Į parindinį svetainės puslapį   Į pagrindinį portalo puslapį   Apie muziejų kitoje svetainėje

  RENGINIŲ ANONSAS

RENGINIAI IR PROJEKTAI
 
 
 

2019 m. spalio 19 d., šeštadienį, 16 val. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialinis butas-muziejus (Tauro g. 10-1, Vilnius) kviečia lankytojus į šventinę popietę-susitikimą „Su dzūkais apie dzūkus!“, skirtą Vinco Krėvės – 137-osioms gimimo metinėms paminėti. Šia proga muziejuje bus atidaryta bendra Lietuvos fotografų profesionalų ir mėgėjų darbų paroda „Šalis ta – Dainava vadinas“. Parodą pristatys ir aprodys „Alytaus fotografų klubo“ vadovas Stasys Šmigelskas. Prieš žiūrovų akis atsivers Dzūkijos kraštovaizdžio savitumas ir didingumas iš įvairių perspektyvų – iš arti, ir iš toli, net iš paukščio skrydžio. Tokia yra gimtoji Čiurlionio ir Krėvės žemė, padovanojusi mums iškiliausius XX a. kūrėjus. Šventinėje popietėje dzūkas Juozas Žitkauskas išraiškinga dzūkų tarme pristatys savitą knygą-kalendorių be metų „Varėnos krašto dienoraščiai. Gamtos ritmu“. Tai simbolinė kelionė po gražiausius Dzūkijos miestelius, kaimus ir vienkiemius aplankant jos žmones, prikeliant istorinę atmintį ir atgaivinant turtingas protėvių tradicijas bei papročius. Skaitytojų laukia trys šimtai šešiasdešimt penkios istorijos, apipavidalintos smulkiosios tautosakos perlais ir dzūkų fotomenininkų nuotraukomis. Fotografijų parodos atidarymą ir knygos sutiktuves lydės skambi devynstygių kanklių muzika. Savo sukurtas muzikines kompozicijas, įkvėptas liaudies dainų ir lietuviškų sąskambių, atliks kanklininkė Žemyna Trinkūnaitė. „Ir gražios, ir skambios, ir jausmingos visos jų dainelės, jog dieną naktį jų beklausydamas neatsiklausytai“, – rašė Krėvė. Atvykite ir patys tuo įsitikinsite. Šventinė popietė skirta visiems. Ne tik dzūkams! Renginys nemokamas.

 

DAUGIAU APIE KONKURSĄ...

 

LIETUVOS MUZIEJŲ KELIAS 2019

LIETUVOS KRAŠTOVAIZDŽIAI: VANDENŲ KULTŪRINĖ ATMINTIS

2019 m. birželio 26 d. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje (Tauro g. 10-1, Vilnius) įvyko renginys „Plaukiam į Dainavą!“, skirtas Dainavos šalies dainiaus Vinco Krėvės 65-osioms mirties metinėms paminėti. Tai vienas iš „Muziejų kelio“ programos renginių, kuriame dailės, teatro ir kino kalba buvo pažvelgta į pietų Lietuvos kraštovaizdį, išvagotą upių bei ežerų ir apipintą padavimais bei legendomis. Dailininkė Agnė Juškaitė, įkvėpta gimtųjų Krėvės vietų, vasaros pradžioje išliejo dvylikos spalvotų peizažų-akvarelių ciklą, kuris nukėlė „Muziejų kelio“ lankytojus į „Ten, kur sravus Merkys...“ teka. Iš ten Krėvė, iš ten – ir gražiausieji Dainavos šalies senų žmonių padavimai, iš kurių maestro Rimantas Vaitkevičius sudėliojo poetinę-muzikinę poringę, kviesdamas įsiklausyti į tai, kas įamžinta „Epitafijoje tyrojo grožio šaltiniui“. Krėvė rašė: „Daugel mūsų tėvynėje yra puikių ir gražių vietų, bet tarpu jų visų gražiausia ir garsiausia Dainavos šalis.“ Patys tuo įsitikinsite, kai apsilankysite Vinco Krėvės gimtinėje!

FOTOGRAFIJOS

 

MUZIEJŲ NAKTIS 2019

2019 m. gegužės 18 d. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialinis butas-muziejus (Tauro g. 10-1, Vilnius) pakvietė Muziejų nakties lankytojus pakeliauti šventųjų Gango vilnių vilnimis. Muziejaus valtelėje savo darbus eksponavo net dvi dailininkės. Visos kelionės metu buvo galima grožėtis jų kūryba. Agnė Juškaitė, įkvėpta orientalistinės Krėvės kūrybos ir kelionės po šiaurės Indiją bei Nepalą matytų vaizdų, sukūrė akvarelių ciklą Vinco Krėvės knygos leidimui anglų kalba, prieš metus Amerikoje išvydusiam dienos šviesą. Šios iliustracijos-akvarelės buvo eksponuojamos parodoje „Rytų pasakos. Tales from the East“. Aušra Kleizaitė-Kaveri – menininkė, gyvenanti tarp Vilniaus ir Orisos džiunglių, parodoje „Indijos skonis. The taste of India“ eksponavo piešinius, sukurtus Indijoje ir grįžus iš jos, taip pat Orisos genčių tekstilę. Taip pat keliautojai buvo apdovanoti indų dainiaus Rabindranato Tagorės sakralinės poezijos perlais, kuriuos iš šventojo Gango vilnių padėjo iškelti maestro Rimantas Vaitkevičius, sunerdamas iš jų poetinį-muzikinį „Prakilniųjų giesmių. Gytandžali“ vėrinį. Kai Rabindranatas Tagorė Indijoje kūrė savo prakilniąsias giesmes, Vincas Krėvė Azerbaidžane rašė orientalistinę apysaką „Pratjekabuda. Šventųjų Gango vilnių pasaka“. Šis Vinco Krėvės tekstas paskatino šiuolaikinį ukrainiečių režisierių Ruslaną Korostenskį sukurti filmą „Airan: dievų keliai“, kuriuo buvo užbaigta Muziejų nakties renginio programa. Lauksime Jūsų ir kitu metu atvilnijant iki Vinco Krėvės muziejaus Tauro kalno papėdėje!

FOTOGRAFIJOS

 

ALGIMANTO BUČO KNYGOS SUTIKTUVĖS

2019 m. balandžio 25 d., ketvirtadienį, 18 val. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje (Tauro g. 10-1, Vilnius) įvyks susitikimas su literatūrologu ir istoriku Algimantu Bučiu, kuris Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui pagerbti išleido solidų veikalą, sulaukusį tokio didelio skaitytojų susidomėjimo, kad pirmasis jo tiražas iškart tapo retenybe. Ką tik pasirodė atnaujintas Algimanto Bučio knygos „Lietuvių karaliai ir Lietuvos karalystė de facto ir de jure viduramžių Europoje“ leidimas, kurio sutiktuves kviečiame švęsti Vinco Krėvės muziejuje. Lietuvos karalių ir karalystės bylą vakaro svečiams pristatys knygos autorius Algimantas Bučys, kuris sugriaus mitą apie vienintelį Lietuvos karalių Mindaugą ir vos dešimtmetį (1253–1263) egzistavusią Lietuvos karalystę. Įdomiausius knygos fragmentus perteiks ir dainas apie Lietuvą atliks aktorius bei bardas Gediminas Storpirštis. Kviečiame ateiti ir diskutuoti kartu apie karalių Lietuvą, kurios palikuonys esame mes. Renginys nemokamas.

 

Susitikimų ciklas „Lietuva Azijoje – Azija Lietuvoje“.

2019 m. kovo 21 d. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje (Tauro g. 10-1, Vilnius) įvyko pirmasis susitikimų ciklo „Lietuva Azijoje – Azija Lietuvoje“ renginys „Indija – pėdų šokio gijomis nuausti piešiniai“. Vakaro viešnios – menininkės, susiejusios savo gyvenimą ir kūrybą su Indija ir jos kultūra. Vinco Krėvės, vieno iš orientalizmo lietuvių literatūroje pradininkų, bute buvo atidaryta dailininkės Aušros Kleizaitės-Kaveri (www.ausrakleizaite.com) piešinių ir indiškos tekstilės audinių paroda. Šokėja Kristina Luna-Dolinina, įkvėpta XV a. Indijos poeto ir audėjo Kabyro, parodė žiūrovams kelis šokio performansus. Azijos menų centro vadovė Gabija Vosyliūtė piešė indiškas mandalas tiesiog ant lankytojų rankų. Šiame kūrybos vakare moterų kūrėjų tercetas meno kalba atskleidė savo kūrybinio kelio trajektorijas, kurios lyg šilko gijos nusidriekia iki tolimosios Indijos krantų. Jeigu negalėjote dalyvauti renginyje, kviečiame atvykti apžiūrėti parodą. Rengėjas – Azijos menų centras. Partneriai: Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialinis butas-muziejus, Lietuvos-Indijos forumas.

FOTOGRAFIJOS

 

VYDĖTOJAS VILHELMAS STOROSTA
Vydūno 150-osioms gimimo metinėms paminėti

2018 m. gruodžio 7 d. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje (Tauro g. 10-1, Vilnius) įvyko renginys „Vydėtojas Vilhelmas Storosta“. Tai vienas iš ciklo „Lietuvos kūrėjai ir puoselėtojai“ vakarų, skirtas Vydūno 150-osioms gimimo metinėms (1868–1953) paminėti. Vakaro svečiai – garsūs vydūnistai bei mokslininkai Vaclovas Bagdonavičius ir Aušra Martišiūtė-Linartienė – pristatė savo parengtą, išskirtinio susidomėjimo visuomenėje sulaukusią ir šiemet pakartotinai išleistą monografiją „Vydūnas“ (Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras, 2018), kurioje išsamiai aptariamas Vydūno gyvenimo ir veiklos kelias, analizuojama jo filosofijos idėjų sistema ir tyrinėjamas dramaturgijos palikimas. Vydūno amžininko – Vinco Krėvės – eksponuojama Vydūno portretų paroda, kurią sukūrė ir renginio metu lankytojams pristatys fotomenininkas Juozas Valiušaitis. Japoniška fleita ir kanklėmis grojo Gediminas Sederevičius ir Eirimas Velička.

 

POEZO KONCERTAS
Vinco Mykolaičio-Putino 125-osioms gimimo metinėms paminėti

2018 m. lapkričio 23 d. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje (Tauro g. 10-1, Vilnius) įvyko „Poezo koncertas“. Tai vienas iš ciklo „Atkurtos Lietuvos kultūros ženklai“ renginių, skirtas Vinco Mykolaičio-Putino 125-osioms gimimo metinėms paminėti. Vakaro svečius pakvietėme pakeliauti Vinco Mykolaičio-Putino gyvenimo (1893–1967) ir kūrybos keliais, pasisemti išminties iš jo „sielos dienoraščių“ ir patirti šios genialios asmenybės sielos žavesį. „Poezo koncertas“ – tai paties Vinco Mykolaičio-Putino įvardijama Kūrybos valanda, tai susitikimas su Mūza ir savuoju „Aš“, tai įsiklausymas į Būties pulsavimą ir atsivėrimas Amžinybės dvelksmui. Apdovanotas išskirtiniu poetiniu talentu, Vincas Mykolaitis-Putinas lietuvių lyriką praturtino tikrais poezijos perlais, kuriuos naujai išgirsti padėjo kūrybos vakaro sumanytojas – maestro Rimantas Vaitkevičius. Poetinius tekstus lydėjo iškiliausių kompozitorių – Mikalojaus Konstantino Čiurlionio, Edvardo Grygo, Žiulio Masnė, Johano Sebastiano Bacho, Liudviko van Bethoveno, Richardo Vagnerio ir Aleksandro Skriabino – muzika.

FOTOGRAFIJOS

 

PAS DANGAUS VARTUS... POEZIJA PROZOJE!
Vinco Krėvės 136-osioms gimimo metinėms paminėti

2018 m. lapkričio 8 d. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje (Tauro g. 10-1, Vilnius) įvyko kūrybos vakaras „Pas dangaus vartus... Poezija prozoje!“ Tai vienas iš ciklo „Atkurtos Lietuvos (1918–1940) kultūros ženklai“ renginių, skirtas Vinco Krėvės 136-osioms gimimo metinėms paminėti. Įkvėptas iškilaus dzūko – Vinco Krėvės – poetinės prozos kūrinių, maestro Rimantas Vaitkevičius padovanojo vakaro svečiams literatūrinę muzikinę kompoziciją, supintą iš tekstų ir gyvenimo kontekstų, atskleidusių Rašytojo pasaulėjautos ir pasaulėžiūros kontūrus. Programoje taip pat skambėjo Krėvės amžininko – kompozitoriaus Juozo Naujalio – muzika. „Teatras turi siekti ne horizontalės, bet vertikalės, t.y. vesti žmogaus mintį gelmėn ir tuo pat metu aukštyn“, – teigia maestro. Rimantas Vaitkevičius – režisierius, aktorius, sceninio meistriškumo mokytojas, save atidavęs Kauno muzikiniam teatrui, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentams ir Vilniaus baleto mokyklos auklėtiniams, tebesidalija savo išskirtinio talento vaisiais su visais žiūrovais. Iš širdies į širdį!

FOTOGRAFIJOS

 

ŽYNYS AKIM ŽVAIGŽDĖTOM..

2018 m. spalio 19 d. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje (Tauro g. 10-1, Vilnius) svečiavosi Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universiteto Kultūros fakulteto Knygų klubo nariai. Kartu su popietės svečiais buvo paminėtas 136-asis Vinco Krėvės gimtadienis. Ta proga maestro Rimantas Vaitkevičius padovanojo susirinkusiems poetinę muzikinę kompoziciją „Žynys akim žvaigždėtom...“, kurioje subtiliai perteikė Jurgio Baltrušaičio, Vinco Krėvės bičiulio, asmenybės genijų, svarbiausius jo gyvenimo faktus ir išskirtinio poetinio talento vaisius.

FOTOGRAFIJOS

 

LIETUVOS MUZIEJŲ KELIAS
KRĖVĖ TEATRE: MEILĖ IR DIDŽIAVYRIAI

2018 m. birželio 27 d. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialinis butas-muziejus (Tauro g. 10-1, Vilnius) pradėjo naują renginių ciklą „Atkurtos Lietuvos kultūros ženklai“. Buvo pristatyta programa „Krėvė teatre: meilė ir didžiavyriai“. Rengiant šią programą, talkino Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus bei Lietuvos literatūros ir meno archyvas, suteikę galimybę Vinco Krėvės muziejui pasinaudoti jų archyvais, rengiant parodą „Dvasios milžinai fotografijoje“, kurioje eksponuojamos nuotraukos iš pirmųjų Vinco Krėvės dramų pastatymų Valstybės teatro scenoje, taip pat Jono Surkevičiaus kostiumų eskizai Vinco Krėvės dramų personažams.

FOTOGRAFIJOS

 

KULTŪROS NAKTIS 2018

Vienos nakties kultūros ir meno festivalis „Kultūros naktis“ startuos 2018 m. birželio 15-osios vakarą, iškart po jo šventenybės Dalai Lamos viešnagės Lietuvoje. Tauro kalno papėdėje įsikūrusiame rašytojų name šviesos degs ir tada, kai ant Vilniaus stogų pradės leistis pirmosios sutemos. Po savaitės darbų, penktadienio vakarą, kviečiame atsipūsti ir gerai praleisti laiką jaukioje aplinkoje, autentiškame Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje (Tauro g. 10-1, Vilnius).
20 val. vilniečiams ir miesto svečiams bus pristatyta specialiai šiam vakarui parengta programa „Nuo Budos iki Pratjekabudos...“. Slėpiningas Rytų pasaulis dar jaunystėje sužavėjo Vincą Krėvę. Gyvendamas Azerbaidžano sostinėje Baku, jis sukūrė apysaką „ant pamatų senosios Indijos“, kurią pavadino „Pratjekabuda: šventųjų Gango vilnių pasaka“. Visai neseniai šį kūrinį į anglų kalbą išvertė Amerikos lietuvis Rimas Černius. Jo dėka šiemet Amerikoje anglų kalba išleista apysaka „Pratjekabuda. A tale of the sacred waves of the Ganges“ pasiekė ir Lietuvą. Kultūros nakties renginių lankytojai galės pirmieji pamatyti ir pavartyti šį unikalų leidinį, apipavidalintą dailininkės iliustratorės Agnės Juškaitės akvarelėmis. Renginio pradžioje jauna menininkė lankytojams daugiau papasakos apie šios naujos knygos atsiradimą.
20.30 val. bus parodyta šios apysakos vieno skyriaus ekranizacija „Daivų keliais / On the Paths of the Fates“, režisuota tarptautinės kūrybinės grupės „Uroboros“ vadovo Gedimino Sederevičiaus.
21.15 val. Kultūros nakties lankytojai taip pat galės pamatyti ir ukrainiečių kilmės režisieriaus Ruslano Korostenskio šiuolaikinio kino projektą „Airan: dievų keliai / Airan: Paths of the Gods“, įkvėptą orientalistinės Krėvės kūrybos.

FOTOGRAFIJOS

 

PARODOS ATIDARYMAS

Atkurtos Lietuvos Valstybės šimtmečiui paminėti Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialinis butas-muziejus skelbia mokinių piešinių konkursą „Dvasios milžinai Krėvės kūryboje. Iškiliausi padavimų, apsakymų ir dramų personažai“.
Piešinių parodos atidarymas įvyko gegužės 23 d. per šventinį konkurso pabaigtuvių renginį, į kurį susirinko gausus mokinių būrys su tėveliais ir mokytojais. Meninę programą konkurso dalyviams parengė ir pristatė aktorė Dalia Michelevičiūtė ir kanklininkė Žemyna Trinkūnaitė. Po to visiems piešinių konkurso dalyviams ir jų mokytojams buvo įteikti padėkos raštai, o laureatams – ir atminimo dovanėlės: puodeliai su Krėvės personažų atvaizdais, dėlionės su fotografijomis iš muziejaus archyvo ir knygelės su Vilniaus senamiesčio ir jo gyventojų nuotraukomis.

FOTOGRAFIJOS

 

Renginio trukmė: 18.00 – 24.00 val. 
Programa VINCO KRĖVĖS ORIENTO ĮBALSINIMAS IR ĮVAIZDINIMAS   pristato orientalistinę Krėvės kūrybą. Programa sudaryta iš dviejų dalių – V. Krėvės įvaizdinimo (2 meniniai filmai, sukurti remiantis Krėvės kūryba) ir įbalsinimo ( teatralizuoti Krėvės orientalistinės kūrybos („Rytų pasakų“)  skaitymai).
Vakaro programoje du filmai „Airan:dievų keliai“ (rež.  Ruslanas Korostenskis, 30 min.) ir „Daivų keliais“ (rež. Gediminas Sederevičius, 40 min.) ir teatralizuotas Vinco Krėvės „Rytų pasakų“ skaitymas. 
Programa: 
Pradžia 20.00 val. -– įžanginis žodis ir V. Krėvės „Rytų pasakų“ (Tales from the East), 2018 m. angliškai išleistų JAV, pristatymas. 
20.15 val. Krėvės „Pratjekabudos“ dalies įvaizdinimas vaidybiniu filmu „Daivų keliais“.  
20.45 val. Krėvės pasakos „Indas, kuriame karalius laiko geriausią savo vyną“ aktorinis įbalsinimas . 
21.05 val. Krėvės Oriento transformacija dabartyje vaidybiniu filmu „Airan: dievų keliai“.  
21.40 val. Krėvės pasakos „Azerstano šalis“ aktorinis įbalsinimas.
22 val. Pertrauka – 15 min. 
22.15 val. kartojame filmą „Daivų keliais“.
22.45 val. Krėvės pasakos „Moteris“ aktorinis įbalsinimas.
23.15 val. kartojame filmą „Airan: dievų keliai“. 

FOTOGRAFIJOS

 

          KLAJOKLIS SU ŽINBINTU VILTIES

2018 m. gegužės 3 d., ketvirtadienį, 18 val. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje (Tauro g. 10-1, Vilnius) įvyko atminimo vakaras „Klajoklis su žibintu vilties...“, skirtas Jurgio Baltrušaičio 145-osioms gimimo metinėms paminėti. Būsimasis poetas, eseistas, vertėjas ir diplomatas Jurgis Baltrušaitis gimė 1873 m. gegužės 2 d. Jurbarko valsčiuje, mirė 1944 m. sausio 3 d. Paryžiuje, nugyvenęs 70 metų. Renginio svečias maestro Rimantas Vaitkevičius pristatė žiūrovams poetinę muzikinę kompoziciją „Klajoklis su žibintu vilties“, kurios metu skambėjo Jurgio Baltrušaičio poezija, jo bičiulio Aleksandro Skriabino ir kitų kompozitorių muzika. Muziejaus vadovas Vladas Turčinavičius papasakojo apie Jurgio Baltrušaičio diplomatinę veiklą..

Programa buvo pakartota 2018 m. liepos 24 d. Juodkrantėje, Liudviko Rėzos kultūros centre.

FOTOGRAFIJOS

 

      LIETUVIAIS ESAME MES GIMĘ

2018 m. kovo 7 d., trečiadienį, 18 val. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje (Tauro g. 10-1, Vilnius) vyko renginys „Lietuviais esame mes gimę...“. Šiuo renginiu muziejus papildė Lietuvių kalbos dienoms skirtų renginių programą, parengtą gimtosios kalbos sklaidai ir reikšmei didinti.
Renginio metu didžiausias dėmesys skirtas istoriko Rimanto Matulio knygos „Lietuvių tautos kilmė“ pristatymui. Autorius, naudodamasis Europos žemėlapiu, pateikė kelias įžvalgas iš savo knygos – galimas lietuvių tautos kilmės hipotezes.
Po knygos pristatymo pranešimu apie lietuvių kalbos padėtį šių dienų Vilniuje dalinosi Vilniaus miesto savivaldybės Valstybinės kalbos reikalų visuomeninės komisijos pirmininkė Eglė Mirončikienė. Į diskusiją apie kalbos aktualijas aktyviai įsitraukė ir renginio lankytojai.
Renginio metu skambėjo liaudies dainų klubo „Raskila“ atliekamos lietuvių liaudies dainos, kurioms, gavę dainų žodžius, energingai pritarė visi norintys.

FOTOGRAFIJOS

 

Atkurtos Lietuvos Valstybės šimtmečiui paminėti Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialinis butas-muziejus skelbia mokinių piešinių konkursą „Dvasios milžinai Krėvės kūryboje. Iškiliausi padavimų, apsakymų ir dramų personažai“.
Daugiau informacijos, konkurso sąlygos..

 
IŠ KRAUJO IR AISTROS

2018 m. vasario 21 d. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje (Tauro g. 10-1, Vilnius) įvyko renginys „Iš kraujo ir aistros... arba Pašauto paukščio giesmė“. Tai vienas iš renginių ciklo „Vasario 16-osios kūrėjai ir puoselėtojai“ vakarų, skirtas Oskarui Milašiui (1877–1939) atminti. Apie tai, kaip Oskaras Milašius tapo pirmuoju Lietuvos diplomatu Prancūzijoje, papasakojo istorijos tyrinėtojas Vladas Turčinavičius savo pranešime „Vasario 16-osios Lietuva kaip Apvaizdos apreiškimas“. Įkvėptas poezijos genijaus eilių, aktorius ir režisierius Rimantas Vaitkevičius padovanojo vakaro svečiams poetinę muzikinę kompoziciją, kurios metu skambėjo Oskaro Milašiaus ir Vytauto Mačernio poezijos posmai, Osvaldo Balakausko, Zigmo Virkšo ir Algirdo Martinaičio muzikos fragmentai. Pasak Rimanto Vaitkevičiaus, „norint suprasti Oskaro Milašiaus kūrybinę asmenybę, nėra kito kelio, kaip dar ir dar kartą įsigilinti į tai, ką jis rašė apie save. O čia – kiekvieną kartą gilėja įsitikinimas, kad jis nieko nėra sukūręs tokio, ko pats asmeniškai nebūtų išgyvenęs. Jo kūryboje randame ir negailestingai, be gėdos ir sąžinės priekaištų apnuogintą gyvenimo realybę. Ir tai, kas galėjo būti ar nutikti. Ir tai, – ko jis aistringai geidė... Taip pamažėl atsiveria šio menininko sielos pasaulis. Jo šviesa ir šešėliai...“ Norintiems dar labiau susipažinti su Oskaro Milašiaus gyvenimo, kūrybos ir diplomatinės veiklos pasauliu, maestro rekomendavo paskaityti šias knygas: Laimono Tapino istorinį romaną „Septynios vienatvės Paryžiuje“ (Kaunas: Spindulys, 1993); du Oskaro Milašiaus autobiografinius romanus vienoje knygoje „Meilės įšventinimas. Zborovskiai“ (Vilnius: Alma Littera, 2001); dramaturgijos rinktinę „Misterijos“ (Vilnius: Vaga, 2002) ir „Poeziją“, išleistą lietuvių ir prancūzų kalbomis (Vilnius: Vaga, 1981).

FOTOGRAFIJOS

 

Žynys akim žvaigždėtom...

2017 m. gruodžio 6 d. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje (Tauro g. 10-1, Vilnius) įvyko kūrybos vakaras „Žynys akim žvaigždėtom...“. Tai vienas iš renginių ciklo „Pasaulio įžymieji – Vinco Krėvės bičiuliai“ vakarų, skirtas Jurgio Baltrušaičio artėjančioms 145-osioms gimimo metinėms paminėti. Jurgis Baltrušaitis (1873–1944) – vienas iš nedaugelio dvikalbių lietuvių poetų. Įkvėptas šio iškilaus dainiaus eilių, maestro Rimantas Vaitkevičius parengė ir pristatė vakaro svečiams muzikinę poetinę programą, praskleidusią Jurgio Baltrušaičio asmenybę, jo kūrybą ir likimą. Skambėjo eilės iš Jurgio Baltrušaičio poezijos lobyno ir poeto pamėgtų kompozitorių muzika. Apie šio talentingo dainiaus – žynio akim žvaigždėtom – bičiulystę su Krėve – Dainavos šalies dainiumi – remdamasis jų laiškais bei atsiminimais, pasakojo muziejaus vadovas Vladas Turčinavičius.

Renginio fotografijos..         

 

    

Albumo „Čiurlionio namai Vilniuje“ sutiktuvės ir fotofilmas „Lietuviškos raidės kaina. Lietuvos mokyklos okupuotame Vilniaus krašte (1919–1939)

2017 m. lapkričio 9 d. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje (Tauro g. 10-1, Vilniuje) įvyko fotomenininko Juozo Valiušaičio autorinis kūrybos vakaras. Renginyje buvo pristatyta šiuo metu muziejuje veikianti Juozo Valiušaičio surengta fotografijų paroda „Čiurlionio namus supusieji“, įamžinusi daugelio iškilių Lietuvos kūrėjų veidus, sūpavusių Čiurlionio namų Vilniuje, Savičiaus gatvėje, „lopšį“. Fotoportretų parodą papildė ką tik naujai išleista knyga albumas „Čiurlionio namai Vilniuje“. Apie šios solidžios knygos gimimą dalinosi albumo apipavidalintojas ir daugelio fotografijų autorius – Juozas Valiušaitis, o apie išskirtinę šio fotomenininko asmenybę kalbėjo vakaro svečias – filosofas Krescencijus Stoškus. Aktorė Diana Anevičiūtė perteikė Sofijos Kymantaitės atsiminimus, o skaitovas Virgilijus Kubilius pristatė ištraukas iš šios knygos. Renginio pabaigoje buvo parodytas Juozo Valiušaičio ir Gražinos Mareckaitės sukurtas fotofilmas „Lietuviškos raidės kaina. Lietuvos mokyklos okupuotame Vilniaus krašte (1919–1939)“. Šiame vakare buvo galima įsigyti albumą ir fotofilmo įrašą. Renginys pasibaigė, paroda tęsiasi. Laukiame apsilankant!

Renginio fotografijos..    

 

Vincas Krėvė – diplomatas, humanistas, poetas
                                                                            135-osioms Vinco Krėvės gimimo metinėms paminėti

2017 m. spalio 19 d. Vilniaus įgulos karininkų ramovėje (Pamėnkalnio g. 13) įvyko vakaras, skirtas Vinco Krėvės-Mickevičiaus 135-osioms gimimo metinėms ir artėjančiam Nepriklausomos valstybės atkūrimo šimtmečiui paminėti. Renginyje „Vincas Krėvė – diplomatas, humanistas, poetas“ svečiavosi Lietuvos azerbaidžaniečių bendrijos pirmininkas ir Vinco Krėvės gyvenimo bei kūrybos tyrinėtojas Mahiras Gamzajevas. Vakaro svečias, remdamasis Azerbaidžano ir Lietuvos archyvų dokumentais, perskaitė pranešimą Konsulo Krėvės „vizos į gyvenimą, kuriame pristatė beveik nežinomą Vinco Krėvės veiklą, susijusią su jo diplomatiniu darbu Azerbaidžane 1919–1920 m., tuo papildydamas pasaulinės diplomatijos istoriją naujais faktais. Ištiesti pagalbos ranką, išduodant žmonėms lietuviškus kilmės dokumentus, kurie gintų juos ir suteiktų jiems teisę sugrįžti į nepriklausomą Lietuvą buvo vienas svarbiausių Vinco Krėvės kaip konsulo Azerbaidžane uždavinių. Ši veikla tapo ypač rizikinga, Azerbaidžaną užgrobus bolševikams. Renginio metu talentingas lietuvių aktorius Remigijus Vilkaitis naujai interpretavo ir šiuolaikiškai perteikė Vinco Krėvės politinę apybraižą „Bolševikai“, pirmą kartą paskelbtą 1920 m. laikraštyje „Tauta“, redaguotame Juozo Tumo-Vaižganto. Išskirtinę muzikinę programą „Sąskambiai“, sukurtą interpretuojant lietuvių, azerų ir persų muziką, vakaro svečiams padovanojo Saulius ir Donatas Petreikiai.
Rengėjas – Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialinis butas-muziejus
Partneris – Vilniaus įgulos karininkų ramovė

 Renginio fotografijos..

 

Vasario 16-osios kūrėjai ir puoselėtojai

Vakaras ,,Kodėl nežinomi Krėvė ir Galvanauskas“?

2017 m. liepos 13 d. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje (Tauro g. 10-1, Vilnius) įvyko ,,Lietuvos muziejų kelio“ renginys ,,Kodėl nežinomi Krėvė ir Galvanauskas?“ Vakaras buvo skirtas Lietuvos ir išeivijos šviesuolių-Vinco Krėvės-Mickevičiaus ir Ernesto Galvanausko 135-osioms gimties metinėms paminėti.
Renginio metu profesorius Stanislovas Algimantas Martišius pristatė 5-ių Vyriausybių premjero Ernesto Galvanausko diplomatinę bei organizacinę 1920-1924 m. veiklą. Istorijos tyrinėtojas, muziejininkas Vladas Turčinavičius papasakojo apie Vinco Krėvės-Mickevičiaus, 1922 metais tapusio Lietuvos Šaulių sąjungos pirmininku, veiklą organizuojant Klaipėdos sukilimą ir Šaulių sąjungos pagalbą premjerui Ernestui Galvanauskui. Po pristatymų vyko diskusija, kuri išryškino, kad Vinco Krėvės ir Ernesto Galvanausko indėlis į Lietuvos atkūrimą yra didelis, tačiau informacijos viešojoje erdvėje yra mažai.
Vėliau Vladas Tučinavičius pristatė lietuviams nežinomą orientalistinę Vinco Krėvės kūrybą, renginio meninę dalį užpildė filmo ,,Daivų keliais“, sukurto pagal Vinco Krėvės apysaką ,,Pratjekabuda (Šventųjų Gango vilnių pasaka)“ (1913 m.), peržiūra.

 Renginio fotografijos..        

 

Renginių ciklas „Išeivijos šviesuoliai“:

,,Likau gyvenimo paraštėje"
Juozui Brazaičiui ir 1941 m. birželio 23 d. sukilimui paminėti

2017 m. birželio 29 d. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje (Tauro g. 10-1, Vilnius) įvyko renginys, skirtas išeivijos šviesuoliui – Juozui Ambrazevičiui-Brazaičiui – atminti. Renginyje buvo parodyta Algio Kuzmicko režisuota dokumentinė apybraiža „Likau gyvenimo paraštėje“, atskleidžianti Juozo Brazaičio gyvenimo dramą: prarastą tėvynę, šeimą, likimo draugų išdavystes, šmeižtą. Vakare svečiavosi filmo scenarijaus autorius Vidmantas Valiušaitis, kuris pristatė žiūrovams šią iškilią išeivijos asmenybę – literatūrologą, pedagogą, kovotoją už Lietuvos laisvę, antisovietinės ir antinacinės rezistencijos dalyvį, politikos ir visuomenės veikėją, 1941 m. birželio sukilime ėjusį Lietuvos laikinosios vyriausybės ministro pirmininko pareigas. Pasak Juozo Brazaičio, jo gyvenimo tikslas buvo daryti viską, kad Lietuvai būtų geriau, kad Lietuvos vardas, jos kančios, jos kovos būtų žinomos pasaulyje. Po filmo peržiūros vyko diskusija.   

Renginio fotografijos..

 

  MUZIEJŲ NAKTIS 2017, gegužės 20 d.

Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialinio buto-muziejaus svetainėje (Tauro g. 10-1)
Muziejaus lankymas: 10.00 – 17.00 val.
Renginio trukmė: 18.00 – 23.00 val.
Muziejų nakties renginys TYROJO GROŽIO LITURGIJA, skirtas poeto ir vertėjo Konstantino Balmonto 150-osioms gimimo metinėms paminėti.
Konstantinas Balmontas – poetas simbolistas, rašęs rusų kalba ir vienas pirmųjų vertęs į ją lietuvių autorių tekstus, taip supažindindamas pasaulio rusakalbę auditoriją su moderniąja lietuvių poezija. „Muziejų nakties“ programos renginyje skambėjo Konstantino Balmonto originalioji kūryba ir jos meniniai vertimai į lietuvių kalbą. Prieš šešerius metus Gedimino Kavaliausko iniciatyva Vilniuje, Žvėryno skverelyje, buvo atidengtas paminklas Konstantinui Balmontui. Apie šio poeto ryšius su Lietuva renginyje kalbėjo literatūrologė Kristina Sakalavičiūtė, monografijos „Konstantinas Balmontas ir Lietuva“ autorė. Apie iškilaus poeto bičiulystę su Vincu Krėve pasakojo muziejaus vadovas Vladas Turčinavičius. Šį renginį apvainikavo muzikinė-poetinė premjera „Tyrojo grožio liturgija. Литургия красоты“, kurią lankytojams parodė aktorius ir režisierius – maestro Rimantas Vaitkevičius. Tarp pasirodymų „Muziejų nakties“ lankytojai klausėsi Konstantino Balmonto eilių iš disko „Draugystės atspindžiai“.

Renginio fotografijos..

 

Renginių ciklas „Išeivijos šviesuoliai“: Iš grumsto ir iš dvasios...

2017 m. gegužės 4 d. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje (Tauro g. 10-1, Vilnius) įvyko kūrybos vakaras, skirtas išeivijos šviesuolio – Kazio Bradūno – 100-osioms gimimo metinėms paminėti. Tai jau trečiasis Bradūno apsilankymas Krėvės muziejuje. Prieš dvidešimt metų Kazys ir Kazimiera Bradūnai dalyvavo Muziejaus atidarymo iškilmėse, dar po kelių metų – skaitė savo eiles ir dalinosi prisiminimais apie Krėvę Muziejaus surengtoje literatūros popietėje. Šįkart iškilią lietuvių literatūros ir kultūros asmenybę pristatė poeto dukra Elena Bradūnaitė-Aglinskienė. Poetinę muzikinę kompoziciją „Iš grumsto ir iš dvasios“ padovanojo vakaro viešnios – aktorė Dalia Michelevičiūtė ir kanklininkė Žemyna Trinkūnaitė. Šiuo renginiu Muziejus įsiliejo į Kazio Bradūno metams skirtų renginių programą.

Renginio fotografijos..  

 

Būties stebuklo valanda

2017 m. kovo 11-ąją – Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną – Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje įvyko muzikinio poetinio monospektaklio „Būties stebuklo valanda“ premjera. Šia kūrybos popiete muziejus įsiliejo į Lietuvių kalbos dienoms skirtų renginių programą, parengtą lietuvių kalbą ir literatūrą puoselėjusioms, dvasios šviesą ir viltį skleidusioms asmenybėms pristatyti. Monospektaklio pagal Vincą Krėvę ir Šatrijos Raganą sumanytojas ir atlikėjas yra žinomas Muzikinio teatro režisierius bei aktorius – maestro Rimantas Vaitkevičius. Skambėjo Krėvės „Bedievio“ ir Šatrijos Raganos „Sename dvare“ fragmentai, liaudies muzikos akordai ir Frederiko Šopeno noktiurnai. Taip pat Marcelijaus Martinaičio, Aldonos Puišytės ir Stasės Dzenuškaitės eilės. Popietė buvo skirta 135-osioms Vinco Krėvės ir 140-osioms Marijos Pečkauskaitės-Šatrijos Raganos gimimo metinėms paminėti.

 Renginio fotografijos..    

 

       Lietuvos byla ambasadorių žvilgsniu

2017 m. vasario 16 d., ketvirtadienį, 16 val. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje (Tauro g. 10-1, Vilnius) įvyks renginys „Lietuvos byla ambasadorių žvilgsniu“. Popietė skirta išeivijos šviesuolių – Kazio Škirpos ir Vytauto Antano Dambravos – atminimui. Lietuvos valstybės atkūrimo aušroje Kazys Škirpa pirmasis iškėlė Trispalvę Gedimino pilyje, o II pasaulinio karo metu Vytautas Antanas Dambrava ir Vincas Krėvė rūpinosi lietuvių vaikų švietimu Glasenbacho pabėgėlių stovykloje Austrijoje. Šių iškilių asmenybių diplomatinę veiklą plačiau pristatys politikos apžvalgininkas Vidmantas Valiušaitis, leidyklos „Žara“ direktorė Ramutė Žandarienė ir muziejaus vadovas Vladas Turčinavičius. Renginyje dainuos ir muzikuos postfolkloro grupė „Rugiaveidė ir šeima“. Taip pat muziejuje bus atidaryta Vytauto Daraškevičiaus fotografijų paroda „Dainavos šalies vaizdai ir žmonių veidai“. Lietuvos valstybės atkūrimo dieną švęskime kartu! Renginys nemokamas.

Renginio fotografijos..

 
          Vakaras ,, Aukoti ir aukotis"

2016 m. gruodžio 28 d., trečiadienį, 18 val. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje (Tauro g. 10-1, Vilnius) įvyks pirmasis renginių ciklo „Išeivijos šviesuoliai“ vakaras, skirtas publicistikos meistro Juozo Kojelio 100-osioms gimimo metinėms paminėti. Politikos ir kultūros apžvalgininkas Vidmantas Valiušaitis pristatys pranešimą „Gyvųjų skola Juozui Kojeliui“. Savo prisiminimais apie iškilią išeivijos asmenybę dalinsis vakaro svečiai – Vilija Aleknaitė-Abramikienė ir Valdas Vasiliauskas. Šiame renginyje gros vienas žymiausių Lietuvos bliuzmenų – Virgilijus Jutas. Vakaro programą užbaigs Svetlanos Gužauskienės režisuotas dokumentinis filmas „Aukoti ir aukotis“, pristatysiantis Juozo Kojelio asmenybės portretą. Ateik, pamatyk, sužinok! Renginys nemokamas.

Renginio fotografijos..

 

   Vakaras ,,Milžinų dvasia"

Renginys skirtas Lietuvos kariuomenės dienai ir Saulės mūšio 780-osioms metinėms paminėti Milžinų dvasia. 2016 m. lapkričio 23 d., trečiadienį, 18 val. kviečiame jus į įspūdingą pažintinę kelionę erdvėlaiviu „Milžinų dvasia“. Vienam vakarui nusikelsime į XIII a. Lietuvą. Kelionė skirta Lietuvos kariuomenės dienai ir Saulės mūšio 780-osioms metinėms paminėti. Jus lydės patyrę kapitonai – Tomas Baranauskas ir Gintaras Songaila. Istorikas Tomas Baranauskas pristatys keleiviams savo naujausių tyrinėjimų rezultatus, moderniausiomis priemonėmis nustatant Šiaulių (Saulės) mūšio vietą. Kelionės metu bus parodytas Sauliaus Bartkaus režisuotas pirmasis lietuviškos istorinės dokumentikos filmas „Saulės mūšis“. Šią kino juostą pristatys filmo scenarijaus autorius Gintaras Songaila. Erdvėlaivį puoš fotomenininko Vytauto Daraškevičiaus fotografijų ciklas „Saulės ratu“. Šią kelionę jums dovanoja Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialinis butas-muziejus. Visų keleivių laukiame Tauro gatvės 10-ajame name!  

Renginio fotografijos..     

 

Renginys ,,Nežinomas Krėvė"

2016 m. lapkričio 15 d. buvusiame Vilniaus universiteto profesorių name, įsikūrusiame Tauro kalno papėdėje, svečiavosi Skautų akademijos nariai, kurie teigia, kad „Lietuvos skautija – tai šeima, kurioje nuostabiai gera ne tik skautauti, mokytis, tobulėti, bet ir tiesiog būti kartu.“
Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialinio buto-muziejaus vadovas Vladas Turčinavičius Skautų akademijos klausytojams pristatė pranešimą „Nežinomas Krėvė“. Buvo kalbama apie Vinco Krėvės politinę ir visuomeninę veiklą XX a. trečiajame dešimtmetyje, jam tapus Šaulių sąjungos pirmininku ir vienu iš Klaipėdos sukilimo organizatorių. Paskui buvo apžvelgta rašytojo orientalistinė kūryba ir parodytas filmas pagal Vinco Krėvės apysaką „Pratjekabuda“.

Kastyčio Mačiūno nuotraukos:


Vladas Turčinavičius ir Vincas Krėvė-Mickevičius


Muziejaus vadovo paskaita ekspozicijų salėje


Vakaro svečiai Vinco Krėvės svetainėje


Algirdas Šukys ir Julius Šalkauskas varto Vinco Krėvės „Pagundą“

         
 

Vytauto Daraškevičiaus fotografijų paroda
SAULĖS RATU. LIETUVIŲ KALENDORINIŲ ŠVENČIŲ TRADICIJOS
2016 m. spalio 1 d. – 2016 m. lapkričio 30 d.

2016 m. spalio 19 d., trečiadienį, 17.30 val. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame muziejuje (Tauro g. 10-1, Vilnius) įvyko fotomenininko Vytauto Daraškevičiaus fotografijų parodos „Saulės ratu. Lietuvių kalendorinių švenčių tradicijos“ atidarymas. Parodos autorius Vytautas Daraškevičius pristatė lankytojams šioje parodoje eksponuojamas nuotraukas. Savo įžvalgomis pasidalino etnologas Stanislovas Kavaliauskas. Renginyje grojo kanklininkė Milda Morkūnaitė. Vinco Krėvės-Mickevičiaus 134-osioms gimimo metinėms paminėti surengta paroda muziejuje veikė iki lapkričio 30 d.

Renginio fotografijos..

 

         KULTŪROS NAKTIS 2016

Jubiliejinis, jau dešimtasis, vienos nakties kultūros ir meno festivalis „Kultūros naktis“ Vilniuje startuos 2016 m. birželio 17-ąją, penktadienio vakarą. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje miesto gyventojai ir svečiai galės lankytis nuo 19.30 val. Tai puiki proga pasisvečiuoti buvusiame profesorių name, įsikūrusiame Tauro kalno papėdėje (Tauro g. 10-1, Vilnius).
Nuo 20 val. Vinco Krėvės muziejuje prasidės speciali „Kultūros nakties“ programa „Šventieji lietuviai ir partizanai lietuviai“. Aktorė Dalia Michelevičiūtė ir skaitovas Virgilijus Kubilius supažindins klausytojus su pirmaisiais krikščionių šventaisiais lietuviais, minimais jau XIII amžiuje: kunigaikštyte Charitina Lietuvaite, karalaičiu Vaišvilku ir kunigaikščiu Daumantu. Susipažinę su šventuoju kunigaikščiu Daumantu, prisiminsime ir partizanų vadą Daumantą, XX amžiuje kovojusį už Lietuvos laisvę. Šių skirtingais šimtmečiais gyvenusių vyrų gyvenimo kelrodis buvo idėja.
Nuo 21.15 val. muziejuje bus rodomas filmas „Nematomas frontas“ (2014 m., rež. Jonas Ohman, Vincas Sruoginis), pasakojantis Lietuvos pokario partizanų istoriją. Okupacinė Sovietų valdžia nematomu frontu vadino drąsių vyrų, susibūrusių 1944–1953 m. į pasipriešinimo prieš komunistinį pasaulį, judėjimą. Atviri liudininkų ir amžininkų pasakojimai, ištraukos iš dienoraščių, archyviniai kadrai, partizanų lyderio Juozo Lukšos-Daumanto ir Nijolės Bražėnaitės meilės istorija: „Jis turėjo dvi mylimąsias – Lietuvą ir Nijolę“. Kultūros nakties lankytojai galės pabendrauti su filmo režisieriumi, Kalbos premijos laureatu, švedų žurnalistu ir vertėju – Jonu Ohmanu!
Festivalio renginys nemokamas.

Renginio fotografijos..

 

Muziejų naktis 2016. Vizijos ir kūrybinės kelionės

2016 m. gegužės 21 d. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje (Tauro g. 10-1, Vilnius) buvo pristatyta meninė programa „Vizijos ir kūrybinės kelionės“. Muziejų nakties lankytojai galėjo grožėtis fotomenininko Algimanto Žižiūno meninėmis fotografijomis iš ciklo „Mano vizijų moterys“, taip pat galėjo pamatyti vaidybinį filmą „Daivų keliais“ (rež. Gediminas Sederevičius), sukurtą Vinco Krėvės apysakos „Pratjekabuda“ motyvais ir pažiūrėti dokumentinį filmą „Azerstano šalis“ (rež. Aida Ismailova ir Bronius Slavinskas). Parodą ir filmus suvienijo ta pati tema – moters pasaulis ir jos vaidmuo pasaulyje. Algimanto Žižiūno vizijose persipina poetinis, romantinis ir realistinis pradai. Vaidybiniame filme subtiliai perteikta santykio tarp vyro ir moters tikrovė. Dokumentiniame filme papasakota paties Vinco Krėvės meilės istorija. Šiuo renginiu muziejus įsiliejo į tarptautinę Muziejų nakties renginių programą „Rožės pražydėjimas tamsoj“.

Renginio fotografijos..         

 

Baliui Sruogai – 120. Eskizai apie Balį Didįjį

2016 m. gegužės 17 d. Vinco Krėvės-Mickevičiaus muziejuje (Tauro g. 10-1, Vilnius) garsūs Lietuvos aktoriai Dalia Storyk-Zykuvienė ir Remigijus Vilkaitis pirmą kartą pristatė žiūrovams savo naują meninę programą „Eskizai apie Balį Didįjį“, specialiai sukurtą Balio Sruogos 120-osioms gimimo metinėms paminėti. Meninėje kompozicijoje aktorių profesionalų duetas atskleidė Balio Sruogos asmenybę per jo gyvenimo faktus ir kūrybinį palikimą. Kūrybos vakaras vyko autentiškoje Vinco Krėvės namų aplinkoje, kur Balys Sruoga dažnai užsukdavo į svečius aplankyti savo kaimyno ir bičiulio, pabendrauti su juo bei kartu pažaisti prie šachmatų stalelio. Apie dviejų Vilniaus universiteto profesorių – Balio Didžiojo ir Vinco Mažojo – draugystę pasakojo muziejaus vadovas Vladas Turčinavičius. Kanklėmis skambino Žemyna Trinkūnaitė.

 Renginio fotografijos..      

 

         Kūrybos popietė „Rex“ pagal Čiurlionį, Krėvę ir Kiršą

2016 m. balandžio 22 d., penktadienį, 16.30 val. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje (Tauro g. 10-1, Vilnius) įvyks kūrybos popietė „Rex“ pagal Čiurlionį, Krėvę ir Kiršą. Aktorius Gediminas Sederevičius ir skaitovas Virgilijus Kubilius pakvies popietės svečius į slėpiningą dviejų iškilių dzūkų – Mikalojaus Konstantino Čiurlionio ir Vinco Krėvės-Mickevičiaus – dailės, muzikos ir poezijos pasaulį. Aktorė Dalia Michelevičiūtė ir literatūros tyrinėtojas Eugenijus Žmuida pristatys lankytojams poeto simbolisto ir vertėjo Fausto Kiršos meninį pasaulį. Kūrėjus ir atlikėjus suvienys Kūrybos karalystės karalius – „Rex“. Renginys skirtas Fausto Kiršos 125-osioms gimimo metinėms paminėti. Ateik, pamatyk, išgirsk! Renginys nemokamas.

Renginio fotografijos..

 

     BAKU MIESTE DIENOS ŠVIESĄ IŠVYDO V. KRĖVĖS KNYGA

2015 m. gruodį Baku leidykla „Parlaq imzalar“ azerbaidžaniečių kalba išleido pirmojo Lietuvos konsulo Azerbaidžane ir literatūros klasiko Vinco Krėvės-Mickevičiaus (1882–1954) knygą „Azerstano šalis“ (knygų serija „ATV-Kitab“; ISBN 978-9952-8289-2-4). Leidinį sudaro rašytojo sukurtos „Rytų pasakos“: „Azerstano šalis“, „Moteris“, „Indas, kuriame karalius laikė geriausią savo vyną“ ir „Priešingos jėgos“. Grožinę rašytojo kūrybą papildo Vinco Krėvės politinė apybraiža „Bolševikai“.
Knygoje taip pat publikuojami Vinco Krėvės bičiulio ir bendradarbio iš Baku realinės mokyklos laikų, rašytojo Abdula Šaigo (1881–1959) prisiminimai. Azerbaidžaniečių literatūros klasiko tekstas „Mano kolega lietuvis“ apžvelgia vienuolika Vinco Krėvės gyvenimo ir veiklos metų (1909–1920 m.), praleistų Baku mieste, per kuriuos rašytojas sukūrė brandžiausius savo gyvenimo kūrinius.
Knygos pradžioje skelbiamas išsamus Mahiro Gamzajevo (Mahir Həmzəyev) įvadinis straipsnis antrašte „Nuoširdus ir didelis Azerbaidžano bičiulis“. Mahiras Gamzajevas yra Vinco Krėvės tekstų į azerbaidžaniečių kalbą vertėjas ir šio leidinio bei knygos paaiškinimų sudarytojas, taip pat Lietuvos azerbaidžaniečių bendrijos pirmininkas, Lietuvos literatūros vertėjų sąjungos ir Azerbaidžano rašytojų sąjungos narys.
Pirmą kartą šiuos Vinco Krėvės kūrinius azerbaidžaniečių kalba buvo išleidusi Azerbaidžano Rašytojų sąjungos vertimų centro leidykla „Muterdžim“ 2010 m. Baku mieste (knygų serija „Iš pasaulio literatūros – Books“). Vinco Krėvės vardas iškilo greta Milorado Pavičiaus, Josifo Brodskio, Milano Kunderos, Česlovo Milošo, Polio Eliuaro, Orhano Pamuko, Julio Cortazaro ir kitų pasaulinio garso rašytojų.
Naujausiame knygos leidime Vinco Krėvės tekstų vertimai yra atnaujinti ir išleisti su nedideliais pakeitimais.

Vinco Krėvės-Mickevičiaus muziejaus informacija

 

          2016 m. kovo 9 d., trečiadienį, 17.30 val. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje (Tauro g. 10-1, Vilnius) įvyko renginys „Tvarkom ar darkom? Kalbos aktualijos“. Šiuo renginiu muziejus įsiliejo į Lietuvių kalbos dienoms skirtų renginių programą, parengtą gimtosios kalbos sklaidai ir autoritetui didinti.
Kalbininkai iš Lietuvių kalbos instituto ir Vilniaus universiteto supažindino vilniečius ir miesto svečius su šiandieninėmis bendrinės kalbos vartojimo tendencijomis ir aktualijomis. Dr. Jolita Urbanavičienė pristatė vilniečių kalbėjimo ypatumus, dėmesį sutelkdama į sostinės gyventojų kirčiavimą, o dr. Kazimieras Garšva aptarė asmenvardžių ir vietovardžių rašybos klausimus. Prof. Vitas Labutis pasidalino savo moksline patirtimi bei įžvalgomis pateikdamas ir kitų mokslininkų, kaip antai prof. Vinco Urbučio, argumentus sprendžiant įvairius su kalbos vartosena susijusius klausimus. Savo požiūrį išreiškė ir renginio lankytojai.
Renginyje skambėjo lietuviškos dainos, kurias atliko Lietuvos muzikos ir teatro akademijos doc. Zitos Grigienės dainavimo klasės studentės – Gabrielė Bilevičiūtė, Lorijana Laurinskaitė, Vida Markevičiūtė, Kotryna Starkutė ir Greta Jocytė. Akomponavo pianistė Agnė Kavaliauskienė.

Renginio fotografijos..

 

     Vincas Krėvė – Amerikos bičiulis

2016 m. vasario 16 d., antradienį, 16 val. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje (Tauro g. 10-1, Vilnius) įvyks renginys „Vincas Krėvė – Amerikos bičiulis“, skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo dienai paminėti. Renginio svečiai išgirs autentiškus Vinco Krėvės balso įrašus, paimtus iš JAV radijo stoties „Amerikos balsas“ archyvo. Muziejaus vadovas Vladas Turčinavičius ir skaitovas Virgilijus Kubilius pateiks naujų faktų apie Vinco Krėvės gyvenimą ir veiklą išeivijoje (1947–1954). Lietuvių rašytojas Amerikoje buvo įvertintas kaip pasaulinio lygio kūrėjas, o Pensilvanijos universitetas pasiūlė skirti Vincui Krėvei Nobelio premiją. Renginyje skambės populiarios bliuzo (angl. blues) ir kantri (angl. country) stiliaus muzikos improvizacijos, kurias atliks dviejų skirtingų kartų muzikantų duetas – Virgilijus Jutas (gitara ir balsas) ir Antanas Bukartas (lūpinės armonikėlės ir gitara). Šventinės popietės lankytojai taip pat galės apžiūrėti muziejuje veikiančią fotografo Sigito Baltramaičio parodą „Niujorko kaleidoskopas“. Renginys nemokamas. Laukiame atvykstant!

Renginio fotografijos..    

 

Vinco Krėvės keliais... Amerikon!

2015 m. gruodžio 16 d. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje įvyko renginys „Vinco Krėvės keliais... Amerikon!“ Renginio metu buvo pristatyta fotografo Sigito Baltramaičio paroda „Niujorko kaleidoskopas“. Muziejuje veikiančią parodą aptarė fotomenininkas Juozas Valiušaitis. Vakare skambėjo populiarios bliuzo ir džiazo muzikos improvizacijos, kurias atliko muzikantų duetas – Virgilijus Jutas (gitara, vokalas) ir Vytautas Pilibavičius (trombonas). Renginio svečiai taip pat išgirdo naujų faktų apie Vinco Krėvės gyvenimą Amerikoje, su kuriais supažindino muziejaus vadovas Vladas Turčinavičius ir skaitovas Virgilijus Kubilius.

Apie Sigito Baltramaičio parodą NIUJORKO KALEIDOSKOPAS..

Renginio fotografijos..

 

          Dalios Stalauskienės fotografijų paroda „Dvi mano Lietuvos“

2015 m. spalio 8 d., ketvirtadienį, 17.30 val. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame muziejuje (Tauro g. 10-1, Vilnius) įvyks dailininkės Dalios Stalauskienės fotografijų parodos „Dvi mano Lietuvos“ atidarymas. Vakaro viešnia – dailininkė Dalia Stalauskienė – lankytojams pristatys šioje parodoje eksponuojamas nuotraukas su įstabiais Lietuvos gamtovaizdžiais. Savo įžvalgomis pasidalins fotomenininkas Juozas Valiušaitis. Kanklininkė Žemyna Trinkūnaitė atliks savo muzikines interpretacijas. Etnografinių regionų metams paminėti surengta paroda muziejuje veiks nuo spalio 8 d. iki gruodžio 1 d. Parodos atidarymo renginys nemokamas. Laukiame atvykstant! Apie autorę..

Renginio fotografijos..

         

  

2015 m. liepos 25 d. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialinio muziejaus kūrybinė grupė iš Vilniaus pristatė išvažiuojamąją programą „Nežinomas Krėvė“ Liudviko Rėzos kultūros centre Juodkrantėje.

 Renginio fotografijos..         

 

 2015 m. liepos 22 d. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialinio muziejaus kūrybinė grupė iš Vilniaus pristatė išvažiuojamąją programą „Nežinomas Krėvė“ Tomo Mano memorialiniame muziejuje Nidoje.

 Renginio fotografijos..       

 

Lietuvių egzodo poezijos skaitymai „Mano sapnuose vaikštai, Lietuva...“

2015 m. liepos 17 d. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje buvo paminėta Pasaulio lietuvių vienybės diena. Poezijos mėgėjų klubas surengė poezijos skaitymus. Klubo nariai ir muziejaus lankytojai prisiminė lietuvių išeivijos poetus bei jų kūrybą. Kūrybinio susitikimo pradžioje nuaidėjo kanklių garsai ir mažai kam žinomi poetiniai Vinco Krėvės tekstai. Paskui svečiai skaitė vieni kitiems savo pamėgtų autorių – Henriko Radausko, Bernardo Brazdžionio, Henriko Nagio, Kazio Bradūno, Prano Lemberto, Jono Meko, Liūnės Sutemos, Eglės Juodvalkės ir kitų išeivijos kūrėjų – eiles. Plačiau apie šį renginį skaitykite Birutės Žemaitaitytės straipsnyje http://www.aidas.lt/lt/naujausios/12987-08-04-pasaulio-lietuviu-vienybes-diena-su-lietuviu-iseiviu-poetu-kurybos-posmais

Renginio fotografijos..

 

          VILNIAUS KULTŪROS NAKTIS 2015

 “Nuo Vilniaus iki Tbilisio ir atgal” Audriaus Stonio dokumentinio kino stotelės

2015 m. birželio 19 d. V. Krėvės-Mickevičiaus  memorialiniame bute muziejuje
PROGRAMA:


18.15 – Įžanga prieš skrydį;
18.30 – Vilnius – “Skrydis per Lietuvą” (8 min.); “Skrajojimai mėlynam lauke” (20 min.);
19.15 – Tbilisis – “Griuvėsių apaštalas” (18 min.);
19.50 – Chačiapuri  pertrauka Oro uoste (30 min.);
20.20 – Tbilisis – “Raminas” (58 min.);
21.35 – Vilnius – “Ūkų ūkai” (20 min.);
22.15 – Pabaiga.
Kiekvienoje stotelėje skiriame 15 min. diskusijai.
Daugiau..

 

         Muziejų naktis 2015
                                                                              Lietuviškos mandalos erdvėje ir plokštumoje

2015 m. gegužės 16 d., šeštadienį, 20 val. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje (Tauro g. 10-1, Vilnius) įvyks renginys „Lietuviškos mandalos erdvėje ir plokštumoje“, skirtas Etnografinių regionų metams paminėti. Renginyje svečiuosis tautodailininkė ir sodų rišėja Marija Liugienė, dainuos Vitalija Brazaitienė, kankliuos Vilmantė Lapeikienė. Muziejų nakties renginio lankytojams bus pristatyta Vilniaus etninės kultūros centro išleista knyga „Sodo rėda“, supažindinanti su išskirtiniu lietuvių tautos kultūros paveldu – tradiciniais šiaudiniais sodais, kurie yra ne tik puošmena, bet ir sakralaus pasaulio modelio atspindys. Paskui bus rodomas Algirdo Tarvydo režisuotas dokumentinis filmas „Dangaus sodai“, išsamiai pristatantis šiaudinių sodų simboliką, jų apeiginį pritaikymą ir žymiausius sodų rišėjus Lietuvoje, puoselėjančius ir perduodančius šią savitą lietuvių tautos tradiciją. Tuo pat metu Vinco Krėvės muziejuje veiks audėjos iš Kaišiadorių krašto Apolionijos Bliujūtės-Venskuvienės rinktinių divonų (lovatiesių) tautiniais raštais paroda „Iš kraičio skrynios...“ Nepraleiskite progos išgirsti ir išvysti, kokias mandalas kūrė mūsų senoliai erdvėje ir plokštumoje! Renginys nemokamas.

 

         

Audėjos Apolionijos Bliujūtės-Venskuvienės rinktinių lovatiesių tautiniais raštais paroda
„Iš kraičio skrynios...“ 2015 m. balandžio 30 d. – 2015 m. birželio 30 d. 

2015 m. gegužės 7 d., ketvirtadienį, 17.30 val. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje (Tauro g. 10-1, Vilnius) bus atidaryta audėjos iš Kaišiadorių krašto Apolionijos Bliujūtės-Venskuvienės rinktinių lovatiesių tautiniais raštais paroda „Iš kraičio skrynios...“ Paroda skirta Motinos dienai ir Etnografinių regionų metams paminėti. Parodos atidarymo renginyje dalyvaus audėjos dukra Valerija Venskutė-Kašinskienė, kuri yra išskirtinio Mamos palikimo – rinktinių divonų – surinkėja ir šios parodos sumanytoja. Vinco Krėvės muziejuje eksponuojamą Apolionijos Bliujūtės-Venskuvienės lovatiesių kolekciją pristatys ir aptars Lietuvių etninės kultūros draugijos narys ir dailininkas Virginijus Kašinskas. Vakare muzikuos kanklininkė Žemyna Trinkūnaitė. Laukiame atvykstant į parodos atidarymo renginį! Įėjimas nemokamas.

Renginio fotografijos..

 

Sauliaus Kvietkos fotografijų paroda „Pūski, vėjeli... Senieji Lietuvos malūnai“
2015 m. vasario 24 d. – 2015 m. balandžio 24 d.

2015 m. vasario 24 d., antradienį, 17.30 val. Vinco Krėvės-Mickevičiaus bute-muziejuje (Tauro g. 10-1, Vilnius) bus atidaryta autorinė Sauliaus Kvietkos fotografijų paroda „Pūski, vėjeli... Senieji Lietuvos malūnai“. Ši paroda skirta Etnografinių regionų metams. Parodoje eksponuojami skirtinguose Lietuvos regionuose – Aukštaitijoje, Žemaitijoje, Suvalkijoje ir Dainavoje – dar išlikę mediniai ir mūriniai, bekepuriai ir vėl naujam gyvenimui prikelti malūnai. Nuotraukos darytos iš 50–150 m aukščio su specialiais radijo bangomis valdomais lėktuvėliais.
Parodos atidarymo renginio svečias fotomenininkas Saulius Kvietka pristatys Vinco Krėvės muziejuje eksponuojamų nuotraukų kolekciją su šiais savitais, bet nykstančiais Lietuvos kraštovaizdžio statiniais. Etninės kultūros globos tarybos narys prof. Vygandas Čaplikas apžvelgs Lietuvos etnografinių regionų savitumus bei skirtumus ir supažindins su regioninės politikos gairėmis. Renginio metu skambės lietuvių etninė muzika ir dainos, kurias atliks kūrybinio folkloro grupė „Rugiaveidė ir šeima“.
Malūnų sparnai Vinco Krėvės muziejuje pradės suktis paskutinės žiemos savaitės antradienį. Atvykite, sveteliai, iš šiaurės, rytų, pietų ir vakarų į parodos „Pūski, vėjeli... Senieji Lietuvos malūnai“ atidarymo renginį!
Renginys nemokamas.

Renginio fotografijos..

 

Nežinomas Krėvė
2015 m. vasario 18 d., trečiadienį, 17 val. Vilniaus miesto savivaldybės centrinėje bibliotekoje (Žirmūnų bibliotekoje) įvyko renginys „Nežinomas Krėvė“, skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo dienai paminėti ir prisiminti lemtingus Valstybės istorijai 1918 ir 1923 m. įvykius. Vincas Krėvė įėjo į istoriją ne tik kaip lietuvių literatūros klasikas, bet ir kaip aktyvus pilietis, kuriam rūpėjo tautos ir valstybės ateitis: „Visuomet mano tikslas buvo dirbti Lietuvai ir dėl Lietuvos.“
Vinco Krėvės muziejaus Vilniuje vadovas Vladas Turčinavičius apžvelgė 1921–1923 m. istorinį kontekstą, pristatė pranešimą „Drąsiausias Lietuvos politinis karinis žygis“, aptarė V. Krėvės vaidmenį šiame žygyje.
Renginyje grojo Gediminas Sederevičius (japoniška fleita bei birbynė) ir Vytautas Varanka (perkusija). Taip pat buvo parodytas G. Sederevičiaus režisuotas filmas „Daivų keliais“ (30 min), sukurtas mažai kam žinomos Krėvės apysakos motyvais.
Renginio metu buvo galima įsigyti V. Krėvės knygą „Pagunda: apysaka, atsiminimai, atsitikimai“, kurioje pirmą kartą Lietuvos skaitytojams yra pristatoma V. Krėvės politinė apysaka, sukurta ir išleista XX a. viduryje Amerikoje.

Renginio fotografijos..

      

Mėlynųjų vandenų mūšio triumfas

2014 m. spalio 30 d. Vinco Krėvės-Mickevičiaus muziejuje (Tauro g. 10-1, Vilnius) įvyko kultūros vakaras „Mėlynųjų vandenų mūšio triumfas“. Vakaro svečias dr. Tomas Baranauskas aptarė Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo pergalingą vaidmenį 1362 m. mūšyje ties Syniuchos upe Ukrainoje, kuris nulėmė visos Europos raidą. Fotomenininkas Juozas Valiušaitis pristatė meninę šios pergalės, nutraukusios 300 metų trukusį, dar Čingischano pradėtą, mongolų totorių Aukso Ordos kariuomenės skverbimąsi ir jos užimtų kraštų siaubimą, interpretaciją, parodydamas filmą „Mėlynųjų vandenų dugno spalva“ (30 min). Smuiku griežė bei kanklėmis grojo Rasa ir Lina Žilinskaitės.

Renginio fotografijos..

 

2014 m. spalio 8 d., trečiadienį, 17 val. Birštono viešojoje bibliotekoje (S. Dariaus ir S. Girėno g. 12, Birštonas) įvyko renginys „Nežinomas Krėvė“. Šis renginys skirtas Vinco Krėvės-Mickevičiaus daugiabriaunei asmenybei ir jo veiklai pristatyti. Krėvė įėjo į istoriją ne tik kaip lietuvių literatūros klasikas, bet ir kaip aktyvus pilietis, kuriam rūpėjo tautos ir valstybės ateitis. „Visuomet mano tikslas buvo dirbti Lietuvai ir dėl Lietuvos“, – sakė Krėvė.
Vinco Krėvės-Mickevičiaus muziejaus vadovas Vladas Turčinavičius, bendradarbiaudamas su Birštono viešąja biblioteka, pristatė istorinį pranešimą „Drąsiausias Lietuvos politinis karinis žygis“, skirtą Klaipėdos krašto atgavimo 90-mečiui ir Krėvės vaidmeniui šiame žygyje aptarti. Renginio metu buvo galima įsigyti XX a. viduryje Amerikoje parašytą, bet tik dabar pirmą kartą Lietuvoje atspausdintą Krėvės apysaką „Pagunda“.
Birštono viešosios bibliotekos lankytojai taip pat turėjo išskirtinę progą pamatyti Gedimino Sederevičiaus režisuotą filmą Krėvės apysakos „Pratjekabuda“ motyvais.

 
      

Juozo Valiušaičio fotografijų paroda „Ukrajinų tautos Nepriklausomybės kelias (1991–2014)“

2014 m. rugsėjo 21 d. Vinco Krėvės-Mickevičiaus muziejuje (Tauro g. 10-1, Vilnius) įvyko fotomenininko Juozo Valiušaičio fotografijų parodos „Ukrajinų tautos Nepriklausomybės kelias (1991–2014)“ atidarymas. Parodos atidarymo renginyje dalyvavo fotomenininkas Juozas Valiušaitis. Taip pat svečiavosi etnoroko muzikos grupė „TaRūta“ iš Ukrainos (http://taruta.com.ua).

Daugiau informacijos, renginio fotografijos..

      

VILNIAUS KULTŪROS NAKTIS 2014

Vėlų vasaros penktadienio vakarą Vinco Krėvės-Mickevičiaus muziejaus svetainėje (Tauro g. 10-1) skambės ambient stiliaus muzika. Kultūros nakties renginio svečias – eksperimentinės, futuristinės, instrumentinės muzikos kūrėjas ir atlikėjas Apostol_Ray – muziejuje pristatys dviejų dalių muzikinę kompoziciją Era. The blind world // Era. Aklas pasaulis.

Daugiau informacijos..

      

          Parodos atidarymo renginyje svečiuosis dailininkė Dalia Stalauskienė, kuri pristatys šiuo metu Vinco Krėvės muziejuje eksponuojamus autorine technika sukurtus tris paveikslų ant stiklo ciklus – „Dvylika kalendoriaus lapelių“, „Prijuostės“, „Protėvių buities diktantai“ – ir diptiką „Atsitiktinumai“. Spalvingoje dailininkės kūryboje vyrauja liaudies meno, gamtos, senųjų kalendorinių švenčių motyvai ir mitologiniai vaizdiniai. Pristatant parodą, savo kūrybos muzikines kompozicijas atliks kanklininkė Žemyna Trinkūnaitė. Dailininkės Dalios Stalauskienės piešiniai ant stiklo, apkeliavę beveik visą Lietuvą, Vilniuje yra eksponuojami pirmą kartą. Atvykite ir būsite nustebinti! Paroda veiks iki rugsėjo 1 d. Lankymas nemokamas II-VI 10-17 val.

      

          Suviliok moterį... Knygos sutiktuvės ir meilės romansų naktis

2014 m. gegužės 17 d., šeštadienį, 20 val. užsukite į Vinco Krėvės-Mickevičiaus muziejų Tauro kalno papėdėje (Tauro g. 10-1, Vilnius). Kviečiame į knygos „Suviliok moterį“ sutiktuvių renginį ir meilės romansų naktį. Muziejų nakties renginio svečio ir knygos autoriaus Eidmino Zakso credo „Gerbk ir mylėk visas moteris, jos yra antras svarbiausias dalykas vyro gyvenime“. Atėję į renginį sužinosite, koks yra pirmas svarbiausias dalykas vyro gyvenime. Aktorius Edgar Bechter pristatys vilionių kelius pagal Eidminą Zaksą ir Vincą Krėvę. Pavasario linksmybių ir kerų įkvėpta liaudiškos muzikos kapelija „Sutaras“ (meno vadovas Antanas Fokas) atliks romansų ir meilės dainų programą. Renginį užbaigs vaidybinis filmas apie meną vilioti ir būti suviliotam. Susiviliok ir ateik! Renginys nemokamas.

RENGINIO FOTOGRAFIJOS

      

 KNYGOS SUTIKTUVĖS

2014 m. kovo 26 d., trečiadienį, 17.30 val. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame muziejuje (Tauro g. 10-1, Vilnius) įvyks Vinco Krėvės knygos „Pagunda: apysaka, atsiminimai, atsitikimai“ sutiktuvės. Vinco Krėvės istorinė ir politinė apysaka „Pagunda“ iš Amerikos į Lietuvą keliavo beveik septynis dešimtmečius! 1950 m. paskelbta Čikagoje, 1965 m. išversta į anglų kalbą Niujorke, tik 2013 m. Vinco Krėvės muziejaus iniciatyva buvo išleista ir Vilniuje. Muziejaus lankytojai galės pirmieji pamatyti ir įsigyti naujausią bei vienintelį Lietuvoje šios apysakos leidimą.

Krėvės muziejaus vadovas ir šios knygos sudarytojas Vladas Turčinavičius pristatys šios knygos genezę. Literatūrologas Regimantas Tamošaitis aptars Krėvės tekstų aktualumą šiuolaikiniam skaitytojui. Skaitovas Virgilijus Kubilius perteiks intriguojančius apysakos ir Krėvės atsiminimų fragmentus. Knygos sutiktuvių vakare kanklėmis gros Gediminas Žilys. Muziejuje taip pat veiks dailininkės Gražinos Didelytės paroda „Dainavos klodai: tarp ledynmečio ir dabarties“. Keli šio paveikslų ciklo dailininkės piešiniai buvo panaudoti rengiant Vinco Krėvės knygą „Pagunda“. Knygos išleidimą parėmė Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir ūkininkas Kamal Zulfijev iš Šalčininkų rajono.

RENGINIO FOTOGRAFIJOS

      

  IŠVAŽIUOJAMASIS RENGINYS

2013 m. gruodžio 11 d. Varėnos rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje įvyko Gražinos Didelytės ir Vygando Čapliko knygos „Dainavos klodai: tarp ledynmečio ir dabarties“ sutiktuvės. Knygos pristatyme dalyvavo bibliotekos direktorius Eitaras Kazimieras Krupovičius, leidinio sudarytojas bei Dzūkijos etninės kultūros globos tarybos narys Vygandas Čaplikas ir Dainavos šalies senų žmonių padavimų autoriaus Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialinio muziejaus vadovas Vladas Turčinavičius. Pirmoje knygos dalyje pristatomas dailininkės Gražinos Didelytės keturiasdešimties kūrinių ciklas su paveikslų komentarais lietuvių ir anglų kalbomis. Šio kūrinių ciklo įkvėptas ir juo remdamasis, prof. Vygandas Čaplikas parengė Dainavos krašto istorinės raidos apžvalgą bei vaizdinę medžiagą, kurią publikavo antroje ir trečioje knygos dalyse. Skaitytojus tikrai sudomins tokia šios knygos turinio ir sandaros įvairovė, meno bei istorinio teksto jungtis. Knygą galite įsigyti Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame muziejuje, kuriame šiuo metu vyksta ir dailininkės Gražinos Didelytės paroda.

FOTOGRAFIJOS

      

  IŠVAŽIUOJAMOJI PROGRAMA

2013 m. lapkričio 27 d. Krėvės muziejus surengė antrąją išvažiuojamąją programą „Drąsiausias Lietuvos politinis karinis žygis“. Renginys, skirtas Klaipėdos krašto atgavimo 90-mečiui paminėti įvyko Varėnos savivaldybės viešojoje bibliotekoje (Vytauto g. 19, Varėna).
Renginio metu memorialinio muziejaus vadovas Vladas Turčinavičius skaitė pranešimą apie istorines 1920–1923 m. aplinkybes, kuriose tokios iškilios asmenybės kaip Ministras pirmininkas Ernestas Galvanauskas ir Šaulių sąjungos pirmininkas Vincas Krėvė-Mickevičius atliko lemiamą vaidmenį susigrąžinant Klaipėdos kraštą Lietuvai. Skambėjo  etnomuzikos improvizacijos, grojo multiinstrumentalistas Saulius Petreikis ir Tadas Dešukas (smuikas).
Renginį užbaigė meninis filmas „Daivų keliais“ (rež. Gediminas Sederevičius), sukurtas pagal Vinco Krėvės apysaką, parašytą lygiai prieš 100 metų.

FOTOGRAFIJOS

      

  Dainavos klodai: tarp ledynmečio ir dabarties. Parodos atidarymas ir knygos sutiktuvės. 2013 m. lapkričio 5 d.



Buvo atidaryta dailininkės Gražinos Didelytės paroda „Dainavos klodai: tarp ledynmečio ir dabarties“. Tai keturiasdešimties kūrinių ciklas, skirtas Dainavos krašto istorijai. Šių dailininkės G. Didelytės darbų pagrindu etnologas Vygandas Čaplikas parengė ir išleido knygą su kūrinių komentarais ir Dainavos krašto istorinės raidos apžvalga. Muziejaus renginyje dalyvavo knygos sudarytojas ir tekstų autorius V. Čaplikas. Dokumentinį filmą „Dailininkė Gražina Didelytė“ pristatė ir parodė kinematografininkai Juozas Matonis ir Vytautas Damaševičius.

Parodos lankymas nemokamas.

FOTOGRAFIJOS

      

  IŠVAŽIUOJAMOJI PROGRAMA

Lietuvos Respublikos Seimui 2013 metus paskelbus Klaipėdos atgavimo metais, Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialinis muziejus parengė išvažiuojamąją programą „Drąsiausias Lietuvos politinis karinis žygis“. Renginys, skirtas Klaipėdos krašto atgavimo 90-mečiui paminėti, įvyks 2013 m. spalio 15 d., antradienį, 14 val. Ukmergės kraštotyros muziejuje (Kęstučio a. 5, Ukmergė).
Renginio metu memorialinio muziejaus vadovas Vladas Turčinavičius atskleidė istorines 1920–1923 m. aplinkybes, kuriose tokios iškilios asmenybės kaip Ministras pirmininkas Ernestas Galvanauskas ir Šaulių sąjungos pirmininkas Vincas Krėvė-Mickevičius atliko lemiamą vaidmenį susigrąžinant Klaipėdos kraštą Lietuvai. Renginyje skambėjo Klaipėdos krašto dainos, kurias atliko Žemaičių folkloro grupė „Tyklė“ (vadovė Vilija Brazaitienė).
Renginį užbaigė meninis filmas „Daivų keliais“ (rež. Gediminas Sederevičius), sukurtas pagal Vinco Krėvės apysaką, parašytą lygiai prieš 100 metų.

FOTOGRAFIJOS

      

   Apie autorių ir parodą..   

   PARODOS ATIDARYMO FOTOGRAFIJOS 

      

        VILNIAUS KULTŪROS NAKTIS 2013 

Kultūros nakčiai vis labiau apgaubiant Vilniaus miestą, žinomų ir nežinomų pasakų personažai pakvietė užsukti į rašytojų namą Tauro kalno papėdėje (Tauro g. 10-1, Vilnius). 2013 m. liepos 5 d., penktadienį, 20 val. Vinco Krėvės namų svetainėje vyko renginys „Rytų pasakų slėpiniai“. Matėme autorinę dailininko Virginijaus Kašinsko tapybos darbų parodą „Mitologiniai akmenys“, išgirdome japoniškos fleitos šiakuhači skambėjimą, atliekamą Gedimino Sederevičiaus. Aktorė Dalia Michelevičiūtė pakvietė į Vinco Krėvės „Rytų pasakų“ pasaulį ir į garsiąją azerbaidžaniečių lyriko Nizami meilės poemą „Leili ir Medžnūnas“, prilygstančią Romeo ir Džuljetos istorijai. Šventinę programą užbaigė filmo „Daivų keliais“ (rež. Gediminas Sederevičius, 2012), sukurto pagal Vinco Krėvės apysaką „Šventųjų Gango vilnių pasaka“ peržiūra. Teskamba Rytų pasakos ne tik Kultūros naktį!

FOTOGRAFIJOS

      

   MUZIEJŲ NAKTIS 2013

Kinorama Krėvės svetainėje gegužės 18 d., šeštadienį:

Nuo 20 val. bus rodomas aktoriaus Tomo Vaisietos, talentingo Vinco Krėvės tekstų žinovo ir skaitovo, monospektaklis „Subartonių vaidila“, įrašytas rašytojo gimtajame sodžiuje.
Nuo 20.45 val. – meninis filmas „Daivų keliais“, sukurtas Vinco Krėvės apysakos „Pratjekabuda“ motyvais. Šį filmą pristatys režisierius Gediminas Sederevičius.
Nuo 22 val. – dokumentinis filmas „Azerstano šalis“, vaizdingai pristatantis Krėvės jaunystės miesto Baku panoramą.
Atvykite ir patys įsitikinkite, kad Krėvės pėdos gimtinėje, o akys aprėpia platųjį pasaulį! Muziejaus lankymas ir filmų peržiūros nemokamos.
Muziejuje taip pat veikia Valentino Algirdo Kaliūno fotografijų paroda „Čiurlionio gimtinės takais“. 
  

FOTOGRAFIJOS

      

    Partizanų ir tremtinių dainas atliko Lietuvos edukologijos universiteto Muzikos katedros doc. Zitos Grigienės klasės studentai. Hagiografinius tekstus iš Algimanto Bučio knygos „Seniausiosios lietuvių literatūros istorija ir chrestomatija“ pristatė skaitovas Virgilijus Kubilius. Su XIII a. šventaisiais lietuvių literatūroje supažindino dr. Algimantas Bučys.

FOTOGRAFIJOS

      

        2013 m. balandžio 19 d.  renginio metu buvo pristatyta Algimanto Bučio knyga „Seniausiosios lietuvių literatūros istorija ir chrestomatija“    

FOTOGRAFIJOS

      

    2013 m. vasario 22 d. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame muziejuje buvo atidaryta Valentino Algirdo Kaliūno fotografijų paroda iš ciklo „Čiurlionio gimtinės takais“. Parodos atidarymo renginyje dalyvavo fotomenininkas Valentinas Algirdas Kaliūnas,Vilniaus mokytojų namų folkloro ansamblis „Tyklė“ ir kiti vakaro svečiai. Renginio metu buvo rodoma parodos autoriaus audiovizualinė kompozicija „Švytėjimas“. Atvykę į muziejų, galėsite pasigrožėti meninėmis Valentino Algirdo Kaliūno fotografijomis ir įsigyti šio menininko kūrybos albumą.

RENGINIO FOTOGRAFIJOS

2012 m.      

  Vinco Krėvės 130-metis. Šventųjų Gango vilnių pasaka

Švenčiant 130-ąsias Vinco Krėvės-Mickevičiaus gimimo metines, rašytojo vardo memorialinis muziejus Vilniuje pakvietė į kūrybinę popietę „Šventųjų Gango vilnių pasaka“, skirtą šiai didžio kūrėjo sukakčiai paminėti. Renginys įvyko 2012 m. lapkričio 16 d. Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus salėje.

DAUGIAU, FOTOGRAFIJOS

      

Tarptautinė mokslinė konferencija „Vilnius – Baku: kultūrų tiltai“
2012 m. spalio 26 d. Lietuvos Respublikos Seimo Konstitucijos salėje įvyko tarptautinė mokslinė konferencija „Vilnius – Baku: kultūrų tiltai“, skirta lietuvių literatūros klasiko, buvusio Lietuvos valstybės konsulo Azerbaidžane ir 1909–1920 m. Baku miesto realinės mokyklos mokytojo Vinco Krėvės-Mickevičiaus 130-osioms gimimo metinėms. Konferenciją surengė Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas, Lietuvos mokslų akademija ir Lietuvos azerbaidžaniečių bendrija. Šios konferencijos vienas iš partnerių – Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialinis muziejus Vilniuje. Konferencijos dieną Seime buvo atidaryta knygų paroda „Literatūros tiltai“, pristatanti ne tik Krėvės, bet ir kitų lietuvių autorių, kurių tekstai yra išversti į azerbaidžaniečių kalbą, palikimą. Konferenciją moderavo Lietuvos azerbaidžaniečių bendrijos pirmininkas Mahiras Gamzajevas, Vilniaus universiteto Lietuvių literatūros katedros docentas dr. Regimantas Tamošaitis ir Lietuvos Respublikos kultūros ministro patarėjas, istorikas Imantas Melianas. Konferencijos metu buvo skaitomi pranešimai, rodomi vaizdo siužetai apie Azerbaidžaną, klausomasi lietuvių ir azerbaidžaniečių literatūros klasikų tekstų, diskutuojama.

FOTOGRAFIJOS

      

     

PARODOS ATIDARYMO FOTOGRAFIJOS

      


2012 m spalio 19 d. VINCUI KRĖVEI - 130

Vinco Krėvės 130-ųjų gimimo metinių minėjimas Merkinėje FOTOGRAFIJOS

      

          MUZIEJŲ KELIAS 2012
Liepos 4 d. literatūros mylėtojai susirinko į Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialinį butą-muziejų, kuriame vyko parodos „Žvilgsnis į rašytojos Gražinos Latonaitės (Krėvės dukters) kūrybą“ atidarymas.

FOTOGRAFIJOS

      

2012 m. birželio 16 d.

          

„Nelaužyti priesaikos – kilnu!“
2012 m. gegužės 19 d. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje įvyko tarptautinio projekto „Europos muziejų naktis 2012“ renginys „Nelaužyti priesaikos – kilnu!“. Vakaras buvo skirtas partizaniniam judėjimui Lietuvoje atminti. Lietuvos partizanų dainas atliko liaudies muzikos atlikėjai – Vaicenavičiai. Ambasadoriaus Kazio Škirpos atsiminimus perteikė skaitovas Mantas Cegelskas. Atsiminimuose pasakojama apie Kazio Škirpos ir Vinco Krėvės susitikimą Kaune tragiškomis 1940-ųjų metų birželio dienomis, kai veikiant Stalino emisarui Dekanozovui ir Sniečkaus agentams, ambasadorius, rizikuodamas savo gyvybe, atvyko į okupuotą Lietuvą. Agnės Marcinkevičiūtės filmą apie Tauro apygardos eilinį partizaną Juozą Armonaitį-Triupą pristatė filmo „Nesulaužyti priesaikos“ idėjos autorius ir prodiuseris Jonas Cimbolaitis. Po filmo peržiūros vyko diskusijos. .

RENGINIO FOTOGRAFIJOS

      

2012 m. balandžio 24 d.

          

Parodos „Chodžaly genocidui – 20“ atidarymas
Vincas Krėvė buvo valstybinių ir kultūrinių ryšių su Azerbaidžanu Lietuvoje pradininkas, gyvenęs ir dirbęs Baku mieste nuo 1909 iki 1920 m. Dėl to Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje (Tauro g. 10-1, Vilnius) nuo 2012 m. vasario 24 d. iki balandžio 1 d. veikia paroda azerbaidžaniečių tautos genocidui atminti „Chodžaly genocidui – 20“. Paroda atidaryta minint 1992 m. vasario 25–26 d. Kalnų Karabacho regione, Chodžaly mieste, vykdytas žudynes. Parodos organizatoriai – Azerbaidžano Respublikos ambasada ir visuomeninė organizacija „Azeri“.
Plačiau apie parodą ir jos atidarymo renginį

      

Vasario 10 d. Vinco Krėvės-Mickevičiaus muziejuje įvyko vakaras Tavęs pavydžiu vėjui... , skirtas gruzinų poetui Nikoloz Baratašvili (1817–1845) atminti.
Iškilaus gruzinų poeto eiles skaitė ir gruzinų liaudies dainas atliko dainininkė Šorena Džaniašvili (Shorena Janiashvili). Atlikėjai pritarė multiinstrumentalistas Saulius Petreikis. Kūrėjo gyvenimą ir istorinį laikotarpį pristatė istorikė MildaJaniūnaitė. Poeto kūrybą apžvelgė literatūrologas Regimantas Tamošaitis.

FOTOGRAFIJOS

2011 m.            

Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialinis muziejus, bendradarbiaudamas su Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejumi, pakvietė į renginį „Istorinės asmenybės atsiveria per meną: J.Pilsudskio ir F.Dzeržinskio susitikimas“. Renginys įvyko 2011 m. gruodžio 3 d., Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje (Vilniaus g. 41, Vilnius). Filosofas ir rašytojas Arvydas Juozaitis pristatė savo naująją dramą, istorinį tragifarsą „Širdis Vilniuje“. Juzefo Pilsudskio, Žečpospolitos maršalo, vaidmenį atliko aktorius Gediminas Storpirštis, o Feliksą Dzeržinskį, bolševikų komisarą, vaidino aktorius Aleksas Kazanavičius. Renginyje muzikavo multiinstrumentalistas Saulius Petreikis.

RENGINIO FOTOGRAFIJOS

      

Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialinis muziejus, bendradarbiaudamas su Vilniaus įgulos karininkų ramove, pakvietė į renginį „Nežinoma Latvija“. Renginys vyko 2011 m. spalio 28 d. Karininkų ramovėje (Pamėnkalnio g. 13). Į renginį tiesiai iš Rygos atvykęs žymus Lietuvos filosofas, rašytojas, publicistas, politikos ir visuomenės veikėjas, humanitarinių mokslų daktaras Arvydas Juozaitis pristatė knygą „Ryga – niekieno civilizacija“. Baltiškojo folkloro muzikines improvizacijas atliko Saulius Petreikis.
Šis renginys – tai ir Vinco Krėvės ryšių su Latvija prisiminimas bei atgaivinimas. Tarpukariu Vinco Krėvės „Šarūnas“ buvo vienas įsimintiniausių ir žymiausių to meto spektaklių, pastatytų Valstybės teatre (rež. Andrius Oleka-Žilinskas) ir parodytų teatro gastrolių į Rygą metu. Latvių kritikai susiejo „Šarūną“ su lietuvių teatro atgimimu. XX a. ketvirtojo dešimtmečio pabaigoje Latvijos universitetas, suteikęs Vincui Krėvei Garbės daktaro laipsnį, padovanojo lietuvių profesoriui aštuonių tomų „Latvių dainų“ rinkinį. Šį baltų senosios kultūros lobyną galima pamatyti muziejuje (Tauro g. 10-1, Vilnius).

RENGINIO FOTOGRAFIJOS

      

Nuo 2011 m. spalio 1 d. iki gruodžio 31 d. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame muziejuje veikė mokinių piešinių paroda Vinco Krėvės apsakymų „Šiaudinėj pastogėj“ ir „Raganius“ motyvais. Paroda atidaryta 129-osioms Vinco Krėvės gimimo metinėms paminėti. Joje buvo eksponuojami muziejaus surengto konkurso „Jei gyvenčiau šiaudinėj pastogėj... Skaitydamas įsivaizduok ir nupiešk“ dalyvių darbai. Konkurse dalyvavo Vilniaus miesto pradinių ir vidurinių mokyklų moksleiviai. Sveikintina, kad lietuvių literatūros klasiko Vinco Krėvės tekstai labai sudomino skirtingų amžiaus grupių moksleivius. Parodos lankytojai galėjo išreikšti savo nuomonę į anketą įrašydami labiausiai patikusius mokinių piešinius. Lankytojų išrinkti įdomiausių darbų autoriai ir laureatai apdovanoti konkurso pabaigtuvių renginyje.

      

TEBŪNIE NAKTIS 2011

2011 m. birželio 18 d. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame muziejuje įvyko renginys „Partizanų naktis → Laisvės aušra“. Šiuo renginiu muziejus įsiliejo ne tik į kultūros nakties „Tebūnie naktis 2011“ renginių panoramą, bet ir į Laisvės gynimo bei didžiųjų netekčių atminimo metų programą. Renginys buvo skirtas partizaninei kovai už Lietuvos laisvę atminti. Režisierius Algimantas Maceina pristatė filmą „Paskutinis“, kuriame pasakojama apie paskutinį Lietuvos partizaną Antaną Kraujelį, pasipriešinusį okupacinei kariuomenei. Po peržiūros vyko diskusijos ir skambėjo partizanų dainos. Aktorius Arūnas Vozbutas atliko inscenizaciją „Kaip ambasadorius Kazys Škirpa paspruko nuo Sniečkaus agentų“, o vakaro vedėjas Vladas Turčinavičius pristatė Kazio Škirpos knygos „Lietuvos nepriklausomybės sutemos“ ištraukas. Visi „Tebūnie nakties“ piligrimai galėjo apžiūrėti ir muziejuje veikiančias parodas: 1) „Šokančios mergaitės“ (dailininkas Vytautas Kasiulis); 2) „Skirgaila“ (scenografas Jonas Surkevičius); 3) „Vaivos juosta sužibėjo“ (tautodailininkė Vita Babičienė). Minėtos parodos veiks iki rudens.

RENGINIO FOTOGRAFIJOS

      

M. K. ČIURLIONIS LAIKE IR ERDVĖJE

Minint 100-ąsias M. K. Čiurlionio mirties metines, Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialinis muziejus, bendradarbiaudamas su memorialiniu kultūros centru „Čiurlionio namai“, 2011 m. birželio 2 d. pakvietė į renginį „M. K. Čiurlionis laike ir erdvėje“ Vinco Krėvės muziejuje . Istorijos dr. Milda Janiūnaitė pasakojo apie Čiurlionio gyvenimo metus, praleistus Petrapilyje. Čiurlionio „Rex“ fone aktorius Tomas Vaisieta skaitė Krėvės poetinę viziją „Rex“. Čiurlionio dailės įkvėptas muzikines improvizacijas japoniška fleita šakuhači atliko Gediminas Sederevičius. Buvo parodyti prof. Michailo Kaziniko paskaitos fragmentai, pristatantys Čiurlionio pasaulį ir jo vietą pasaulyje.

RENGINIO FOTOGRAFIJOS

      

MUZIEJŲ NAKTIS 2011

Gegužės 14 d.nuo 20 val. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame muziejus arvėrė duris tarptautinės muziejų akcijos „Europos muziejų naktis 2011“ renginiui „Lietuviai laike ir erdvėje“.
Programa: 1) Filmo „Lietuviai laike ir erdvėje“ (akademikui Vladimirui Toporovui atminti) pristatymas (rež. Algirdas Tarvydas). 2) Diskusija „Baltiškojo pasaulėvaizdžio kontūrai“ (etn. Jonas Vaiškūnas). 3) Fotografijų paroda „Vinco Krėvės dramos „Skirgaila“ personažai“ (dail. Jonas Surkevičius). 4) Tautinių juostų paroda „Vaivos juosta sužibėjo“ (aut. Vita Babičienė).

RENGINIO FOTOGRAFIJOS

      


Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialinis butas-muziejus surengė edukacinių renginių ciklą „Tapatybės ugdymas per klasiką“. Tai 6 susitikimų su jaunimu ir moksleiviais iš įvairių Vilniaus mokyklų, ypač tų, kurios dalyvavo mokinių piešinių pagal Vinco Krėvės padavimus konkurse „Keliauk į padavimų šalį piešdamas“ organizavimas. Šio renginių ciklo susitikimai vyksta nuo vasario pradžios, LR kultūros rėmimo fondui parėmus, o muziejui 2010 m. išleidus geriausių konkurso darbų parodos katalogą ir atvirukų rinkinį. Daugiau..
      

VINCAS KRĖVĖ IR LIETUVOS ISTORIJA
Jaunimas ir visuomenė domisi Vincu Krėve ne tik kaip kūrėju, bet ir kaip XX a. tragiškų istorinių pasikeitimų liudytoju. 2011 m. kovo 22 d. Vinco Krėvės-Mickevičiaus muziejus svečiavosi Antakalnio vaikų ir jaunimo klube (Antakalnio g. 84a), kur pristatė renginį „Vincas Krėvė ir Lietuvos istorija“. Vakarą vedė muziejaus vadovas Vladas Turčinavičius. Programa: 1) Žvilgsnis į istoriją (1939–1944); 2) V.Krėvės interviu „Amerikos balso“ radijui apie derybas su Sovietų komisaru V.Molotovu; 3) Filmas „Krėvės pėdsakai Kaspijos pakrantėje“ (rež. A.Ismailova, B.Slavinskas, 35 min). Apie Krėvės muziejaus rengiamas išvažiuojamąsias programas teirautis tel. (8~5) 262 01 48 arba el. p. kreve@takas.lt .

RENGINIO FOTOGRAFIJOS

      

BALTŲ RAŠTAI - MŪSŲ TAPATYBĖS GELMĖS
2011 m. kovo 19 d. Vinco Krėvės-Mickevičiaus muziejuje (Tauro g. 10-1, Vilnius) buvo pristatyta knyga „Baltų raštai ir ženklai“ (aut. Valdis Celms) bei atidaryta Vitos Babičienės tautinių juostų paroda „Vaivos juosta sužibėjo“. Svečiavosi knygos vertėja Dzintra Elga Irbytė. Etnologas dr. Vytautas Tumėnas, gilindamasis į baltiškų ornamentų įvairovę ir keliaudamas po Indiją, aptiko daug sąsajų tarp šių kultūrų. Rodydamas skaidres, jis dalinosi savo patirtimi bei įžvalgomis ir su popietės lankytojais. Baltiškų ritmų įkvėpti muzikavo Saulius ir Donatas Petreikiai. Popietę vedė Vladas Turčinavičius. Atvykite ir išsirinkite jums patinkančią Vaivos juostą! Įėjimas į parodą nemokamas.

Renginio skelbimas

RENGINIO FOTOGRAFIJOS

2010 m.          


Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialinis butas-muziejus 2010 m. rudenį parengė ir išleido parodos „Keliauk į padavimų šalį piešdamas“ katalogą bei atvirukų rinkinį. Mokinių piešinius pagal Vinco Krėvės padavimus palydi ir papildo įdomiausios citatos, atveriančios slėpiningą bei turtingą Krėvės padavimų kalbos pasaulį. Pratarmę katalogui parašė Vilniaus vaikų ir jaunimo dailės mokyklos direktorė Jūratė Stauskaitė. Maketo autorė muziejininkė Sigita Rimkutė, tekstus parinko muziejininkė Rima Versiackaitė. Projekto vadovas vyr. fondų saugotojas Vladas Turčinavičius. Šie leidiniai pasieks Vilniaus mokyklas, kuriose mokosi jaunieji talentai ir Krėvės kūrybos interpretuotojai. Tęstinį projektą „Keliauk į padavimų šalį piešdamas“ parėmė Lietuvos Respublikos kultūros rėmimo fondas. Leidinį galima įsigyti muziejuje (Taurog. 10-1, Vilniuje, tel. 2620148).

Žiūrėti atvirukus

          

TEBŪNIE NAKTIS 2010
Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje (Tauro g. 10-1, Vilnius) birželio 19 d. vyko renginys "Tolerancijos versmės Lietuvos kultūroje"
1.Napoleono Ordos dailės parodos ir muzikos pristatymas (istorijos dr. M. Janiūnaitė)
2. Tarp Kaukazo ir Lietuvos: „Daina apie arą“ (akt. T. Vaisieta)
3. Induistinė erotinė scena: „Pratjekabuda“ (akt. R. Kulytė ir A.Kleinas)
4. Rytietiškos muzikos kompozicijos (Saulius ir Donatas Petreikiai)
5. Filmo „Krėvės pėdsakai prie Kaspijos krantų“ peržiūra.
Renginio fotografijos..


          

MUZIEJŲ NAKTIS 2010
Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje (Tauro g. 10-1, Vilnius) gegužės 15 d. vyko „Muziejų nakties“ renginys „Įvairiakultūrės versmės Vinco Krėvės kūryboje“:
Iš lietuvių ir žydų gyvenimo XX a. pradžioje (apsakymas "Silkės");
Induistinė erotinė scena prieš šimtą metų (apysaka "Pratjekabuda");
Ukrainiečių režisieriaus šiuolaikinė interpretacija (filmas "Airan:dievų keliai");
Muzika iš rytų ir vakarų;
Svečiai iš įvairių tautinių bendrijų.
FOTOGRAFIJOS

          

2010 m. kovo 18 d. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje įvyko naujausių Algimanto Bučio knygų – „Barbarai vice versa klasikai“ ir „Seniausioji lietuvių literatūra“ – sutiktuvės. Rašytojas atvėrė poliparadigminį požiūrį į klasikus ir barbarus; seniausios lietuvių literatūros versmes; lietuvius – krikščionių šventuosius Mindaugo epochoje. Pasakojo Algimantas Bučys, muzikavo fleitininkė Rasa Olšauskaitė, vakarą vedė Vladas Turčinavičius. FOTOGRAFIJOS

2009 m.          

Popietė „Lituanistikos židiny“
2009 m. rugpjūčio 13 d. popietę Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialinio muziejaus darbuotojai svečiavosi Lietuvių kalbos instituto muziejuje „Lituanistikos židinys“. FOTOGRAFIJOS

         

Lietuvos tūkstantmečio minėjimo renginiai

Šviečiamasis kultūros paveldo projektas KELIAUKIME BALTŲ TAKAIS Į RYTUS
Projektą finansavo Lietuvos tūkstantmečio minėjimo direkcija prie
Lietuvos Respublikos prezidento kanceliarijos

Projekto vykdytojas Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos V. Krėvės-Mickevičiaus memorialinis butas-muziejus.
Projekto vadovas Vladas Turčinavičius.
Projektas vyko 2009 metais.

Rugsėjo 11 d. Druskininkų miesto muziejuje (M. K. Čiurlionio g. 59, Druskininkai) buvo surengtas vakaras Žodžio,  vaizdo  ir  muzikos  dermės. Programoje: *Vincas Krėvė – indoeuropeistas (Vladas Turčinavičius); *Skaidrės apie Protvos Galindą (aut. Laimutis Vasilevičius); *Knygos „Galindai“ pristatymas (aut. Arvydas Norkūnas); *Kino kadrai apie Vladimirą Toporovą (aut. Algirdas Tarvydas); *Japoniška fleita ir indiška tabla (grojo Gediminas Sederevičius ir Bernardas Janauskas).  

Spalio 15 d. V. Krėvės-Mickevičiaus memorialinis butas-muziejus pakvietė Trakų gyventojus į vakarą
Keliaukime baltų takais į Rytus: žodžio, vaizdo ir muzikos dermės Trakų  kultūros rūmuose.
Daugiau, fotografijos..

Du projekto renginiai vyko Vilniuje, V. Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje, gegužės 16 d. ir birželio 20 d.

         


TEBŪNIE NAKTIS
2009
Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialinis muziejus jau antrus metus dalyvauja „Tebūnie nakties“ programoje. 2009 m. birželio 20 d. nuo 20 iki 24 val. muziejuje vyko renginys, kurio metu buvo pristatyta knyga „Vladimiras Toporovas ir Lietuva“ (sud. A.Sabaliauskas ir J.Zabarskaitė, LKI, 2009). Buvo parodyti kino kadrai apie akademiką Toporovą ir skaidrės apie Protvos Galindą. Lankytojai taip pat apžiūrėjo Birutės Valionytės fotografijų parodą „Didžioji Lietuva: LDK pilys“. Afiša..
Vakaro fotografijos..

         


MUZIEJŲ NAKTIS
2009
Gegužės 16 d. vyko renginys „Baltų takais į rytus“. Muziejaus vadovas V. Turčinavičius pristatė V. Krėvę , kaip indeuropeistą, Panevėžio kolegijos dėstytojas L. Vasilevičius aktualizavo rytinių baltų palikimą ir dalinosi prisiminimais ir įžvalgomis iš ekspedicijų po Protvos Galindą, istorikas A. Norkūnas pristatė savo knygą „Galindai“, Istorikė M. Janiūnaitė papasakojo apie baltistikos mokslo raidą, buvo demonstruojami kino režisieriaus A. Tarvydo kino kadrai, kuriuose užfiksuotos akademiko V. Toporovo mintys apie baltus. Japoniška fleita (šakuhači) grojo G. Sederevičius, indiška tabla pritarė B. Janauskas. FOTOGRAFIJOS

         

Birutės Valionytės fotografijų paroda „Didžioji Lietuva: LDK pilys“
2009 m. balandžio 17 d., penktadienį,
Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje (Tauro g. 10–1, Vilnius) įvyko Lietuvos tūkstantmečiui paminėti skirtas renginys. Lietuvos Nepriklausomybės akto signatarė Birutė Valionytė atidarė ir pristatė fotografijų parodą „Didžioji Lietuva: LDK pilys“. Parodos sąsajas su Vinco Krėvės kūryba ir gyvenimu išryškino muziejaus vadovas Vladas Turčinavičius. Renginyje skambėjo fleitos ir violončelės muzikiniai etiudai. Paroda veikė iki rugsėjo 1 d.
Fotografijos iš parodos atidarymo..
         

Paroda "Užmirštoji Protvos Galinda" (2009 m. sausio 23 d. – 2009 m. kovo 1 d.)
Nuo 2009 m. sausio 23 d. iki šių metų kovo 1 d. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje veikia Laimučio Vasilevičiaus fotografijų ir dokumentų paroda „Užmirštoji Protvos Galinda“ iš ciklo „Istorinio ir kultūrinio Okos baltų palikimo apžvalga“. Parodos atidarymo renginyje muziejaus vadovas Vladas Turčinavičius pristatė Krėvę kaip indoeuropeistą. Istorinio klubo „Prūsa“ pirmininkė Milda Janiūnaitė aptarė baltistikos mokslo raidą. Kino režisierius Algirdas Tarvydas kvietė įsiklausyti į iškilaus mokslininko Vladimiro Toporovo mintis. Panevėžio kolegijos dėstytojas Laimutis Vasilevičius aktualizavo rytinių baltų palikimą ir dalinosi prisiminimais bei įžvalgomis iš ekspedicijų po Protvos Galindą (t. y. dabartinės Maskvos ir Kalūgos apylinkės). Japoniška fleita grojo Gediminas Sederavičius, perkusija pritarė Bernardas Janauskas.

Fotografijos..
2008 m.          

Vinco Krėvės „Pratjekabudai“ – 95-eri! Vinco Krėvės knyga „Pratjekabuda. Rytų pasakos“ 2008 m. buvo išleista Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialinio buto-muziejaus iniciatyva, finansuojant LR Kultūros rėmimo fondui. Plačiau ...
Knygą galite įsigyti Vilniaus knygynuose ir Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje,
Tauro g. 10-1, Vilnius, tel. (8 5) 262 0148, el. p.: info.kreves@vilniausmuziejai.lt

          

Paroda "Stasio Šilingo gyvenimas fotografijose" (2008 m. gruodžio 23 d. – 2009 m. vasario 15 d.)
2008 m. gruodžio 23 d. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje buvo atidaryta paroda „Stasio Šilingo gyvenimas fotografijose“. Kultūrologas Albinas Vaičiūnas pasakojo apie Šilingo gyvenimą Lietuvoje, o istorikė Milda Janiūnaitė – Sankt Peterburge. Aktorius Tomas Vaisieta perteikė Šilingo mintis iš knygos „Tautos dainų genezė“. Muziejaus vadovas Vladas Turčinavičius pristatė atsiminimus apie judviejų bičiulystę. Pasak Krėvės, „Šilingas buvo vienas iš man artimiausių žmonių, draugas, nors su juo susitikę dažniausiai ginčydavomės, nes beveik visais klausimais mūsų nuomonės skyrėsi. Jis buvo aktyvus, veiklus, trokštąs darbo, veikimo, su plačiais užmojais, dažnai net fantastiškais, bet padorus, neieškąs sau naudos...“ Parodos atidarymo renginyje muzikines interpretacijas atliko fleitininkė Rasa Olšauskaitė.

Fotografijos..
          

Paroda "Senojo parko istorijos" (2008 spalio 2 d. – lapkričio 21 d.)
2008 m. spalio 2 d. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje
buvo atidaryta paroda „Senojo parko istorijos“. Kelis mėnesius muziejuje bus eksponuojami V-ojo tarptautinio tapybos plenero „Menas paveldui“, vykusio grafo Juozo Tiškevičiaus dvare, dalyvių darbai. Vakaro metu plenero sumanytoja Loreta Marcinkevičienė pristatė šio savito kultūros reiškinio Trakų Vokėje tekstą ir kontekstą. Istorinio klubo „Prūsa“ pirmininkė Milda Janiūnaitė pakvietė pakeliauti „Trakų Vokės ir upėtakių takais...“. Parodos atidarymo renginį vedė muziejaus vadovas Vladas Turčinavičius. Fotografijos..

          

Įspūdžiai iš Merkinės: Lietuvos tūkstantmečio žmogus Vinco Krėvės kūryboje
2008 m. spalio 19-ąją sukako 126-eri metai nuo tada, kai Subartonių kaime netoli Merkinės gimė Mickelių Vincukas, būsimasis lietuvių literatūros klasikas. Ta proga Vinco Krėvės memorialinio muziejaus Vilniuje darbuotojai aplankė iškilaus dzūko gimtąsias vietas. Rašytojo sukaktį ypač įspūdingai paminėjo Merkinės Vinco Krėvės gimnazija. Kartu su visa mokyklos bendruomene gėrėjomės rudens popietę raškomais vaisiais: savitomis Krėvės kūrinių interpretacijomis ir jų išraiškos formomis. Mokinių bei mokytojų dėka scenoje atgijo Krėvės kūrinių personažai. Skerdžiai, raganiai ir narsieji kunigaikščiai prabilo gyvąja dzūkų tarme. Etnografinio muziejaus Subartonyse vadovė Evelina Buržinskienė maloniai palydėjo į Krėvės gimtąją sodybą, kur dar gyvas duonkepės krosnies kvapas ir išsaugota autentiška namų aplinka. Svečiavomės ir kitoje kelio pusėje įsikūrusiame Lietuvos totorių muziejuje. O nuo Merkinės piliakalnio atsivėrė įstabūs Nemuno ir Merkio santakos horizontai. Fotografijos..

          

2008 m. spalio 16 d. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje buvo surengtas diskusijų vakaras „Krėvė ir indoeuropeistika“, skirtas 126-osioms Vinco Krėvės gimimo metinėms paminėti. Diskusijai vadovavo VU istorijos fakulteto dr. Algimantas Merkevičius, istorinio klubo „Prūsa“ pirmininkė dr. Milda Janiūnaitė ir muziejaus vadovas Vladas Turčinavičius. Nauju žvilgsniu buvo pažvelgta į V. Krėvės magistro darbą „Indoeuropiečių protėvynė“, parengtą 1909 m. Kijevo universitete. Diskusijas paįvairino fleitininkės Rasos Olšauskaitės atliekamos melodijos. Fotografijos..
          
Baku
„Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ ir Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialinis butas-muziejus 2008 m. birželio 21 d. pristatė renginį "Žvilgsnis į Krėvės Orientą". Kultūros nakties Tebūnie naktis! programoje žodžio, vaizdo ir muzikos jungtys. Skambant azerų ir indų muzikai, aktorius Rimantas Vaitkevičius pakvietė pakeliauti po Krėvės rinkinio Rytų pasakos pasaulį. Dokumentinis filmas Azerstano šalis atskleidė Krėvės pėdsakus Kaspijos jūros pakrantėje, o meninis filmas Airan: dievų keliai pristatė savitą Krėvės kūrinio audiovizualinę interpretaciją. Renginį vedė Vladas Turčinavičius. Fotografijos..
          

Vinco Krėvės muziejaus svetainėje 2008 m. gegužės 17 d. įvyko tarptautinio projekto „Muziejų naktis“ renginys  "Žvilgsnis į Krėvės Orientą". Krėvės rinkinio „Rytų pasakos“ apysaką Moteris  skaitė aktorius Tomas Vaisieta.
Buvo prisiminti Krėvės pėdsakai Kaspijos jūros pakrantėje: matėme filmo Azerstano šalis premjerą (rež. Aida Ismailova ir Bronius Slavinskas).
Krėvės romano „Pratjekabuda“ epizodą Daivų keliais skaitė aktorius Rimantas Vaitkevičius Buvo rodomas filmas Airan: dievų keliai (rež. Ruslanas Korostenskis). Krėvės svetainėje skambėjo azerų ir indų muzika. Renginį vedė Vladas Turčinavičius. Fotografijos iš renginio..

          

Vinco Krėvės muziejaus svetainėje 2008 m. balandžio 25 d. vyko vakaras „Žvilgsnis į Orientą: Pratjekabuda“, skirtas prieš 95-erius metus išleistai V. Krėvės knygai „Pratjekabuda: šventųjų Gango vilnių pasaka“ Skambėjo klasikinė indų muzika, buvo skaitoma „Pratjekabudos“ ištrauka Daivų keliai, rodomas Ruslano Korostenskio filmas Airan: dievų keliai, vyko diskusija Skirtingų menų ir kultūrų sąveika. Vakaro svečius į „Pratjekabudos“ pasaulį įvedė ir lydėjo vedėjas Vladas Turčinavičius, aktorius Rimantas Vaitkevičius, Vydūno draugijos pirmininkas Vaclovas Bagdonavičius. Fotografijos iš renginio..

          

2008 m. vasario 21 d. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialinime bute-muziejuje vyko edukacinė programa moksleiviams ir plačiajai visuomenei: "Rytietiška popietė jaukioje Vinco Krėvės buto-muziejaus svetainėje". 
Įvadinį žodį apie orientalizmą V. Krėvės kūryboje tarė muziejaus vadovas Vladas Turčinavičius. Vėliau, aidint klasikinei indų muzikai, skambėjo Nobelio premijos laureato Rabindranato Tagorės eilės. Šį muzikinį poetinį monospektaklį atliko aktorius Rimantas Vaitkevičius. Šios popietės svečiai – Ignalinos rajono gimnazistai. Fotografijos iš renginio..

 2007 m.         


Menų sintezės projektas "NETRŪKSTANCIOS GIJOS"

Projektas vyko 2007 metais
Projekto vadovė - Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialinio muziejaus muziejininkė Gintarė Prūsaitė Projektą finansavo Lietuvos Respublikos Kultūros ir sporto rėmimo fondas

Projekto pristatymas (Gintarė Prūsaitė)

Projekto renginiai:

Gegužės 4 dienos vakare „Žinijos“ draugijos salėje vyko pirmasis V. Krėvės memorialinio buto-muziejaus vykdomo menų sintezės projekto „Netrūkstančios gijos“ renginys. Daugiau..

Rugsėjo 20 d. Vinco Krėvės memorialinis muziejus pristatė menų sintezės projekto „Netrūkstančios gijos“ antrąjį renginį „Gyvos gijos“, kuris vykoVilniaus įgulos karininkų ramovės salėje. Dalyvavo dainuojamosios poezijos atlikėjai Jonas Baltokas bei Eglė Sirvydytė. Trumpametražius animacinius filmus pristatė Vilniaus dailės akademijos animacijos katedros studentės Gabrielė Baltrušaitytė, Ieva Miškinytė bei Rasa Jonikaitė. Netradicinį santykį su katalikiška tradicija pateikė roko grupė „Gyvai“. Daugiau..

Spalio 25 dieną Vilniaus mokytojų namų svetainėje vyko menų sintezės renginys „Meno gijos“, skirtas Vinco Krėvės 125-osioms gimimo metinėms paminėti. Vyko meninė improvizacija, kurios metu ištraukos iš filmo „Azerstano šalis“ buvo jungiamos su mažai žinomų V. Krėvės tektų skaitymais. Skambėjo poetės Rūtos Burbaitės eilėraščiai, kuriuose autorė atskleidžia įdomų ir šiuolaikišką  santykį su klasikine literatūra. Perkusininkas Tomas Dobrovolskis atliko elektroninę-akustinę improvizaciją jo paties išrastu originaliu, analogų neturinčiu variniu mušamuoju instrumentu.V. Krėvės muziejaus vadovas Vladas Turčinavičius  ir literatūrologas doc. Regimantas Tamošaitis naujai ir gyvai pažvelgė į klasikos ir modernumo sankirtą, jų santykį šiuolaikinėje erdvėje. Daugiau..

          

2007 metų birželio 1 dieną V. Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje buvo atidaryta vaikų piešinių paroda „Keliauk į padavimų šalį piešdamas“. Muziejus organizavo konkursą Vilniaus mokyklų moksleiviams, kurie galėjo pagal pasirinktą padavimą nupiešti ir atsiųsti savo darbą. Buvo sulaukta apie 200 piešinių. Geriausieji išrinkti ir iki 2007 metų spalio 1 dienos buvo eksponuojami muziejuje. Čia buvo galima išvysti siužetus iš padavimų „Gilšė“, „Užkeikta merga“, „Milžinkapis“, „Daina apie arą“, „Vakarinė giesmė“, „Sūrūs vandenys“ ir kt. Įdomus ir paslaptingas padavimų pasaulis puikiai atsispindėjo eksponuojamuose piešiniuose. Muziejuje yra saugomas albumas, kuriame susegti piešiniai, nepatekę į parodos ekspoziciją.
FOTOGRAFIJOS

          

MUZIEJŲ NAKTIS
2007 m. gegužės 19 d.
Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje
vyko literatūrinis-muzikinis renginys Draugystės atspindžiai“( Vincas Krėvė ir rusų poetai – simbolistai“: Jurgis Baltrušaitis ir Konstantinas Balmontas). Dalyvavo aktorius Rimnatas Vaitkevičius, LMTA operinio dainavimo magistrantai Viktorija Stanelytė ir Dmitrijus Afanasjevas, muziejaus darbuotoja Gintarė Prūsaitė.
FOTOGRAFIJOS

          


2007 m. vasario 8 d.
Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos V. Krėvės- Mickevičiaus memorialinis butas-muziejus surengė literatūrinį – muzikinį renginį Draugystės atspindžiai“ ( Vincas Krėvė ir rusų poetai – simbolistai“: Jurgis Baltrušaitis ir Konstantinas Balmontas), kuris vyko „Žinijos“ draugijos salėje, Vilniaus g. 22. Programoje: Pokalbiai apie V. Krėvės bičiulystę su K. Balmontu ir J.Baltrušaičiu, dailusis šių autorių kūrybos skaitymas, persipynęs su lietuvių ir rusų romansais. Dalyviai: VDU dėstytoja dr. Kristina Sakalavičiūtė, disertacijos „ K. Balmontas ir Lietuva“ autorė, LMTA operinio dainavimo magistrantai Viktorija Stanelytė ir Dmitrijus Afanasjevas.
Daugiau..

          

© Vilniaus memorialinių muziejų direkcija

Piešinių parodos atidarymas įvyko gegužės 23 d. per šventinį konkurso pabaigtuvių renginį, į kurį susirinko gausus mokinių būrys su tėveliais ir mokytojais. Meninę programą konkurso dalyviams parengė ir pristatė aktorė Dalia Michelevičiūtė ir kanklininkė Žemyna Trinkūnaitė. Po to visiems piešinių konkurso dalyviams ir jų mokytojams buvo įteikti padėkos raštai, o laureatams – ir atminimo dovanėlės: puodeliai su Krėvės personažų atvaizdais, dėlionės su fotografijomis iš muziejaus archyvo ir knygelės su Vilniaus senamiesčio ir jo gyventojų nuotraukomis.