten mes galime mikčioti, valgyti uogienę tiesiai iš stiklainio, ar skaityti eilėraščius prisikišę kotletų į burną. Ten kėdė tampa scena, ten ardydamas virdulį esi išradėjas. Ten dažnai gyvena mama, antroji pusė arba katinas. Ir kartais ten ateina svečių. Kartu pragyvenome kelias valandas – skaitėme kūrybą, apdovanojome prozos konkurso „Namas Nr. 34“ nugalėtojus ir įteikėme Metų geriausiųjų diplomus. Ragavome įvairiausių savo atsineštų patiekalų ir..

 
 
**********************
 
 
 
 

Kovo 21 d.
vyko diskusijų vakaras „Ką žinome vieni apie kitus? Subkultūros Lietuvoje“, kurio pranešėjais buvo „Pilietinių iniciatyvų centro“ direktorius Girvydas Duoblys ir VDU doktorantas Tautvilas Kavolis.  Ši diskusija kartu yra prof. Tomo Venclovos ir jo bičiulių 1958 m. kilusios Savišvietos ratelio idėjos atgaivinimas. Čia, Venclovų namuose,  vyko laisvos diskusijos, buvo dalijamasi žiniomis apie Vakarų kultūrą bei literatūrą, kuri Lietuvoje, kaip žinia, tuo istoriniu laikotarpiu nebuvo toleruojama, o kai kuriais atvejais – netgi draudžiama.  Įkurti ratelį pavyko tik  1960-aisiais. Tuometiame Vilniuje jis buvo ryškus, nors ir gana uždaras, antikonformizmo židinukas. Apie tai prisiminė diskusijoje dalyvavę būrelio nariai prof. Tomas Venclova, prof. Ramūnas Katilius ir architektas Audronis Katilius. Pirmojo susitikimo tema apie subkultūras pasirinkta neatsitiktinai. Sovietiniu laikotarpiu neformalus jaunimas buvo stipri pasipriešinimo jėga vyravusiai ideologijai . Dabar, pasikeitus politinei ir visuomeninei situacijai, kito ir pačios subkultūros, ir jų vaidmuo.Vakaro pranešėjai pristatė šiuo metu Lietuvoje veikiančios pankų, gotų, metalistų bei skinhead’ų subkultūras. Vakare dalyvavę skinhead’ai patys papasakojo apie savo pažiūras, vyko diskusija. Jos metu mėginome išsiaiškinti  skinhead’ų visuomenines ir politines nuostatas, veiklos įpatumus, sankirtų atsiradimo su visuomene priežastis bei žurnalistikos įtaką mitų apie subkultūras atsiradimui.
 
 
**********************
 
 
Vasario 18 d. Pertrauka.lt, literatūrinė interneto svetainė, skirta mokiniams, rašantiems įvairių žanrų kūrinius Venclovų namuose- muziejuje tradiciškai šventė savo gimtadienį. Šį kartą - jau penktąjį... FOTOGRAFIJOS
 
 
**********************
 
 
 
 
**********************
 
 
 
2012 m. sausio 18 d. Venclovų namuose-muziejuje vyko Eglės Sakalauskaitės romano "Apie trapesnį indą, undinėlę ir kiauliaganį, apie atkeliamus vartus ir nakties slėnį" pristatymas. Renginį vedė leidyklos Versus aureus redaktorė Onutė Gudžiūnienė, dalyvavo redaktorius Justinas Kubilius, rašytoja Gintarė Adomaitytė, koncertavo kompozitorius Mykolas Natalevičius ir senovinės vokalinės-instrumentinės muzikos ansamblis "Giesmių tarnai" (vadovaujamas Valdemaro Dadelos). FOTOGRAFIJOS
 
 
**********************
 
 
 
2011 m. gruodžio 11 d. į savo improvizacijų vakarą "Rašytojo pliunksna" Venclovų namuose-muziejuje pakvietė muziejaus bičiulis ir bendrų projektų dalyvis Arkadijus Gotesmanas. Vakare apsilankę klausytojai netruko sužinoti, kad paslaptinguoju svečiu, žadėtu skelbimuose, buvo ne kitas atlikėjas, o poeto Josifo Brodskio balsas, kuris ir įkvėpė perkusisto A. Gotesmano improvizaciją. Tai buvo paskutinis muziejaus ir vakarų ciklo "Gotesmanas ir draugai Venclovų svetainėje" renginys 2011 m. Šį muzikinių renginių ciklą ketiname tęsti ir 2012 m.
 
 
**********************
 
 
 
Lapkričio 25 d. Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos Venclovų namuose-muziejuje lankėsi Alytaus kraštotyros muziejaus tarptautinio projekto "Istorinės Jotvingių žemės gyventojų pasaulėžiūros pažinimas per simbolius ir jos pristatymas archeologinėje ekspozicijoje" dalyviai. Tai 12 muziejininkų iš Alytaus ir Suvalkų (Lenkija) muziejų. Venclovų namų-muziejaus vyr. fondų saugotoja Laima Žukauskaitė parodė svečiams muziejų, Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos direktorė Birutė Vagrienė papasakojo apie direkciją, dalyvavo muziejininkų diskusijoje, kuri buvo skirta trečiojo projekto darbo grupių susitikimo apibendrinimui.
Daugiau apie projektą..
 
 
**********************
 
 

2011 m. lapkričio 24 d. Venclovų namuose-muziejuje vyko filmo “Simo Kudirkos pabėgimas” (Defection of Simas Kudirka, 1978) peržiūra. Tai režisieriaus David’o Lowell’o Rich’o remiantis tikrais faktais sukurtas filmas apie drąsų ir ryžtingą lietuvio Simo Kudirkos mėginimą ištrūkti iš Tarybų Sąjungos. Pabėgimas įvyko 1970 m. lapkričio 24 d. Šis filmas susilaukė plataus atgarsio Jungtinėse Amerikos Valstijose. Vaidina: Alan Arkin, Donald Pleasence, Richard Jordan, Shirley Knight. Filmą žiūrovams pristatė Edmundas Atkočiūnas, asmeniškai pažįstantis Simą Kudirką. Šužinojome, kad filmas buvo rodomas JAV mokyklose, siekiant ugdyti moksleivių pagarbą asmens laisvei. Vakaro metu buvo skambinta telefonu S. Kudirkai, šiuo metu gyvenančiam Lietuvoje. Kalbėdami apie asmens laisves, prisiminėme ir Lietuvos Helsinkio grupę , kurios 35-osios metinės suėjo gruodžio 1-ją dieną.

 
 
**********************
 
 
 

Spalio 20 d.Vilniaus paveikslų galerijoje Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos Venclovų namai-muziejus, Lenkijos institutas Vilniuje ir Lietuvos dailės muziejus surengė Arkadijaus Gotesmano (perkusija, Lietuva), Arono Blumo (bosine gitara, Lenkija) ir Dominiko Jastrzebskio (klarnetas, Lenkija) koncertą iš ciklo „ČESLAVO MILOŠO KONTINENTAI F. CHOPINO MUZIKINIAME SALONE“. Šis koncertas – tai 3-jų dalių muzikinis pasakojimas apie vaikystę, katastrofos nuojautą ir tragiškus karo laikų išgyvenimus bei emigracijoje esančio poeto Č. Milošo prisiminimus apie su Vilniumi susijusias vietas ir emocijas - 40 minučių trukmės šiuolaikines muzikos ir improvizacijų kompozicija.
Tai trečiasis Venclovų namų-muziejaus vykdomo tarptautinio projekto "Bendraminčiai ir bendražygiai: Č. Milošas, J.Brodskis, T. Venclova" renginys. Projektą dalinai finansavo
Kultūros ėmimo fondas.

 
 
**********************
 
 
FILMO APIE Č. MILOŠĄ PERŽIŪRA
 

2011 m. spalio 6 d. Venclovų namuose-muziejuje vyko filmo Czeslaw’o Milosz’o Vilnius peržiūra ir susitikimas su filmo kūrėju Vytautu Damaševičiumi. Tai muziejaus vykdomo tęstinio projekto Tolerancijos sala renginys. FOTOGRAFIJOS

 
 
**********************
 
 
 

intelektualios muzikos koncertų ciklas GOTESMANAS IR DRAUGAI VENCLOVŲ SVETAINĖJE
2011 m. rugsėjo 29 d. 18 val. Venclovų namuose-muziejuje
improvizavo džiazo duetas
Skirmantas Sasnauskas (klarnetas) ir Arkadijus Gotesmanas (perkusija) FOTOGRAFIJOS


 
 
**********************
 
   
 
Intelektualios muzikos koncertų ciklas GOTESMANAS IR DRAUGAI VENCLOVŲ SVETAINĖJE
2011 m. gegužės 30 d. Venclovų namuose-muziejuje improvizavo džiazo duetas
Vytautas Labutis (saksofonas)
ir Arkadijus Gotesmanas (perkusija) FOTOGRAFIJOS
 
 
**********************
 
 

MUZIEJŲ NAKTIS 2011

Gegužės 14 d. nuo 17 val. Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos Venclovų namuose muziejuje (Pamėnkalnio g. 34) vyko Muziejų nakties 2011 renginiai. Programa: 17.00–19.00 Literatūrinis vakaras su slovėnų aktore ir rašytoja Dragica Potočnjak.
19.00–21.00 Dainuojamosios poezijos vakaras. Dalyvavo jaunieji bardai Vygantas Šimkus, Andrius Zalieska-Zala, Gytis Ambrazevičius.
21.00-23.00 Lazerių instaliacija ,,Šviesos naktyje”, kūrėjai: IĮ Service Inn ir dailinikė Julija Ikamaitė”.
22.00 Ugnies fakyrų grupės “Ugnies ženklai” pasirodymas.
Projektą dalinai finansavo Vilniaus miesto savivaldybė. FOTOGRAFIJOS

 
 
**********************
 
 
A. ŠTROMO 80-MEČIUI SKIRTAS VAKARAS
 
Balandžio 14 d. Venclovų namuose-muziejuje vyko teisininko, politikos analitiko ir mąstytojo Aleksandro Štromo 80-čiui skirtas vakaras „A. Štromas ir Č. Milošas: XX a. politinės ir moralinės sąmonės labirintuose.“ Renginyje dalyvavo: Violeta Štromienė, prof. Egidijus Aleksandravičius, dr. Ona Danutė Dambrauskaitė, dr. Darius Kuolys, prof. Ramūnas Katilius ir prof. Irena Veisaitė,  interaktyviai - dr. Jokūbas Žiburkus (Hiustono universitetas, JAV).
Nuoširdžiai dėkojame Lietuvių išeivijos institutui ir Onai Danutei Dambrauskaitei už nuotraukas bei Valstybiniam Vilniaus Gaono žydų muziejui už video medžiagą, skirtą šiam vakarui. FOTOGRAFIJOS
Tai muziejaus vykdomo tęstinio projekto „Tolerancijos sala“ renginys.
 
 
**********************
 
 
 
 


Intelektualios muzikos koncertų ciklas GOTESMANAS IR DRAUGAI VENCLOVŲ SVETAINĖJE

Balandžio 7 d. Venclovų namuose-muziejuje (Pamėnkalnio g. 34) džiazo duetas
Dainius Pulauskas (klavišiniai) ir Arkadijus Gotesmanas (perkusija)
atliko Dainiaus Pulausko kompozicijas.
Koncerto FOTOGRAFIJOS

 
 
**********************
 

 

 
 

Literatūrinės svetainės  www.rasyk.lt dešimtojo  gimtadienio renginys Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos Venclovų namuose-muziejuje 2011 m. kovo 25 d.
Daugiau fotografijų..

 
 
**********************
 

 

 
KNYGOS "LAIKO PAMEISTRYS" SUTIKTUVĖS

2011 m. kovo 17 d. pasitikdami lietuvių, baltarusių ir lenkų kalbomis išleistą esė rinkinį  „Laiko pameistrys“ (Lietuvos Rašytojų sąjungos fondas, 2010) Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos Venclovų namuose-muziejuje (Pamėnkalnio g. 34) surengėme literatų ir istorikų diskusiją „Paskutinis LDK pilietis Česlovas Milošas ir šiandiena“. Dalyvavo prof. Alfredas Bumblauskas, knygos idėjos autorė ir sudarytoja rašytoja Birutė Jonuškaitė, vienas iš esė autorių prof. Vytautas Martinkus. Moderavo Birutė Vagrienė. Ką teigia mums šiandien Česlavo Milošo, Oskaro Milašiaus, Ježy Giedroico gyvenimai ir pilietinės pozicijos - tai klausimai, kuriems neliko abejinga į vakarą gausiai susirinkusi publika. Reportažą apie renginį transliavo "Laisvės" radijo Baltarusių tarnyba, leidinys ir diskusija buvo pristatyti "Laisvės" radijo baltarusiškame tinklapyje.
RENGINIO FOTOGRAFIJOS

Tai muziejaus vykdomo tęstinio projekto TOLERANCIJOS SALA renginys, skirtas Č. Milošo 100-čiui paminėti.
 
 
**********************
 

 

 
  2011 m. kovo 7 d. Venclovų namuose-muziejuje koncertavo džiazo duetas
Liudas Mockūnas (pučiamieji) ir Arkadijus Gotesmanas (perkusija).
 

Liudas Mockūnas — žymus Lietuvos džiazo kūrėjas, moderniojo džiazo ir laisvosios avangardinės muzikos atstovas. Liudas įgijo ir džiazo, ir akademinį išsilavinimą M.K.Čiurlionio menų mokykloje, Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje bei Kopenhagos ritmo muzikos konservatorijoje. Džiazo scenoje debiutavo vos aštuonerių su Vladimiro Čekasino vadovaujamu moksleivių džiazo ansambliu. Nuo 15 metų jis nuolat dalyvauja džiazo festivaliuose, o nuo 1996-ųjų pasirodo ir kaip kolektyvų lyderis.
Menininkas pelnytai vadinamas Lietuvos džiazo ambasadoriumi. Jis — įvairių tarptautinių projektų iniciatorius, daugybės konkursų laimėtojas. Tarptautinė saksofonininko karjera ypač suaktyvėjo 1999-aisiais pradėjus studijas Kopenhagoje. Čia jau po metų su Stefanu Pasborgu subūrė grupę Toxikum. Tarptautinio šiuolaikinio džiazo festivalio Vilnius Jazz  organizatoriai tris kartus Liudą Mockūną yra paskelbę labiausiai Lietuvos džiazo kultūrai nusipelniusiu žmogumi.

 
 
**********************
 
 

Vakaras ČESLOVAS MILOŠAS IR OSKARO MILAŠIAUS FILOSOFINĖS IDĖJOS

2011 m. vasario 23 d. Venclovų namuose-muziejuje vyko vakaras “Česlovas Milošas ir Oskaro Milašiaus filosofinės idėjos ”.
Dalyvavo dr. Andrius Konickis. Daugiau apie vakarą..
Tai muziejaus vykdomo tęstinio projekto TOLERANCIJOS SALA renginys, skirtas Č. Milošo 100-čiui paminėti.

 
 
**********************
 
 


2011 m. vasario 19 d. Venclovų namuose-muziejuje (Pamėnkalnio g. 34) vyko Pertraukos gimtadienio šventė.
Gimtadienio proga rengėjai svečiams dovanojo jaunųjų aktorių pasirodymą - geriausių Metų tekstų skaitymus ir, žinoma, vienetinį Pertraukos tortą, kuris buvo iškeptas specialiai šiai šventei. Susirinkusius pasveikino poetas Tomas Venclova, atvykęs į Vilnių dalyvauti Knygų mugės renginiuose. FOTOGRAFIJOS
Šventės rengėjas Pertrauka.lt yra literatūrinė svetainė, skirta mokiniams, rašantiems įvairių žanrų kūrinius, norintiems publikuoti savo tekstus, gauti profesionalų įvertinimą. Pertrauka.lt siekia padėti jauniems autoriams rasti savo literatūrinį stilių ir formą, skelbti, kaupti ir saugoti nebanalius, savitus ir įdomius kūrinius. Svetainės vizija - suburti ne tik mokinius, bet ir mokytojus, padėti susirasti draugų ir bendraminčių, skatinti kartų dialogą, ugdyti kūrybiškumą, etišką bendravimą ir atsakingą požiūrį į gimtosios kalbos vartojimą virtualioje erdvėje.

 
 
**********************
 

Vakaras Č. MILOŠO LIETUVIŠKIEJI RYŠIAI

 

Sausio 21 d. Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos Venclovų namuose-muziejuje vyko vakaras “Č. Milošo lietuviškieji ryšiai”. Dalyvavo prof. Tomas Venclova ir dr. Mindaugas Kvietkauskas.Tai muziejaus vykdomo tęstinio projekto TOLERANCIJOS SALA renginys, skirtas Č. Milošo 100-čiui paminėti.

Vakaro FOTOGRAFIJOS

Dr. Pavlo Lavrinec filmuotos vakaro akimirkos:

   

  

   
 
**********************
 

 

   
Intelektualios muzikos koncertų ciklas GOTESMANAS IR DRAUGAI VENCLOVŲ SVETAINĖJE
 

2011 m. sausio 17 d. Venclovų namuose-muziejuje improvizavo džiazo duetas
Eugenijus Kanevičius (kontrabosas) ir Arkadijus Gotesmanas (perkusija).

Vakaro FOTOGRAFIJOS

Siūlome straipsnį Eugenijus Kanevičius: Žmogaus intencija pagimdo sakralumą

   
 
**********************
   
    
Intelektualios muzikos koncertų ciklas GOTESMANAS IR DRAUGAI VENCLOVŲ SVETAINĖJE
 

2010 m. gruodžio 30 d. Venclovų namuose-muziejuje inprovizavo džiazo duetas:
Janas Maksimavičius (klarnetas) ir Arkadijus Gotesmanas (perkusija)

Džiazo atlikėjai laisvai improvizavo muziejaus aplinkoje: Arkadijus netikėtai "užgrojo" Antano Venclovos spausdinimo mašinėle, Jano klarnetui "pritarė" seno muziejaus pianino viduriai. Senuosius metus palydėjome nuostabia garsų puota.
   
 
**********************
 
   
Intelektualios muzikos koncertų ciklas GOTESMANAS IR DRAUGAI VENCLOVŲ SVETAINĖJE
 

2010 m. lapkričio 22 d. Venclovų namuose-muziejuje grojo duetas PETR-ARKA:
Petras Vyšniauskas (saksofonas) ir Arkadijus Gotesmanas (perkusija)

   
 
**********************
    KŪRYBINĖS DIRBTUVĖS
 

Spalio 23-24 d. Venclovų namuose-muziejuje (Pamėnkalnio g. 34) vyko virtualiai kuriančių moksleivių svetainės PERTRAUKA kūrybinės dirbtuvės

Renginį vedė ir pranešimus skaitė prozininkė, eseistė Gintarė Adomaitytė, poetas, „Nemuno“ vyr. redaktorius Viktoras Rudžianskas. Taip pat dalyvavo Portugalijos kultūros atašė, poetas Nuno Guimarães, „Pašvaistės“ redaktorė Audronė Daugnorienė ir „Naujosios Romuvos“ vyr. redaktorius, filosofas Andrius Konickis. Rengėjai- svetainės www.pertrauka.lt kūrybinė grupė.
Renginį finansavo Švietimo ir mokslo ministerija.
   
 
**********************
   
   
Intelektualios muzikos koncertų ciklas GOTESMANAS IR DRAUGAI VENCLOVŲ SVETAINĖJE
 

2010 m. spalio 1 d. Venclovų namuose-muziejuje vyko muzikinis projektas „You think you are alive?“ („Manai, kad esi gyvas?“), kurį atliko Andrė Pabarčiūtė (vokalas) ir Arkadijus Gotesmanas (perkusija).

Tai sufijų poezijos, dainavimo ir būgnų muzikos renginys, kuris žada ištraukti iš pilkos kasdienybės ir priversti iš naujo pažvelgti į save. Pasak pačių muzikantų, „You think you are alive?“ –  tai visų pirma provokacija. „Norime paklausti savęs ir žiūrovų  – ar gyveni? Ar darai tai, ką nori, ar esi tas, kas esi? Būtent dėl to pasirinkome sufijų poeto Rumi eilėraščius. Sufijai – tai žmonės, visuomet ieškoję kažko pakylėto, kažko daugiau. Nepaisant to, kad Rumi kūrė be galo seniai, jo tekstai aktualūs ir šiandien. Norime pakviesti išsinerti iš kasdienybės ir paieškoti savęs“, - sako atlikėjai.
   
 
**********************
   
 

A. Venclovos poezijos rinktinės ERŠKĖTIS sutiktuvės

2010 m. birželio 28 d.Venclovų namuose-muziejuje vyko Antano Venclovos poezijos rinktinės "Erškėtis" pristatymas, diskusija su knygos rengėjais. Dalyvavo knygos sudarytojas prof. Tomas Venclova, įžangos autorė dr. Donata Mitaitė, LLTI direktorius dr. Mindaugas Kvietkauskas. Daugiau apie knygą..
FOTOGRAFIJOS

   
 
**********************
   
 

2010 m. gegužės 31 d. - birželio 3 d. Vilniuje vyko Tarptautinė literatūrinė-memorialinė konferencija,
skirta Nobelio premijos laureato poeto JOSIFO BRODSKIO (1940-1996) 70-sioms gimimo metinėms paminėti.

Konferencijos rengėjai: Vilniaus memorialinių muziejų direkcija, J.Baltrušaičio lietuvių ir rusų bendradarbiavimo labdaros ir paramos fondas, Rusų kultūros centras

Konferencija jau iš anksto sukėlė didelį Brodskio draugų bei jo kūrybą tyrinėjančių literatūrologų susidomėjimą. Pranešimai bei pasisakymai vyko tris dienas: gegužės 31 d. Vilniaus miesto savivaldybės salėje konferencija buvo iškilmingai atidaryta, birželio 2 d. piano.lt salėje buvo skirta literatūros tyrinėjimams, birželio 3 d. VMMD Venclovų namuose-muziejuje buvo skirta memorialistikai. Konferencijoje dalyvavo žinomi mokslininkai prof. dr. Bengt Jangfeldt (Švedija), dr. Faith Wigzell (D.Britanija), dr. Beata Pawletko (Lenkija), dr. Denis Achapkin (Rusija) ir kt, taip pat Brodskio muziejaus Sankt-Peterburge kūrėjos - A. Achmatovos muziejaus Sankt-Peterburge direktorė Nina Popova ir Brodskio kabineto tame muziejuje saugotoja Irina Borodina..Klausėmės ir lietuvių literatūrologų - prof. dr. Tomo Venclovos, dr. Donatos Mitaitės - pranešimų. Memorialistinę temą atslkeidė Liudmila Segeeva (Rusija), prof. dr. Michail Milchik (Rusija), Natalia Woroszilska (Lenkija), prof. habil. dr. Ramūnas Katilius, Pr. Morkus ir kt.
Vilniaus savivaldybėje ir Rusų kultūros centre buvo surengta Brodskio piešinių ir rankraščių paroda.
T. Venclovos aspirantas Yakov Klods pravedė ekskursijas Brodskis Vilniuje ir Brodskis Kaune.
Venclovų namuose-muziejuje įvyko filmo apie Josifą Brodskį „Pokalbis su dangaus gyventoju“ (autorius Roman Liberov, Maskva) pristatymas ir peržiūra

FOTOGRAFIJOS Konferencijos dalyviai ir rengėjai

FOTOGRAFIJOS iš iškilmių 2010 m. birželio 1 d. VDU Didžiojoje auloje , kur iškilmingo Vytauto Didžiojo universiteto Senato posėdžio metu prof. Tomui Venclovai buvo įteiktos Garbės daktaro regalijos

KONFERENCIJOS PROGRAMA

Apie Konferenciją kitose interneto svetainėse:
A. Žygavičiaus fotografijos iš Konferencijos renginio Vilniaus savivaldybėje
http://www.lzinios.lt/lt/2010-06-03/kultura_ir_menas/is_prisiminimu_sukurtas_j_brodskis.html
http://www.rkc.lt/news/brodksk/
http://www.lrytas.lt/-12753750791273342238-nobelio-premijos-laureatas-j-brodskis-m%C4%97go-%C5%A1okiruoti.htm
interneto svetainėje www.lrytas.lt
http://www.wilnoteka.lt/pl/artykul/konferencja-w-wilnie-josif-brodski
http://www.lrt.lt/news.php?strid=5044&id=5485581
http://www.dialogas.com/naujienos/bandem-daryti-si-ta-daugiau-r-katilius-apie-j-brodski/
http://www.lzinios.lt/lt/2010-06-03/kultura_ir_menas/is_prisiminimu_sukurtas_j_brodskis.html

Apie Josifą Brodskį kitose interneto svetainėse:
http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2010-05-24-aleksandras-genis-brodskis-niujorke-mortono-g-44/45223
http://www.lrt.lt/news.php?strid=5044&id=5475242


   
 
**********************
   
 

MUZIEJŲ NAKTIS 2010

„Muziejų nakties“ Venclovų namuose-muziejuje 2010 m gegužės 15 d. programa  buvo tokia: 19.45 val. kalno šlaite prieš muziejų įžiebėme ugnies instaliaciją "Upė", 20 val. dainavo Domantas Razauskas , 21 val. gimusio Lietuvoje, šiuo metu kuriančio ir gyvenančio Maskvoje režisieriaus Kamos Ginko spektaklio "Pasaulio polifonija " (kompozitorius A. Bakši ) vaizdo įrašo peržiūra ir spektaklio aptarimas prie arbatos. DAUGIAU, FOTOGRAFIJOS..

   
 
**********************
   
 

Veronika Alseikienė   Marija Gimbutienė
Vakaras "Motina ir duktė - moterys vulkanai, išsiveržusios gyvenime smogiančia dvasine jėga, galinčia keisti pasaulį "

2010 m. kovo 29 d.   Venclovų namuose-muziejuje (Pamėnkalnio g. 34) vyko Vilniaus gidų bendrijos vakaras  Motina ir duktė - moterys vulkanai, išsiveržusios gyvenime smogiančia dvasine jėga, galinčia keisti pasaulį. Pasakojimas apie daktarę Veroniką Alseikienę ir jos įžymiąją dukrą archeologę Mariją Gimbutienę (gyvenusias dabartinio Venclovų muziejaus kaimynysteje, Jogailos g. 11), remiantis Kornelijos Jankauskaitės sudarytomis prisiminimų knygomis apie šias moteris.
Pranešeja - Kornelija Jankauskaitė.

   
 
**********************
   
 

Projektas TOLERANCIJOS SALA
Vakaras "Lietuviai Vilenicoje "

2010 m. vasario 11 d. Venclovų namuose-muziejuje vyko vakaras "Lietuviai Vilenicoje". Prisiminimais apie Tarptautinį Vilenicos literatūrinį festivalį dalinosi Vladas Braziūnas, Birutė Jonuškaitė, Eugenijus Ališanka.Tai projekto TOLERANCIJOS SALA renginys, kurį finansavo Lietuvos Respublikos kultūros rėmimo fondas. Projekto vadovė Birutė Vagrienė. Afiša..
Fotografijos..

   
 
**********************
   
 

Interneto svetainės pertauka.lt trečiasis gimtadienis

Pertrauka - virtualiai kuriančių moksleivių svetainė - švenčia trejų metų gimtadienį. 2010 m. vasario 6 d. Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos Venclovų namuose-muziejuje vyko tradiciniai gimtadienio skaitymai. Rengėjai- svetainės www.pertrauka.lt kūrybinė grupė. FOTOGRAFIJOS iš skaitymų..


   
 
**********************
   
 

Projektas TOLERANCIJOS SALA
Diskusijų vakaras,, Ženklų sistemų konfliktas. Semiotika TSRS: Tartu-Maskva-Vilnius"

2010 m. vasario 2 d. Venclovų namuose-muziejuje vyko diskusijų vakaras Ženklų sistemų konfliktas. Semiotika TSRS: Tartu-Maskva-Vilnius. Dalyvo prof. Tomas Venclova, prof. Kęstutis Nastopka, dr. Saulius Žukas - mokslinikai, įnešę svarbų indėlį į semiotikos raidą Lietuvoje. Buvo rodoma ištrauka iš prof. Jurijaus Lotmano paskaitos, nufilmuotos jo namuose Tartu XX a. 8-me dešimtmetyje, taip pat dokumentalisto Algirdo Tarvydo 2001 m. filmuoti kino kadrai akad. Vladimiro Toporovo namuose, Maskvoje . Svečiai kalbėjo apie Jurijaus Lotmano ir Algirdo Greimo semiotikos mokyklų kelią į Vilnių, dalinosi prisiminimais, diskutavo su gausiai susirinkusiais klausytojais.
Naudodamasis šio vakaro medžiaga, žurnalistas Gediminas Zemlickas parengė straipsnį, kuris bus išspausdintas Lietuvos mokslininkų laikraštyje "Mokslo Lietuva".
Tai projekto „Tolerancijos sala“ renginys, kurį dalinai finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros rėmimo fondas. Projekto vadovė Birutė Vagrienė. .Afiša..
Vakaro fotografijos..
   
 
**********************
   
 

Projektas TOLERANCIJOS SALA
Diskusijų vakaras "Ar gali Protas valdyti pasaulį ? "

2009 m. gruodžio 9 d. Venclovų namuose-muziejuje vyko Tarptautinei žmogaus teisių dienai paminėti skirtas diskusijų vakaras "Ar gali Protas valdyti pasaulį?" Rašytoją Vytautą Girdzijauską, naujos knygos "Trylika tekstų apie vieną gyvenimą" (Naujoji Romuva, Vilnius, 2009) autorių, kalbino filosofai Andrius Konickis ir Romualdas Ozolas.
Tai projekto „Tolerancijos sala“ renginys, kurį dalinai finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros rėmimo fondas. Projekto vadovė Birutė Vagrienė. . Afiša..
Vakaro fotografijos..
   
 
**********************
   
 

TREČIASIS TARPTAUTINIS FILMŲ FESTIVALIS "8mm"

Venclovų namuose-muziejuje 2009 m. spalio 3-4 dienomis vyko trečiojo taptautinio filmų festivalio "8MM" renginai - festivalio svečių super8 paskaitos ir filmai:
spalio 3 d. 13 val. JAAP PIETERS (NL) 15.30 val. MELISSA DULLIUS & GUSTAV JAHN (B), spalio 4 d. 13 val. AUDRIUS MICKEVIČIUS (LT)
Rengėjas VšĮ "Kultūros Suvokimo Centras" Daugiau: http://www.8mm.lt
   
 
**********************
   
 

Projektas TOLERANCIJOS SALA
Diskusijų vakaras "Laisvas intelektualas Melchioras Račkauskas"

2009 m. birželio 30 d. Venclovų namuose-muziejuje vyko diskusijų vakaras Laisvas intelektualas Melchioras Račkauskas. Pristatėme M. Račkausko knygą Užrašai. Dvidešimt metų (1885-1905) Žemaitijos užkampyje. Diskusijoje dalyvavo prof. Tomas Venclova, dr. Egidijus Aleksandravičius, dr. Mindaugas Kvietkauskas, dr. Ilona Čiužauskaitė. Tai Venclovų namų-muziejaus projekto „Tolerancijos sala“ renginys, kurį dalinai finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros rėmimo fondas. Projekto vadovė Birutė Vagrienė. . Afiša..
Vakaro fotografijos..
   
 
**********************
   
 

Projektas TOLERANCIJOS SALA
Vakaras-susitikimas su profesoriumi Tomu Venclova

2009 m. birželio 25 d. Venclovų namų-muziejaus svetainėje vyko vakaras-susitikimas su profesoriumi Tomu Venclova. Tomas Venclova gausiai susirinkusiems svečiams skaitė savo poeziją, pasakojo apie pastarųjų mėnesių kultūrinius susitikimus, atsakė į klausimus. Dalyvavo Tomo Venclovos doktorantas Jakov Klots (Yale universitetas, JAV). Tai Venclovų namų-muziejaus projekto „Tolerancijos sala“ renginys, kurį dalinai finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros rėmimo fondas.Projekto vadovė Birutė Vagrienė. Afiša..
Perkusininkas Arkadijus Gotesmanas ir vokalistė Andrė Pabarčiūtė vakaro dalyviams parengė siurprizą - atliko savo kompozicijas Rumi poezijos tekstais .Vakaro fotografijos..

Filmuoti kadrai iš vakaro
:    

   
 
**********************
   
 

MUZIEJŲ NAKTIS 2009

2009 m. gegužės 16 d. Venclovų namai-muziejus jau ketvirtus metus iš eilės prisijungė prie Europos muziejų ir paminėjo tarptautinę „Muziejų naktį“. Muziejus duris atvėrė lankytojams 20.30 val. Simonas Nekrošius pradėjo dainuojamosios poezijos vakarą, po jo klausėme ir Jono Bagdonavičiaus dainų. Pianinu akompanavo Deimantė Ponelytė. Muziejaus kieme esančiame kalno šlaite dar dieną buvo sukurta dailininkės Vitos Naumavičienės instaliacija "Šviesos naktyje. Kaukės". Pradėjus temti koncerto klausytojai patys uždegė instaliacijos žvakutes. Autorė padovanojo visiems baltus domino. Po koncerto vyko ugnies fakyrų Konstantino Kosoveco, Aleksandro Lemperto pasirodymas. Jiems pritarė perkusininkai Kristupas Kmitas ir Rapolas Vareika.. Fotografijos..

   
 
**********************
   
 

VAKARAS SU ANTANU RIMVYDU ČAPLINSKU

2009 m. vasario 20 d. Venclovų namuose-muziejuje vyko edukacinis užsiėmimas Vilniaus gidų bendrijos nariams. Vilniaus gatvių ir gatvelių tyrinėtojas, Šv. Kristoforo apdovanojimu pagerbtas už nuopelnus kultūrai, Antanas Rimvydas Čaplinskas skaitė pranešimą "Vilniaus savivalda ir vilniečių buitis amžių bėgyje". Fotografijos..

   
 
**********************
   
 



INTERNETO SVETAINĖS petrauka.lt GIMTADIENIS
2009 m. vasario 1 d. Pertraukai - virtualiai kuriančių moksleivių svetainei sukako dveji metai.  Šią dieną Venclovų namuose-muziejuje vyko interneto svetainės gimtadienio renginys.  Svečiams Pertrauka dovanojo jaunųjų autorių geriausius metų tekstus bei monospektaklį "Moteris po lempa" (režisierė Regina Garuolytė, aktorė Adrija Čepaitė). Rengėjai- svetainės www.pertrauka.lt kūrybinė grupė. Fotografijos..

   
 
**********************
   
 

VAKARAS SU DENISU ACHAPKINU

2008 m. lapkričio 5 d. Venclovų namuose- muziejuje vyko susitikimas su žymiu poeto Josifo Brodskio kūrybos tyrinėtoju Sankt-Peterburgo valstybinio universiteto Filologijos katedros docentu Denisu Achapkinu. Svečią kalbino Josifo Brodskio draugas profesorius Ramūnas Katilius. Ramūnas ir Elė Katiliai, artimai bendraudami su poetu, yra sukaupę vertingą dokumentų rinkinį, kuris yra labai svarbus
J. Brodskio palikimo tyrėjams.Vakaro metu Denisas Achapkinas padovanojo Venclovų namams-muziejui Sankt-Petrburge 2008 m. išleistą Valentinos Poluchinos knygą „Josifas Brodskis. Gyvenimas, darbai, epocha“, kurios moksliniu redaktoriumi yra jis pats Fotografijos..

   
 
**********************
   
 
      

PaRaštės Garsiai 2008

2008 m. spalio 18 d. Venclovų namuose-muziejuje vyko autorinės poezijos skaitymo turnyro PaRaštės GARSIAI 2008 seminaras. Seminarą vedė režisierius Paulius Ignatavičius.
PaRaštės GARSIAI - tai autorių, skaitančių savo kūrybą, varžybos. Skaitovus vertina turnyro žiuri. Kriterijai – teksto turinys ir pats skaitymas (artistiškumas). Vertinama balais, siekiant išaiškinti nugalėtoją, surinkusį didžiausią jų skaičių. Taip pat yra speciali „Publikos numylėtinio" nominacija, kuri skiriama daugiausiai publikos balsų surinkusiam dalyviui. Rengėjas - VO „Kitoks varniukas".
Fotografijos..
   
  **********************
   
 
    

PERTRAUKOS PROJEKTO SEMINARAS

2008 m. spalio 17 d. Venclovų namuose-muziejuje vyko projekto Pertrauka kūrybinės grupės seminaras, kurio tikslai buvo: suformuoti Pertraukos 2009 m. uždavinius, išgryninti naujas idėjas ir parengti jų įgyvendinimo planus. Į seminarą atvykęs „Naujosios Romuvos“ vyriausiasis redaktorius Andrius Konickis pateikė pasiūlymą bendradarbiauti rengiant žurnalo mėnesinį priedą moksleiviams. Daugiau..
   
  **********************
   
 
   TRADICINIŲ LIETUVIŠKŲ SODŲ PARODA
Laimos Petrauskienes fotografija
Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos Venclovų namuose-muziejuje 2008 m. spalio 10 d. buvo atidaryta Vilniaus etninės veiklos centro darbuotojos Marijos Liugienės tradicinių lietuviškų šiaudinių sodų paroda. Sodus rišti menininkė mokėsi iš senų žmonių, po kruopelę surinkusi žinias apie šiaudų paruošimą, tardicinio sodo proporcijas ir struktūrą. Marija Liugienė - gyvosios liaudies tradicijos tęsėja, pasiruošusi dalintis šia tradicija su visais norinčiais. Kviečiame apsilankyti. Fotografijos iš parodos atidarymo..
Mariją Liugienę galima rasti mob. telefonu 868099799 ir el. paštu marija@etno.lt
   
  **********************
   
 
     VAKARAS IR PARODA
2008 m. spalio 7 d. Venclovų namuose-muziejuje (Pamėnkalnio g. 34) vyko vakaras Evgenijus Škliaras - lietuvių ir rusų kultūrų jungtis prieškario Lietuvoje. Vakaro svečiams VU slavistas dr. Pavel Lavrinec, monografijos ,,Evgenijus Škliaras. Klajūno kelias“ autorius, papasakojo apie žurnalisto, poeto ir vertėjo E. Škliaro kilmę, jo gyvenimo metus Kaune, Berlyne, Paryžiuje ir Rygoje.
Muziejuje veikia paroda „Evgenijus Škliaras“. Fotografijos..
   
  **********************
   
 
    KNYGOS PRISTATYMAS
2008 m. rugsėjo 23 d. Venclovų namuose-muziejuje Lietuvos Respublikos ambasados Rusijos Federacijoje kultūros atašė Juozas Budraitis pristatė 2008 m. Maskvoje LR ambasados iniciatyva išleistą Tomo Venclovos knygą "Negatyvų baltumas". Tai jau ketvirta dvikalbė lietuvių poezijos knyga, mūsų ambasados rūpesčiu išleista Maskvoje (taip pat išėjo M. Martinaičio, A. Marčėno ir J.Marcinkevičiaus kūryba). Liepos mėnesį Maskvoje įvyko du naujosios Tomo Venclovos knygos pristatymai - O.G. I. klube (28 d.) ir Jurgio Baltrušaičio namuose (29 d.) sutraukę daug Tomo Venclovos gerbėjų. Fotografijos..
   
  **********************
   
 
KNYGOS PRISTATYMAS
2008 m. liepos 23 d. Venclovų namuose-muziejuje buvo pristatyta knyga Sankirtos. Studies in Russian and Eastern European Literature, Society and Culture. In Honor of Tomas Venclova.
Vakare dalyvavo Jakov Klotc (Yale universitetas, JAV), profesoriaus Tomo Venclovos mokinys, Josifo Brodskio kūrybos tyrinėtojas, vieno iš straipsnių minėtoje knygoje autorius, taip pat straipsnio autorė dr. Donata Mitaitė,
prof. Ramūnas Katilius, Audronis Katilius, Andrius Konickis, dr. Pavel Lavrinec.
Veikė paroda "Josifas Brodskis. Piešiniai ir fotografijos iš Ramūno ir Elės Katilių archyvo".
FOTOGRAFIJOS
Daugiau apie knygą
   
  **********************
   
 

  MUZIEJŲ NAKTIS 2008
2008 m. gegužės 17 d. Venclovų namai-muziejus vėl įsijungė į tarptautinę muziejų akciją MUZIEJŲ NAKTIS 2008. Kalno šlaite, muziejaus prieigose, buvo sukurta ugnies instaliacija "Šviesos naktyje. Protėvių aidas"(dailininkė Vita Naumavičienė), gausiai muziejuje susirinkusiai publikai koncertavo dainuojamosios poezijos atlikėjo Mindaugo Ancevičiaus grupė (Mindaugas Ancevičius, Pavel Žemoitin, Monika Laukaitytė) ir merginų vokalinis trio "Trys mūzos" (Eglė Lunytė, Aidė Venčkauskaitė, Urtė Kiškytė), sutemus kieme prieš muziejų matėme įspūdingą Ugnies spektaklį , kurį atliko fakyrų grupė iš Vilniaus "Fire whisper" .
Projektą finansavo Vilniaus miesto savivaldybė. Rengėjas Venclovų namai-muziejus. Projekto vadovė B. Vagrienė.

     FOTOGRAFIJOS Muziejų naktis 2008

   
  **********************
   
 

VIKTORO PETKAUS 80-MEČIO PAMINĖJIMAS
2008 m.gegužės 16 d., po iškilmingo minėjimo LR Seime, Viktoras Petkus su gausiu draugų ir bendražygių būriu apsilankė Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos Venclovų namuose-muziejuje, kur dar kartą buvo nuoširdžiai pasveikintas. Dalyvavo ir svečiai iš Estijos. Renginio dalyviai prisiminė kartu praleistas dienas sovietiniuose lageriuose, pasipriešinimo epizodus. Sveikintojai paragino Viktorą Petkų kuo daugiau tokių prisiminimų užrašyti. FOTOGRAFIJOS

   
  **********************
   
 

        

SUSITIKIMAS SU RAŠYTOJA ELENA BALIUTAVIČIŪTE
2008 m. balandžio 28 d. Venclovų namuose-muziejuje Vilniaus gidų bendrijos iniciatyva vyko susitikimas su literatūros istorijos tyrėja, daugiau nei 40 metų renkančia medžiagą apie visame pasaulyje žinomų rašytojų gyvenimus, Elena Baliutavičiūte, kuri mums papasakojo apie savo naujausią knygą "Rašytojų mūzos: meilė, įkvėpimas, kūryba", išleistą 2008 m. leidykloje Tyto alba, pasidalino planais, rengiant naują, jau ketvirtą, knygą. Sužinojome apie rašytojos kūrybinio kelio vingius, geografės profesiją, gyvenimą. Elena Baliutavičiūtė atsakė į gausius mūsų klausimus, papasakojo apie savo pirmųjų knygų atsiradimą.

   
  **********************
   
 

JAUNIMO LITERATŪRINIS VAKARAS
2008 m. balandžio mėn. 26 d. Venclovų namuose-muziejuje vyko jaunimo literatūrinis vakaras. Vakaro svečiai - „Naujosios Romuvos" vyr. redaktorius Andrius Konickis, rašytojas ir fotografas Ričardas Šileika, dainuojamosios poezijos atlikėja Aušra Narvydaitė. Interneto svetainės pertrauka.lt autoriai skaitė savo kūrybą, diskutavome apie kūrybos procesą su svečiais.

   
  **********************
   
 

  KNYGOS "ANTANAS VENCLOVA EPOCHŲ VĖJUOSE" PRISTATYMAS
Venclovų namuose-muziejuje vyko 2008 m. kovo 19 d. Knygą išleido Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas 2007 m. Jos sudarytojas, pratarmės ir komentarų autorius - instituto darbuotojas dr. Ramutis Karmalavičius. Knygoje sudėta Venclovų namuose-muziejuje 2006 m. jo surengtos konferencijos "Antanui Venclovai - 100" pranešimų tekstai, A. Venclovos laiškai kiti dokumentai ir fotografijos iš muziejaus archyvo.
Susitikome su knygos leidėjais, pranešimų autoriais, pažiūrėjome XX amžiaus 5-6-to dešimtmečių filmuotą medžiagą, kurią pristatė dokumentinių filmų kūrėjas Algirdas Tarvydas. Vakaro apžvalga ir fotografijos..

   
  **********************
 

PaRaštės‘METAI 2008
2008 m. kovo 1 d. Venclovų namų svetainėje vyko pirmasis viešas literatūrinės moksleivių interneto svetainės Pertrauka (www.pertrauka.lt) renginys. Buvo pristatoma jaunųjų autorių kūryba, moksleiviai skaitė savo kūrinius, muzikavo dainuojamosios poezijos atlikėja Ieva Narkutė. Apsilankiusiųjų laukė malonus siurprizas - Tuskulėnų mokyklos teatro studijos aktoriukų apsilankymas.
Šie skaitymai – dalis VO „Kitoks varniukas" organizuojamo tradicinio renginio PaRaštės'Metai, kuris vyksta kasmet pirmąjį kovo šeštadienį.


Fotografijos ir atsiliepimai iš renginio..

   
  **********************
   
 

VENCLOVŲ NAMŲ-MUZIEJAUS PRISTATYMAS VILNIAUS GIDAMS
2008 m. sausio 11 d. Venclovų namuose-muziejuje lankėsi Vilnus gidų bendrijos gidai. Muziejaus vadovė Birutė Vagrienė pasakojo jiems apie muziejų, kuriame daugelis lankėsi pirmą kartą. Svečiai labai susidomėję žiūrėjo pernai filmuoto Tomo Venclovos pranešimo Rotušėje vykusioje konferencijoje "Lietuvos Helsinkio grupė. Susitikimas po 30 metų" vaizdo įrašą, klausėsi muziejaus vadovės pasakojimo apie Lietuvos Helsinkio grupės susikūrimą, Tomo Venclovos emigraciją, Birutės Vagrienės komandiruotę į JAV, Yale universiteto Beinecke retų knygų ir spaudinių biblioteką, peržiūrėti ten esantį Tomo Venclovos archyvą, iš kur buvo parsivežta apie 900 dokumentų kopijos. Gidų bendrijos pirminikė Nijolė Vitėnaitė pristatė kuriamus bendrijos logotipo eskizus. Vėliau pasveikinome ilgametę ekskursijų vadovę Aldoną Mikulionienę, kuri neseniai buvo apdovanota Šv. Kristoforo skulptūrėle.
Vienbalsiai nusprendėme, kad ir muziejams, ir gidams toks bendravimas yra labai vertingas, susitarėme bendrauti ir ateityje.
FOTOGRAFIJOS

   
  **********************
   
 


2007 m. rugsėjo 11 d. profesoriui Tomui Venclovai sukako 70 metų (foto A. Žygavičiaus)

FOTOPARODA "PROFESORIUI TOMUI VENCLOVAI- 70"
veikia Venclovų namų-muziejaus svetainėje, ją galima aplankyti darbo dienomis nuo 10 iki 17 val., taip pat kviečiame aplankyti
virtualią parodą „Profesoriui Tomui Venclovai -70“
VAKARAS "PROFESORIUI TOMUI VENCLOVAI- 70"
vyko Venclovų namuose- muziejuje rugsėjo 23 d.
A. Žygavičiaus fotografijos iš muziejuje vykusio vakaro.
A. Žygavičiaus fotografijų paroda
" Profesoriaus Tomo Venclovos 70-metis Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos Venclovų namuose-muziejuje"

Rugsėjo 24 d. Nacionalinėjė Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko spaudos konferencija, dalyvaujant Tomui Venclovai, ir poeto susitikimas su visuomene. Buvo pristatyta Tomo Venclovos knygų paroda, kurią Nacionalinei bibliotekai surengti padėjo Venclovų namai muziejus.
Video iš spaudos konferencijos.. Daugiau apie rengini bibliotekoje..

   
  **********************
   
 

MUZIEJŲ NAKTIS 2007
Pirmąją “Muziejų naktį” 2005 m. gegužės 14 d. surengė Prancūzijos Respublikos kultūros ir komunikacijos ministerija. Ji sulaukė didelio pasisekimo ne tik Prancūzijoje, bet ir visoje Europoje. Vilniaus miesto savivaldybės muziejai taip pat dalyvavo  šiame projekte 2005 ir 2006 metais. 2007 m. gegužės 19 d. Europos muziejuose vėl buvo rengiama “Muziejų naktis”. Daugiau apie “Muziejų naktį” Europoje galima rasti interneto svetainėje  adresu http://www.nuitdesmusees.culture.fr.
Venclovų namai-muziejus, finansuojant Vilniaus miesto savivaldybei, taip par dalyvavo "Muziejų naktyje 2007" : kieme, kalno šlaite priešais Pamėnkalnio gatvę buvo sukurta instaliacija "Šviesos naktyje", muziejuje įvyko Dainuojamosios poezijos koncertas. Gausiai susirinkusiems svečiams dainavo Ovidijus Jucys, Ieva Narkutė, Klemen'as Pisk'as.
FOTOGRAFIJOS

   
  **********************
   
 

FOTOPARODA "BERNARDUI BRAZDŽIONIUI - 100''
2007 m. kovo 10 d. - rugpjūčio 17 d. Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos Venclovų namų-muziejaus svetainėje veikė Jono Jakimavičiaus fotoparoda "Bernardui Brazdžioniui - 100". Balandžio 3 d. Venclovų namų svetainėje vyko susitikimas su parodos autoriumi Jonu Jakimavičiumi, Algirdo Tarvydo dokumentinio filmo "Bernardas Brazdžionis. Sugrįžimas" peržiūra. Dalyvavo vyrų choras "Vytis "
. Taip pat kviečiame aplankyti virtualią fotoparodą, kur patalpinome ir Tomo Venclovos straipsnį "Bernardas Brazdžionis". Žiūrėti parodą....

   
  **********************
   
 
KONFERENCIJA "LIETUVOS HELSINKIO GRUPĖ. SUSITIKIMAS PO 30 METŲ"
2007 m. sausio 10 d. Vilniaus Rotušėje Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos Venclovų namai-muziejus talkinat Lietuvos Helsinkio grupei ir Lietuvos žmogaus teisų asociacijai surengė konferenciją "Lietuvos Helsinkio grupė. Susitikimas po 30 metų“ .
Konferencijoje dalyvavo Tomas Venclova, pasaulyje plačiai žinomas poetas, vertėjas, literatūros kritikas ir publicistas, Jeilio (JAV) universiteto profesorius, Liudmila Aleksejeva – Maskvos Helsinkio grupės narė steigėja, istorikė, kovotoja už žmogaus teises, fundamentalios monografijos "История инакомыслия в СССР. Новейший период" autorė, buvę politkaliniai irpasipriešinimo dalyviai Ints Calitis (Latvija), Mart Niklus (Estija).
Fotografo Audroniaus Žygavičiaus fotoreportažas iš konferencijos

   
  **********************
   
 
PROJEKTAS TOLERANCIJOS SALA 2006 m.
Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos Venclovų namuose–muziejuje liepos 10 d. įvyko projekto “Tolerancijos sala” vakaras “1966-2006. Prisimenant pirmąjį Josifo Brodskio apsilankymą Vilniuje”
„Su Josifu Brodskiu susipažinome 1966 m. vasarą, kuomet jis, aplinkybėms susidėjus, atvažiavo pas mus į Vilnių. Po to jis lankėsi Lietuvoje dar keletą kartų. Bet pirmasis kartas buvo ypač įsimintinas, nes tada Josifas pas mus Liejyklos gatvėje, kur dabar jo atminimo lenta, vakarais valgomajame, sėdėdamas už didelio apvalaus stalo, skaitė savo eiles. Su Josifu labai greitai susidraugavome ne tik mes – aš, mano brolis Audronis, mano žmona Elė, bet ir mūsų draugai – Tomas Venclova, Pranas Morkus, Juozas Tumelis, Virgilijus Čepaitis, Ina Vapšinskaitė...“ – taip pirmąjį vilniečių susitikimą su žymiu rusų poetu prisiminė vilnietis profesorius, fizikas Ramūnas Katilius.
Prisiminimų vakare dalyvavo: profesorius Tomas Venclova, profesorius Ramūnas Katilius, jų draugai, buvę kartu tą 1966-jų vasarą…
Projektą finansavoVilniaus miesto savivaldybė. Rengėjas Venclovų namai-muziejus. Projekto vadovė B. Vagrienė
Gedimino Zemlicko fotografijos iš prisiminimų vakaro

Gediminas Zemlickas "Josifas Brodskis: pirma kelionė į Lietuvą" (laikraštyje "Mūsų Lietuva"), dalys: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

  **********************
   
 
MUZIEJŲ NAKTIS 2006
Vilniaus memorialinių muziejų direkcijoje gegužės 20 d. vyko tarptautinės muziejų bendruomenės akcijos "Muziejų naktis 2006" renginiai. VMMD Venclovų namuose- muziejuje klausėmės dainuojamosios poezijos atlikejo Jono Baltoko koncerto ir grožėjomės PROJEKTO “ Šviesos naktyje” instaliacijos "Baltų šešėlių šokis. Šviesos naktyje" vaizdais . Instaliacijos autorė Vita Naumavičienė, Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos Dailės skyriaus mokytoja-metodininkė, instaliaciją paruošė Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos Dailės skyriaus moksleiviai.
Projektą finansavo Vilniaus miesto savivaldybė. Rengėjas Venclovų namai-muziejus. Projekto vadovė B. Vagrienė.
Fotografijos "Muziejų naktis Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos Venclovų namuose-muziejuje"
Tarptautinės muziejų bendruomenės akcijos “Muziejų naktis” renginiai Vilniuje 2006 m. gegužės 20 d.
   
  **********************
   
 
MOKSLINĖ KONFERENCIJA “ANTANUI VENCLOVAI – 100”
2006 m. balandžio 3d. Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos Venclovų namų-muziejaus svetainėje Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas ir Venclovų namai-muziejus surengė mokslinę konferenciją, skirtą rašytojo ir kultūros veikėjo Antano Venclovos 100-osioms gimimo metinėms.
Konferencijos rėmėjas Lietuvos valstybinis mokslo ir studijų fondas.
Konferencijos apžvalga (Donata Mitaitė)    Konferencijos programa.     Konferencijos pranešimų tekstai
   
  **********************
   
 

         
PaRaštės Metai 2006 Venclovų namuose-muziejuje

PaRaštės‘METAI 2006
2006 m. kovo 4 d., Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos Venclovų namų-muziejaus svetainėje, vyko šventės „PaRaštės‘METAI 2006“ renginys. „PaRaštės“ - tai jau tradiciniais tapę rasyk.lt literatūrinės svetainės narių susitikimai-skaitymai. Nuo kitų panašių renginių „PaRaštės” skiriasi originalia koncepcija: skaitoma ne literatūros klasika, o originali svetainės lankytojų kūryba. Šventės rengėjas - visuomeninė organizacija „Kitoks varniukas“.

   
  **********************
   
 
PROJEKTAS TOLERANCIJOS SALA 2005 m.
2005 m sukurta literatūrinė-muzikinė programa „Lietuviškas divertismentas“, kuriame Č. Milošo. J. Brodskio ir T. Venclovos eiles skaito žymūs Lietuvoje aktoriai Virginija Kochanskytė ir Petras Venclovas, jauno ir labai talentingo gitaristo Sauliaus S. Lipčiaus atliekami skamba H. Villa Lobos, L. Brouver, M. Langer, F. Sor kūriniai klasikinei gitarai. Pažymėtina, kad renginys trikalbis – skaitomi ne tik poetų vertimai į lietuvių kalbą bet ir originali poezija lenkų bei rusų kalbomis.
Aktorių darbą papildė 17-kos darbų kilnojamoji J. Brodskio piešinių ir fotografijų paroda. Tai kopijos iš profesoriaus Ramūno Katiliaus ir jo žmonos Elės Katilienės kolekcijos originalų.
Vakaro premjera su didžiuliu pasisekimu įvyko Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos Venclovų namuose-muziejuje 2005 m. rugpjūčio 18d. Po to programa ir paroda dar buvo parodyta spalio 6 d. Kėdainių krašto muziejaus Daugiakultūriame centre ir lapkričio 24 d. Istorinėje LR Prezidentūroje Kaune. Gruodžio 11 d. įvyko pasirodymas Palangos Viešojoje bibliotekoje. Pastaruosius tris pasirodymus papildė projekto vadovės B. Vagrienės pranešimas apie trijų poetų draugystę ir kūrybinį bendradarbiavimą.
Projektą finansavo Lietuvos Respublikos kultūros ir sporto rėmimo fondas ir Vilniaus miesto savivaldybė. Projekto rengėjas Venclovų namai-muziejus.
   
  **********************
   
 
TOMAS VENCLOVA VENCLOVŲ NAMUOSE- MUZIEJUJE SKAITĖ SAVO , J. BRODSKIO, Č. MILOŠO EILES
2005 m. rugpjūčio 18 d. Venclovų namų-muziejaus svetainėje Vilniuje įvyko vakaras-susitikimas "Lietuviškas divertismentas". Aktoriai Virginija Kochanskytė ir Petras Venslovas skaitė Tomo Venclovos, Josifo Brodskio ir Česlavo Milošo poeziją, gitaristas Saulius S. Lipčius grojo H. Villa Lobos, L. Brouwer, M. Langer, F. Sor kūrinius klasikinei gitarai. Pristatyta paroda " Josifas Brodskis. Piešiniai ir fotografijos" iš Ramūno ir Elės Katilių asmeninio archyvo. Vakarą pratęsė poetas, eseistas, Jeilio universiteto profesorius Tomas Venclova, trumpam atvykęs pasisvečiuoti i Lietuvą iš JAV, jo geras draugas fizikas profesorius Ramūnas Katilius su žmona Ele. Buvo vėl skaitomos eilės, prisimenami susitikimai ir draugystė su J. Brodskiu ir Č. Milošu. Pokalbyje buvo grįžtama į sovietmečio laikus, tikslinamos kai kurių įvykių detalės, nes vakare taip pat buvo ir kiti Tomo Venclovos draugai ir bendraminčiai - profesorė Irena Veisaitė, Audronis Katilius, Pranas Morkus, Zenonas Butkevičius, ambasadorius Dr. Romas J. Misiūnas, poetas Marcelijus Martinaitis, poetė Lidija Šimkutė, atvykusi iš Australijos ir daugybė kitų svečių, kurie vos tilpo nemažoje Venclovų svetainėje.
   
  VAKARO „LIETUVIŠKAS DIVERTISMENTAS" AKIMIRKOS
     
Pranas Morkus,Tomas Venclova, Ramūnas Katilius
 
Saulius S.Lipčius, Petras Venslovas
 
Virginija Kochanskytė
   
   
PARODA “Vakaro LIETUVIŠKAS DIVERTISMENTAS akimirkos”. Fotografas Ramūnas Danisevičius (“Lietuvos žinios”)
Lidija Šimkutė, Ramūnas Katilius, Birutė Vagrienė, Marcelijus Martinaitis
   
Dalios Mikutytės fotografijos.